Przy bardzo silnym wietrze odbył się trening przed finałowymi zawodami Pucharu Kontynentalnego w Czajkowskim. Poszczególne serie wygrywali Siergiej Tkaczenko, Martin Hamann i Constantin Schmid.
Widok Siergieja Tkaczenki na szczycie listy wyników treningu zaskakuje i budzi uśmiech na twarzy - a jednak Kazach uzyskał najlepszą notę pierwszej serii dzięki skokowi na odległość 111,5 metra (siedemnasta belka, wiatr 2,93 m/s w plecy). To pozwoliło mu wyprzedzić Martina Hamanna (125,5 m - taki sam rozbieg, wiatr 1,3 m/s) i Dienisa Korniłowa (120 m - belka piętnasta, wiatr 1,47 m/s).
Na początku drugiej dziesiątki znaleźli się Aleksander Zniszczoł (111 m) i Jakub Wolny (106 m), natomiast Stanisław Biela i Paweł Wąsek zostali sklasyfikowani w trzeciej dziesiątce.
Druga runda to najlepszy wynik Martina Hamanna (130,5 m), który nieznacznie wyprzedził Maximiliana Steinera (124 m) i Jakuba Wolnego (126 m); dobrze spisał się także Aleksander Zniszczoł (124 m - siódmy).
Z kolei w trzeciej serii najlepszą notę uzyskał Constantin Schmid (130,5 m), za którym uplasowali się Jaka Hvala (129 m) i Martin Hamann (131,5 m). Jakub Wolny uzyskał 126,5 m (ósmy), a w drugiej dziesiątce znaleźli się Aleksander Zniszczoł (121,5 m) i Stanisław Biela (111 m).
Podczas treningu wiatr stale wiał w plecy, a jego siła momentami znacznie przekraczała trzy metry na sekundę. Podczas pierwszej serii skoczkowie startowali z piętnastej i siedemnastej belki, w trakciej drugiej - z dziewiętnastej i dwudziestej pierwszej, natomiast w ostatniej rundzie wszyscy ruszali z bramki dwudziestej drugiej.
Wyniki treningu - I seria
zawodnik
kraj
odl.
punkty
1
Sergey Tkachenko
111.5
68.9
2
Martin Hamann
125.5
68.0
3
Denis Kornilov
120.0
67.7
4
Dimitry Vassiliev
118.5
62.0
5
Clemens Aigner
106.5
55.5
6
Felix Hoffmann
117.5
53.5
8
Maximilian Steiner
114.5
50.7
10
Julian Hahn
120.0
49.1
11
Aleksander Zniszczoł
111.0
44.0
12
Jakub Wolny
106.0
42.9
13
Elias Tollinger
111.0
40.9
14
Constantin Schmid
107.0
40.2
16
Daniel Huber
108.5
36.6
17
Filip Sakala
104.5
36.1
18
Thomas Lackner
110.0
35.5
20
Ilmir Hazetdinov
101.5
34.6
22
Miran Zupancic
97.0
32.6
23
Vladislav Boyarintsev
95.5
30.7
24
Stanisław Biela
97.0
30.4
26
Florian Altenburger
106.0
26.5
28
Cestmir Kozisek
95.5
24.7
29
Mikhail Maksimochkin
93.5
23.7
31
Alexander Sardyko
93.5
21.2
32
Joshua Maurer
92.0
15.8
35
Egor Usachev
88.0
11.7
36
Vadim Shishkin
87.5
10.9
37
Johannes Schubert
83.0
5.9
38
Nigel Lauchlan
84.5
0.9
40
Roman Sergeevich Trofimov
DNS
DNS
Wyniki treningu - II seria
zawodnik
kraj
odl.
punkty
1
Martin Hamann
130.5
71.2
2
Maximilian Steiner
124.0
69.7
4
Dimitry Vassiliev
116.0
67.5
5
Ilmir Hazetdinov
126.5
65.9
7
Aleksander Zniszczoł
124.0
64.4
8
Constantin Schmid
125.0
63.9
10
Thomas Lackner
123.0
63.3
13
Miran Zupancic
116.0
55.2
14
Lukas Hlava
115.0
51.5
16
Daniel Huber
113.5
50.4
17
Felix Hoffmann
116.0
48.5
18
Elias Tollinger
114.5
47.8
19
Vladislav Boyarintsev
108.0
46.5
20
Stanisław Biela
106.0
46.3
21
Mikhail Maksimochkin
109.5
46.1
22
Paweł Wąsek
116.5
44.9
24
Florian Altenburger
97.5
42.0
25
Alexander Sardyko
103.5
41.8
26
Hyun-Ki Kim
108.0
38.1
27
Sergey Tkachenko
102.0
37.5
28
Filip Sakala
110.0
34.9
29
Johannes Schubert
108.0
34.4
31
Clemens Aigner
98.5
32.0
32
Denis Kornilov
97.0
28.7
33
Cestmir Kozisek
102.5
25.5
34
Vadim Shishkin
91.5
18.7
35
Egor Usachev
95.5
17.8
36
Joshua Maurer
90.0
13.5
38
Nigel Lauchlan
85.5
5.2
41
Roman Sergeevich Trofimov
DNS
DNS
Wyniki treningu - III seria
zawodnik
kraj
odl.
punkty
1
Constantin Schmid
130.5
86.9
3
Martin Hamann
131.5
85.2
4
Florian Altenburger
127.5
82.7
9
Johannes Schubert
119.0
68.9
10
Sergey Tkachenko
120.5
67.9
11
Cestmir Kozisek
123.0
67.6
12
Aleksander Zniszczoł
121.5
66.8
13
Felix Hoffmann
121.0
64.7
15
Vadim Shishkin
115.0
63.3
16
Stanisław Biela
111.0
61.8
17
Maximilian Steiner
111.5
61.2
18
Egor Usachev
111.5
60.7
19
Mikhail Maksimochkin
115.0
60.2
20
Thomas Lackner
109.5
60.1
21
Dimitry Vassiliev
122.0
58.9
22
Denis Kornilov
118.5
57.1
23
Elias Tollinger
118.5
57.0
24
Alexander Sardyko
115.5
55.6
25
Miran Zupancic
102.5
54.5
26
Daniel Huber
107.5
53.4
28
Paweł Wąsek
108.0
52.2
29
Julian Hahn
110.0
51.4
30
Vladislav Boyarintsev
106.5
48.2
31
Joshua Maurer
108.5
40.5
33
Hyun-Ki Kim
109.5
36.7
34
Nigel Lauchlan
95.0
25.6
37
Roman Sergeevich Trofimov
DNS
DNS
39
Clemens Aigner
DNS
DNS
41
Ilmir Hazetdinov
DNS
DNS