Po trzech latach panowania Adama Małysza w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i "Tempa" na sportowca roku nadszedł czas na zmiany. Słabsza forma naszego mistrza oraz fakt, że w roku 2004 odbyły się Igrzyska Olimpijskie, zdecydowanie wpłynęły na to, że tym razem na szczycie jest kto inny.
Najwyższe laury, zgodnie z przewidywaniami, zgarnęła trzykrotna medalistka z Aten - Otylia Jędrzejczak. Za nią uplasował się Robert Korzeniowski, a trzecią pozycję zajął duet wioślarski Robert Sycz - Tomasz Kucharski.

Zwyciężczyni w nagrodę dostała samochód Citroen C4 VTS.

Adam Małysz - tradycyjnie nieobecny podczas Gali Mistrzów Sportu (statuetkę odebrała jego żona, Iza) - zajął piąte miejsce.

Trenerem roku został Paweł Słomiński (szkoleniowiec Otylii Jędrzejczak), nie wybrano natomiast drużyny roku. Jako największą imprezę sportową roku uznano wyścig kolarski Tour de Pologne (rok temu był to Puchar Świata w skokach w Zakopanem).

Poniżej zamieszczamy dziesiątkę najlepszych sportowców 2004 roku według czytelników "Przeglądu Sportowego" i "Tempa".