Zaloguj się
Kalendarz zawodów
2
3
10
11
12
13
17
18
19
20
24
25
26
27
31
styczeń 2022
Najbliższe zawody
21.01.2022, godz. 10:30
Innsbruck HS-128
CoC K

Konkurs drużynowy w Sapporo to jeden z trzech na tegorocznych Mistrzostwach Świata. Tytułu bronić będą Austriacy, którzy są czołowymi pretendentami do zwycięstwa. Alexander Pointner, w przeciwieństwie do innych trenerów, ma tylu świetnych zawodników, iż nie może zdecydować się, których wybrać. W obecnej chwili żaden z jego podopiecznych nie jest do końca pewny startu w "drużynówce". Gregor Schilerenzauer, Thomas Morgenstern, Andreas Kofler czy Martin Koch to skoczkowie z najwyższej półki, niemal gwarantujący sukces.

Poza Austrią walkę o medale powinna nawiązać między innymi Finlandia, która wypada w tym sezonie jednak bardzo przeciętnie. Janne Ahonen oraz Matti Hautamaeki zapewne nie mogą zaliczyć swoich startów do udanych. "Maska" nie stanął tej zimy ani razu na podium, zaś młodszy z braci Hautamaeki nie może czasem zakwalifikować się do finałowej "trzydziestki". Arttu Lappi mimo świetnego początku, ostatnio wyraźnie traci do czołówki. W jego skokach nie ma już tego "błysku" pozwalającego na wygrywanie konkursów. Pozytywnym aspektem w drużynie Krainy Tysiąca Jezior może być powolny powrót do najlepszych Janne Happonena. Młody Fin z konkursu na konkurs skacze coraz lepiej i wyraźnie poprawił wyniki sprzed kilku miesięcy. Tommi Nikunen mimo ostatnich słabych występów swoich podopiecznych liczy na złoto. Zapowiada zaciętą walkę na bardzo wysokim poziomie. Fiński szkoleniowiec postawi zapewne na Arttu Lappi, Janne Ahonena, Mattiego Hautamaeki oraz Janne Happonena.

Kolejnymi pretendentami do medalu są Norwegowie, którzy podobnie jak Finowie, skaczą w tym sezonie poniżej oczekiwań. Mika Kojonkoski nie ma poza Andersem Jacobsenem skoczków, którzy stworzyliby drużynę mogącą nawiązać walkę z Austriakami o złoto. Forma Larsa Bystoela w niczym nie przypomina tej sprzed Igrzysk Olimpijskich w Turynie, zaś dyspozycja Bjoerna Einara Romoerena nie pozwala na kwalifikowanie się tego skoczka do finałowej "30". Pozostali zawodnicy także nie zachwycają, chociaż Roar Ljoekelsoey zaliczył ostatnio zwyżkę formy. Honor Norwegów, oprócz Jacobsena, ratuje nieźle spisujący się Tom Hilde. 20-letni podopieczny Miki Kojonkoskiego nie skacze rewelacyjnie, jednak wykazuje on pewną regularność dającą mu miejsce w gronie trzydziestu najlepszych skoczków. Trener Norwegii, wybierając ostateczny skład na konkurs drużynowy w Sapporo, stanie przed trudnym wyborem. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, iż będzie on słuszny.

Na pochwałę zasługuje w tym sezonie Rosja. Od czasu objęcia tej kadry przez Wolfganga Steierta, zawodnicy naszego wschodniego sąsiada poczynili ogromne postępy. Niemiecki szkoleniowiec uczynił z Dimitri Ipatova, Denisa Konlilova czy Dimitri Vassilieva skoczków światowej rangi. Rosjanie nie staną zapewne na podium konkursu drużynowego tegorocznych Mistrzostw Świata, jednak takie kraje jak Polska czy Słowenia powinny obawiać się podopiecznych Wolfganga Steierta, którzy z roku na rok stają się coraz lepsi.

Od czasu wielkich sukcesów Svena Hannawalda, niemieckie skoki przeżywają wyraźny kryzys. Na nic zdał się najnowszy sprzęt, gdy zawodnicy naszego zachodniego sąsiada są bez formy. Peter Rohwein nadal nie może znaleźć wyjścia z tej sytuacji, zaś Niemiecki Związek Narciarski już szykuje dymisję niemieckiego szkoleniowca. Pojedyncze sukcesy Michaela Uhrmanna nie wystarczą, by zadowolić niemieckich kibiców. Jeśli Niemcy nie zdobędą na zbliżających się Mistrzostwach Świata medali, kolejni sponsorzy wycofają swoje dotacje na skoki, zaś Rohwein będzie musiał poszukać dla siebie nowej drużyny. Do tego ekipę Adlers prześladuje pech. Po stracie Herra, kontuzje zaliczył Neumayer, a ostatnio Martin Schmitt.

Polska kadra nie jest z pewnością faworytem do medalu konkursu drużynowego Mistrzostw Świata w Sapporo. Poza Adamem Małyszem oraz Kamilem Stochem nasi zawodnicy nie skaczą zbyt dobrze. Miejsca Stefana Huli oraz Piotra Żyły w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata mówią same za siebie. Takie kraje jak Rosja czy Niemcy wyprzedzają nas drużynowo o lata świetlne, więc radzę zagorzałym kibicom Polaków schować entuzjazm do kieszeni. Nie oznacza to, iż 5. miejsce naszych rodaków na Igrzyskach Olimpijskich to przypadek, jednak nie warto liczyć na ponowny cud. Za sukces można będzie uznać 6. lub 7. miejsce podopiecznych Hannu Lepistoe.

Szwajcaria od dawna ma już ustalony skład drużyny na konkurs drużynowy tegorocznych Mistrzostw Świata. Berni Schoedler z pewnością wystawi Andreasa Kuettela, Simona Ammanna, Michaela Moellingera oraz Guido Landerta. O ile dwaj pierwsi są w świetnej formie, o tyle pozostali nie mogą zakwalifikować się często do drugiej serii, a nawet do konkursu. Drużyna Szwajcarii to fenomen na skalę światową, gdyż mimo zajmowanej czwartej pozycji w Pucharze Narodów nikt nie stawia ich w gronie faworytów. Jeśli podopieczni Berniego Schoedlera zajmą miejsce w pierwszej ósemce, ich szkoleniowiec zapewne będzie z nich zadowolony.

Na koniec nie należy przekreślać Japończyków. Przecież na swoim terenie z pewnością będą chcieli pokazać, że liczą sie jeszcze w świecie skoków. W tej chwili jednak, poza Kasaim, nie mają zawodnika, który plasowałby się na przyzwoitych pozycjach.

Skoki narciarskie to dyscyplina niezwykle loteryjna. Nigdy nie można być niczego pewnym na 100%. Pozostaje zatem cierpliwie czekać na konkurs drużynowy w Sapporo w przekonaniu, iż wygra najlepszy.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2007 - wszystkie artykuły
Komentarze
radek
moje typy to;
1.Austria-Morgenstern, Schlierenzauer, Kofler, Pauli(bez komentarza)
2.Finlandia-A honen, Lappi, Hautamaeki, Happonen (bardzo równy skład)
3.Norwegia-Jacobse n, Ljoekelsoey,Bardal, Pettersen(Jeden Jacobsen nie wystarczy)
4.Niemcy-Uhrma nn, Schmitt, Ritzerfeld, Horlacher(bez Herra, Neumayera, słabego Ritzerfelda i młodego Horlachera oraz skaczących w kratke Uhrmanna i Schmitta bez więkczych szans)
5.Rosja-Vassiliev, Kornilov, Ipatov, Rosliakow(z tak równo skaczącymi rosjanami polacy bez szns)
6.Szwajcaria-Ammann , Kuettel, Moellinger, Landert(landert wszystko zawali)
7.Polska-Malysz, Stoch, Zyla, Mateja(Lepsze to niż Hula)
8.Czechy-Janda, Koudelka, Matura, Hajek(Janda słabszy a pozostali lepsi powinno być trochę lepiej niż na IO)
9.Japonia-K.Ito, D.ito, Kasai, Okabe(trohe staruchy)
10.Słowenia-Dam jan, Benkovic, Kranjec i... (chyba Pikl lub Sinkovec chociaż moim faworytem jest Bardorfer)hehe
11.Francja gdyby byli:-)) to- Descombes, Lazzaroni, Chedal, Durand
12.Włochy
13. Kazachstan
14.Kanada
15.Korea
16.Białoruś
17.Chiny
(10.02.2007, 11:05)
Jacek
Jeszcze na dodatek zrobile bläd ortograficzny - kto muje nie kreskuje ten zbiera same dwuje.
(09.02.2007, 00:41)
Jacek
Koryguje muj poprzedni komentarz, nie jest on kierowany osobiscie do Pani Anny Palac - z pelnym szacunkiem - mialem na mysli tylko slowo palac i jeszcze raz przepraszam.
(09.02.2007, 00:37)
Jacek
Anna Palac kojarzy mi sie z takim dowcipem - pala cyk, lata räczka - bez obrazy - jesli juz prosze mi wybaczyc.
(09.02.2007, 00:24)
fan skoków
Ja zrobiłem taką swoją statystykę, a mianowicie podliczyłem średnie z konkursów które się odbyły w tym sezonie najprawdopodobniejszej 4 Polaków, Czechów, Rosjan i Szwajcarów, którzy będą startować w drużynówce i wyszło mi:
Polska 862,3 pkt
Małysz 261,3
Stoch 204,1
Żyła 199,1
Mateja 197,8
Czechy 843,9 pkt
Janda 224,8
Koudelka 216,9
Hajek 206,2
Matura 196
Rosja: 890,5 pkt
Vassiliev 238,1
Ipatov 225,9
Kornilov 225
Rosliakov 201,5
Szwajcaria: 873 pkt
Ammann 252,6
Kuettel 241,2
Moellinger 200,1
Landert 179,1
Wliczyłem w to LGP, które raczej pod tym względem lepiej wyszło Czechom. Nie liczyłem DSQ Stocha i któregoś z Rosjan w jednym z konkursów LGP.
Nie twierdzę, że to nie jest kontrowersyjna statystyka, ale zawsze coś ona pokazuje.
Można by było tak właściwie też podliczyć: Niemców, Słoweńców i Japończyków. Ale na dzień dzisiejszy można tylko ciężko powiedzieć kto wystartuje.
A więc jak widać Szwajcarów nie należy jeszcze przekreślać, bo Kuettel i Ammann mogą nadrobić trochę punktów. I to Szwajcarów powinniśmy się bardziej obawiać niż Czechów. Wychodząc z założenia że: Austriacy, Norwegowie i Finowie są poza naszym zasięgiem, a Słoweńcy i Japończycy nic nie pokazali do tej pory poza zwycięstwem Urbanca i 3. miejsca Kasaiego w loteryjnych konkursach, to wg takich statystyk mamy szansę na 7. miejsce za Rosjanami i Szwajcarami, a przed Czechami. Ale takie wstępne oceny da konkurs na K120 indywidualny i wtedy będzie można coś więcej powiedzieć, jak na razie zajmujemy 5. miejsce w Pucharze Narodów, które zapewne stracimy po drużynówce w Willingen, ale potem może jeszcze odrobić, a 5. miejsce by było niezłe, nigdy tak wysoko nie byliśmy, w sezonie 2001/2002 rzutem na taśmę wyprzedzili nas Słoweńcy, po tragicznym dla nas konkursie w drużynowym w Planicy.
(09.02.2007, 00:13)
Kowal
Eee tam z Szwajcarią możemy dać rade.Mamy Świetnego Małyszaa,który powinien przeskoczyć Ammanna,Stoch straci sporo na Kuettelu,Żyła skoczy podobnie do Moellingera,stawiam na to,że nawet lepiej,a Mateja,choć i mnie irytują już jego skoki odrobi na Landercie,bo bardzo dobrze Robert wypada w drużynówkach,a Landert to zawodnik bardzo przeciętny.Japończycy mogą być nieobliczalniu u siebie,ale jeśli ściany im nie pomogą,to nie wyprzedzą nawet Polski.Czesi mają 3 zawodników na mniej więcej takim samym poziomie i troche słabszego czwartego,dlatego wyrówane skoki całego zespołu mogą dać im niezłe miejsce.Rosjanie mogą okazać się czarnym koniem,a Niemcy mają świetnego Uchrmanna i muszą liczyć na to,że Schmitt i Ritzierfeld zaczną skakać tak jak z początku sezonu,ale tak czy siak nie mają cxzwartego...

Więc powiem tak,jeśli ktoś na 3 tygodnie przed MS na najbardziej nieobliczalnej skoczni Świata przekreśla szanse Polaków,to mało zna sie na skokach,to skoki narciarskie nie szachy,dlatego wszystko sie może zdarzyć.Mnie bardzo ucieszy miejsce 5 lub 6,na więcej nie licze,ale 8 byłoby porażką,7 jakoś przyzwoicie.
(09.02.2007, 00:01)
greg van der drwal
@szwajcarka
ty nie komplementuj tak Mateji. Przecież mu do landerta bardzo daleko. :D
(08.02.2007, 21:23)
szwajcarka
i tak nie należy ich od razu przekreślać (Szwajcarów rzecz jasna), Michael jak mu dobrze pójdzie to może i skoczyć dobrze, a Andi i Simi na pewno skoczą za resztę. jak Szwajcarzy zajmą 8 miejsce, to którzy będą Polacy? My mamy w zasadzie tylko Małysza, czasem Stoch sobie poradzi, czasem Żyła... Mateja jest jak Landert, więc ja myślę, ze szwajcarzy będą 3. albo 4.
(08.02.2007, 21:01)
tommm
No to ja też zostawię tu swoje typy:
1. Austria - nie trzeba tu pisać dlaczego ;)
2. Norwegia - nawet niewiele jej zabraknie do Austrii, głównie dzięki Roarowi i Jacobsenowi.
3. Finlandia - mimo raczej przeciętnych skoków
4. Rosja - psychika Rosjan walki o medal nie wytrzyma, a będą blisko
5. Czechy - ostatnio świetnie skaczą, także nie stracą wiele do Finów
6. Japonia - własna skocznia, trochę szczęścia, i będą 6-ci
7. Niemcy - mocny Uhrmann, średni Schmitt i Ritzerfled, czwartego zawodnika brak...
8. Polska (oby) - Małysz to za mało by wlaczyć o coś więcej niż awans do drugiej serii
------------------- ---------
9. Szwajcaria - Landert i Moellinger zniwelują wysiłek Ammanna i Kuettella
10. Słowenia - cały czas przeciętni, nie mają następców pokolenia medalistów IO 2002
(08.02.2007, 19:54)
Syniu
pare komenatrzy nizej napisalem moja ocene poszczegolnych zawodnikow ktora skladala sie na miejsce rezprentacji w druzynowce na MS w Saporro. pare osob mnie sprostowalo i mousze pwoiedziec ze.... sie z nimi zgadzam ! tylko oceniajac poszczegolnych zawodnikow wzialem pod uwage ich wzrost formy lub ew spadek na MS. Nie wieze np w to ze taki specjalista jak Kojonowski nie przygotowal Ljokesloja do najwazniejszej imprezy sezonu, przynajmniej tak aby byl lepszy od Hilde czy Bardala. Spath to jedna wileka niewiadoma a i tak zapewne znajdzie sie w kadrze i wcale nie jest powiedziane ze bedzie skakal gorzej niz Stoch czy Zyla. Loitzl idealny doswiadczony kandydat do druzynowki a jego forma wciaz rosnie. Pauli i Innauer bardzo nierowno skacza. Janda nie bedzie gorszy od Kouldelki, tak mi sie wydaje. pzdr.
(08.02.2007, 17:50)
Kowal
Wywnioskowałem z tego Felietonu,że Polska jest na straconej pozycji i nie może wyprzedzić Niemców,Rosjanów czy Czechów hehe,bzdura,o ile 3 zespoły są całkowicie poza zasięgiem i w ciemno obstawiam,że będą na podium Austria,Norwegia,Finlandia o tyle myślę,że Polska może powalczyć nawet o 5 lokate,bo porównam teraz Polską kadre do zespołów,które bedą z nami się biły o miejsca:

Polska:Nie mcy

Małysz-Uchrmann 1:0
Stoch-Schmitt 1:1
Żyła-Ritzierfeld 0:1
Mateja-Ulmer 1:0

razem:3:2 mamy nawet lekką przewage,bo Mateja skacze świetnie w drużynówkach,a słabo indywidualnie,dlatego mamy szanse,bo jakby Mateja równie słabo skakał w drużynie co indywidualnie to 7 miejsce byłoby dużym sukcesem,ale najwyraźniej autorka zapomniała,że Mateja świetnie skacze w drużynie,a Stoch i Żyła ostatniuo są w dobrej formie.

Polska:Rosj a

Małysz-Vassiliev 1:0
Stoch-Ipatov 0:1
Żyła-Kornilov 1:1
Mateja-Rostliakov 1:1

wynik:2:3 tu lekko przegrywamy,bo Rosjanie to będzie czarny koń tych MŚ.

Polska:Czechy

Małysz-Janda 1:0
Stoch-Koudelka 1:1
Żyła-Hajek 0:1
Mateja-Matura 1:1

wynik 3:3 tu bedzie ciekawa rywalizacja,no chyba,że Małysz dużo odkoczy Jandzie,a reszta naszych skoczków bedzie skakała porównywalnie do Koudelki,Hajka i Matury.

Tak więc można powalczyć o 5 miejsce,Niemcy są słabi i jedynie świetna forma Uchrmanna może ich wywindować i muszą liczyć,że chociaż Schmitt bądź Ritzierfeld go wspomogą,bo 4 zawodnika to oni wogóle nie mają,4 miejsce jak zajmą to bedzie cud,daje im miejsca 5-7.

Rosjanie to może być niespodzianka,znakomity Wassiliev,świetny Ipatov,troche słabiej ostatnio skacze Kornilov,ale nadalk przyzwoicie,zepsuć im moze troche Rostliakov na medakl nie mają co liczyć,ale obstawiam miejsca 4-6.

Polska Niesamowity Małuysz plus so wlidni Stoch i Żyła i zawsze dobrze wypadający w drużynówkach Mateja,to mieszankia wybuchowa,miejsca 5-7.

Czechy w bardzo dobrej formie jest przede wszystkim Koudelka,dobrze skacze Hajek,przyzwoicie Janda i przeciętny Matura,też ma jakieś przebłyski,obstawiam 5-7.

Szwajcaria raczej napewno 8 obstawiam 7-8,mają tylko dwóch skoczków,no chyba,że coś wspomoże Moellinger,bo na Landerta nie mają co liczyć zawali im wszystko.

Słowenia no bardza słaba forma wszystkich Słoweńców i miejsce 8 to bedzie dla nich świetny wynik.

Japonia jako gospodarz mogą namieszać,nie ryzykuje obstawiania ich miejsca,to zespół nieobliczalny.
(08.02.2007, 17:05)
mk
syniu,co Ty gadasz,przecież Koudelka jest w tym sezonie dużo lepszy od Jandy..Pedro,dzięki za przypomnienie nazwiska tej nowej twarzy w niemieckich skokach,Pascal Bodmer,nie wiem czy ma talent,ale niezłe z niego ciasteczko....:)<serduszka& gt;
(08.02.2007, 16:55)
Pedro
@VoXoV
chyba zapomniałeś jeszcze dodać Słowenii :D
a tak po zatem to nie wiem co ze Szwedami ale może też będą. Estonia też czasami skacze w drużynie.
(08.02.2007, 16:43)
Pedro
@VoXoV
chyba zapomniałeś jeszcze dodać Słowenii :D
a tak po zatem to nie wiem co ze Szwedami ale może też będą. Estonia też czasami skacze w drużynie.
(08.02.2007, 16:42)
VoXoV
Moje typy:
1. Austria
2. Finlandia
3. Norwegia
4. Rosja
5. Polska
6. Szwajcaria
7. Czechy
8. Japonia
9. Niemcy
Na końcu: Francja, Włochy, Białoruś, Ukraina, Kazachstan, USA (?), Korea i niewiem jak tam dalej Chiny? Kanada? - kolejnosc losowa z lekkim wskazaniem na Kazachstan i Korea

Wogole jakie zespoly beda na MS? Chodzi mi glownie o te mniej znane w skokach
(08.02.2007, 16:15)
VoXoV
Moje typy:
1. Austria
2. Finlandia
3. Norwegia
4. Rosja
5. Polska
6. Szwajcaria
7. Czechy
8. Japonia
9. Niemcy
Na końcu: Francja, Włochy, Białoruś, Ukraina, Kazachstan, USA (?), Korea i niewiem jak tam dalej Chiny? Kanada? - kolejnosc losowa z lekkim wskazaniem na Kazachstan i Korea

Wogole jakie zespoly beda na MS? Chodzi mi glownie o te mniej znane w skokach
(08.02.2007, 16:10)
Pedro
@Kamil
chyba zapomniałeś o Rosji, oni będą walczyć o medal.

@Syniu
Nie mogę się z tobą zgodzić że Speath ma taką samą ocenę jak Stoch czy Żyła. Speath jest totalnie bez formy i nawet na MŚ nie pojedzie. Powinieneś w jego miejsce dać Pascala Bodmera albo Kevina Horlachera.
Loitzl - wątpię by znalazł się on w 4 na drużynówkę, precież są Pauli, Innauer i jeszcze Koch.
Janda - ta ocena to nawet mu pasuje ale Koudelka któremu dałeś 3 zasługuje na 4.
Kornilov - powinien mieć taką ocenę jak Ipatov
Bardal - tylko 3? trochę mało jak na niego, 4 albo 5 powinno być a za to troce wygurowana ocena dla Ljokelsoya, dałeś mu 5 tak jak Kuettelowi a porównaj sobie ich poziom.
Reszta to w sumie już pasuje.
Aj ten Landert na więcej niż 1 nie zasługuje :D
(08.02.2007, 15:51)
Kamil
1.Austria
2.Norwegia
3.Finlandia
4.Szwajcaria
5.POLSKA
6.Niemcy7.Japonia
8.Czechy

Choć co do Japoni to nie wiem bo to u nich są mistrzostwa
(08.02.2007, 15:26)
Syniu
ocena formy zawodnika w skali 1-6

1. Aut- Schliz 6, Morgi 5, Kofi 5, Loitzl 5 =21
2. Nor- Jacobsen 6, Ljokesloi 5, Hilde 4, Bardal 3 = 18
3. Fin- Ahonen 5, Hautameki 5, Lappi 4, Haponnen 3= 17
4. Sui- Amman 6, Kuttel 5, Molinger 3, Landert 1 = 15
4. Ger- Uhrman 5, Schmitt 4, Ritzerfeld 3, Spath 3 = 15
6. POL- MALYSZ 6, STOCH 3, ZYLA 3, MATEJA 2 = 14
6. Ros- Vassyl 5, Ipatov 4, Kornilow 3, Rosiliakow 2 = 14
8. Cze- Janda 4, Kouldelka 3, Hajek 3, Matura 2 = 12
(08.02.2007, 14:40)
dom
1. Austria
2. Norwegia
3. Finlandia
4. Szwajcaria
5. Rosja
6. Polska
7. Niemcy
(08.02.2007, 14:10)
Pedro
@fan skoków
wiem zapomniałem o nich
CD
Niemcy - tam jak na razie jest tylko Urchmann, nie wiadomo jak będzie ze Schmittem który wciąż odczuwa skutki upadku w Titise Neustadt. Ritzerfled jest bardzo nie stabilny. No ale kto jeszcze? Chyba trener będzie zmuszony zabrać kogoś z reprezentacji Heinza Kuttina np. Kevina Horlachera, Pascala Bodmera, Patrika Bodmera, Felix Shoft lub Andreasa Wanka. A poza tej kadry to Stephan Hocke jest bez formy, Ulmer dobry ale chyba jednak przypadkowy początek sezonu. Szkoda że nie ma Neumayera który ma kontuzję.
Japonia - na swoim terenie mogą być mocni ale brak im 4 zawodnika. Daiki Ito, Noriaki Kasai i Takanobu Okabe to raczej pewniacy. Kto następny? Może Keneshiro Ito, Taku Takeuchi, Keita Umezaki. Akira Higashi wygrał jeden konkurs COC w tym sezonie właśnie w Sapporo gdzie będą mistrzostwa ale wątpię by na niego właśnie postawił trener. Wybierając skłąd będzie trzeba popatrzeć raczej na COC, tam Japończycy są na wysokim 3 miejscu. O start na mistrzostwach będzie jeszcze walczyła grupa kilku zawodników prezentująca podobny poziom.
Francja - dobrze na początku sezonu prezentował się szczególnie Descombes Sevoie. Nienajgorzej także David Lazzaroni. Ale ostatnio trochę słabiej im idzie. Natomias Emanule Chedal skacze coraz lepiej, pokazał to w Klingental. Ale jest problem taki jak w większości reprezentacji, brak 4 do "brydża". Damjan Bourqui ma tylko 1 ptk w COC, Nicolas Mayer nieco więcej ale chyba z tych zawodników będzie musiał wybierać Niemela. Są jeszcze tacy zawodnicy jak: Mabboux, Felisaz, Bourdel, Morel, Maitre, Robe ale oni mają mniejsze szanse na wyjazd.
(08.02.2007, 13:22)
mk
Prawda jest taka,że oprócz Austrii wszystkie drużyny prezentują jednakowo kiepski poziom,więc każda ma szansę na 2 i 3 miejsce na podium.Jeśli jednak musiałabym kogos typować,to myślę,że będą to nowe potęgi w skokach-nasi południowi i wschodni sąsiedzi.Powoli acz nieuchronnie następuje poczatek końca dominacji Finów i Niemców.Ci ostatni powinni juz rozglądać się za następcami Schmitta i Hannawalda.Teraz nawet skakał jakiś Pascal,(zapomniałam nazwiska,ale wiecie taki ładny blondynek:),ale do formy rok starszego Gregora S.to mu baaaaaaaardzoooo daleko.Powiem wprost:odkad Hannawald zakonczył karierę,skoki niemieckie zaczęły się sypać!I choc Uhrmann robi,co może,to 1 zwycięstwo na 3 lata to jak kropla w morzu(oczekiwań)A obietnice Schmitta w poprawe formy?Już dawno w to nie wierzę:)Mówi to przed kazdym sezonem:DA teraz jak leży w szpitalu,to już wogóle przerąbane......A co do naszej drużyny,to przepraszam,jak jesteście tacy mądrzy to poddajcie pomysł trenerowi,kogo ma wziąść,może wy sie zgłoście,to cos wygramy:DAlbo niech pozyczy kogoś o Pointnera,bo tam jest w czym wybierać:)
(08.02.2007, 13:08)
fan skoków
@Pedro
Podobał mi się ten tekst, ale zabrakło w nim jednego: oceny Japończyków, no i Niemców, w ewentualności można było dodać Francuzów.
(08.02.2007, 12:48)
Wehrmacht
@Zula
nie watpie w to, ze za pare lat i Stefanek zacznie soba reprezentowac jakis poziom, dobrze by bylo. Ale nie boj nic, nie bede sie zarzekac ze go zawsze wspieralam, bo rzeczywiscie - nie robie tego. Pozdro!
(08.02.2007, 11:50)
Zula
@Wehrmacht
Mówisz, że inni zdobyliby coś więcej od Huli? A skąd ta pewność? Wróżka Ci przepowiedziała? Jeśli tak to daj cynk trenerom to może jeszcze zrobią poprawki w kadrze.
Nasi juniorzy nawet jeśli skaczą dobrze w innych konkursach to na takiej imprezie by się spalili. To nie są talenty na miarę Gregora, Pauliego czy Innauera. Poza tym, może ich trener nie chce zaburzać ich przygotowań do MŚJ? nie wiem.
Jedno jest pewne- trener Lepistoe jest wybitnym fachowcem, który w swoim dorobku ma medale największych gwiazd skoków narciarskich. Uważam, że wie co robi. Ma moje pewłne zaufanie. Skoro u Małysza, Stocha i Żyły zaczyna coś zaskakiwać to jego praca przynosi efekty. Nikt nie powiedział, że od razu bedziemy mieli dream team. Trzeba czasu.
W sumie po co ja się produkuję. I tak Was nie przegadam. Wy i tak spisaliście Stefana na straty. Tylko proszę Was, abyście potem jak zacznie mu kiedykolwiek wychodzić nie mówili, że wierzyliście i wspieraliście go cały czas. Tylko o to was proszę.
(08.02.2007, 11:46)
Pedro
Austria - murowany kandydat do złota. Schlierenzauer, Morgerstern, Kofler, Koch, Hollwarth, Innauer, Pauli. A. Poitner będzie miał na pewno zamęt głowy przed wybraniem 4 do drużynówki.
Finlandia - Ahonen (skacze w miarę, może treningi mu coś dały), M. Hautamaki (nie jest tragicznie ale mogło by być lepiej), Lappi (ostatnio skacze coraz gorzej) no i to tylko tych 3 finów którzy prezentowali jeszcze w miarę poziom. Brakuje im 4 zawodnika. A więc kto? J. Hautamaki, Olli, Lindstroem, Hakola, Happonen? No i będzie miał niemały problem Nikunen
Norwegia - jak na razie to Jacobsen i Hilde i Bardal. Kto dalej? Ljokelsoy (ostatnio rośnie forma), Pettersen (chyba też już powoli wychodzi dołka), Romoren (zbyt słabo), Aaraas (za mało ptk w PŚ, nie jest stabilny), Solem (zawodnik raczej pokroju COC), Stensrud (no ewentualnie) Bystoel (czy on czasem nie zdobył złota na IO? a co teraz prezentuje - katastrofa) Kojonkowsi będzie miał bardzo trudne zadanie z wybraniem tych 4.
Rosja - bardzo mocna drużyna. Vassiliew (w ostatnim czasie przechodzi samego siebie w konkursach choć to i tak jeszcze nie jest szczyt formy, widać jeszcze rezerwy), Kornilov (to może być jeden z "czarnych koniów" MŚ, prezentuje bardzo wysoką, stabilną formę), Ipatow (to co Kornilov), Rosliakow (zdecydowanie najsłabszy z 4 ale i tak zrobił duże postępy, będzie mocnym punktem drużyny).
Czechy - zdawało by się że skoki czeskie po tym jak ostatnio Janda skacze słabiej upadły. Ale wysoką formę ostatnio prezentuje Koudelka. Czesi mogą także liczyć na Hajka, Maturę, Vaculika. Janda natomiast skacze jeszcze nie najlepiej ale widać że powoli forma idzie w górę.
Szwajcaria - jak by nie patrzeć na tą drużynę to jest tam tylko 2 zawodników. Moelinger jest kiepski choć nieraz ma przebłyski a Landert zawodnik na FIS CUP.
Słowenia - kiepsko cała drużyna. Tam jest ciężko o jednego zawodnika a co dopiero o całą drużynę. Najlepiej z nich prezentuje się chyba Pikl. Jeden konkurs przypadkiem wygrał Urbanc. I to by było na tyle. Kranjec, Benkovic, Peterka = porażka. Może warto będzie dać szansę powracającemu Zoncie, albo komuś z 2 drużyne np. Sinkovec, Tepes, Hrgota.
Włochy - moja ulubiona reprezentacja (oczywiście poza Polską :D). 2 dobrych zawodników: Colloredo i Morassi. I kto dalej? Beltrame, Bolognani. Chiapolino nawet nie potrfai załapać się do 30 FIS CUP dlatego on raczej odpada.
A co do naszej drużyny to Lepistoe po Klingental wybrał drużynę na MŚ: Małysz, Stoch, Żyła, Mateja i Hula. Trochę dziwi obecność Huli ale jak taki trener jak Lepistoe daje mu szansę to czyli coś w nim jest. Warto zaufać takiemu trenerowi.
(08.02.2007, 11:19)
Pedro
Austria - murowany kandydat do złota. Schlierenzauer, Morgerstern, Kofler, Koch, Hollwarth, Innauer, Pauli. A. Poitner będzie miał na pewno zamęt głowy przed wybraniem 4 do drużynówki.
Finlandia - Ahonen (skacze w miarę, może treningi mu coś dały), M. Hautamaki (nie jest tragicznie ale mogło by być lepiej), Lappi (ostatnio skacze coraz gorzej) no i to tylko tych 3 finów którzy prezentowali jeszcze w miarę poziom. Brakuje im 4 zawodnika. A więc kto? J. Hautamaki, Olli, Lindstroem, Hakola, Happonen? No i będzie miał niemały problem Nikunen
Norwegia - jak na razie to Jacobsen i Hilde i Bardal. Kto dalej? Ljokelsoy (ostatnio rośnie forma), Pettersen (chyba też już powoli wychodzi dołka), Romoren (zbyt słabo), Aaraas (za mało ptk w PŚ, nie jest stabilny), Solem (zawodnik raczej pokroju COC), Stensrud (no ewentualnie) Bystoel (czy on czasem nie zdobył złota na IO? a co teraz prezentuje - katastrofa) Kojonkowsi będzie miał bardzo trudne zadanie z wybraniem tych 4.
Rosja - bardzo mocna drużyna. Vassiliew (w ostatnim czasie przechodzi samego siebie w konkursach choć to i tak jeszcze nie jest szczyt formy, widać jeszcze rezerwy), Kornilov (to może być jeden z "czarnych koniów" MŚ, prezentuje bardzo wysoką, stabilną formę), Ipatow (to co Kornilov), Rosliakow (zdecydowanie najsłabszy z 4 ale i tak zrobił duże postępy, będzie mocnym punktem drużyny).
Czechy - zdawało by się że skoki czeskie po tym jak ostatnio Janda skacze słabiej upadły. Ale wysoką formę ostatnio prezentuje Koudelka. Czesi mogą także liczyć na Hajka, Maturę, Vaculika. Janda natomiast skacze jeszcze nie najlepiej ale widać że powoli forma idzie w górę.
Szwajcaria - jak by nie patrzeć na tą drużynę to jest tam tylko 2 zawodników. Moelinger jest kiepski choć nieraz ma przebłyski a Landert zawodnik na FIS CUP.
Słowenia - kiepsko cała drużyna. Tam jest ciężko o jednego zawodnika a co dopiero o całą drużynę. Najlepiej z nich prezentuje się chyba Pikl. Jeden konkurs przypadkiem wygrał Urbanc. I to by było na tyle. Kranjec, Benkovic, Peterka = porażka. Może warto będzie dać szansę powracającemu Zoncie, albo komuś z 2 drużyne np. Sinkovec, Tepes, Hrgota.
Włochy - moja ulubiona reprezentacja (oczywiście poza Polską :D). 2 dobrych zawodników: Colloredo i Morassi. I kto dalej? Beltrame, Bolognani. Chiapolino nawet nie potrfai załapać się do 30 FIS CUP dlatego on raczej odpada.
A co do naszej drużyny to Lepistoe po Klingental wybrał drużynę na MŚ: Małysz, Stoch, Żyła, Mateja i Hula. Trochę dziwi obecność Huli ale jak taki trener jak Lepistoe daje mu szansę to czyli coś w nim jest. Warto zaufać takiemu trenerowi.
(08.02.2007, 11:16)
Wehrmacht
@tomasz
W Willingen.
(08.02.2007, 11:12)
Wehrmacht
@Zula
1. Jest w kadrze A, a nie powinien w niej byc.
2. Kiedys moze cos tam zdobyl, ale co to byly za punkty...mierniutkie.
3. No nie...w ogole Hula jest the best! Chocby jakiegos juniora wziac, a nie Hule skoro on i tak nic nie wskora.
4. To niech ktoregos wezma na MS a nie na PK, co to za problem.
5. Przypuszczam, ze bysmy osiagneli wiecej niz Hula...
(08.02.2007, 11:06)
tomasz
w sobote jest jaki konkurs ?
(08.02.2007, 11:03)
Zula
@Wehrmacht
Zabierają go bo:
1. jest z kadry A
2. zdobywał już punkty PŚ
3. nie ma w kraju leszego skoczka
4. pozostali jadą na PK
5. a przecież mnie czy ciebie nie wystawią;)
(08.02.2007, 10:57)
ciekawy
Czy Kadra T już wyleciała dfo USA?
(08.02.2007, 10:54)
Wehrmacht
Nie rozumiem po co Hule zabieraja na MS?
(08.02.2007, 10:39)
fan skoków
Ja obstawiam wynik Polaków tak:
miejsca: 1-3: cud
4: wielki sukces
5: sukces
6: dobry wynik
7-8: słabo
9-16: katastrofa (oczywiście ostatnia liczba może się zmienic)
Gdy obstawiałem na ZIO to wyszedł mi wielki sukces i w pewnym momencie niewiele brakowało to cudu, miejmy nadzieję, że tym razem też będzie wielki sukces, choć się mówi że 4 miejsce jest miejscem najgorszym.
(08.02.2007, 09:40)
Zula
Fakt, Polskim skoczkom nie będzie łatwo. Konkursy drużynowe często rządzą się swoimi prawami. Słabi zawodnicy czasem potrafią się zmobilizować i wychodzi świetnie. Na pewno będzie trzeba uważać na Rosjan, Szwajcarów czy Czechów. U nich mogą pojawić się niespodzianki. Wielkim znakiem zapytania są dla mnie Norwegowie i Niemcy. O ile jeszcze Norwegowie mają Hilede, Jacobsena, Ljoekelsoeya, Stensruda, to u Niemców z zawodnikami jest jakoś kiepsko, a przecież sam Uhrmann wszystkiego nie załatwi. Myślę, że z Niemcami polska kadra również powinna powalczyć. Słoweńcy to też znak zapytania. Całkowice bez formy, ale trenują z nowym trenerem i nie wiadmo co będzie, a ztego co pamiętam to na ostatnich MŚ byli na miejscu trzecim. O Japończykach już nawet nie wspomnę, bo tak rzadko ich widać w PŚ, że Bóg wie co oni tam trenują na tej Okurayamie i co szykują dla rywali.
Myślę, że obiektywnie Polskę stać na 5- 6 miejsce. Choć skłaniałabym się raczej do 5 miejsca. Adam ma świetną formę. Piotrek i Kamil skaczą równo, blisko siebie i raczej ostatnio nie robią niespodzianek typu: raz skaczą 130 m, a drugi raz 60 m. Ich dobra postawa daje pewne nadzieje na konkurs drużynowy.
Ten sezon pokazuje, że najmocniejsi są Austraicy i chyba miejsce I jest już zarezerwowane dla nich, walka będzie sie toczyła od miejsca 2. I jak to w sporcie bywa zdarzaja się niespodzianki. A kto wie, może nasi chłopcy taką nam sprawią:)
(08.02.2007, 09:19)
lilcia
Zdecydowanie liczę na Austriaków=)
Kto za nimi???
Stawiam na Finlandię, później MOżE Norwegię (bo oprócz Jacobsena to ... coś im nie idzie w tym sezonie)
Ale-obejrzymy-zo baczymy!!! =)
(08.02.2007, 08:55)
prezes
jak dobrze pójdzie i wezma wojtka skupienia a nie hule to mozemy liczyc na miejsce 4 a nawet gdyby polacy skakali na maximum swojej aktualnej formy to morzemy byc 3 chociaz norwegia i austria i finlandia wydaja sie byc nwjlepszymi 4 miejsce jest realne
(08.02.2007, 07:31)
fan skoków
A tak w ogóle niektórzy zachwycają się Czechami jaką to mają dobrą drużynę napewno powalczą o medal. Podliczcie sobie punkty drużyny polskiej i czeskiej z tego konkursu, to my wychodzimy na +. Więc teoretycznie my teżpowalczymy o medal. Ale prawda jest taka, że ani my, ani Czesi, ani Rosjanie nie powalczą o medal niestety. Teraz wszyscy zachwycają się Rosjanami tylko, że w Turynie też nimi sięzachwycali, a nawet powiem więcej część forumowiczów wykluczało możliwość wygrania naszych z Rosjanami co wtedy uważałem za śmieszne i miałem rację. Teraz nie wierzę żeby Roslyakov poza małymi wyjątkami (które ze 3 bodajże mieliśmy) skakał jakoś extra. My mamy już mocną 3, a naszych zawodników forma rośnie i w tej sytuacji wcale nie byłbym zdziwiony gdyby ktoś 4 złapał formę, a wtedy mielibyśmy sporą szansę pokonać Rosjan. Niepewni są w tej chwili Niemcy i być może tak jak 2 lata temu Oberstdorfie dla Japończyków, tak i teraz dla Niemców Sapporo może okazać się początkiem końca ich potęgi (choćnawet teraz słowo potęga jest trochę przesadzone). No i są jeszcze Szwajcarzy, ale oni mają jedynie: Ammanna i Kuettela. Moellinger czasem ma problemy z awansem do konkursu. Landert skacze tragicznie, więc na dzień dzisiejszy ciężko powiedzieć żeby byli dla nas zagrożeniem. Jeszcze wracając do Czechów, oni nie mają lidera i to jest ich największy ból, bo nie mają zawodnika, który by powalczył o pierwszą "10". Japończycy są zupełnie bez formy, raczej nie wejdądo II serii, choć będą skakać u siebie, ale przecież fakt że przed własną publicznością nie zdziała cudów. Słoweńcy to katastrofa, ledwo kwalifikują się do "30", jeśli w ogóle w niej bywają. Moim zdaniem zupełnie poza naszym zasięgiem są: Austriacy, Norwegowie i Finowie. Austriacy w tej chwili to i nawet może mogliby utworzyć 2 silne drużyny, bo przecież mająprzynajmniej 8 znakomitych skoczków: Koffler, Morgenstern, Koch, Loitzl, Hoellwarth, M.Innauer, Schlierenzauer, czy Pauli i każdy z nich mógłby właściwie stanąć na podium konkursu, Norwegowie mająświetnego Jacobsena, ostatnio zaczął dobrze skakać Ljoekelsoy, dobrzy są: Hilde, Bardal, a nawet ma przebłyski Pettersen. Finowie też będą mieć medal, bo: A.Lappi, M.Hautamaeki i J.Ahonen to zawodnicy którzy zajmuhąmiejsca w "10" konkursów,do tego dojdzie najprawdopodobniej Olli lub J.Hautamaeki, którzy ostatnio regularnie punktują.
A więc reasumując myślę, że w Sapporo powalczymy o miejsca 4-6 z Rosjanami i Niemcami.
pozdrowienia
(07.02.2007, 23:55)
Obserwator
Na tych mistrzostwach walka na pewno będzie zacięta, ale tylko o 2 i 3 miejsce. Wg mnie Austria nie ma prawa przegrać tego konkursu. Oczywiście może się zdarzyć jakiś fatalny skok jednego z nich, ale i tak stawiam ich na pierwszej pozycji do złota. A te zapowiedzi trenera finów o złocie są wyssane z palca. Jak widze skoki Ahonena czy Mattiego to nie wydają się oni tymi samymi zawodnikami którzy podbijali wiele skoczni na świecie. Mogą oni zdobyć medal, ale nie złoty. Na trzecie miejsce szansę mają może nawet i Rosjanie. Jak Ipatov i Kornilow złapią formę, nie mówiąc już o Wasiliewie, mogą się okazać groźni. Sytuacje u nich może zepsuć 4 zawodnik, którego po prostu chyba nie mają :). A nasi? Dobrze bt było żeby byli w piątce :). Zawsze można pomarzyć :D
(07.02.2007, 23:50)
Obserwator
Na tych mistrzostwach walka na pewno będzie zacięta, ale tylko o 2 i 3 miejsce. Wg mnie Austria nie ma prawa przegrać tego konkursu. Oczywiście może się zdarzyć jakiś fatalny skok jednego z nich, ale i tak stawiam ich na pierwszej pozycji do złota. A te zapowiedzi trenera finów o złocie są wyssane z palca. Jak widze skoki Ahonena czy Mattiego to nie wydają się oni tymi samymi zawodnikami którzy podbijali wiele skoczni na świecie. Mogą oni zdobyć medal, ale nie złoty. Na trzecie miejsce szansę mają może nawet i Rosjanie. Jak Ipatov i Kornilow złapią formę, nie mówiąc już o Wasiliewie, mogą się okazać groźni. Sytuacje u nich może zepsuć 4 zawodnik, którego po prostu chyba nie mają :). A nasi? Dobrze bt było żeby byli w piątce :). Zawsze można pomarzyć :D
(07.02.2007, 23:38)
mięsista
uważam stanowisko pani Ani za niesprawiedliwe jeśli chodzi o polską ekipę; piotr żyla i kamil stoch nie są skoczkami wysokiej klasy... JESZCZE... ale prezentuja równy poziom, ich skoki są powtarzalne i calkiem przyzwoite; a łukasz kruczek twierdzi, ze 5. miejsce w druzynówce jest calkiem realne... Pozdrawiam
(07.02.2007, 23:24)
pawelb91
Austryjacy drużynówke wygrają
(07.02.2007, 23:18)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Przed konkursem drużynowym w Sapporo
Przed konkursem drużynowym w Sapporo

Przed konkursem drużynowym w Sapporo

Kalendarium
Jakub Kot
Dziś urodziny obchodzą:
Najbliższe zawody
20 stycznia 2022 (czwartek)
19:00
CoC Innsbruck
odprawa techniczna K
20:00
CoC Innsbruck
odprawa techniczna M
21 stycznia 2022 (piątek)
09:00
CoC Innsbruck
oficjalny trening K
09:45
CoC Innsbruck
seria próbna K
10:00
PŚ Titisee
odprawa techniczna
10:30
CoC Innsbruck
konkurs ind. K
13:30
PŚ Titisee
oficjalny trening
14:00
CoC Innsbruck
oficjalny trening M
15:50
PŚ Titisee
kwalifikacje
22 stycznia 2022 (sobota)
09:00
CoC Innsbruck
seria próbna K
09:45
CoC Innsbruck
konkurs ind. K
13:00
CoC Innsbruck
seria próbna M
14:00
CoC Innsbruck
konkurs ind. M
15:15
PŚ Titisee
seria próbna
16:15
PŚ Titisee
konkurs ind.
23 stycznia 2022 (niedziela)
09:00
CoC Innsbruck
seria próbna M
10:00
CoC Innsbruck
konkurs ind. M
14:30
PŚ Titisee
kwalifikacje
16:00
PŚ Titisee
konkurs ind.
Skoki narciarskie w Eurosporcie
Oglądaj kwalifikacje i konkursy w Eurosport w Player
Najbliższe programy w kanałach Eurosportu i Grupy TVN
dzisiaj
23:02
Eurosport 2 Puchar Świata, Zakopane, Polska
21.1.2022
08:35
TVN24 Strefa kibica - zima
LIVE
21.1.2022
15:45
Eurosport w Player.pl Titisee Neustadt | HS 142
LIVE
21.1.2022
15:50
Eurosport 1 Puchar Świata, Titisee-Neustadt, Niemcy
LIVE
21.1.2022
16:00
Eurosport 1 Puchar Świata, Titisee-Neustadt, Niemcy
LIVE
21.1.2022
17:00
Eurosport 1 SKOKI NARCIARSKIE
LIVE
21.1.2022
19:40
TTV Prosto ze skoczni
21.1.2022
23:45
TVN24 Strefa kibica - zima
LIVE
22.1.2022
08:35
TVN24 Strefa kibica - zima
LIVE
22.1.2022
14:15
Eurosport 1 SKOKI NARCIARSKIE
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Wyszukiwarka komentarzy
Szukasz wszystkich komentarzy jednego użytkownika? Chcesz przeczytać komentarze z określonego czasu? Skorzystaj z wyszukiwarki komentarzy!
Sonda
Którzy skoczkowie zdobędą medale indywidualne na IO w Pekinie?
Ryoyu Kobayashi
18%
Karl Geiger
15%
Marius Lindvik
14%
Kamil Stoch
9%
Halvor Egner Granerud
5%
Anze Lanisek
5%
Piotr Żyła
5%
Stefan Kraft
4%
Jan Hoerl
4%
Markus Eisenbichler
4%
Dawid Kubacki
4%
Lovro Kos
3%
Killian Peier
3%
inny skoczek
2%
Robert Johansson
2%
Timi Zajc
1%
Daniel Huber
1%
Yukiya Sato
1%
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2022 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich