TOTALbet - legalny polski bukmacher
Zaloguj się
Kalendarz zawodów
3
4
5
6
7
10
11
12
17
18
19
22
23
24
25
26
29
31
grudzień 2018
Najbliższe zawody
13.12.2018
Villach HS-98
Alpen Cup

Skoki narciarskie zawitały do Liberca. Impreza ważna- Mistrzostwa ¦wiata, które odbywaj± się co dwa lata, zawsze wpisuj± się do historii, dlatego każdy szlifuje formę, aby wypa¶ć tam jak najlepiej. Impreza szczególna jeszcze z jednego względu- po raz pierwszy o mistrzostwo ¶wiata walczyć będ± panie.

TOTALbet - legalny polski bukmacher
Seria treningowa pań już się odbyła. Trudno wyłonić faworytkę, bo na wyniki treningu w dużej mierze wpłynęła pogoda. Najprawdopodobniej jednak o medale walczyć będ± panie, które plasuj± się w czołówce Ladies Coc. Wielu jako pretendentkę do zwycięstwa podaje Anette Sagen z Norwegii, która prowadzi w ogólnej klasyfikacji. Konkurencję dla niej stanowić będ± na pewno mocne Niemki- Anna Häfele czy Ulrike Graessler. Liczyć za pewne będzie się także Daniela Iraschko, która zdominowała ostatnie zawody. Czy jej forma osi±gnie apogeum wła¶nie na mistrzostwach? Austriaczka zapisałaby się wtedy jako pierwsza mistrzyni w skokach narciarskich.

Je¶li chodzi o panów, rywalizować będ± na dwóch skoczniach- w sobotę zmierz± się na obiekcie o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 90 metrze, a niespełna tydzień póĽniej na skoczni K120. Zawody mężczyzn zakończ± się konkursem drużynowym 28-go lutego.

O ile ostatni konkurs drużynowy nie był wygrany przez Austriaków, wielu nazywało go przez to ciekawszym, to teraz wydaje się, że zwycięż± jednak faworyci. Skład Austriaków na pewno będzie optymalny, a nie jak ostatnio się zdarzało- na pół rezerwowy.

Je¶li chodzi o konkursy indywidualne, pretendentów do zwycięstw jest kilku. Jak do tej pory sezon 2008/2009 zapisał się jako teatr trzech aktorów. Najwięcej pucharowych zwycięstw na koncie ma Gregor Schlierenzauer- aż 10. Zgromadził 1652 punkty, drugi w klasyfikacji generalnej jest Simon Ammann (1418pkt), również drugie miejsce zajmuje Szwajcar, je¶li pod uwagę weĽmiemy pucharowe wiktorie w sezonie. Ammann na najwyższym stopniu podium stał 5 razy. Czterokrotnie w sezonie wygrywał Wolfgang Loitzl. Nie licz±c Fumihisy Yumoto, który wygrał jeden konkurs w tym sezonie (i w swojej karierze) zdecydowanymi faworytami do odbioru złota s± trzej wymienieni wyżej skoczkowie. Dwaj Austriacy i jeden Szwajcar jak do tej pory kręc± karuzel±, która nosi nazwę Puchar ¦wiata.

Jednak forma nie jest rzecz± stał±. W ostatnim konkursie w niemieckim Oberstdorfie najlepszym okazał się być Harri Olli. Czy to wła¶nie on, podobnie jak Daniela Iraschko, wycelował z form± na M¦? .Trudno to ocenić, ponieważ przebłysk formy Olliego miał miejsce na skoczni mamuciej, a takiej nie będzie na mistrzostwach.

Zobaczymy czy to wła¶nie ta czwórka będzie walczyła o medale. Być może doł±czy do nich także Anders Jacobsen, który z pocz±tkiem sezonu nazywany ”królem treningów”, ostatnio pokazywał się z bardzo dobrej strony w pucharowych konkursach.

Nie wiadomo też jak na skoczków wpłynie zmiana profilu skoczni. Niektórzy maj± problemy z przystosowaniem się do skoków na K90 czy K120 po próbach na mamucie. Je¶li będzie wła¶nie tak, do grona licz±cych się na mistrzostwach skoczków, należy dopisać przede wszystkim Thomasa Morgensterna, a także i Adama Małysza. Może tym razem opłaci się tym, nieprzeciętnym przecież, skoczkom odpuszczenie zawodów w Niemczech.

Otwarta wci±ż pozostaje kwestia zawodów na K90. W sezonie 2008/2009 skoczkowie w P¦ nie oddali jeszcze prób na takim obiekcie. Wszystko może więc się zdarzyć, a zaskoczeniem nie byłaby wysoka lokata Łukasza Rutkowskiego i Macieja Kota. Ten drugi przecież w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji podczas niedawno rozegranych Mistrzostw ¦wiata Juniorów, zdobył srebrny medal pokonuj±c faworyta- Ville Larinto, który aktualnie plasuje się na 9-tym miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu ¦wiata.

Jeszcze jedna kwestia, któr± warto poruszyć. Na tego typu imprezach często zdarzaj± się niespodzianki. Mistrz ¦wiata z 2005 roku- Rok Benkovic, który w zawodach miał sporo szczę¶cia do warunków pogodowych czy podwójna olimpijska wiktoria Simona Ammanna w Salt Lake City, kiedy wydawało się, że wygra NA PEWNO który¶ z dwójki- Adam Małysz- Sven Hannawald.

Może wła¶nie dlatego konkursy skoków s± tak emocjonuj±ce, że nigdy do końca nie wiadomo kto kogo zaskoczy?
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2009 - wszystkie artykuły
Komentarze
Żaneta
ciekawe czy Oli da rade przynajmniej na br±z
(19.02.2009, 21:42)
Malinalda
Stawiam na Harriego Olli. Z Nie wiem czy pamiętacie, ale na Mistrzostwach ¦wiata z Sapporo w 2007 roku, przegrał on z Simonem Ammanem o 0,2 punktu i w rezultacie zdobył srebrny medal. Jego wysoka forma z Oberstdorfu pokazuje, że będzie walczył o złoto przynajmniej na skoczni o punkcie K-120
(19.02.2009, 20:26)
Evill
Nie wiem, ale tak będzie
(19.02.2009, 19:53)
Żaneta
Schlieri Schlieri ^^ a skad wiesz że nie on tylko inny
(19.02.2009, 19:20)
Evill
@Żaneta
A na jakiej podstawie twierdzisz, że Małysz jest dobry na treningach? Bo wygrywa z Rumunami i Bułgarami z dodatkiem Estończyków? W treningach nie skacze czołówka to Małysz wygrywa :/

Schlieri nie wygra. Wygra Loitzl.
A jak nie to kto inny ale nie Schlieri ;p
(19.02.2009, 15:38)
Żaneta
Małysz na pewno nie wygra, bo on to dobrze skacze ale tylko na treningach. Nie ma szans
(19.02.2009, 08:09)
Żaneta
Schlieri wygra ! xD
(19.02.2009, 08:07)
Skoczek120
Schliere raczej spadł już z tej wielkiej formy i nie będzie się już liczył w walce o złoto (chociaż nie wiadomo, mam nadzieje, jednak, że nie da rady). Ammann może byc mocny, poza tym jeszcze Morgi, który szykował na M¦ formę. Oby jednak wszystkich przeskoczył Adam Małysz!!!
(18.02.2009, 21:12)
kasik
ja stawiam na schlierenzauera :) on w tym sezonie jest najlepszy konkurs z obersdorfu to była tylko mała wpadka poprostu w pierwszej serii trafił na słabsze warunki :) bede trzymac kciuki I OCZYWISCIE ZA NASZYCH REPREZENTANTÓW POLKSI TEŻ ;)
(18.02.2009, 19:09)
Przedskoczek
@Orlo
Forma Benkovica nigdy nie była godna Mistrza ¦wiata !!!
(18.02.2009, 18:08)
jaszczura5
@kibic
Nie jeste¶ redaktorem, więc możesz byc nieco milszy(a).
(18.02.2009, 17:20)
Orlo
Amman w SLC to nie był przypadek, czy szczę¶cie do warunków, to był po prostu szczyt formy akurat na igrzyskach. Benkovic to co innego, jemu po prostu dobrze powiało, chociaż formę też miał niezł±, tzn jak na niego:D
(18.02.2009, 17:19)
kibic
@Anna Pietrzak
HANNAWALD !!! przez W - jak się nie wie to trzeba sprawdzić !!!
(18.02.2009, 17:15)
10antek10
Licze na Stocha i Małysz , mam nadzieje że skoczkowie wyjad± z Liberca będa mieli 4 medale ( raz Stoch dwa razy Małysz i raz drużynówka) ale jak P¦ tak niestety nie będzie :(
(18.02.2009, 16:45)
jasiek96
@idoru
Masz rację, chyba się przejęzyczyłem.

Chc iałbym jeszxze dodac, że ¶wietnie skacze Emmanuel Chedal, i on też może nieĽle zamieszac.
(18.02.2009, 15:48)
idoru
@Jasiek96 nie da się nic napisać obiektywnego na forum poza faktami - reszta to z definicji subiektywne opinie ;-)
(18.02.2009, 15:23)
jasiek96
Korekta do wcze¶niejeszego komentarza:
K90
Licz yc się także może Robert Kranjec (odległe skoki na treningach).
(18.02.2009, 15:18)
Evill
Prawda, Anders i Harri s± w formie, ale dla mnie paradoksalnie, mamut pokazał, że w formie jest też Wolfgang, gdyż on nigdy nie był na mamucie tak wysoko jak w nieoficjalnej klasyfikacji za drużynówkę(5). Przy czym: raz, przegrał min z Kochem i Hautamaekim, którzy w drugiej serii mieli lepsze warunki, dwa pokonali go tylko "lotnicy" i tylko ci będ±cy w formie, trzy wygrał obie serie w swojwj grupie. Dlatego go obstawiam na K90
(18.02.2009, 15:17)
Morten
kazdy chciałby widziec na podium Adama a obok niego najlepiej Harri Olli i Jacobsen i to wła¶nie te 2 ostatnie postacie s± najprawdopodobniejsze
(18.02.2009, 15:10)
Jasiek96
JEST TO SUBIEKTYWNA OCENA POSTAWY SKOCZKÓW NARCIARSKICH.
(18.02.2009, 15:04)
Jasiek96
Mam kilku faworytów na t± imprezę.
K90:

1. Adam Małysz - jak wiemy, Polak dobrze radzi sobie na małych obiektach.
2. Anders Jacobsen - jest w niezłej formie, więc może zdobyc medal.
3. Simon Ammann - z pierwszej trójki P¦ jest chyba najmniej zmęczony. Może stanie na pudle.

K120
1. Gregor Schlierenzauer - mój główny faworyt do zwycięstwa na tej skoczni. Chyba nie muszę wyja¶niac, czemu.

2. Harri Olli - ostatnia zwyżka formy pokazuje, że jest w stanie walczyc o najwyższe laury.

3. Thomas Morgenstern - także w niezłej formie, jednak około 5 km za puierwsz± dwójk±. Może pomieszac w czubie.

Panie:

1. Anette Sagen - liderka CoC, 5 - krotna triumfatorka w owym turnieju.

2. Anna Hafele - także groĽna.

3. Daniela Iraschko - patrz powyżej.

CZARNE KONIE:

1. Noriaki Kasai - pudło w Kligenthal (czy gdzie¶ indziej, już nie pamiętam) może jest oznak± wysokiej dyspozycji.

2. Martin Schmitt - od lkilku konkursów o nim cicho, byc może czai się.
(18.02.2009, 15:02)
Evill
Ja już setki razy to pisałem ale pozostane niestrudzony: na skoczni ¶redniej pewniakiem jest Loitzl.
(18.02.2009, 15:00)
idoru
@manuela - częste pisanie o "przypadkowo¶ći" medali Ammana wynika, z tego, że mazy nam sie aby Olimpiade wygrywali NA PRAWDĘ i obiektywnie najlepsi (jak np.Nykaen w 88). W 2002 najlepsi byli Małysz i Hannavald i w ogólnej opinii oni tylko zasłuzyli na mistrzostwo. Simmi ani wcze¶niej ani długo potem nie zbliżyl się do takiego poziomu więc wielu stwierdziło że skoro nie potwierdzil swojego mistrzostwa to nie był "godny" medalu. Gdyby medal byl wynikiem długiego procesu nikt by Simonowi nie wypominał a tak do końca ¶wiata będzie "trochę przypadkowym mistrzem" i nikt nie będzie pamiętal, ze wygrał uczciwie i pewnie i po poristu w tamtym czasie był najlepszy ;-)
(18.02.2009, 14:59)
manuela
"Jeszcze jedna kwestia, któr± warto poruszyć. Na tego typu imprezach często zdarzaj± się niespodzianki. Mistrz ¦wiata z 2005 roku- Rok Benkovic, który w zawodach miał sporo szczę¶cia do warunków pogodowych czy podwójna olimpijska wiktoria Simona Ammanna w Salt Lake City"

przez przypadek nie zostaje sie 2-krotnym Mistrzem Olimpijskim.
(18.02.2009, 14:45)
cobra11
@fan
Chyba chodzi ci o Schmitta, je¶li tak to ja uważam że wszystko jest możliwe, ale Martin ostatnio już nie skacze tak dobrze jak podczas TCS. Ogólnie uważam że o medale powalczy pierwsza 6 klasyfikacji generalnej P¦. Wierze tez w Małysza na K-90, ale nie dlatego że to polak i mu kibicuje tylko uważam że jest on dobry na ¶redniech skoczniach.
(18.02.2009, 14:40)
idoru
Moim zdaniem liczy się PRESTIŻ imprezy. Je¶li by przyj±ć 10 pkt. skalę to w skokach można by było przyj±ć następuj±ce rangowanie imprez*:
10p Olimpiada
8p M¦
6p M¦ w lotach
6p. KK
5p. TCS
3p. TN
2p. P¦ Zakopane ;-)
1p. zawody P¦

*ZESTAWIENIE CZYSTO SUBIEKTYWNE - kazdy może rangować po swojemu ;-)
Obiektywnie rzecz ujmuj±c najlepszy skoczek sezonu to ten z KK.
Jednak ceni i pamieta się MISTRZÓW
(18.02.2009, 14:26)
fordern
Ehh... chciałbym, aby jedno złoto zdobył Gregor, a drugie Adam, ale zapowiada się pogrom Małysza...
Małysz zawsze wymiata na M¦ jak odpu¶ci konkurs w Niemczech bezpo¶rednio przed nimi :D
(18.02.2009, 14:21)
fan
jak my¶licie czy Martin zdobędzie jaki¶ medal?
(18.02.2009, 14:20)
uskotko
nie wiem, czy wstrzas i zmieszanie jest czyms pieknym... Widac mamy inne spojrzenie na sprawy estetyki. Dla mnie konkursy mistrzowskie nie maja wiekszego znaczenia niz konkursy Pucharu Swiata. Najlepszego widac na koniec sezonu, nie w jednych pojedynczych zawodach.
Jesli warunki beda rowne, a jury madre - powinni sie liczyc Schlieri, Anders, Olli i Ammann. Sie zobaczy...
(18.02.2009, 14:19)
idoru
podejrzewam, że z wypiekami zasi±dziemy przed ekrany TV a czę¶ć z nas wstanei wstrz±¶nięta i zmieszana. W takich imprezach nie ma nic NA PEWNO i to jest piękne!

PS. Ja tam już trzymam kciuki za Adama, i będę trzymał choć sie z tym trudno pisze ;-)
(18.02.2009, 14:16)