Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
listopad 2019
Najbliższe zawody
23.11.2019, godz. 16:00
Wisła HS-134
P¦ druż.

Jest ich coraz więcej na skoczniach ¶wiata. Podobne nazwiska nie s± li tylko przypadkiem. Bracia powoli, acz pewnie podbijaj± skoki narciarskie. Czy się wzajemnie wspieraj±? Czy wymieniaj± do¶wiadczeniami? Jak wygl±daj± ich relacje, dlaczego zdecydowali się uprawiać tak± a nie inn± dyscyplinę sportow±? Na te i inne pytania będ± nam odpowiadać w naszej specjalnej serii rozmów "Bracia na Skoczni". Bohaterami czę¶ci pierwszej s± reprezentanci Austrii, Stefan i Thomas Thurnbichler. 24-letni czołowy zawodnik kadry B, od kilku sezonów odnosz±cy sukcesy w Pucharze Kontynentalnym oraz jego pięć lat młodszy brat Thomas, który w swoim czasie zasłyn±ł "podwójnym" skokiem oraz przezabawnym wywiadem dla niemieckiej telewizji zaraz po oddaniu tej niecodziennej próby. Ile się od tego czasu zmieniło... przekonacie się czytaj±c zapis naszej rozmowy z Thurnbichlerami, przeprowadzonej podczas zawodów CoC w Zakopanem.

Skokinarciarskie.pl: Stefan, od wielu lat zajmujesz się skokami narciarskimi czy to Ty zaraziłe¶ bakcylem sportowym Thomasa? Czy bardzo przeszkadzał Ci tupot małolata za plecami podczas treningów?

Stefan Thurnbichler: (¦miech) Nie, nie jestem za to odpowiedzialny. Kontynuujemy tradycje rodzinne.. Nasz dziadek, ojciec i wujek uprawiali skoki z mniejszym lub większym powodzeniem. To było dla nas naturalne. Brat nigdy mi specjalnie nie przeszkadzał, chociaż fakt, pocz±tkowo był trochę jak maskotka, gdy wybierałem się na skocznię (¶miech).

Thomas Thurnbichler: Stefan nigdy się jednak ze mnie nie ¶miał, tylko zachęcał do skoków, nawet je¶li co¶ mi nie wychodziło.


Skokinarciarskie.pl: Czyli rozumiem, że relacje między wami s± oparte na braterskiej przyjaĽni, wspieracie się i nie konkurujecie ze sob±.

Stefan: (po długiej wymianie spojrzeń z bratem) No cóż, nie do końca... jako bracia jeste¶my braćmi i ¶wietnie się dogadujemy, ale na skoczni coraz czę¶ciej pojawia się rywalizacja między nami. Ale taka z gatunku "pozytywnej". Ja sobie nie chcę pozwolić żeby być słabszy niż Thomas, a on cały czas pracuje na to, by być lepszym (m.in. również i ode mnie).

Thomas: Zdarza się, że skaczę dużo lepiej niż Stefan i wtedy już mu nie jest tak do ¶miechu, ale tak poza tym, to każdy z nas ma swoje konkretne cele i to nie jest tak, że działamy sobie na przekór.

Stefan: Faktycznie ostatnio, nawet w konkursach, Thomas potrafi być lepszy ode mnie. Gdy ostatecznie zajmuje wyższe miejsce, czuję się lekko "skopany" (¶miech), ale wtedy wiem, że muszę się zrewanżować następnym razem (¶miech).




Skokinarciarskie.pl: Nie działacie na przekór, a czy wymieniacie się do¶wiadczeniami? To jest w zasadzie pytanie skierowane do Thomasa, czy Stefan, który jest w skokach dużo dłużej niż Ty, pomagał Ci pokonywać trudno¶ci, które napotykałe¶ po drodze, zwłaszcza przy okazji medialnego szumu jaki się wokół Ciebie wytworzył po Twoim osobliwym skoku?

Thomas: Tak, Stefan jest ¶wietnym bratem, ma więcej do¶wiadczenia i często gdy mam jaki¶ problem i nie wiem jak go rozwi±zać jest pierwsz± osob±, do której kieruję się z pytaniem o radę czy pomoc.

Stefan: Media maj± to do siebie, że ich zainteresowanie jest najczę¶ciej lawinowe, gwałtowne acz krótkotrwałe. Tak też było z Thomasem.


Skokinarciarskie.pl: Przez długi czas trenowali¶cie w innych grupach, teraz się to powoli zmienia. Coraz więcej razem podróżujecie, wracacie do tego samego domu, czy nie jest ciężko wam przebywać tak często razem?

Stefan: Jeste¶my do¶ć niezależni i każdy z nas ma swoje życie. Wspólne wyjazdy nie przeszkadzaj±, gorzej je¶li akurat się posprzeczamy, wtedy trudno jest się od siebie uwolnić. Wbrew pozorom jednak to nie jest sprawa ostatnich miesięcy, bo generalnie od zawsze pracowali¶my razem, z mniejszym lub większym natężeniem, więc już jeste¶my przyzwyczajeni.

Thomas: Je¶li nie mamy ochoty dzielić wspólnie pokoju, ¶pimy w różnych pokojach, na skoczni, też jeste¶my skupieni na skokach nie zastanawiamy się specjalnie nad tym, czy brat jest blisko czy daleko, każdy my¶li o swoich skokach i na tym się skupia. Oczywi¶cie, często się zdarza, że jestem "ten młodszy".

Stefan: Nie narzekaj, bo ja jako "ten starszy" jestem często odpowiedzialny za Ciebie.

Thomas: Bardzo Ci dziękuję.

Stefan: No i sama widzisz. Czyste braterstwo. (¶miech)




Skokinarciarskie.pl: Jakie macie "niebraterskie", a "sportowe" plany na najbliższe tygodnie, co chcieliby¶cie osi±gn±ć?

Stefan: Moim najważniejszym celem jest zwycięstwo w klasyfikacji generalnej CoC. Mam nadzieję, że mi się to uda, chociaż do końca zostało jeszcze kilka konkursów, więc nie mogę sobie pozwolić na demonstrację słabo¶ci.

Thomas: Ja chciałbym być jak najwyżej w klasyfikacji CoC i a kiedy¶ w przyszło¶ci chciałbym przebić się do pierwszej kadry, chociaż na razie realne dla mnie s± starty wła¶nie w Pucharze Kontynentalnym, więc najpierw kilka zwycięstw tutaj (¶miech)... a potem zobaczymy.


Skokinarciarskie.pl: Życzę powodzenia zatem i dziękuję za rozmowę.

Thomas i Stefan: Braterskie "dziękuję" i pozdrawiamy czytelników oraz cały serwis!



Podwójny skok Thomasa Thurnbichlera:

Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2008 - wszystkie artykuły
Komentarze
Even though I really love you...
Stefan wyglada jak twarz smierc :/
(14.02.2008, 11:41)
fan skoków
A jednak, jeszcze:
XXI. Klub:
Kitzbüheler Ski Club vs Kitzbüheler Ski Club
XXII.Trener osobisty:
Alexander Pointner vs nie znam
XXIII.Letni COC:
2002: 38. 60 pkt vs nie startował
2003: nie startował vs nie startował
2004: 23. 75 pkt vs nie startował
2005: 4. 369 pkt vs nie startował
2006: 1. 410 pkt vs 30. 56 pkt
2007: 2. 411 pkt vs 72. 7 pkt
Razem: 5 razy sklasyfikowany 1325 pkt vs 2 razy sklasyfikowany 63 pkt
XX.Poprawka FiS Cup:
2005/2006: nie startował vs 32. 77 pkt
2006/2007: nie startował vs 11. 195 pkt
2007/2008: 58. 80 pkt vs 5. 250 pkt
Razem: 1 raz sklasyfikowany 80 pkt vs 3 razy sklasyfikowany 522 pkt
To tyle:)
(14.02.2008, 09:38)
fan skoków
A jednak pokuszę się o statystykę dalsz±:
XVII: konkursy drużynowe w LGP:
nie startował vs nie startował
XVIII:M¦J:
2002 Schonach: 6. vs nie startował
2003-2004: nie startował vs nie startował
2005 Rovaniemi: nie startował vs 27.
2006 Kranj: nie startował vs 21.
2007 Tarvisio: nie startował vs 3. i 11. (drużynowo)
razem: 1 start 0 medali vs 4 starty (0, 0, 1)
XIX.COC:
1999/200 0: 83. 157 pkt vs nie startował
2000/2001: 18. 391 pkt vs nie startował
2001/2002: 13. 419 pkt vs nie startował
2002/2003: 1. 1252 pkt vs nie startował
2003/2004: 8. 490 pkt vs nie startował
2004/2005: 3. 766 pkt vs nie startował
2005/2006: 17. 353 pkt vs 98. 22 pkt
2006/2007: 3. 689 pkt vs 118. 7 pkt
2007/2008: 1. 730 pkt vs 9. 407 pkt
Razem: 9 razy sklasyfikowany 5247 pkt vs 3 razy sklasyfikowany 436 pkt
XXI.Fis Cup:
2005/2006: nie startował vs 32. 77 pkt
2006/2007: nie startował vs 11. 195 pkt
2007/2008: nie startował vs 5. 250 pkt
Razem: nie startował vs 3 razy sklasyfikowany 522 pkt
To tyle, można je mnożyć, ale tyle wystarczy. Thomas ma lepsze wyniki na M¦J, ale Stefan tylko raz startował.
(14.02.2008, 00:08)
kinia
A tak mi się jeszcze przypomniało.Przecież brat Klimka,Bartek, też skakał...Nie wiem,czy czasem nie skacze jeszcze jego młodszy brat
(13.02.2008, 23:32)
fan skoków
@kinia
No napewno, pewnie ze wszystkimi nie będzie, ale zobaczymy z iloma. Oczywi¶cie czekam na Hautamaekich, jedyna para rodzeństwa w ostatnich latach która stawała na podium, a nawet wygrywała, choć Jussi tylko drużynowo.

Oczywi¶c ie w tych moich statystykach jest bł±d: Stefan zdobył pierwsze punkty w Insbrucku 2003, a nie 2002.
(13.02.2008, 23:09)
kinia
@fan skoków
A to jeszcze nie s± wszyscy :) Uzbierało by się jeszcze paru.
(13.02.2008, 23:02)
fan skoków
Stefan Thurnbichler vs Thomas Thurnbichler
I.Data urodzenia:
2 marca 1984 vs 19 czerwca 1989
II.Pseudonimy:
Thuri vs Thomi
III.Pierwszy skok:
1989 vs nie wiem
IV.Debiut w reprezentacji:
1998 vs 2003
IV.Debiut w P¦:
Bischofshofen 2002 vs brak
V.Pierwsze punkty w P¦:
Insbruck 2002 vs brak
VI.Wygrane w P¦:
brak vs brak
VII.P¦:
2001/20 02: nie sklasyfikowany vs nie startował
2002/2003: 44. 67 pkt vs nie startował
2003/2004: 59. 16 pkt vs nie startował
2004/2005: nie sklasyfikowany vs nie startował
2005/2006: nie sklasyfikowany vs nie startował
2006/2007: 77. 7 pkt vs nie startował
2007/2008: nie sklasyfikowany vs nie startował
razem: 3 razy sklasyfikowany 90 pkt vs nie startował 0 pkt
VIII.Udział w konkursach drużynowych P¦:
1 (Planica 2003) vs 0
IX.Turniej Czterech Skoczni:
2001/2002: 69. 66,3 pkt vs nie startował
2002/2003: 53. 184,8 pkt vs nie startował
2003/2004: 53. 189,5 pkt vs nie startował
2004/2005: nie sklasyfikowany vs nie startował
2005/2006: 47. 276,4 pkt vs nie startował
2006/2007: 49. 297,6 pkt vs nie startował
2007/2008: 68. 85,2 pkt vs nie startował
razem: 6 razy sklasyfikowany 1099,8 pkt vs brak startów
X.Turniej Skandynawski:
2002: 57. 89,9 pkt vs nie startował
2003: 18. 538,7 pkt vs nie startował
2004-2007: mie startował vs nie startował
razem: 2 razy sklasyfikowany 628,6 pkt vs nie startował 0 pkt
XI. P¦ w lotach:
2002/2003: 28. 24 pkt vs nie startował
2003/2004-2007/ 2008: nie startował vs nie startował
razem: 1 raz sklasyfikowany 24 pkt vs nie startował
XII.LGP:
2 002: 23. 52 pkt vs nie startował
2003: 29 26 pkt vs nie startował
2004: nie startował vs nie startował
2005: 61. 8 pkt vs nie startował
2006: 49. 35 pkt vs nie startował
2007: 75. 7pkt vs nie startował
razem: 5 razy sklasyfikowany 196 pkt vs nie startował 0 pkt
XIII.Puchar 4 Narodów:
nie startował vs nie startował
XIV. M¦:
nie pojechał vs nie pojechał
XV. M¦ w lotach:
nie pojechał vs nie pojechał
XVI.ZIO:
ni e pojechał vs nie pojechał
To tyle statystyk, wzi±łem pod uwagę jedynie najważniejsze klasyfikacje, nie wzi±łem COC, FC i M¦J. Jak widać Stefan lepszy, ale może wynikać m.in. z wieku. Wyszło na to że to głównie statystyka Stefana, ale to może się za jaki¶ czas zmienić.
(13.02.2008, 22:41)
fan skoków
Hehe, uzbierało się już 25 par, sporo.
(13.02.2008, 21:13)
Zula
@kinia
Racja, bracia. Nie wiem co mi się ubzdurało, że to kuzyni. Tajnerzy s± kuzynami przecież.
(13.02.2008, 20:19)
kinia
S± jeszcze bracia Skrobot,Bodmer,Hlava,Morassi,N agiller,Zupan,Okas
(13.02.2008, 18:58)
indor
Już widzę, jak Mrukowaty będzie opowiadał o swoich relacjach z Mrukowatym jr, hahaha bo się posikam..
(13.02.2008, 16:29)
monika070190
ja tam lubie Thurnbichler'ów ;)))))))))
(13.02.2008, 16:13)
Smolar
ooo zapomnieli¶cie o Kowalach o Kamilu i Dawidzie :)
(13.02.2008, 15:59)
Smolar
Manuel Fettner vs. Nicolas Fettner i Primoż Peterka vs. Uros Peterka i Janne Ahonen vs. Pasi Ahonen a przede wszystkim Jernej Damjan vs. Anze Damjan oraz David Jiroutek vs. Jakub Jiroutek (ale to już odległe dzieje)
(13.02.2008, 15:56)
Smolar
Jeszcze s± Ildar Fatchullin i Robert Fatchullin
(13.02.2008, 15:53)
Jasia
oo super pomysł :) pamietajcie o naszych rodzenstwach ze skoczni :)
(13.02.2008, 15:51)
kinia
@Zula
Marcin i Daniel Bachleda to bracia.
(13.02.2008, 15:14)
Pire
Tak chyba bracia Hautamaeki sa najbardziej znani:) licze na wywiad z nimi:)
(13.02.2008, 14:43)
fan skoków
No jest ich trochę. A najbardziej to chyba wszyscy czekaj± na Hautamaekich, bo to w ostatnich latach najlepsza braci skoczków.
A co do Thurnbichlerów, to Stefan wystartował w 1 konkursie drużynowym w seniorach, brzmi to trochę mało prawdopodobnie a jedank: Planica 2003- 3. miejsce. Skakał jako drugi: 205,5 m i 184,5 m= 374,5 pkt, był 13. indywidualnie, gorzej tylko z Austriaków od Morgensterna, a lepiej od Widhoelzla i Liegla. Po jego pierwszym skoku Austriacy prowadzili, a po drugim awansowali z 4. na 3. miejsce.
(13.02.2008, 14:42)
Zula
@kinia
Faktycznie skakał kiedy¶ bodaj Paweł Kruczek, ale czy to brat Łukasza? Tego nie wiem.
A co do Bachledów, to chyba byli kuzynami a nie braćmi?
(13.02.2008, 13:37)
kinia
Takich przypadków jest wiele.Kiedy¶ byli bracia Ruudowie z Norwegii.No i jeszcze s± nasze Bachledy ...
(13.02.2008, 13:23)
Dona
czekamy na wywiad z Hautamaekimi- chyba najbardziej mi zalezy na tym wywiadzie:) gratuluje pomysłu:) pozdrawiam:)
(13.02.2008, 13:21)
kinia
Je¶li się nie mylę to jeszcze skakał kiedy¶ brat Kruczka
(13.02.2008, 13:09)
kinia
Jeszcze Mazochowie
(13.02.2008, 13:08)
kinia
@fak skoków
Hilde,Miętusy,Byrty...
(13.02.2008, 13:06)
fan skoków
No to kto będzie? Ahonenowie, Hautamaeki, Rutkowscy, Kotowie. Kto jeszcze?
(13.02.2008, 12:59)
Zula
Ten skok był genialny. Pamiętam go.
(13.02.2008, 11:56)
adam i łojo
ale skok!!!
jeszcze takiego nie widziałem jupi jupi jupi
(13.02.2008, 09:16)
kloszard
ten podwójny skok był ¶wietny, pokazał klase.
(12.02.2008, 23:26)
manu_fan
¶wietny był ten skok, a czy kto¶ może przetłumaczy to co on mówił w tym wywiadzie ??
(12.02.2008, 23:14)