Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
7
8
9
10
11
14
15
16
17
21
22
23
24
25
28
29
30
wrzesień 2020
Najbliższe zawody
03.10.2020, godz. 10:00
Rasnov HS-97
FIS Cup K

Po przerwie na mistrzostwa świata wracamy do znanego i lubianego cyklu. W dzisiejszym odcinku "Notatnika" będzie dużo o Niemcach, sporo o Polakach, trochę o Austriakach, a nawet Finach...

I. WYGRANI I NIE TYLKO

1.

Po treningach myślałem, że zacznę od naszych, ale się tym razem Niemcom - z urzędu - należy. A zaraz potem Norwegom. Nic okrągłego związanego z Freitagiem się nie da po ostatnich zawodach wymyślić. Ani to okrągła wygrana (3), ani okrągłe miejsce na podium (9), ani okrągłe miejsce w dziesiątce (27), ani okrągły konkurs, wszystko jedno czy punktowany (53), czy w ogóle (59). A napisać trza było. To napisałem. Ścichapęk. Wszyscy mówili o Stochu, a ten wziął i wygrał. Drugi raz z rzędu zresztą. Jak wygra po raz trzeci, to - niezależnie od występu Polaka - wyprzedzi go w generalce.

2.

Freund jest setnym Niemcem w historii, który zajął najniższy stopień podium. To znaczy najniższe podium jest równo setne, ale oczywiście nie aż stu skoczków je zajmowało, bo niektórzy byli tam po kilka razy. Choćby Freund właśnie. Na najwyższym pudle może już nie tak równo, ale też okrągło i sporo lepiej. Wczorajszy Freitag to już 115-ta bytność Niemca na pucharowym „szczycie”.

3.

Jeszcze o Freundzie, bo jest po niedzieli bardziej okrągły od Freitaga. To jego piąte podium w tym sezonie. Strasznie symetryczny się zrobił w tym względzie: 2-1-2. No i przekroczył, o osiem oczek, barierę 2 500 pucharowych punktów w karierze. Ładny wynik, nie powiem.

4.

Ostatnie zdanie o Niemcach. Dwudziesty raz w drugiej dziesiątce skończył konkurs Andreas Wank, przy czym aż siedem razy dokonał tego w tym sezonie.

5.

Norwegowie mają po niedzielnym konkursie łącznie na koncie 320 podiów, przy czym po raz 115-ty udało im się wywalczyć miejsce drugie.

6.

Wychodzi mi, że Bardal miał w niedzielę 250-ty kontakt z Pucharem. Był to jego 245. konkurs w życiu. Uczcił go w ten sposób, że nie pozwolił się Schlierenzauerowi cieszyć jeszcze ze zdobycia Kryształowej Kuli. Oczywiście wszyscy wiemy, że Austriak ją zdobędzie, ale teoretycznie Norweg ma jeszcze szanse mu na to nie pozwolić. Trzeci Jacobsen już nie.

7.

A propos Jacobsena. Po niedzieli ma na koncie równo 4 500 pucharowych punktów. To była jego 130-ta przygoda z Pucharem i 75-ta obecność w czołowej dziesiątce. Podobnie jak Freund, po raz piąty w tym sezonie znalazł się na podium.

8.

Tomek Hilde w swoim 145. konkursie w karierze po raz 120. punktował.

9.

Polonica:
 1. Kamil. Cóż, czołówka Pucharu - zamiast się przybliżyć - odjechała. I jeszcze ten Freitag, który jest tylko pięć punktów z tyłu. Teraz trzeba pokazać charakter. Kołki w zęby i tempo 22. Mistrzostwa świata nikt już mu nie odbierze, ale mistrzowi wypada wygrać parę konkursów w Pucharze. A zostało tylko pięć... Ze statystycznego punktu widzenia Polak brał udział w swoim 165. konkursie w życiu. I tyle.

 2. Maciek. W swoim trzydziestym punktowanym konkursie Polak osiągnął trzeci najlepszy wynik w karierze. Po takich sobie występach na dużej skoczni w Predazzo ewidentnie wrócił do świetnej dyspozycji. Mam nadzieję, że po Kuopio Maciek i jego kibice będą jeszcze bardziej zadowoleni niż dziś.

 3. Piotrek. Nasz „chłopek-roztropek” ma od niedzieli na koncie równo sześćset punktów zdobytych w pucharowej rywalizacji. Z tego ponad pięćset zdobył w tym i poprzednim sezonie. W drugiej dziesiątce znalazł się wczoraj po raz piętnasty w życiu. Szkoda, że jest taki nierówny. To różni, niestety, skoczka klasowego od takiego sobie.

 4. Krzysiek wyrównał bilans swoich punktowanych i niepunktowanych konkursów. Jest 23:23. Przekroczył też barierę stu punktów w tym sezonie i wyprzedził tym samym w klasyfikacji Dawida, który stoi na tych swoich równych stu punktach niczym przysłowiowy... zepsuty zegarek. To była już 65. przygoda Miętusa z Pucharem. Z ciekawostek może jeszcze dodam, że Miętus osiągnął wczoraj liczbę punktów (221), z jaką Hula zaczynał sezon. Ponieważ Stefan skacze, jak skacze, a forma Krzyśka jest w miarę stabilna, nie będzie specjalnie dziwić - przynajmniej mnie - jak za jakieś dwa konkursy zakopiańczyk wyprzedzi w końcu szczyrkowianina. Dzieli ich aktualnie 26 punktów. Tyle, ile Stefan uciułał od początku sezonu.

 5. KubackiHula - najlepiej jak nic nie napiszę. Chociaż w zasadzie o Stefanie, którego nie wiem za co, ale ewidentnie lubię, jedno zdanie. Jeśli w Kuopio będzie skakał jak dotąd, to w try miga do Polski, a w zamian ktoś, kto nie będzie sprawiał, że robi łaskę, bo posadzi cztery litery na desce. Startowej, rzecz jasna.

10.

W 125. punktowanym konkursie Daiki Ito zmęczył w końcu w tym sezonie granicę stu punktów. Ma ich w tym sezonie na koncie dokładnie 110 i właśnie wyprzedził zarówno Miętusa, jak i Kubackiego.

11.

To już 95. raz, kiedy Noriaki Kasai zajmuje miejsce w dziesiątce, a nie staje na podium. Na podium, które po raz ostatni wywalczył w sezonie 2009/10. W tym sezonie tego typu fakt, jak w Lahti, ma miejsce po raz trzeci. Miejmy nadzieję, że nie ostatni.

12.

Taku Takeuczi kończył zawody w drugiej dziesiątce już 25 razy. Szczerze pisząc, spodziewałem się po nim w Lahti dużo więcej.

13.

W swoim 175. kontakcie i 160. konkursie w karierze Denis Korniłow po raz 105. zdobył punkty. Ale dziesiątego razu w dziesiątce jak nie było, tak nie ma.

14.

Po nieudanym niedzielnym konkursie Rosjanin Romaszow ma w CV 16 podejść do Pucharu, z czego osiem kwalifikacji przeszedł, a osiem nie. Z ośmiu konkursów cztery skończył bez punktów, a cztery z punktami. Ale czwórkowym skoczkiem bym go na razie nie nazwał.

15.

Kaarel Nurmsalu w swoim dwudziestym konkursie po raz drugi w życiu i drugi z rzędu punktował. Była to jego 35. przymiarka do Pucharu.

16.

Słoweńców punktowało aż pięciu, ale najlepszy, Peter Prevc, był dopiero osiemnasty. Dlatego więcej miejsca poświęcę tylko debiutantowi. Reszta, tym razem, nie zasłużyła. Niemal tak skuteczny jak Krzysztof Biegun w Oberstdorfie okazał się być w Lahti Andraz Pograjc. Nawet mi się wydawało przez chwilę, że jest równie skuteczny. Ale przypomniałem sobie, że przecież w ostatnich kwalifikacjach poprzedniego sezonu młody Słoweniec skończył na 34. miejscu. I wychodzi, że owszem - jest bardzo skuteczny w zdobywaniu punktów w Pucharze - ale do Bieguna to ma jeszcze jak stąd do... hoho... :)

17.

Schlierenzauer po raz dwudziesty w karierze kończył zawody w drugiej dziesiątce. To, co dla innych jest sukcesem, dla niego już niekoniecznie. Niedzielny wynik to jego drugi najgorszy wynik w sezonie. A w życiu osiągnął tylko piętnaście gorszych rezultatów.

18.

Na ostatnie pięć konkursów, w których brał udział, Andreas Kofler nie znalazł się w finale aż w czterech przypadkach. Tak źle nie skakał od czterech lat. Ale wtedy właśnie w Lahti się przełamał. Teraz też, ale wygląda, że raczej na pół. Widoków wyjścia na prostą żadnych - autentycznie. Nie wiem, czy to nie koniec kariery. Drugi Hannawald czy co?

19.

Dla zwiększenia objętości tekstu:
 1. Atle Pedersen Roensen zaliczył dwudziesty konkurs.

 2. Velta punktował już 45 razy.

 3. Deschwanden startował trzydziesty raz w Pucharze i dwudziesty raz w konkursie.

 4. 25. styczność z Pucharem przeżywał w Lahti Junsziro Kobajaszi.

 5. Loitzl zaliczył 330. udokumentowane przeze mnie podejście do Pucharu.

 6. Hayboeck wystąpił dotąd w 45 konkursach.

Bez specjalnych efektów to wszystko.

II. CAŁKIEM PRZEGRANI

1.

Rosliakow po piątkowych eliminacjach ma tyle samo punktowań, co nieudanych kwalifikacji - po 27. Uczestniczył dotąd w 68 konkursach, ale jak przez najbliższe dwa tygodnie dalej będzie skakał tak jak w Lahti, to w tym sezonie do siedemdziesiątki nie dobije. Się mnie wydaje.

2.

Okrągły, dwudziesty, raz nie przeszedł kwalifikacji Władimir Zograw(f)ski. To oczywiście jego zdecydowanie najlepszy dotąd sezon w karierze, ale „Francy z Lahti” wciąż, jak widać, rozgryźć nie jest w stanie.

3.

Zdecydowanie nie potrafi wrócić po kontuzji do formy sprzed roku, czy nawet sprzed dwóch, Anssi Koivuranta. On też „świętował” w piątek okrągłość. Po raz piąty nie znalazł się w konkursie. To jego drugie pucharowe kwalifikacje w tym sezonie i drugi raz w nich odpada. Kryzys u Finów musi sięgać zenitu, skoro Niemelä zdecydował się sięgnąć po będącego zupełnie bez formy rekonwalescenta.

4.

Jeszcze gorzej od Koivuranty spisał się inny fiński rekonwalescent, Ville Larinto. Nie dość że równie beznadziejnie skoczył, to jeszcze okazało się, że skakał w gaciach a’la Nagiller und Liegl 2002. Zapomniał biedak, że Finów za takie gacie dyskwalifikują. To był 45. kontakt Fina z Pucharem. W swoich 58. dotychczasowych podejściach do Pucharu skoczek Suomi punktował dokładnie połowę razy. Bardzo wątpię jednak, by w tym sezonie udało mu się znaleźć w drugiej serii jubileuszowy, trzydziesty, raz. Patrząc na to, co prezentuje Larinto obecnie, dojście do takiego wniosku nie jest specjalnie trudne.

5.

Jakub Janda. Tak po prawdzie, to nie wiem, o co temu gościowi w tej chwili chodzi. Podejrzewam, że o to, żeby wykazać, że w skokach równie łatwo przeistoczyć się z doktora Jekylla w Mr Hyde’a, jak w życiu. Jeśli tak, to można z czystym sumieniem stwierdzić, że Czech odniósł był w ostatnich kilku tygodniach w tym zakresie definitywny sukces. A statystycznie? 310. kontakt z Pucharem. Piąty raz w tym sezonie nie udało mu się przebrnąć eliminacji. Jak się nic nie zmieni, to jeszcze przed Planicą będzie „świętował” mocno okrągłe zawalone kwalifikacje. Jak go Jiroutek wcześniej nie wyśle do domu.

6.

Nie zasypia gruszek w popiele Andrea Morassi. Rekordzista w liczbie oblanych kwalifikacji śrubuje swój rekord do nieprzytomności. Jego licznik pokazuje, że miało to miejsce już po raz 56. Zaczynam podejrzewać, że on to robi specjalnie. Ciekawe, kto mu to sponsoruje? :).

7.

Dołożył do pieca, nie pierwszy raz w tym sezonie zresztą, Anders Fannemel. Jak stanął po Zakopanem na równych pięciuset pucharowych punktach w karierze, tak nawet nie drgnie. Coś mi się wydaje, że - mimo doskonałego początku sezonu - po równie słabym, co w Lahti, występie w Kuopio, Norweg niekoniecznie musi wystąpić na swoich pucharowych śmieciach.

8.

Reruhi Szimizu, tak jak Koivuranta, ma od piątku na koncie pięć nieudanych kwalifikacji. Potrzebował na to jednak prawie trzy razy mniej (bo tylko szesnastu) kontaktów z Pucharem. Co - w sumie - i tak, jak na początek, wygląda nie najgorzej.

9.

Asikainen po raz dziesiąty nie zdobył w konkursie punktów. Nie jest w stanie ciągnąć kolegów do przodu. Raczej do nich dołącza. Żeby Finowi było raźniej, do drugiej serii solidarnie nie wszedł też Muotka. Po raz 25. w karierze.

10.

Zupełnie nieudany okazał się ten konkurs również dla Vincenta Descombesa. Tym bardziej musi mu być przykro, że był to jego dziewięćdziesiąty konkurs w karierze i jednocześnie 140. podejście do Pucharu.

11.

Austriacy. Największym kryzysem w historii tego chyba nazwać nie można, bo tydzień temu zostali zespołowym mistrzem świata. Ale wesoło nie mają. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek żaden nie prezentował klasy uprawniającej do bicia się o miejsce w czołówce. A wczoraj tak było. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie. Już we wtorek następne zawody.


Zainteresowanych twórczością autora zapraszamy na jego blogi - marcopolo.salon24.plharem48.blog.onet.pl.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« marzec 2013 - wszystkie artykuły
Komentarze
Polonus
@alfons
Do końca, ale tylko w zakresie co do którego miałem dojścia:)
Jest faktem, że w jego pucharowym życiorysie są, przynajmniej, w moich statystykach, białe plamy. Po sezonie muszę to wszystko próbować "odkołdrzyć":)
(13.03.2013, 08:12)
alfons6669
Bardal ma 253 podejścia do PŚ. Już kiedyś sam pisałeś, że jego nie do końca sprawdziłeś.
(12.03.2013, 17:31)
Pawmak
A no i Koreańczycy też byli w Lahti.
(11.03.2013, 18:00)
Martyn
To owoc dominacji serbskiego, który w oficjalnej wersji jest zapisywany cyrylicą, co wymusza transkrypcję. Widać, Słoweńcom, mimo stosowania łacinki się udzieliło. :)
(11.03.2013, 16:37)
Pawmak
Benedik też był w Lahti, nie było 3 Finów (tylko Kulmala w drużynowym).
(11.03.2013, 16:08)
Palacz Zwlok
W państwach bylej Jugosławii zapisują fonetycznie nie tylko nazwiska rosyjskie, czy japońskie, ale nawet amerykańskie.
Stąd jeśli w tamtejszej prasie spotkacie 'Dejvida Bekhama', czy 'Dżenifer Lopez' [zamiast ż, z z daszkiem] nie zdziwcie się. :)
(11.03.2013, 15:20)
Palacz Zwlok
Dżunsziro Kobajaszi - jeśli trzymasz się pisowni, błędy wszystkich komentatorów [od błachutowego junsziro, po snopkowe junszihiro...] trzeba prostować.
(11.03.2013, 15:18)
giuseppe
Chapouis był w Lahti
(11.03.2013, 15:14)
sad
Tylko 64 zawodników w Kuopio:(
Z nowych jest Heung Chul-Choi, Chil Gu-Kang, Nicolas Alexander, Bedenik, i Chapouis a reszta to te same nazwiska.
Wielka szkoda że nie przyjechali szwedzi Nordin i Mitz, Kazachów i Greka też nie ma:(
(11.03.2013, 14:32)
Pawmak
O pisowni było dużo dyskusji. Można tę Japończyków tolerować (z wyjątkiem "Junsziro") i nawet słoweńcy ich tak po swojemu zapisują fonetycznie (może tam mają inne zasady), ale wg mnie pod warunkiem, że słowiańskie nazwiska też zapisujemy po polsku (co jest bardziej dopuszczalne), np. Andraż Pograjc. Rosjan się chyba ciut inaczej też transkrybuje, ale dajmy spokój.

Co do Morassiego, to oczywiście żart, ale nie można też spiskować z tymi dykwalifikacjami. Zresztą na pewno taka lekka zmiana w kombinezonie nie czyni aż takiej różnicy w poziomie skakania. Jeśli chodzi o temat dyskwalifikacji, cytat z Matei po jednym z konkursów:
"Jeśli chodzi o dyskwalifikację Janka Ziobry, to gdyby kontroler FIS chciał to może zdyskwalifikować każdego zawodnika. Powiedzmy sobie szczerze, tak sprawa wygląda w tej chwili i nic nie zrobimy. Z tego co my mierzyliśmy to wszystko z kombinezonem było w porządku. Akurat wczoraj dyskwalifikacja była za zbyt duży krok, ale z tego co Janek opowiadał to kontroler nie dał mu się wyciągnąć, przytrzymał za ramię, więc ten krok automatycznie wypadł niżej. Ta sama sytuacja była z Olkiem Zniszczołem, gdy wygrywał on Puchary Kontynentalne, w tym samym kombinezonie, wszystko było w porządku, a nagle okazało się, że krok jest siedem centymetrów za nisko, co było po prostu niemożliwe".
(11.03.2013, 14:26)
das
Szwedzi również
(11.03.2013, 14:22)
das
To samo USA, Korea Grek i Kazachstan!
(11.03.2013, 14:19)
das
Żeby tak Holendrzy przyjechali z Vikersund do Kuopio na PŚ!!!
(11.03.2013, 14:18)
:)
nie komentuję szimizu. Ale z morassim to chyba przesada, włosi wszyscy są fajni, a właściwie to przecież tylko chyba "edłords" w historii się wydurniał
(11.03.2013, 14:11)
:)
junsziro kobajaszi no może można, ale u japońców lepsza chyba angielska pisownia
(11.03.2013, 14:04)
:)
wiem że jest np. zhaparov i żaparow, ale takeuchi chyba tylko przez ch (12 (wygrani i nie tylko))
(11.03.2013, 13:58)
Emil
@Polonus Poprawka. Po drugiej kontroli. Pierwsza była w Lillehammer na mieszanym:) Ale widać po Oberstdorfie mu się mogły pomysły skończyć :) A pozory mylą bardzo co widać po wielu skoczkach z czołówki.
(11.03.2013, 13:56)
Polonus
@annakarolinazgarwolina
Wy chodzi na to, że w tym sezonie to Kofler skakał dobrze do pierwszej kontroli. Sprawdzili go i przestał dobrze skakać.
Mnie wydawał się dotąd bardzo sympatyczny, ale pozory mylą. Bjoergen też dla wielu jest bardzo sympatyczna.
(11.03.2013, 13:22)
Scoop
Dobra, myślę Kamilek jak skończy ten sezon na 6 lokacie w "generalce" to będzie dobrze.
O Jacobsenie i Bardalu nie powiem bo doścignięcie ich jest juz raczej nie wykonalne, tym bardziej uwzględniając ich obecną predyspozycję.
Ustalmy, Że Freund skacze niesamowicie dobrze, albo przynajmniej równo, jęśli przegra z naszym Mistrzem Świata to tylko o jedną-dwie pozycje,a to byłby dobry jednak interes dla Niemca.
Rysio Piątek skacze wreszcie tak jak powinien + genialne wyszkolenie techniczne i co konkurs będzie już przed Stochem w notach zanim jeszcze odda skok!

Resumując 6 miejsce stoi przed naszym szkrabem otworem ;)

(11.03.2013, 13:20)
Pawmak
Wystawią, ale nie wykorzystają limitu, tylko będą w 6 (Asikainen, Muotka, Larinto, Niemi, Heiskanen i Kulmala) i bardzo możliwe, że to ich ostatni konkurs w sezonie.

Z Morassim faktycznie dziwna sprawa - tak dobrze w Predazzo skakał, ale i wcześniej do formy doszedł. Fajnie by było, jakby Dellasega został czwartym punktującym Włochem, bo jest w niezłej formie, ale łatwo nie będzie.
(11.03.2013, 13:15)
Seba99pl
Wellinger chyba w Hocka się zamienia.
(11.03.2013, 12:58)
Seba99pl
Finowie wystawią grupę narodową?
(11.03.2013, 12:57)
annakarolinazgarwolina
jakaś masakra! Kofler nie jest drugim hanawaldem! ma gorszy okres czasu ale to jest zawodnik który zawsze wraca a pisanie koniec kariery.. to gruba przesada.
Na samym początku też miał fenomenalna formę później wypadł z obiegu ale wrócił. Hannawald miał słabą psychikę a Kofler jest porostu bez formy, zdarzały mu się takie występy że się przewracał tracił 1. pozycję po 1. serii ale jest bardziej ambitny. Z tego co pamiętam to kiedyś w jakimś wywiadzie Hanu Lepisto powiedział: że on i jacobsen i maciek kto mają dobre papiery do skakania!
(11.03.2013, 12:20)
Polonus
@lipiec
Tobie odradzałbym pisanie w jakiejkolwiek formie. Żeby pisać trzeba mieć coś do powiedzenia. Napisania, znaczy.
(11.03.2013, 10:58)
Polonus
@piter2105
Przyszło mi to na myśl, ale już po wysłaniu tego posta do redakcji. Punkt dla Ciebie:)
(11.03.2013, 10:54)
piter2105
"Jak wygra po raz trzeci, to - niezależnie od występu Polaka - wyprzedzi go w generalce."

No niekoniecznie. Co jeśli wygrają ex aequo?
(11.03.2013, 10:51)
lipiec
"Nie zasypia gruszek w popiele"
(11.03.2013, 09:59)
lipiec
Ten artykuł brzmi tak: ojejjku jak ja napisze o tym zawodniku? Przecież on nie ma okrągłej ilości podiów, a ten drugi ma okrągłą ilość podiów 5-5-10 hurra on jest okrąglejszy od tego 9-7-3. Natomiast ten fin nie jest już tak okrągły i jak może on być tak niesymetryczny w przegranych kwalifikacjach. Tego lubie a tego mniej lubie a o tym nie chce pisać ale napisze.

Reasumując, artykuł jest nieprofesjonalny. Na blogu możesz sobie tak pisać. Pewnie piszesz.
(11.03.2013, 09:56)
Adam
Kot i Miętus dobrze skakali, Żyła nierówny, Stoch trochę poniżej oczekiwań.
Redakcjo, czy będzie w typerze klasyfikacja PK kobiet?
(11.03.2013, 09:41)
Dodaj komentarz
Jesteś niezalogowany!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
« regulamin komentowania »
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Z notatnika kłusownika - cz. 18: Lahti
Z notatnika kłusownika - cz. 18: Lahti

Z notatnika kłusownika - cz. 18: Lahti

Kalendarium
Matjaz Zupan
Dziś urodziny obchodzą:
Martin Babis (1985)
Najbliższe zawody
3 października 2020 (sobota)
07:15
FIS Cup Rasnov
odprawa techniczna K/M
08:30
FIS Cup Rasnov
oficjalny trening K
09:15
FIS Cup Rasnov
seria próbna K
10:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. K
13:30
FIS Cup Rasnov
oficjalny trening M
14:15
FIS Cup Rasnov
seria próbna M
15:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. M
4 października 2020 (niedziela)
08:30
FIS Cup Rasnov
seria próbna K
09:30
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. K
12:00
FIS Cup Rasnov
seria próbna M
13:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. M
9 grudnia 2020 (środa)
19:00
MŚ Planica
odprawa techniczna
10 grudnia 2020 (czwartek)
14:00
MŚ Planica
oficjalny trening
16:00
MŚ Planica
kwalifikacje
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Oglądaj skoki narciarskie w Eurosport Player - wszystkie kwalifikacje i konkursy LIVE Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Reklama
Skoki.tv - filmy o skokach narciarskich Blaster.pl - hosting, domeny, konta pocztowe, serwery wirtualne
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Przecieramy tory
Skokinarciarskie.pl to najstarszy polski portal o skokach - istniejemy od maja 2000 roku...
Sonda
Kto był bohaterem sezonu 2019/20?
Stefan Kraft
Karl Geiger
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
Stephan Leyhe
Marius Lindvik
Philipp Aschenwald
Piotr Żyła
Yukiya Sato
Ryoyu Kobayashi
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2020 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich