Pięćdziesi±t przynajmniej 200-metrowych skoków, szesna¶cie poprawionych rekordów życiowych i dwa rekordy krajów - to bilans pierwszego dnia zawodów Pucharu ¦wiata w Planicy.
Obiekt w Planicy nie jest co prawda aż tak duży, jak mamucia skocznia w Vikersund, na której kilka tygodni temu odbyły się mistrzostwa ¶wiata. Nie przeszkodziło to jednak w oddawaniu naprawdę dalekich skoków podczas dzisiejszych treningów i kwalifikacji. Zawodnicy pięćdziesięciokrotnie dolecieli do linii oznaczaj±cej 200 metrów lub nawet j± przekroczyli. Najdalej l±dował Severin Freund, który w kwalifikacjach uzyskał 228,5 metra; niewiele słabszy wynik uzyskał w pierwszej serii treningowej Gregor Schlierenzauer (227 m). Warto dodać, że Niemiec w swoim skoku startował z trzynastej belki, natomiast Austriak - z szesnastej.
Trzy rozegrane dzisiaj serie były szczę¶liwe dla Polaków nie tylko ze względu na fakt zakwalifikowania się sze¶ciu zawodników do pi±tkowego konkursu. Trzech naszych reprezentantów (w tym dwóch debiutantów) poprawiło dzisiaj swoje rekordy życiowe - Maciej Kot uzyskał 200,5 m, Klemens Murańka - 200 m, a Aleksander Zniszczoł w swoim pierwszym skoku na mamucie poleciał na odległo¶ć 206,5 metra! Warto tutaj wspomnieć, że Gregor Schlierenzauer po raz pierwszy uzyskał 200-metrowy dystans "dopiero" w swoim czwartym skoku na tak dużym obiekcie (dzień póĽniej zdobył mistrzostwo ¶wiata w lotach).
Oprócz Zniszczoła, Kota i Murańki nowe życiówki ustanowiło jeszcze trzynastu zawodników - Ziga Mandl, Alexander Sardyko, Yevgeniy Levkin, Bryan Fletcher, Marco Grigoli, Davide Bresadola, Nejc Dezman, Jaka Hvala, Manuel Fettner, Mackenzie Boyd-Clowes, Ilmir Hazetdinov, Andrea Morassi i wspomniany już Severin Freund; ponadto swój najlepszy wynik w karierze wyrównał Lukas Hlava. Wyniki Morassiego i Boyd-Clowesa s± od dzisiaj również nowymi rekordami Włoch i Kanady.
Nowe rekordy życiowe (Planica, 15.03.2012)
zawodnik
kraj
odl.
belka
seria
1
Severin Freund
228.5
13
kwal.
2
Andrea Morassi
216.5
13
tren. 2
3
Aleksander Zniszczoł
206.5
20
tren. 1
4
Davide Bresadola
204.5
13
kwal.
5
Manuel Fettner
204.5
16
tren. 2
6
Jaka Hvala
203.5
16
tren. 2
7
Maciej Kot
200.5
13
tren. 2
8
Klemens Murańka
200.0
13
kwal.
9
Marco Grigoli
197.0
16
tren. 2
10
Mackenzie Boyd-Clowes
196.0
16
tren. 2
11
Ziga Mandl
192.0
16
tren. 2
12
Nejc Dezman
191.0
16
tren. 2
13
Alexander Sardyko
177.5
16
tren. 2
14
Bryan Fletcher
173.5
20
tren. 1
15
Ilmir Hazetdinov
163.0
16
tren. 2
16
Yevgeniy Levkin
145.0
13
kwal.
Czytelników zainteresowanych najdalszymi lotami w historii, rekordami krajów oraz rekordami życiowymi poszczególnych skoczków zapraszamy do aktualizowanych na bież±co działów w naszym portalu:
zobacz rekordy i statystyki lotów narciarskich »
zobacz rekordy życiowe skoczków narciarskich »