Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne Hörmann - ciepło i bezpieczeństwo w Twoim domu
Zaloguj się
Kalendarz zawodów
3
4
5
6
7
10
11
12
13
14
17
18
19
20
24
25
26
27
luty 2020
Najbliższe zawody
28.02.2020, godz. 17:30
Lahti HS-130

Po konkursie w Wiśle udało nam się porozmawiać z prezesem Apoloniuszem Tajnerem, który jak zwykle wyczerpująco i treściwie odpowiedział na nasze pytania dotyczące tego konkursu, jak i polskich skoków w ogóle.

Zakłady bukmacherskie przez internet | Fortuna - Legalny Bukmacher
Wspólnie z nami prezes udzielił wywiadu także Tomaszowi Kalembie z portalu Onet.pl, którego pytania również włączyliśmy do naszego wywiadu, by zachować spójność wypowiedzi.

Pierwsze pytanie do Prezesa zadał Tomasz Kalemba z Onet.pl – na temat polskich startów w Wiśle. Prezes Apoloniusz Tajner ogólnie chwalił postawę Polaków – zwłaszcza fakt, iż siedmiu znalazło się w II serii. Mówił, o tym iż choć wydawało się, że Kamil Stoch zajmie miejsce w trójce, w konkursie nie poszło już aż tak dobrze, nie mniej podkreślił, że nasz najlepszy obecnie skoczek cały czas jest w dziesiątce najlepszych. Chwalił też Olka Zniszczoła, przestrzegając jednocześnie, iż dyskwalifikacja jest nauczką dla młodego zawodnika, który powinien sam dbać o sprzęt, gdyż przy takiej ilości zawodników niemożliwe jest przypilnowanie wszystkich. Ten wstęp zasugerował nam następne pytania do Prezesa.

Robert Osak: Panie prezesie, co było dokładnie powodem dyskwalifikacji Olka Zniszczoła?

Apoloniusz Tajner: Nie wiem dokładnie. Wiem, że kombinezon był zbyt obszerny, któryś wymiar musiał być zbyt duży i za to jest zawsze nieubłagana dyskwalifikacja

Jarosław Gracka: Jak pan tak na świeżo ocenia pierwszy konkurs w Polsce w erze post-małyszowej? Czy jest pan zadowolony z frekwencji?

Apoloniusz Tajner: Byłem ciekawy, jak to będzie wyglądało. W końcu – skoki się nie skończyły, wręcz odwrotnie – przez te 10 lat dzięki Adamowi skoki nabrały u nas innego wymiaru. Adam odszedł, ale zostawił po sobie nie pustkę, a silną grupę skoczków narciarskich z wyraźnym liderem – Kamilem Stochem. Byłem ciekawy, jak na to zareagują kibice. Na razie trudno mi to ocenić, nie wiem jeszcze dokładnie, ilu było kibiców, ale było dość sporo ludzi. Pogoda była przyjazna dla kibiców, mniej przyjazna dla zawodników, ze względu na wiatr.

Tomasz Kalemba (Onet.pl): Panie prezesie, taki mini-turniej czterech skoczni to jest duże przedsięwzięcie w polskich skokach. Organizacyjnie jak na razie wszystko jest w porządku, sportowo również miejmy nadzieję, że będzie. Proszę powiedzieć coś więcej, na temat tego, niespotykanego wcześniej przedsięwzięcia w polskich skokach.

Apoloniusz Tajner: Rzeczywiście, takie cztery konkursy to jest też wielkie wyzwanie organizacyjne. I to podlega zawsze największej ocenie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Natomiast skocznie, co już wszyscy wiedzą, że są dobre – i ta w Malince, i w Szczyrku, i w Zakopanem. Gorzej, jak występują mankamenty organizacyjne, jakieś niedociągnięcia, wpadki. Ta wpadka, która nam groziła z wyciągiem, w ostatniej chwili została usunięta, zażegnana, na szczęście było w porządku. Grupa Lotos zdecydowała się nas wspierać finansowo podczas tej imprezy. To jest też bardzo ważne, bo bez tego wsparcia – zrobilibyśmy to, ale nie tak jak to było możliwe dzięki temu wsparciu – że te pierwsze zawody już od razu zostały zabezpieczone. Rozmawiałem już na ten temat z Walterem Hoferem, jest bardzo zadowolony – znowu wszystko wyszło rewelacyjnie. Ja będę jechał na tym koniku – jak się turniej skończy i wszystko, aż po Zakopane będzie dobrze, natychmiast występujemy, o dwa Puchary Świata zimowe, chociaż z wariantem takim, jak było to wcześniej planowane: jeden konkurs tutaj, przy czym zadbamy już o to, by przekonać do tego pomysłu członków komisji – których znam wszystkich, bo w tej komisji byłem, a którzy nie znali tej idei na tyle dogłębnie, by to wcześniej przeszło, ale myślę, że teraz to przeprowadzimy. I ten jeden – przynajmniej jeden – konkurs więcej, jeżeli nie dwa, bo czasem jest taki układ kalendarzowy, że ktoś gdzieś wypada i wtedy się robi miejsce – że ten konkurs uda nam się dodatkowy przeprowadzić, przy czym to już mówimy o zimie. A jeśli nam się wszystko uda teraz dobrze przeprowadzić, to będziemy chcieli na stałe ten turniej letni wprowadzić w tej formie w kalendarzu Letniej Grand Prix

Tomasz Kalemba (Onet.pl): Tylko, czy te zawody nie są wcześnie, bowiem start LGP przesuwa nam się coraz bardziej na początek lata.

Apoloniusz Tajner: To już nie od nas zależy. My oczywiście możemy wnioskować o inny, ale tak naprawdę dopiero w październiku będziemy wiedzieli, czy w tym seonie nie za wcześnie się to zaczęło. Start Grand Prix był planowany na początku tak jak co roku na sierpień. Wiadomo, że dotychczas zawsze Grand Prix zaczynała się w sierpniu – w Hinterzarten. Wiem jednak, że Hinterzarten z czymś podpadło. Myśmy to wykorzystali i wskoczyli w to miejsce i będziemy starali się to utrzymać. A czy to dobry termin, to będziemy mówili o tym później.

Jarosław Gracka: Teraz Szczyrk debiutuje w tak ważnej roli. Pierwszy raz gości zawody letnie najważniejszego kalibru. Czy czuje pan dreszczyk emocji z tym związany, czy jest pan pewien, że wszystko pójdzie dobrze?

Apoloniusz Tajner: Tam mogę mieć tylko niepewność związaną z pogodą. Skocznia jest mniejsza, ale wbrew pozorom tam wiatry mają większe znaczenie. W Szczyrku czasem lubi tak mocno wiać, że nie da się skakać. Dzisiaj mocno wiało, ale tu zawsze się da skakać – czy to treningi, czy zawody, zawsze się da skakać.

Robert Osak: Czy już wiadomo, kto będzie się opiekował skocznią w Malince? Czy szczyrkowski COS, czy PZN?

Apoloniusz Tajner: Rozmawiamy na ten temat z Ministerstem Sportu i Centralnym Ośrodkiem Sportu. Mamy umowę wstępną, którą będziemy analizować. To jest świeża sprawa, ale aktualna – chcielibyśmy zaopiekować się tymi obiektami – czyli tutaj, skocznią w Wiśle Malince i trasami narciarskimi na Kubalonce, a Tatrzański Związek Narciarski wystąpił do PZN, by PZN przejął także skocznie narciarskie i trasy biegowe w Zakopanem, te leżące na terenie COS-u. I chcielibyśmy to zrobić, żeby to lepiej mogło funkcjonować.

Robert Osak: Czy jest szansa, by pan Andrzej Wąsowicz wrócił na stanowisko zarządzającego skocznią?

Apoloniusz Tajner: To nie jest takie istotne. Istotne jest, by te obiekty przejąć. A jeśli je przejmiemy, to pan Andrzej Wąsowicz jest najlepszą osobą, by te obiekty poprowadzić.

Tomasz Kalemba (Onet.pl): Pojawia się pytanie o grupę Roberta Matei. Bardzo dobrze prezentowali się w Pucharze Kontynentalnym, tutaj też zanotowali dobry występ.

Apoloniusz Tajner: To był dobry występ. Jest u nich taka fajna motywacja. Grupa jest jednolita wiekowo, młoda. Są skoczkowie starsi i młodsi, fajnie to się poukładało. W skokach tak jest, że czasem ci młodzi wyskakują bardzo szybko, potem nieco opadają – zresztą to widać po tych nazwiskach: Kubacki, Miętusowie, Kotowie. To się tak „wachluje”. Maciek Kot wyskoczył cztery lata temu. Małysz też miał tak, że w pewnym momencie wyskoczył, a potem chyba by skończył, gdyby nie to, że kontynuował (śmiech). A co do grupy skoczków – trzeba mieć tą grupę szeroką i robić swoje i robić to dobrze. Przy czym czasem, mimo iż się dobrze robi, to forma zanim się ustabilizuje, tak po dwudziestym trzecim roku życia, to skacze. Nie można nawet zwalać na program, że czasem komuś coś nie wychodzi. To tak po prostu funkcjonuje. Chyba, że są takie asy, jak Schlierenzauer, Morgi, czy Małysz, chociaż nawet nie Małysz – on miał swoją dziurę.

Jarosław Gracka: Na koniec jeszcze pytanie o skoki kobiet. Czy PZN będzie wspierał kadrę kobiecą? Teraz rusza Puchar Świata, więc to pytanie jest trochę na czasie.

Apoloniusz Tajner: Tak, powołaliśmy dwie młode, zdolne dziewczynki – niech się to nazywa kadra, ale jest to dopiero początek. Natomiast będziemy liczyć na te dziewczynki, które z tyłu zaczną napierać, ale na to potrzeba parę lat, to nie jest taki szybki proces. Niemniej dyscyplina jest nie do zatrzymania, więc musimy myśleć o jej rozwoju.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« lipiec 2011 - wszystkie artykuły
Komentarze
Polonus
@nina
Morgi jest jeden. Porównaj czyjekolwiek, oprócz Schlierenzauera, sukcesy do sukcesów 25-letniego Morgiego. Kamil Stoch już dziś jest drugim najlepszym polskim skoczkiem w historii od czasów zakończenia kariery przez Fijasa. To może nie jest wiele. Ale, mam nadzieję, te sukcesy będą znacznie większe. Może niekoniecznie takie jak Morgiego, ale duże. Na miarę talentu Stocha, który to talent niektórzy polscy kibice próbują, nie wiem z jakiej przyczyny i po co, dezawuować.
(21.07.2011, 08:23)
nina
Do JPW 23

wiek to nie wszystko,staż się liczy,Stoch startował razem z Morgim i porównaj ich sukcesy/lat mają tyle samo/
(20.07.2011, 07:52)
JPW23
Albo mi się w oczach troi albo to też brzmi dziwnie :
"W Szczyrku czasem lubi tak mocno wiać, że nie da się skakać. Dzisiaj mocno wiało, ale tu zawsze się da skakać
(18.07.2011, 22:24)
JPW23
nina

Po pierwsze tak jak napisał Piotr Kamil był najlepszy.
Po drugie w tym roku (jak się nie mylę) skończył 24 lata, a zatem .... stary wyga?.
(18.07.2011, 22:17)
piotr186
nina

Przecież Stoch i tak był najlepszy z Polaków....
(18.07.2011, 20:19)
nina
prezesie mniej faworyzowania stocha,okazało się,że mniej doświadczeni lepiej dali sobie radę z warunkami,a stoch to przecież już stary wyga
(18.07.2011, 17:11)
Jarek Gracka
@Alina88

Co do bon-motów - z tym Małyszem zachowałem, bo prezes obrócił to w żart - zarówno jedną, jak i drugą wypowiedź, dość to sympatycznie zabrzmiało.

@ Polonus

Co do dyskwalifikacji - a co tui dużo mówić? Prezes mówił moim zdaniem treściwie i na temat, a co do apanaży - nie sądzę, by dostawał je za wywiady.
(18.07.2011, 14:42)
Polonus
Prezes się, jak zwykle nie popisał. myslę, ze znacznie lepiej zrobiłaby mu praca fizyczna i związkowa niż ciągle udzielanie wywiadów, bo od tej ilości godzin w telewizji i otrzymanych z tego tytułu apanaży to już chyba sie chłopu miesza. Do tego stopnia, ze w nietelewizyjnych wywiadach też tak mówi.
Za nazwanie tego wywiadu "treściwym" proponuje przyznac nagrodę "brązowych ust". brązowych, bo złote i srebrne juz, zdaje się, są.
(18.07.2011, 14:33)
Polonus
Prezes, jak widać, najbardziej treściwie wypowiedział sie na temat dyskwalifikacji polskiego skoczka. Od konkretów ekran pęka. Ale tak to jest jak odpowiada konkreciarz.
(18.07.2011, 14:17)
Polonus
Redakcja, i to wspólnie z prezesem, udzieliła wywiadu panu Kalembie. Miło słyszeć. W końcu znany dziennikarz:)
(18.07.2011, 14:14)
ŁK
Z tego co pamiętam to ten wyskok Małysza miał miejsce przed lub po Nagano.
(18.07.2011, 13:41)
Matylda
Słusznie! Super to wynotowałaś Alino88 :-)

To Małysz, czy nie Małysz? I gdzie on miał te swoją dziurę? o której mówił p.Prezes. Mam nadzieję, że to nic groźnego dla zdrowia ;-)

Prezes już nie raz pokazał, że "forma jest ważniejsza niż treść!" Mówi dużo, ale niekoniecznie dużo z tych słów wynika!
Np. odpowiedź na pytanie o mini-turniej czterech skoczni:
"...przy czym zadbamy już o to, by przekonać do tego pomysłu członków komisji
(18.07.2011, 12:31)
Alina88
"Małysz, chociaż nawet nie Małysz
(18.07.2011, 11:21)
Alina88
"Grupa jest jednolita wiekowo, młoda. Są skoczkowie starsi i młodsi"

"Ma łysz też miał tak, że w pewnym momencie wyskoczył, a potem chyba by skończył, gdyby nie to, że kontynuował "

"Chociaż nawet nie Małysz
(18.07.2011, 10:23)
Dodaj komentarz
Jesteś niezalogowany!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
« regulamin komentowania »
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Adam nie pozostawił po sobie pustki - wywiad z Apoloniuszem Tajnerem
Adam nie pozostawił po sobie pustki - wywiad z Apoloniuszem Tajnerem

Adam nie pozostawił po sobie pustki - wywiad z Apoloniuszem Tajnerem

Kalendarium
Skokinarciarskie.pl
Dziś urodziny obchodzą:
Najbliższe zawody
23 lutego 2020 (niedziela)
09:00
CoC Val di Fiemme
10:00
FIS Cup Liberec
10:00
PŚ kobiet Ljubno
11:30
PŚ kobiet Ljubno
konkurs ind.
28 lutego 2020 (piątek)
12:30
PŚ Lahti
odprawa techniczna
14:00
PŚ Lahti
oficjalny trening
16:00
PŚ Lahti
kwalifikacje
17:30
PŚ Lahti
konkurs ind.
29 lutego 2020 (sobota)
09:00
CoC Rena
odprawa techniczna
10:30
CoC Rena
oficjalny trening
11:30
CoC Rena
seria próbna
13:00
CoC Rena
konkurs ind.
15:00
PŚ Lahti
seria próbna
16:00
PŚ Lahti
konkurs druż.
1 marca 2020 (niedziela)
09:00
CoC Rena
seria próbna
10:15
CoC Rena
konkurs ind.
14:00
PŚ Lahti
kwalifikacje
15:30
PŚ Lahti
konkurs ind.
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Zakłady bukmacherskie przez internet | Fortuna - Legalny Bukmacher Oglądaj skoki narciarskie w Eurosport Player - wszystkie kwalifikacje i konkursy LIVE Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Reklama
Skoki.tv - filmy o skokach narciarskich Blaster.pl - hosting, domeny, konta pocztowe, serwery wirtualne
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Najszybsi na progu!
W naszym serwisie klasyfikacja generalna Pucharu Świata pojawia się już niecałą minutę po ostatnim skoku...
Sonda
Kto wygra klasyfikację Pucharu Narodów w sezonie 2019/20?
Polska
Niemcy
Austria
Japonia
Słowenia
Norwegia
Szwajcaria
inny kraj
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2012 Benefaktor.com, 2012-2020 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich