Zawody w Planicy kończyły nie tylko Puchar Świata 2011/2012, ale również ostatni period sezonu. Warto więc spojrzeć na układ sił w listach rankingowych oraz zapoznać się z kwotami startowymi podczas LGP.
Światowa Lista Rankingowa (WRL) określa, który zawodnik był najlepszy podczas ostatniego roku - uwzględniając zawody Pucharu Świata i Letniej Grand Prix. Na zakończenie minionego sezonu najwyżej w tej klasyfikacji uplasował się Gregor Schlierenzauer. Austriak zgromadził 1667 punktów, dzięki czemu nieznacznie wyprzedził Thomasa Morgensterna (1634) i Kamila Stocha (1583). Czwarte miejsce, jednak z większą stratą, zajął zdobywca Pucharu Świata Anders Bardal (1345). Oprócz Stocha wysokie pozycje zajęło dwóch innych reprezentantów Polski - Piotr Żyła (15. - 565 punktów) i Maciej Kot (24. - 330).

Światowa Lista Rankingowa (WRL) »

W całym rankingu sklasyfikowanych zostało trzynastu reprezentantów naszego kraju - sześciu z nich uplasowało się w czołowej "55", co pozwala nam utrzymać kwotę startową sześciu zawodników podczas Letniej Grand Prix 2012. Najwięcej skoczków - po siedmiu - będą mogły wystawić Norwegia, Słowenia i Austria; sześciu - oprócz nas - Japonia i Niemcy.

2

Również w Kontynentalnej Liście Rankingowej (CRL), obejmującej sześć periodów Pucharu Kontynentalnego, możemy się pochwalić dobrymi wynikami. Za Kennethem Gangnesem (1031 pkt) i Andreasem Stjernenem (1017) uplasował się Aleksander Zniszczoł. Polak najwięcej punktów zdobył podczas periodu letniego (wtedy okazał się najlepszy ze wszystkich skoczków), dobrze spisywał się także podczas drugiego i czwartego periodu.

Kontynentalna Lista Rankingowa (CRL) »

Oprócz wiślanina w ciągu ostatniego roku punktowało jeszcze czternastu Polaków. Ośmiu znalazło się w czołowej pięćdziesiątce i właśnie taką liczbę skoczków będziemy mogli wystawić podczas letniego CoC (podobnie sytuacja wygląda w przypadku Słowenii i Norwegii).