Aby zostać dobrym skoczkiem treningi najlepiej zacz±ć w wieku 7-8 lat. Można wtedy idealnie ukształtować sylwetkę, dzięki diecie (lekkie ¶niadania, brak kolacji) i odpowiednim ćwiczeniom. Skoczek powinien być lekki i do¶ć wysoki. Waga około 55-65 kg - ogólnie im lżejszy, tym lepiej.
Na każdym etapie rozwoju młodego zawodnika potrzebny jest inny zestaw ćwiczeń. Na pocz±tku powinno się pracować nad rozci±ganiem każdego mię¶nia. Na dalszym etapie przeprowadzane s± ćwiczenia akrobatyczne i wytrzymało¶ciowe minimum 4 godziny dziennie (siłownia, biegi, pływanie).
Kiedy skoczek będzie już odpowiednio przygotowany kondycyjnie zaczyna treningi na skoczni. Jednak takie doskonalenie techniki skoku nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Trener ma bardzo mało czasu aby ocenić lot i błędy zawodnika, dlatego nagrywa go na ta¶mę VHS i dopiero po treningu wytyka błędy w locie. W celu doskonalenia pozycji sylwetki skoczka, trenerzy często wykorzystuj± ćwiczenia "na sucho" poprzez przytrzymanie zawodnika poziomo w powietrzu, gdy ten stara się przybrać jak najbardziej aerodynamiczn± sylwetkę (stosowane także tuż przed zawodami).

Jednak najlepszym narzędziem do tych ćwiczeń jest tunel aerodynamiczny (w Polsce jedyny znajduje się na warszawskiej AWF).

W skokach narciarskich bardzo ważna jest także psychika zawodnika. Częste motywowanie jest bardzo ważnym elementem procedury odniesienia sukcesu. Sami przekonali¶my się o tym wielokrotnie choćby na przykładzie Primoza Peterki, czy Martina Schmitta. Presja społeczeństwa, mediów to to co przeszkadza zawodnikom, którzy musz± w 3 sekundy udowodnić swoj± wielko¶ć. W polskiej kadrze za czasów największych sukcesów Adama Małysza psychologiem był dr Jan Blecharz. Efekty jego pracy widzieli¶my...
zdjęcia tunelu aerodynamicznego: tvp.pl
opracował Paweł Stawowczyk
« powrót do strony głównej