Puchar Karpat w skokach narciarskich to cykl zawodów juniorskich w skokach narciarskich dla państw związanych z Karpatami organizowany pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Rozgrywany jest od sezonu 2013/2014 w kategoriach mężczyzn i kobiet.

Jednym z powodów powstania Pucharu Karpat była odmowa prawa startów w zawodach Alpen Cup skoczków między innymi z Polski. Do udziału w Pucharze Karpat dopuszczono początkowo przedstawicieli 10 krajów: Bułgarii, Czech, Kazachstanu, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier. W każdym z konkursów poszczególne kraje mogą wystawić maksymalnie 15 zawodników, a gospodarze zawodów dodatkowo kolejnych 5 (razem 20 osób), których wiek, liczony w sposób rocznikowy, nie może przekraczać 20 lat.

Zawody rozgrywane są na skoczniach, których punkt konstrukcyjny mieści się w przedziale od 60 do 100 metrów. Dopuszczalne są trzy rodzaje konkursów: indywidualne (kobiet i mężczyzn), drużynowe (kobiet i mężczyzn) i mieszane. Do tej pory skoczniami tymi były skocznie w Szczyrku i Rasnovie oraz gościnnie Planicy.

Od trzeciej edycji rozszerzono prawo startu w zawodach na przedstawicieli wszystkich krajów, które nie mogą brać udziału w zawodach Alpen Cup, a także wprowadzono zapis, iż wszyscy uczestnicy konkursu, niezależnie od zajętego po 1. serii miejsca, mają prawo oddania dwóch zaliczanych do końcowego wyniku skoków. Jednocześnie kraje startujące w konkursach Alpen Cup (Austria, Niemcy, Słowenia, Szwajcaria, Francja i Włochy) nadal nie mogą startować w konkursach mężczyzn (zakaz ten nie dotyczy konkursów kobiecych, gdzie kraje alpejskie będą mogły startować na równych prawach).