Podczas gdy uwaga wszystkich sympatyków skoków narciarskich skoncentrowana była na inaugurujących sezon zawodach w Kuusamo, norwescy i austriaccy skoczkowie, którym nie udało się wywalczyć miejsca w kadrze na fińskie konkursy rywalizowali w Norwegii. Dość niespodziewanie pierwsze zawody z cyklu Buff Norges Cup na skoczni Lysgaardsbakken w Lillehammer wygrał Stefan Thurnbichler. Austriak, który po pierwszej serii zajmował 12. lokatę mimo uzyskanych 142 metrów w finałowej rundzie zdeklasował rywali ustanawiając nowy rekord skoczni - 144 m. Na drugim miejscu podium stanął prowadzący po pierwszej serii Roar Ljoekelsoey (138,0; 129,5 m), a tuż za nim uplasował się Kim Rene Elverum Sorsell (134,5; 134,0 m).
Tuż za podium znalazli się: Andreas Strolz (132,5; 135,0 m), Johan Martin Brandt (132,0; 137,0) i Lukas Muller (137,0; 131,5). Sporym rozczarowaniem można nazwać występ Sigurda Pettersena (27. miejsce), który w opinii trenerów był najbliższy miejsca w kadrze na PŚ.

Do startu w zawodach zgłoszono 63 skoczków, wśród nich znalazło się aż 19 reprezentantów Austrii (m.in. David Zauner, Lukas Muller, Stefan Thurnbichler, Markus Eggenhofer, Mario Innauer i Artur Pauli).

W rozegranym konkursie pań bezkonkurencyjna była Line Jahr (124,0; 121,5), która wyprzedziła Helene Olsson Smeby (108,5; 121;0) i Silje Sprakehaug (106,0; 98,0)

Przypomnijmy, że już w następny weekend w Lillehammer na skoczni Lysgaardsbakken odbędą się zawody Pucharu Świata.