Wraz z ci±gle wzrastaj±c± liczb± zawodników uprawiaj±cych skoki narciarskie i kombinację norwesk± (według ostatnich danych Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, w FIS zarejestrowanych jest 1091 zawodników zajmuj±cych się tymi dyscyplinami), pojawiaj± się problemy ze zbyt wieloma chętnymi do uczestnictwa w zawodach. Wiadomo, że Puchar ¦wiata jest najwyższ± lig± dla skoczków narciarskich, w zawodach z tego cyklu uczestnicz± najlepsi zawodnicy ¶wiata. Aby umożliwić występy w międzynarodowych zawodach tym, którzy nie prezentuj± tak wysokiego poziomu, jaki¶ czas temu utworzono Puchar Kontynentalny. Teraz okazuje się, że nawet te zawody nie wystarczaj±. W zwi±zku z tym utworzono kolejny cykl zawodów w skokach narciarskich organizowanych pod patronatem FIS - jest to tzw. FIS Cup (Puchar FIS).
Podstawowym założeniem FIS Cup jest umożliwienie startów na międzynarodowym poziomie młodym zawodnikom i w tej sposób stworzenie im możliwo¶ci stopniowego awansu - od FIS Cup poprzez Puchar Kontynentalny aż do Pucharu ¦wiata.
Zasady cyklu zawodów FIS Cup opieraj± się w dużej czę¶ci na istniej±cych już regulaminach P¦ i COC, jednak daje się zauważyć kilka różnic. Pierwsz± z nich jest fakt, że jednego dnia może się odbyć kilka konkursów FIS Cup w różnych miejscach. Reguła ta stosowana była jeszcze kilka lat temu w Pucharze Kontynentalnym, jednak wraz ze stopniowym wzrostem znaczenia tego cyklu, zrezygnowano z niej.
Największe różnice między poszczególnymi cyklami to oczywi¶cie zasady nominacji zawodników do konkursów. W FIS Cup sprawa przedstawia się tak:
- w konkursie może wystartować maksymalnie 10 zawodników z jednego kraju
- kraj organizuj±cy zawody może wprowadzić do zawodów dodatkowo 10 skoczków, w zwi±zku z czym kwota gospodarza ro¶nie do 20 zawodników
- w przypadku gdy w jednym kraju odbęd± się więcej niż dwa konkursy FIS Cup w jednym sezonie, kraj ten może skorzystać z powyższego przywileju tylko dwa razy w jednej serii (letniej i zimowej), nie więcej niż cztery razy w jednym sezonie
Punktacja do klasyfikacji generalnej przedstawia się tak samo, jak w przypadku P¦ i COC. Aby jednak wyniki konkursu były zaliczane do klasyfikacji generalnej, w zawodach tych musz± wzi±ć udział zawodnicy z przynajmniej pięciu krajów.
opracował Andrzej Mysiak
« powrót do strony głównej