Uniwersjada to międzynarodowa akademicka impreza sportowa odbywająca się co dwa lata - między letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi - w różnych krajach, w cyklu letnim i zimowym. Organizatorem zawodów jest Międzynarodowa Federacja Sportu Akademickiego – Fédération Internationale du Sport Universitaire (w skrócie FISU).

Pierwsza Uniwersjada odbyła się latem w 1959 roku w Turynie. Zimowe sporty doczekały się Uniwersjady w 1960 roku, a pierwszym gospodarzem było francuskie Chamonix. Do tej pory w Polsce Uniwersjada zimowa odbyła się dwukrotnie w Zakopanem, 16. Zimowa Uniwersjada w 1993 roku i 20. Zimowa Uniwersjada w 2001 roku (sportowcy rywalizowali także w Nowym Targu, Krynicy-Zdroju, Oświęcimiu, Szczawnicy i Kościelisku).

Starania o organizację 24. Letniej Uniwersjady w 2007, 25. Letniej Uniwersjady w 2009 i 26. Letniej Uniwersjady w 2011 podjęło miasto Poznań. Stolica Wielkopolski przegrała jednak rywalizację kolejno z Bangkokiem , Belgradem oraz chińskim Shenzhen.

Zwycięstwa w skokach na Uniwersjadzie nie są specjalnie prestiżowe, gdyż w większości występują na nich skoczkowie mniej znani, a należący do klubów akademickich.

Skoki narciarskie były w programie Zimowej Uniwersjady od samego początku jej rozgrywania do 2017 roku (nie odbyły się jedynie w 1975 roku). Początkowo rozgrywano jeden konkurs - mężczyzn, na skoczni normalnej. W 1987 do programu dołączono skoki mężczyzn na skoczni dużej (nie rozegrano ich w 1989 i 1995 roku) oraz konkurs drużynowy mężczyzn (nie rozegrano go w 1993 roku). Od 2005 rozgrywany jest też konkurs kobiet na skoczni normalnej.

Najbardziej utytułowanym skoczkiem w historii Uniwersjady jest Polak, Łukasz Kruczek, który zdobył cztery złote medale indywidualnie oraz jeden brązowy z drużyną. Inne sukcesy polskich skoczków na Uniwersjadzie to m.in. medale Janusza Forteckiego, Andrzeja Sztolfa, czy Jarosława Mądrego. W nie tak odległych czasach 3. miejsce w 2003 roku w Tarvisio wywalczył Krystian Długopolski. W 2009 w chińskim Harbinie drugie miejsce zajął Marcin Bachleda, a w 2011 roku w Erzurum dwukrotnie indywidualnie (na K-125 i K-95) srebro wywalczył Maciej Kot. Najbardziej udana dla naszych reprezentantów edycja imprezy miała miejsce w 2013 roku - w Predazzo Krzysztof Biegun zdobył złoty i srebrny medal, drużynowo triumfowali Polacy z Biegunem, Aleksandrem Zniszczołem i Bartłomiejem Kłuskiem. W 2023 roku w Lake Placid Nicole Konderla zdobyła trzy złote medale. Polska wygrała konkurs drużyn mieszanych i kobiet.