Zaloguj się
Kalendarz zawodów
2
3
10
11
12
13
17
18
19
20
24
25
26
27
31
styczeń 2022
Najbliższe zawody
21.01.2022, godz. 10:30
Innsbruck HS-128
CoC K

Po wspaniałym konkursie na skoczni Schattenberg K120 tytuł Mistrza ¦wiata przypadł Janne Ahonenowi. Fin w pierwszej serii oddał najdlaszy skok (141,5 m), w drugiej przegrał tylko o pół metra z Bystoelem i z ł±czn± not± 313,2 punktu zdobył złoty medal. Triumfował z 6-oma punktami przewagi nad Roarem Ljoekelsoyem oraz 9-oma nad Jakubem Jand±. To drugi złoty medal indywidualny w dorobku Janne Ahonena. Pierwszy tytuł mistrzowski wywalczył na skoczni ¶redniej 8 lat temu, podczas Mistrzostw ¦wiata w Trondheim w 1997, maj±c niespełna 20 lat. Jakże różny był to konkurs! Wówczas Ahonen po pierwszej serii zajmował dopiero ósm± lokatę, a medal przyniósł mu idealny skok w serii finałowej. Dzi¶ królował niepodzielnie, ani na chwilę nie pozostawiaj±c złudzeń co do tego, kto jest w tym sezonie najlepszy.

"Nie wiem, co było przyczyn±, ale przez cały dzień miałem uczucie, że wszystko pójdzie dobrze. Na wieży i na belce startowej czułem się bardzo dobrze. Czekałem na belce, aż zapali się zielone ¶wiatło, i ruszyłem. Po dwudziestu metrach mój umysł już się oczy¶cił - wiedziałem, że skok będzie wspaniały" powiedział po konkursie zwycięzca.

Po pierwszej serii Janne prowadził. "Znów byłem na miejscu, które dobrze znam: prowadzeniu. To doskonała pozycja wyj¶ciowa do drugiego skoku." Wydawać się może, że Janne Ahonen nie do¶wiadcza czego¶ takiego, jak emocje. Że słowo to jest mu zupełnie obce. Przyzwyczaił nas do skakania niczym automat, jakby zupełnie nie zastanawiał się nad tym, co robi, a po prostu zwyciężał. Przed drugim skokiem - skokiem po złoto - Janne odczuwał jak każdy. "Obawa, że jest niebezpiecznie skakać za daleko, albo strach, że zmieni± się warunki i przepadnie szansa" opowiadał potem. Mistrza poznaje się po tym, że nie pozwala, by emocje wzięły górę. I Janne Ahonen pokazał, że jest Mistrzem.

Skocznia Schattenberg nie zaliczała się nigdy do ulubienic Ahonena. Aż do dzisiaj zwyciężył na niej zaledwie raz - dwa miesi±ce temu, na rozpoczęcie Turnieju Czterech Skoczni. "Tamta wygrana miała dla mnie duże znaczenie - pozbyłem się pewnego upiora. I po tym, jak Mistrzostwa zaczęły się na skoczni normalnej, było naprawdę wspaniale znów skakać tutaj." Wspaniale smakuje każde zwycięstwo, a zwycięstwo w konkursie mistrzowskim ma smak szczególnie słodki - je¶li dodatkowo u¶wiadomimy sobie, że z trybun obserwowały ten triumf żona i mama zwycięzcy, o trzyletnim synu już nawet nie wspominaj±c. Janne Ahonen, Człowiek Maska, nie potrafił ukryć ani u¶miechu rado¶ci, gdy wyl±dował bezpiecznie w ostatnim skoku konkursu, ani łez wzruszenia, gdy na jego szyi zawisł złoty medal, a z gło¶ników dobiegły dĽwięki narodowego hymnu Finlandii. "Nawet nie ¶miem my¶leć, co się stanie, gdy usłyszę Maamme-laulu" mówił jeszcze przed ceremoni±. I stało się pięknie.

Łez nie ukrywał również Tommi Nikunen: "Zaczęło się już wtedy, gdy przed skokiem Ahonena wiatr znów wiał lekko pod narty." Trener nie szczędził słów pochwały pod adresem swego podopiecznego: "W kontek¶cie choroby złoto Janne jest wyczynem, w który trudno uwierzyć. Poradził sobie z chorob± i jej następczymi komplikacjami. Doprawdy nie do uwierzenia! Jestem bardzo szczę¶liwy z powodu Janne. Cały czas wierzyli¶my, że przygotowali¶my go dobrze. Ostatnie dwa tygodnie w jego wykonaniu były wspaniałe. Podczas ostatnich treningów Janne oddawał skoki, po których wiedzieli¶my, że jest w stanie wygrać. W kwalifikacji do konkursu nie poszło mu tak dobrze, ale wci±ż byli¶my pełni wiary. Janne przeprosił, że w eliminacji oddał tak słaby skok. On niesamowicie skupia się na tym, co robi, a robi wszystko, co jest potrzebne do sukcesu w skokach narciarskich."

Nikunen nie zapomina również o pozostałych reprezentantach. Jako ekipa Finowie wypadli bardzo udanie. Matti Hautamaeki ostatecznie uplasował się na pozycji szóstej, za¶ Risto Jussilainen - na ósmej. 21. miejsce zaj±ł Tami Kiuru. "Nadzwyczaj dobry występ drużyny. Mamy trzech zawodników, z których każdy mógł stan±ć na podium. Skoki Mattiego i Risto były dobre, ale w tym konkursie tylko skoki wspaniałe mogły dać zwycięstwo" powiedział selekcjoner kadry po konkursie. "Szósty czy szesnasty - to bez różnicy. Nie mogę być bardzo rozczarowany, skoro wyprzedzili mnie najlepsi zawodnicy sezonu" podsumował Hautamaeki, który oddał skoki po 136,5 oraz 136 m. Jussilainen uzyskał 136,5 oraz 137 m i stracił do kolegi z reprezentacji 3,3 punktu. "To były dwa najlepsze skoki, jakie oddałem na tej skoczni, ale nie wystarczyły na podium. Jestem rozczarowany" wypowiedział się zawodnik Jyvaeskylaen Hiihtoseura. Na pytanie, czy widział kiedykolwiek konkurs stoj±cy na tak wysokim poziomie, odpowiedział krótko: "Nie".

W sobotę na tej samej skoczni odbędzie się rywalizacja drużynowa. Janne Ahonen, jak w 1997, stoi przed szans± poprowadzenia swej ekipy po złoto. Nie będzie łatwo. Klasyfikacja "drużynowa" konkursu indywidualnego przedstawia się identycznie, jak przedstawiała się na K90: Norwegia, Finlandia, Austria - tylko różnice punktowe s± większe. Finlandia będzie bronić tytułu mistrzowskiego, wywalczonego dwa lata temu w Val Di Fiemme. Norwegowie zechc± zrewanżować się za porażkę na K90. Za plecami Skandynawów czaić się będ± gospodarze imprezy, Niemcy, odrodzeni Słoweńcy oraz Mistrzowie z obiektu ¶redniego, Austriacy. Je¶li warunki na Cienistej Górze będ± tak doskonałe jak dzi¶, możemy mieć nadzieję na kolejny - kto wie, czy nie lepszy jeszcze - festiwal skoków.

Mistrzostwa ¦wiata w narciarstwie klasycznym powoli dobiegaj± końca, a Finowie zdobyli pierwszy dopiero złoty medal na tej imprezie - i trzeci w ogóle. Czymże to jest w porównaniu z dwunastoma kr±żkami Norwegów? Wiemy już, że nie wypełni± swego ambitengo planu: czterech medali w skokach. Możemy być jednak pewni, że będ± walczyć, by jak najlepiej wypa¶ć w ogólnym rozrachunku. Gratulujemy Janne Ahonenowi, gratulujemy pozostałym medalistom, którzy nie mieli sobie równych podczas tej wspaniałej rywalizacji. Powodzenia w następnych zawodach!
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
*iskierka*
Hehhe, jak nie Małysz to kto?? Ahonen !!! =]
(26.02.2005, 15:59)
Himena
@Zły
A co to tylko Małysza wszyscy chc± ogl±dać?
(26.02.2005, 15:57)
Zły
i bardzo dobrze, że nie pokazali dekoracji!!! Na co tam patrzeć, skoro Małysz nie jest na podium?
(26.02.2005, 15:17)
finofanka
ahh ta jego intuicja ! Janne nigdy nie zawodzi!!
(26.02.2005, 15:13)
DARK ANGEL
MOIM ZDANIEM ŻEBY NA K-90 O WSZYSTKIM NIE DECYDOWAŁ WIATR TEŻ WYGRAŁBY AHONEN.TO JEST POPROSTU JEGO PIĘĆ MINUT TAKIE 5 MNI MIAL JUZ MAŁYSZ SCHMITT CZAS NA JANNE!!!
(26.02.2005, 14:27)
Charisma
@ahonenka
Zgadzam się z tob±. Też chciałam zobaczyć dekoracje i też lubię Ahonena! Bravo dla Clio za artykuł!
(26.02.2005, 14:09)
Claire
Janne wkońcu Mistrzem ¦wiata, należało mu się to zwycięstwo.Gratuluje Janne i powodzenia na drużynówce.Suomi on Paras!
(26.02.2005, 13:31)
ahonenka
a ja bardzo lubie Ahonena
(26.02.2005, 13:15)
ahonenka
jestem zła na TVP bo jak Malysz nie wygrywa to juz nie pokazuja dekoracji
(26.02.2005, 13:14)
Ania
Szkoda tylko, że TVP tak się ¶pieszyło z końcem transmisji, że aż nie pokazało dekoracji... :(
(26.02.2005, 13:04)
ibiza
no i brawo Janek jeste¶ w tym sezonie najlepszy
(26.02.2005, 12:43)
LL
@Andrew
Ja widziałam:P
Ale i tak brawa dla Ahonena.Chociaż inne podium sobie marzyłam...
(26.02.2005, 12:07)
Anga
Czyżby to było romantyczne?:D
(26.02.2005, 11:59)
.
a Finowie zdobyli pierwszy dopiero złoty medal na tej imprezie - i trzeci w ogóle.

¶w. Miodku z Bralczykiem język nam kalaj±, a wy nie GRZMICIE! :)
(26.02.2005, 11:16)
TeSs
Swietny artykul:)
(26.02.2005, 10:28)
Noemi
Janne bez watpienia jest w najlepszej formie! Gratulecje dla jego trenera, poniewaz wykonal kawal dobrej roboty!
(26.02.2005, 09:54)
....Adi....
JEST SIĘ Z CZEGO CIESZYĆ!!!
(26.02.2005, 09:49)
ola
to na koncu artykulu wogole jest nie potrzebne Clio!!!
(26.02.2005, 09:07)
Mariusz
GRATULACJE RAZ JESZCZE ZWYCIĘZCY!!!
Adam oddał w pierwszej serii najdłuższy skok, jaki kiedykolwiek udało mu się oddać na skoczni Schattenberg. W treningach przed tegorocznym TCS jego najdłuższym skokiem było 136 metrów. Adam siadł na belce po 143 metrowym skoku Brystoela i ponad 140 metrowym skoku Jandy. ADAM ZARYZYKOWAŁ, CHCIAŁ PODNIE¦Ć PRĘDKO¦Ć... TAK BARDZO, BARDZO, BARDZO CHCIAŁ... ...ŻE PRZEDOBRZYŁ... Adam mógł w drugiej serii skoczyć 135,136 metrów, ale wiedział, że dałoby mu to szóste, może pi±te miejsce.. A On chciał dla siebie i dla WAS medalu... wkradła się nerwowo¶ć... sam po konkursie przyznał, że my¶lał iż 136, 137 metrów wystarczy do trójki.. i tyle był przygotowany skoczyć... wiedział, że 140 metrów przy aktualnej dyspozycji i braku "top formy" to dla niego za dużo... POSTAWIŁ WSZYSTKO NA JEDNˇ KARTĘ ...I PRZEGRAŁ... Ale przegrał po przepięknej walce... w konkursie, w którym co chwila podskakiwałem na fotelu i nie mogłem usiedzieć w miejscu.. gdy skoczył te 138,5 metra miałem kluchę w gardle z rado¶ci... proszę nie piszcie, że Adam co¶ spiep... na własne życzenie, bowiem to wła¶nie my - głodni sukcesu małyszomaniacy jeste¶my odpowiedzialni za to, że mistrz skacze z coraz mniejsz± rado¶ci±, za to z coraz większ± presj±.... ADA¦ - NIC SIĘ NIE STAŁO.... ADASIU NIC SIĘ NIE STAŁO... NIC SIĘ NIE STAŁO!!!
(26.02.2005, 08:48)
RagingBull
Clio - !! pogadajmy normalnie...
(26.02.2005, 01:26)
veelden
I tak powinien wygladac kazdy konkurs o Mistrzostwo Swiata :) Wspaniale i emocjonujace widowisko. Gratuluje Janne !!! W tej chwili jestes nr1 na swiecie.
(26.02.2005, 01:19)
RagingBull
Dzi¶ wygrał najlepszy, dlatego wiellkie greatulacje dla Janne Ahonena .Niestety nasz wielki Adam zaprzepa¶cił dzi¶ na własne życzenie szanse na medal. Nie mniej sie bradzo ciesze że skoki odbyły sie w równych warunkach i wygrał dzi¶ zdecydoweanoie najlepszy zawodnik. Konkurs był wspaniały i trzymał w napięciu do końca. Brawo Janne !!!
(26.02.2005, 01:16)
...
pomoszci i snowa etot fin ;(
(26.02.2005, 00:25)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
"Miałem uczucie, że wszystko pójdzie dobrze"

"Miałem uczucie, że wszystko pójdzie dobrze"

Kalendarium
Katja Markuta
Dzi¶ urodziny obchodz±:
Alexander Mitz (1990)
Luka Brnot (1990)
Najbliższe zawody
20 stycznia 2022 (czwartek)
19:00
CoC Innsbruck
odprawa techniczna K
20:00
CoC Innsbruck
odprawa techniczna M
21 stycznia 2022 (pi±tek)
09:00
CoC Innsbruck
oficjalny trening K
09:45
CoC Innsbruck
seria próbna K
10:00
P¦ Titisee
odprawa techniczna
10:30
CoC Innsbruck
konkurs ind. K
13:30
P¦ Titisee
oficjalny trening
14:00
CoC Innsbruck
oficjalny trening M
15:50
P¦ Titisee
kwalifikacje
22 stycznia 2022 (sobota)
09:00
CoC Innsbruck
seria próbna K
09:45
CoC Innsbruck
konkurs ind. K
13:00
CoC Innsbruck
seria próbna M
14:00
CoC Innsbruck
konkurs ind. M
15:15
P¦ Titisee
seria próbna
16:15
P¦ Titisee
konkurs ind.
23 stycznia 2022 (niedziela)
09:00
CoC Innsbruck
seria próbna M
10:00
CoC Innsbruck
konkurs ind. M
14:30
P¦ Titisee
kwalifikacje
16:00
P¦ Titisee
konkurs ind.
Skoki narciarskie w Eurosporcie
Ogl±daj kwalifikacje i konkursy w Eurosport w Player
Najbliższe programy w kanałach Eurosportu i Grupy TVN
dzisiaj
23:45
TVN24 Strefa kibica - zima
LIVE
jutro
01:45
Metro Prosto ze skoczni - magazyn sportowy
jutro
15:55
Eurosport 1 Puchar ¦wiata, Zakopane, Polska
19.1.2022
14:15
Eurosport 1 Puchar ¦wiata, Zakopane, Polska
19.1.2022
17:30
Eurosport 2 Puchar ¦wiata, Zakopane, Polska
19.1.2022
23:00
Eurosport 2 Puchar ¦wiata, Zakopane, Polska
21.1.2022
08:35
TVN24 Strefa kibica - zima
LIVE
21.1.2022
15:45
Eurosport w Player.pl Titisee Neustadt | HS 142
LIVE
21.1.2022
15:50
Eurosport 1 Puchar ¦wiata, Titisee-Neustadt, Niemcy
LIVE
21.1.2022
16:00
Eurosport 1 Puchar ¦wiata, Titisee-Neustadt, Niemcy
LIVE
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Zaawansowana wyszukiwarka
Szukasz informacji? Skorzystaj z zaawansowanej wyszukiwarki...
Sonda
Kto wygra Turniej Czterech Skoczni 2021/22?
Ryoyu Kobayashi
66%
Karl Geiger
7%
inny skoczek
6%
Halvor Egner Granerud
3%
Marius Lindvik
2%
Markus Eisenbichler
2%
Anze Lanisek
1%
Jan Hoerl
1%
Robert Johansson
1%
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalno¶ci serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wył±czyć w ustawieniach Twojej przegl±darki internetowej.
Korzystaj±c z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przegl±darki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będ± przetwarzane wył±cznie w celu identyfikacji użytkowników pisz±cych komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomo¶ci drog± mailow± itp. i nie będ± w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mog± zawierać Piksel Facebooka i inne technologie ¶ledzenia, stosowane za po¶rednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2022 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich