Tylko 32 panie pojawiły się na starcie zawodów Pucharu Świata kobiet w Pjongczangu. Na treningach trzykrotnie najlepsza była Yuki Ito.
W związku z małą liczbą zgłoszonych zawodniczek nie było potrzeby przeprowadzenia kwalifikacji - dlatego w nocy naszego czasu odbyły się trzy (zamiast standardowych dwóch) serie treningowej.
We wszystkich rundach najlepsza okazała się Yuki Ito. W pierwszej serii Japonka uzyskała aż 107,5 metra (trzydziesta belka, wiatr 0,82 m/s pod narty), dzięki czemu nieznacznie pokonała Sarę Takanashi (100 m, ale belka 27. i słabszy wiatr - 0,35 m/s). Kolejne rezultaty należały do Emy Klinec (102,5 m), Yuki Seto (96 m) i Julii Kykkänen (102 m).
Druga runda to również popis Ito - tym razem trzecia zawodniczka Pucharu Świata poleciała na odległość 109 metrów. Za jej plecami znalazły się Sara Takanashi (107 m - ponownie skrócony rozbieg, ale też silny wiatr pod narty: 1,37 m/s), Ema Klinec (102,5 m), Maren Lundby (96 m) i Yuka Seto (97 m).
W trzeciej serii obie czołowe reprezentantki Japonii startowały z takiego samego rozbiegu, a najlepsza ponownie była Ito (104,5 m), która pokonała Takanashi o pięć punktów (102,5 m). Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Maren Lundby, Emę Klinec i Kaori Iwabuchi (wszystkie po 97,5 m, jednak z różnymi rekompensatami za belkę i warunki).
Podczas treningów wiatr wiał przeważnie pod narty, choć czasami zmieniał kierunek na niekorzystny; jego prędkość dochodziła do 1,9 m/s. Belka startowa zmieniała swoje położenie dość często (pozycje od 25. do 30.).
Pierwszy konkurs pań w Pjongczangu rozpocznie się o 9:00 naszego czasu, na godzinę wcześniej zaplanowano serię próbną.
Wyniki treningu - I seria
zawodnik
kraj
odl.
punkty
2
Sara Takanashi
100.0
61.2
5
Julia Kykkänen
102.0
39.5
7
Kaori Iwabuchi
88.0
28.6
8
Ramona Straub
87.5
25.6
10
Abigail Strate
88.0
23.2
11
Agnes Reisch
83.0
18.5
12
Maren Lundby
79.0
18.3
13
Natasha Bodnarchuk
85.5
18.2
14
Sofia Tikhonova
89.0
18.1
15
Gianina Ernst
79.5
17.3
16
Anastasiya Barannikova
87.0
13.5
17
Pauline Hessler
78.0
8.4
18
Oceane Avocat Gros
77.5
7.9
Ksenia Kablukova
76.0
7.9
20
Atsuko Tanaka
75.5
5.3
22
Nicole Maurer
75.0
3.9
Tara Geraghty-Moats
50.0
0.0
Alexandra Kustova
62.5
0.0
Juliane Seyfarth
65.0
0.0
Wyniki treningu - II seria
zawodnik
kraj
odl.
punkty
2
Sara Takanashi
107.0
83.1
6
Kaori Iwabuchi
103.5
55.7
7
Julia Kykkänen
99.0
55.0
8
Ramona Straub
98.5
53.8
9
Gianina Ernst
92.5
42.0
11
Oceane Avocat Gros
92.0
36.5
12
Abigail Strate
87.5
33.3
13
Sofia Tikhonova
82.5
32.7
14
Natasha Bodnarchuk
87.5
32.5
15
Luisa Goerlich
84.5
31.6
16
Agnes Reisch
86.0
30.2
17
Anastasiya Barannikova
85.5
29.6
18
Ksenia Kablukova
85.5
29.2
19
Ursa Bogataj
83.5
29.1
20
Abby Ringquist
81.0
24.7
21
Coline Mattel
81.0
22.0
22
Nicole Maurer
78.0
19.4
23
Juliane Seyfarth
80.0
15.9
24
Pauline Hessler
73.5
14.8
26
Alexandra Kustova
76.0
8.4
27
Atsuko Tanaka
70.0
5.5
28
Eleora Hamming
74.5
4.0
29
Natalie Eilers
69.5
0.9
Tara Geraghty-Moats
65.5
0.0
Wyniki treningu - III seria
zawodnik
kraj
odl.
punkty
2
Sara Takanashi
102.5
75.7
5
Kaori Iwabuchi
97.5
49.7
6
Ramona Straub
96.5
49.6
7
Juliane Seyfarth
94.5
46.8
10
Luisa Goerlich
92.0
44.4
11
Alexandra Kustova
95.0
42.6
12
Abigail Strate
91.0
39.0
13
Natasha Bodnarchuk
90.0
38.8
14
Agnes Reisch
89.5
38.7
15
Ursa Bogataj
89.0
37.2
16
Sofia Tikhonova
89.5
36.5
17
Pauline Hessler
88.0
35.8
18
Abby Ringquist
90.0
35.1
19
Gianina Ernst
85.5
31.3
20
Anastasiya Barannikova
83.0
24.8
21
Nicole Maurer
82.0
24.6
22
Ksenia Kablukova
82.0
22.2
24
Atsuko Tanaka
77.0
16.0
25
Coline Mattel
77.5
13.2
26
Natalie Eilers
71.5
4.4
27
Tara Geraghty-Moats
74.0
4.1
31
Julia Kykkänen
DNS
DNS
32
Oceane Avocat Gros
DNS
DNS