Janne Ahonen - skoczek narciarski, który startuje w Pucharze Świata od piętnastu lat, a dla wielu wciąż pozostaje zagadką. Jaki naprawdę jest człowiek, który przez całe lata ukrywał twarz pod maską i który tak naprawdę nigdy maski nie porzucił? Jeden z najlepszych skoczków w historii, wokół którego narosło chyba tyle mitów, ile rekordów zdążył ustanowić w ciągu tych wielu lat kariery.
1. Janne Ahonen umie się uśmiechać

Pierwszym i podstawowym błędem, jaki popełniają początkujący sympatycy skoków narciarskich, jest powtarzanie opinii innych. Janne Ahonen bardziej niż ze swoich osiągnięć w skokach znany jest z faktu, że się nie uśmiecha, nie okazuje zadowolenia czy szczęścia. Większość określeń, jakie kiedykolwiek odniesiono do postaci Ahonena, tyczy się właśnie tego wizerunku: Maska, Mr.Cool, Niemowa, Ponurak, Mruk... Czy tak jest naprawdę? Nie. Janne Ahonen umie się uśmiechać i robi to tak samo często jak większość ludzi - tyle tylko że nie przed kamerą i nie na skoczni. Jak sam kiedyś powiedział, podczas zawodów koncentruje się jedynie na skakaniu i często nie reaguje na to, co się wokół niego dzieje. Ma tego pecha, że kamery telewizyjne puszczają w świat obraz właśnie ze skoczni i widzowie są w stanie zobaczyć tylko ten wycinek rzeczywistości, jaki następuje przed skokiem i po skoku - nie pół godziny później, kiedy emocje zdążą już opaść, a koncentracja rozpłynie się. Czy Ahonenowi to przeszkadza? Nie.

2. Janne Ahonen umie mówić

Janne Ahonen znany jest ze swojej małomówności, którą niektórzy kładą na karb jego pochodzenia. Wiadomą rzeczą jest, że Skandynawowie są generalnie małomówni, jednak Ahonen nawet w ojczyźnie jest obiektem najróżniejszych komentarzy właśnie z powodu swojej powściągliwości. Standardem jest, że podczas konferencji prasowych jego wypowiedzi zawierają się w zestawie: "tak, nie, nie wiem, jestem/nie jestem zadowolony ze swoich skoków", również podczas wywiadów odpowiedzi są często krótsze od pytań. Janne Ahonen wychodzi po prostu z założenia, że mówi tylko to, co istotne i co w jego rozumieniu wystarczy. Nie potrzeba mu długich zdań i przemów, by pokazać, co myśli. Zresztą może i tutaj jest jakaś taktyka - jeszcze jako nastolatek na pytanie, czemu tak rzadko się odzywa, odpowiedział: "Im mniej będę mówić, tym więcej się będą mną interesować."

3. Janne Ahonen ma poczucie humoru

...o czym świadczy właśnie ostatnie zdanie powyższego akapitu. Wielu ludzi zaskakuje fakt, że Ahonen potrafi żartować z kamiennym wyrazem twarzy. Do historii przeszła wypowiedź "Jesteśmy tutaj, by skakać, a nie uśmiechać się", a niezliczenie wiele innych równie ciętych odpowiedzi, których Janne udzielił tonem śmiertelnie poważnym, znajdzie się w archiwach prasowych. Poczucie humoru Ahonena potrafi ujawnić się w bardzo niekonwencjonalnych postaciach - podczas wieczoru kawalerskiego Janne wystąpił w różowych tiulach baletnicy i jeszcze śpiewał na rynku miejskim, zaś podczas Konkursu Noworocznego w 2006 przyszedł na skocznię w bardzo niemęskiej fryzurze: związał włosy w dwa kucyki.

Nie są to zresztą przejawy jedynie poczucia humoru - świadczą także o poczuciu własnej wartości. Janne Ahonen jest jednym z niewielu znanych mi ludzi, których cechuje całkowite zaufanie do samego siebie i niewrażliwość na opinie innych. Podobnie jest w skokach: Janne koncentruje się na sobie, nie patrzy na rywali. A wracając jeszcze do kwestii mediów i sławy - pomimo oszałamiających sukcesów, które uczyniły z niego jednego z najlepszych sportowców Finlandii, Janne pozostał sobą. Nie dał zrobić z siebie maskotki, nigdy nie pozwolił dyktować sobie warunków. I choć swobodnie czuje się także na imprezach towarzyskich, gdzie zamiast w kombinezonie występuje w garniturze, to jednak i tam otacza go specyficzna aura, która trzyma ludzi na dystans i wzbudza szacunek.

Jeśli piszemy o Janne Ahonenie prywatnie, nie można nie wspomnieć o dwóch rzeczach, które są dla niego ważne i które poza skokami składają się na jego życie. Pierwszą jest rodzina, której wartość sam Janne niejednokrotnie podnosił i o której wypowiadali się także eksperci. Nie jest sekretem, że okres szczytowej formy Ahonena przypadł na czas, kiedy nareszcie postanowił sformalizować swój związek z Tiią oraz wprowadził się do własnego domu. Jak sam twierdzi, rodzina jest dla niego wsparciem i motywacją, dzięki którym może ze spokojem poświęcić się skokom. Świadomość, że w domu ktoś na niego czeka, dodaje Ahonenowi wewnętrznej pewności siebie, a jednocześnie dodaje jego życiu pełni i intensywności, ponieważ w czasie między zawodami i treningami może pełnić drugą, ważniejszą rolę: męża i ojca.

Drugą istotną dla Janne Ahonena rzeczą są wyścigi drag racing. Od czterech lat startuje dla stajni Eagle Racing i od czterech lat odnosi sukcesy. Jest mistrzem Skandynawii, dwukrotnym mistrzem Finlandii, ma na koncie także srebrny i brązowy medal. Rokrocznie lato Ahonena stoi właśnie pod znakiem wyścigów, a na zarzuty, że drag racing odciągają go od skoków, odpowiada, że jest zupełnie przeciwnie: wyścigi są odskocznią, a to z kolei pomaga odpowiednio skoncentrować się na skakaniu. Pociąg do szybkości Janne miał od zawsze - jeszcze jako nastolatek kupił motor i zapłacił kilka mandatów, później przerzucił się na szybkie auta, lubi też pędzić po jeziorze Vesijaervi łodzią motorową. Jak sam mówi, przyjemność sprawiają mu sytuacje, które z założenia są ryzykowne, jednak nad którymi jest w stanie panować. Może dlatego jest mistrzem zarówno skoków, jak i wyścigów - ponieważ pomimo ryzyka i prędkości jest w stanie skoncentrować się na tyle, by panować nad sytuacją i dokonywać najlepszych rozwiązań?

Jakie jeszcze talenty posiada Janne Ahonen - poza skakaniem na nartach i poza ściganiem się w superszybkich autach? Umie rysować - zaprojektował własny dom, logo Turnieju Skandynawskiego, zaś jego ryciny zawierają się w materiałach szkoleniowych dla skoczków, używanych w klubie narciarskim w Lahti. Umie szyć - to on w ekipie fińskiej odpowiedzialny jest za przeróbki kombinezonów... a także prywatnej odzieży, jeśli zachodzi taka potrzeba. Umie gotować - Tiia twierdzi, że to Janne przyrządza dla rodziny posiłki, kiedy tylko jest w domu. O ilu ukrytych zdolnościach Janne Ahonena jeszcze nie wiemy?

Nie ulega wątpliwości, że Janne Ahonen jest osobowością, a jego charakter, w którym wybijają się takie cechy jak wytrwałość, zdolność koncentracji i świadomość celu, jest głównym składnikiem jego fenomenalnych sukcesów. Nie jest nadczłowiekiem i także jemu zdarzają się chwile słabości i załamania, kiedy nie jest w stanie spełnić stawianych sobie celów (Mistrzostwa Świata w Lahti w 2001) czy dochodzi do tego za sprawą warunków całkowicie od niego niezależnych (Igrzyska Olimpijskie w Turynie 2006) - o klasie mistrza świadczy, że potrafi na spokojnie przemyśleć sytuację i zabrać się do pracy od początku: z nowymi nadziejami i nowymi planami.

Janne Ahonen, który kończy dziś 30 lat i który ma za sobą 15 lat w Pucharze Świata.