kwiecień 2024
Najbliższe zawody
kalendarz na przyszły sezon
nie został jeszcze zatwierdzony

W dniach 2.-4. sierpnia w Garmisch-Partenkirchen odbyło się 14. FIS Schüler Grand Prix 2002. W zawodach biorą udział młodzi skoczkowie. Konkursy indywidualne rozgrywane są w sześciu kategoriach wiekowych. Zawodnicy startujący w kategoriach do 11, 12 i 13 lat skaczą na niewielkim obiekcie K-43, natomiast zawodnicy mający 14, 15 oraz 16 lat walczą na większym obiekcie K-80. W zawodach drużynowych zawodnicy zostają podzieleni na dwie grupy. Drużyny do 13 roku życia - K-43. Starsi zawodnicy (14 - 16 lat) - K 80. Polska bardzo często na te zawody wysyła młodych zawodników. W historii zawody te wygrywali nie tylko Polacy, ale i dzisiejsze gwiazdy skoków. W FIS SGP zwyciężali m. in.: Andreas Kuettel, Alexander Herr, Frank Loeffler, Primoz Peterka, Andreas Widhoelzl, Cheung Chul Choi, Martin Hoellwarth, Jure Radelj. Nie brakuje też Polskich sukcesów w tej imprezie. W 1995 roku w kat. do lat 12 wygrał Bartłomiej Nikiel z LKS Klimczok Bystra. Rok później ten sam zawodnik wygrał konkurs dla 13-stolatków. W 1998 roku Stefan Hula (LKS Jastrząb Szczyrk) wygrał zawody dla 12-stolatków, rok później w tej samej kategorii wiekowej sukces powtórzył Kamil Stoch (LKS Poroniec). W tym roku, niestety nie mieliśmy okazji oglądać polskich zwycięstw, aczkolwiek po ostatnich nieudanych Mistrzostwach Świata Juniorów w Schoenach i tak możemy być zadowoleni z Polskich skoczków.

Zawody indywidualne:

Kat. I - Do 11 Lat - K-43:
W tym konkursie zajęliśmy najwyższą lokatę - trzecią, za sprawą Pawła Słowioka. Na uwagę zasługuje fakt, iż Polak był młodszy o rok od swoich rywali. Skakał bardzo daleko w obu seriach, aczkolwiek noty w granicach 16,5 i 17 punktów nie pozwoliły zając mu wyższej lokaty.

1. Cestmir Kozisek (Czechy) - 199,1 pkt (39,0 m + 40,0 m)
2. Christian Reiter (Austria) - 194,5 pkt (37,5 m + 38,5 m)
3. Paweł Słowiok (Polska) - 193,3 pkt (37,5 m + 40,0 m)

Kat. II - 12 Lat - K-43:
Konkurs skoków dla zawodników z rocznika 1991 wygrał Czech Jiri Mazoch. Był zdecydowanie lepszy od rywali. Oddał dwa najdłuższe skoki w konkursie. Drugi był troszeczkę gorzej punktowany przez sędziów, aczkolwiek Czech lądował bardzo daleko. Polak Kamil Kowal dwukrotnie uzyskał 36 metrów, w nienajlepszym stylu. W rezultacie 9. miejsce na dwunastkę skaczących zawodników może być nie w pełni zadowalające.

1. Jiri Mazoch (Czechy) - 224,5 pkt (42,0 m + 44,0 m)
2. Sven Rauber (Szwajcaria) - 218,6 pkt (41,5 m + 42,5 m)
3. Matic Kramarsic (Słowenia) - 211,4 pkt. (39,0 m + 41,5 m)
---
9. Kamil Kowal (Polska) - 172,2 pkt (36,0 m + 36,0 m)

Kat III - 13 Lat - K-43:
Zwycięzcą kolejnej kategorii okazał się Jurij Tepes. Słoweniec lądował daleko i nie miał równych sobie rywali. Na drugim miejscu Amerykanin Andreas Johnson. Tuż za nim młody Estończyk - Mats Piho. Estonia w ostatnich latach inwestuje w narciarstwo skokowe i to efekty w postaci dobrej postawy młodych zawodników. Polak - Artur Broda zakończył konkurs na dobrym, szóstym miejscu.

1. Jurij Tepes (Słowenia) - 229,5 pkt (43,5 m + 42,5 m)
2. Andreas Johnson (USA) - 222,7 pkt (42,0 m + 42,5 m)
3. Mats Piho (Estonia) - 218,6 pkt (41,0 m + 40,5 m)
---
6. Artur Broda (Polska) - 200,0 pkt (38,5 m + 39,0 m)

Kat IV - 14 Lat - K-80:
Starsi skoczkowie (14-stoletni) rywalizowali już na większym obiekcie - K80. Skocznia została ostatnio przebudowana (punkt K został przeniesiony z 70-iątego na 80-siąty metr) oraz pokryta nowym fińskim igielitem. Konkurs wygrał Słoweniec Mitja Meznar, drugi był znany choćby ze startów na Mistrzostwach Polski - Czech Lukasz Kuban. Na ostatnim miejscu podium stanął reprezentant gospodarzy Severin Freund. Dawid Kowal reprezentujący nasz kraj zajął dopiero 8. miejsce, na 10-ciu startujących. Oddał świetny skok w pierwszej serii, zajmował po niej trzecie miejsce. Niestety drugi skok pozbawił go szans na dobrą pozycję.

1. Mitja Meznar (Słowenia) - 228,5 pkt (80,5 m + 79,5 m)
2. Lukasz Kuban (Czechy) - 222,0 pkt (78,0 m + 81,0 m)
3. Severin Freund (Niemcy) - 209,0 pkt (75,0 m + 75,5 m)
---
8. Dawid Kowal (Polska) - 199,0 pkt (77,5 m + 72,0 m)

Kat V - 15 lat- K-80:
W konkursie 15-stolatków wygrał Amerykanin Chris Francis. Drugi w konkursie uplasował się chyba najbardziej utalentowany skoczek Czeski młodego pokolenia, znany z konkursów Pucharu Kontynentalnego - Martin Cikl. Skakał dużo dalej od reprezentanta USA, aczkolwiek w pierwszym skoku zachwiał lądowanie i musiał podeprzeć się rękoma. Noty jakie uzyskał (13,5 do 14,5) przekreśliły jego szanse na zwycięstwo. W drugiej serii popisał się bardzo dalekim skokiem na odległość 84 metrów. Trzeci był reprezentant Włoch Sebastian Collerado. W tej kategorii Polskę reprezentował Kamil Stoch. Oddał dwa dosyć dobre skoki, które pozwoliły mu zająć szóstą lokatę.

1. Chris Francis (USA) - 228,0 pkt (78,0 m + 80,0 m)
2. Martin Cikl (Czechy) - 222,5 pkt (80,0 m + 84,0 m)
3. Sebastian Collerado (Włochy) - 208,5 pkt (75,0 m + 77,0 m)
---
6. Kamil Stoch (Polska) - 196,0 pkt (71,0 m +75,0 m)

Kat VI - 16 lat - K-80:
W ostatniej kategorii zwyciężył Czech - Antonin Hajek, podobnie jak Cikl znany z zawodów rangi FIS COC. Oddał dwa bardzo dobre skoki: 87,5 w pierwszej oraz 83 w drugiej serii. Drugi był Słoweniec Jaka Oblak, a trzeci Austriak Roland Muller. Stefan Hula skakał bardzo równo - 77,5 metra w obu seriach, w świetnym stylu, w pełni zasłużył na dobrą piątą pozycję.

1. Antonin Hajek (Czechy) - 247,0 pkt (87,5 m + 83,0 m)
2. Jaka Oblak (Słowenia) - 241,5 pkt (86,5 m + 84,0 m)
3. Roland Muller (Austria) - 238,0 pkt (81,0 m + 86,0 m)
---
5. Stefan Hula (Polska) - 220,5 pkt (77,5 m + 77,5 m)

Zawody drużynowe

Kat I - Do 15 lat - K-80:
W konkursie druzynowym dla młodszych skoczków tryumfowali Czesi. Drugie miejsce przypadło reprezentacji Słowenii, a trzecie gospodarzom imprezy. Polacy dopiero na ósmym miejscu.

1. Czechy 660,9 (Cestmir Kozisek / Jiri Mazoch / Roman Koudelka)