Zapewne wielu z Was zastanawiało się, kim jest Juha-Matti Ruuskanen, gdy po raz pierwszy usłyszeliście, że skoczek o takim nazwisku ma pojawić się tej zimy na konkursach Pucharu Świata w czeskim Libercu. Aby rozwiać Wasze wątpliwości oraz odpowiedzieć na nurtujące Was pytania dotyczące tego zawodnika, przedstawiamy krótką charakterystykę jego osoby.
Juha-Matti urodził się 24.07.1984 roku. Na debiut Ruuskanena w Pucharze Świata przyszedł czas dopiero w tym sezonie. Fin zapracował sobie na miejsce w drużynie A dzięki swym świetnym występom w Pucharze Kontynentalnym. To właśnie z powodu tak dobrej postawy zawodnik dostał przepustkę na konkursy PŚ. W Libercu zdobył pierwsze w swojej karierze punkty do klasyfikacji generalnej tego prestiżowego cyklu, choć zadebiutował w nim już na rozpoczęciu sezonu w fińskim Kuusamo.

Rohto (taką ksywę nosi ten skoczek) pochodzi z Kuopio i tam też mieszka. W 2000 roku wygrał indywidualnie Mistrzostwa Finlandii Juniorów, podczas tych zawodów wywalczył także brązowy medal w drużynie oraz był dziewiąty podczas Mistrzostw Finlandii seniorów na skoczni normalnej.

Ruuskanen wiedział, że jeżeli będzie ciężko trenował, to przyniesie to efekty. I tak też faktycznie się stało. Ostatniej zimy Juha był drugi podczas konkursu Pucharu Kontynentalnego w Ishpeming w USA.

Od ostatniej wiosny zawodnik współpracuje z nowym trenerem, Janne Väätäinen, który zastąpił Kari Hämäläinena.

Choć na zawody do Liberca skoczek wybierał się bez jakichkolwiek postanowień, to w Czechach spisał się całkiem dobrze. Później przyjechał też do Polski. W Zakopanem w sobotnich zawodach 17 stycznia zajął 22 miejsce, w niedzielnych - 35. Kolejne punkty zdobył w Hakubie (23 stycznia), gdzie był 6! W Sapporo poszło mu jednak znacznie gorzej, gdyż w sobotę był dopiero 46, a dzień później - 34.

Obecnie Fin zajmuje czterdziestą pierwszą lokatę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z dorobkiem 65 punktów.