Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w 1920 roku na zboczach Antałówki w Zakopanem. Pierwszym mistrzem naszego kraju został Leszek Pawłowski ze Lwowa (obecnie Ukraina). Począwszy od końca lat 20-tych XX wieku prym na krajowych zawodach wiedli Bronisław Czech i Stanisław Marusarz. To jedne z najwybitniejszych postaci polskiego narciarstwa. Bronisław Czech zdobył tytuł mistrza Polski trzykrotnie (1928, 1929, 1931), zaś Stanisław Marusarz dokonał tego aż dwunastokrotnie! To jeden z najbardziej utytułowanych zawodników, pewnie zostałby więcej razy mistrzem Polski, aczkolwiek wojna przeszkodziła w rozegraniu aż pięciu edycji tej imprezy.
Po dominacji Stanisława Marusarza na skoczni pojawiło się wielu młodych skoczków. W latach 50. i 60. tytuły mistrza Polski wywalczyli tacy zawodnicy jak: Antoni Wieczorek, Władysław Tajner i Zdzisław Hryniewiecki. W roku 1962 po raz pierwszy rozegrano dwa konkursy o mistrzostwo Polski, na dużej i średniej skoczni. Oba wygrał Piotr Wala.
Kolejno przez 5 lat na średniej i dużej skoczni wygrywał jeden zawodnik, dopiero w 1967 nie potwierdziła się ta "reguła". Aż do roku 1981 roku inny zawodnik zwyciężał na obiekcie średnim, a inny na dużym. W latach 70. zwyciężali tacy zawodnicy jak Wojciech Fortuna i Adam Krzysztofiak (czterokrotnie). Od połowy lat 70. aż do końca 80. na skoczniach Polski dominowali Piotr Fijas i Stanisław Bobak. To właśnie Stanisław Bobak pierwszy po prawie piętnastu latach zwyciężył na obu skoczniach, Piotr Fijas natomiast mistrzostwo Polski wywalczył aż trzynastokrotnie. W pierwszej połowie lat 90. mistrzami kraju byli: Zbigniew Klimowski, Jan Kowal i Jarosław Mądry. Od połowy ostatniego dziesięciolecia XX wieku zwyciężali: Adam Małysz, Robert Mateja, Łukasz Kruczek i Wojciech Skupień.
Adam Małysz zdobył zimowe MP aż 17 razy i jest najbardziej utytuowanym skoczkiem na krajowym podwórku. Do tego nalezy dodać 11 tytułów latem i mamy komplet 28 złotych medali!
Letnie Mistrzostwa Polski odbywają się od 1996 roku. Od 2004 roku odbywają się dwa konkursy - na dużej i średniej skoczni.
opracował philip-s - www.skokinarciarskie.pl
« powrót do strony głównej