Puchar Alp (Alpen Cup, OPA) to cykl zawodów rozgrywanych - jak sama nazwa wskazuje - w krajach alpejskich, czyli Słowenii, Austrii, Francji, Szwajcarii, Włoszech i Niemczech. Seria ta odbywa się zarówno w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, jak i w skokach narciarskich, ale to kombinacja norweska ma tutaj najdłuższe tradycje - pierwsze zawody zostały przeprowadzone już w 1977 roku.

Puchar Alp w skokach narciarskich po raz pierwszy przeprowadzono w sezonie 1990/1991. Od sezonu 1996/1997 w ramach cyklu zaczęto rozgrywać konkursy także latem na igelicie. W sezonie 1999/2000 wyodrębniono dwie osobne klasyfikacje, letnią i zimową. Do klasyfikacji ogólnej zaliczone były punkty zdobyte w konkursach zimowych oraz połowa punktów zdobytych w konkursach letnich. Od sezonu 2000/2001 klasyfikacja letnia łączyła się z klasyfikacją zimową. Punkty przyznawane są na tej samej zasadzie co w Pucharze Świata (100 punktów za wygraną, 1 punkt za ostatnie miejsce w pierwszej trzydziestce konkursu). Różnica polega jednak na tym, że w drugiej serii skaczą wszyscy zawodnicy zgłoszeni do zawodów, a nie czołowa trzydziestka po pierwszej serii.

Od sezonu 2007/2008 udział w zawodach mogą brać państwa wschodnioeuropejskie: Bułgaria, Czechy, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja. Mogą one jednak wystawić najwyżej czterech reprezentantów w zawodach. Państwa te rzadko się na to decydują, skaczą tam głównie właśnie zawodnicy z Alp, dla których wygrana w Alpen Cup jest na pewno bardziej prestiżowa niż w FIS Cup. Zdarza się, że zawody te są lepiej obsadzone niż trzecia liga skoków, a nawet Puchar Kontynentalny.

Aktualnie w Alpen Cup uczestniczyć mogą wyłącznie juniorzy, tj. zawodnicy, którzy w roku zakończenia danego sezonu, będą mieli maksymalnie 20 lat (wcześniej, do sezonu 2005/2006 granica ta wynosiła 18 lat).

W Alpen Cup nie ma konkursów drużynowych, są za to konkursy kobiet (2001-2004 i od 2013 roku).