24 kwietnia 2008 roku Andreas Goldberger (lat 36), dwukrotny olimpijski medalista i trzykrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach narciarskich, ustanowił rekord świata w najwyższym skoku narciarskim, przeskakując ponad wysokogórską drogą alpejską na najwyższym szczycie Austrii - Grossglockner (3797 m n.p.m). Rekordowy skok osiągnął 13,5 metra wysokości!
Aby oddać perfekcyjny skok, Andreas wybił się ze 100-metrowej specjalnie
przygotowanej rampy najazdowej, ustawionej na wysokości 2 500 m n.p.m..
"Przed skokiem czułem lekkie mdłości i nie mogłem spać przez ostatnich klika nocy - w końcu nikt nigdy wcześniej nie próbował zrobić czegoś takiego.” - powiedział Goldi tuż po skoku. Skoczek wraz z ekipą był na miejscu już o 6. rano, czekając na dogodne warunki do wykonania rekordowego skoku. Kiedy w końcu nadeszły, Goldi wzbił się na rekordową wysokość 13,5 metra nad poziomem drogi i wykonał skok na odległość 58 metrów. "Nie wiedzieliśmy, jak długi powinien być najazd, by móc bezpiecznie wykonać ten skok. Jestem niesamowicie szczęśliwy, że się udało!” – dodaje Andreas.
“Przez ponad dwa tysiące lat ludzie przemierzali tę ważną alpejską
przełęcz. Nikt nigdy wcześniej nie zrobił tego tak, jak skoczek narciarski”
– stwierdził Zdobywca Pucharu Świata 2007/2008, Thomas Morgenstern.
Razem z Goldbergerem, który dwukrotnie wygrał Turniej Czterech Skoczni,
skoczyli: reprezentant Austrii w snowboardzie Stefan Gimpl (l.29) oraz
22-letni Francuz, Romain Grojean.
Andreas Goldberger wykonał skok swojego życia, przeskakując ponad
Grossglockner High Alpine Road. „Goldi” skoczył w dniu, kiedy droga była jeszcze zamknięta z powodu dużej ilości śniegu utrzymującego się tam przez zimowe miesiące. Wysokogórska droga alpejska Grossglockner High Alpine Road była zamknięta dla ruchu drogowego przez ostatnie pół roku, ponowne jej otwarcie odbędzie się 1 maja 2008. Obecnie pługi śnieżne pracują non-stop, by oczyścić ze śniegu drogę łączącą Salzburg z Karyntią. Pokrywa śnieżna na szczycie Grossglockner wynosi obecnie około 12 metrów. Rekordowy poziom śniegu, 21 metrów, odnotowano tam w 1953 roku.