Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne Hörmann - ciepło i bezpieczeństwo w Twoim domu
Zaloguj się
Kalendarz zawodów
2
5
7
8
9
13
14
15
16
20
21
22
23
24
27
28
29
30
31
styczeń 2020
Najbliższe zawody
01.02.2020, godz. 08:30
Sapporo HS-137

Trudno jest pisać artykuł, je¶li się wie, jaka presja ci±ży na człowieku. B±dĽ, co b±dĽ, ten tekst będzie o tegorocznych triumfatorach Lotos Cup, a więc o skoczkach, którzy już CO¦ osi±gnęli. To nie s± tacy ot, zwykli zawodnicy. Bo choć młodzi, to swoje aspiracje maj±, a z przymrużeniem oka można by powiedzieć, że Morgenstern przy nich nic nie znaczy. Czemu? Już odpowiadam. W Pucharze ¦wiata Austriak w tym sezonie na 19 rozegranych konkursów wygrał 10, a nasi młodzi skoczkowie w tej edycji Lotos Cup na 8 konkursów triumfowali aż 7 razy (w przypadku Stasia Bieli).

Zakłady bukmacherskie przez internet | Fortuna - Legalny Bukmacher
Czemu napisałam, że na te statystyki trzeba patrzeć z nieco przymrużonym okiem? Bo ranga Pucharu ¦wiata różni się od klasy Lotos Cup'owych rozgrywek. Jednak dla triumfatorów tych ostatnich samo zwycięstwo znaczy wiele, bo... "dzięki startom w Lotos Cup doskonalimy swoje umiejętno¶ci" - przekonuje zwycięzca Lotos Cup w kategorii junior C Tomek Byrt.

O swoich skokach, ulubionych skoczniach, wrażeniach z tegorocznego Lotos Cup, oraz nagrodach, jakie otrzymali, opowiedz± nam triumfatorzy cyklu z trzech kategorii - Junior B, Junior C oraz Junior D - Paweł Słowiok, Tomasz Byrt i Stanisław Biela.

Staszek Biela, choć w swojej kategorii wygrał aż siedem konkursów, ci±gle musiał walczyć o zwycięstwo z drugim w klasyfikacji Damianem Żył±. W ubiegłym roku w Lotos Cup ostatecznie wygrał wła¶nie Damian, a Staszek musiał pocieszyć się drugim miejscem. W inauguruj±cym zakończony wła¶nie Lotos Cup konkursie Staszek też był za Damianem. Teraz już wiemy, że to jedyne zawody, w których Biela nie zwyciężył. Lecz w trakcie trwania tegorocznej edycji nikt nie wiedział, jak będ± wygl±dały wyniki. O tym, jak wpłynęło na Bielę zwycięstwo jego rywala podczas zawodów w Zagórzu, opowiada naszemu portalowi młody skoczek: "Po pierwszym konkursie byłem rozczarowany, bo liczyłem na zwycięstwo. Ta przegrana zmobilizowała mnie jednak do walki z Damianem. Zawsze walczę do końca i liczyłem na to, że odegram się mu w pozostałych konkursach".

Gdyby nie ta przegrana z Damianem Żył±, Staszek byłby jedynym skoczkiem, który w tej edycji Lotos Cup skompletował wszystkie możliwe do zgarnięcia punkty. "Troszkę żałuje, że nie zdobyłem kompletu 800 punktów, ale i tak się cieszę, bo mam najwięcej punktów ze wszystkich kategorii wiekowych" - oto jak zaistniał± sytuację komentuje triumfator w kategorii junior D.

Wszyscy miło¶nicy skoków narciarskich, a zwłaszcza Ci, którzy bacznie obserwuj± postępy naszych młodych, zdolnych skoczków, zapewne wiedz±, że jeszcze rok temu, kiedy to Tomasz Byrt startował w jednej kategorii wiekowej z Pawłem, zaj±ł w ogólnej klasyfikacji drugie miejsce ze strat± zaledwie 80 punktów do lidera. Teraz, skacz±c w innej kategorii, Byrt wygrał. O tym, jak młody skoczek czuł się wtedy, a co odczuwa teraz, jako triumfator w swojej grupie opowiada Tomek: "No fakt, w tamtym roku byłem blisko wygranej, ale niestety się nie udało. Czułem się troszkę zawiedziony, ponieważ Paweł skakał Ľle na treningach, ale zawsze na zawody forma mu przychodziła" - wspomina. Po chwili jednak z rado¶ci± dodaje: "Ale teraz udało mi się wygrać z dosyć duż± przewag± i bardzo się z tego cieszę".

O Pawle Słowioku - szesnastoletnim skoczku z Wisły - powiedzieć można, że na zawodach Lotos Cup się wychował. W tym roku wygrał już po raz czwarty. Na moje gratulacje z tego powodu, odpowiedział skromnym: "Dziękuję". Może dlatego, że Paweł już tyle razy startował w tych rozgrywkach, to konkursy po prostu nie mogły się bez niego odbyć. Chodzi mi tutaj o sytuację zaistniał± 18 stycznia, kiedy to planowany konkurs na K65 w Wi¶le został anulowany dla grupy, w której miał skakać Paweł. Patrz±c z perspektywy Słowioka, dobrze się stało, że konkurs się nie odbył, bo akurat wtedy Paweł był na zawodach kombinacji norweskiej. Sam skoczek nie żałuje decyzji: "No tak, byłem nieobecny podczas tych Lotosów, które zostały odwołane. Ale już kilka dni przed tamtymi zawodami nie było pewne, że się odbęd±, ponieważ były dodatnie temperatury i do tego padaj±cy deszcz. Więc wolałem pojechać na te zawody w kombinacji. Miałem szczę¶cie i nie straciłem żadnych punktów w Lotosach".

Po tylu skokach, jakie oddali nasi młodzi skoczkowie w tej edycji Lotos Cup, nie sposób było nie zapytać ich, gdzie skakało im się najlepiej.

Staszek Biela szybko wskazuje na skocznię K65 w Zakopanem. Twierdzi, iż tam jego skoki były najlepsze, ale nie kryje zadowolenia też z pozostałych startów. "Generalnie wszystkie moje skoki były dobre. Jak mam formę, to wszędzie czuję się dobrze". A to, że w konkursach Lotos Cup Staszek formę miał, potwierdza fakt, że wygrał aż siedem konkursów i tylko raz stan±ł na drugim stopniu podium.

Tomek Byrt, choć udowodnił, że formę ma, bo uległ tylko w dwóch konkursach Klimkowi Murańce, postanowił chyba postawić na samokrytykę: "Tak naprawdę nie miałem dobrych skoków w cyklu Lotos Cup". Po chwili jednak dodaje, że najbardziej zbliżone do ideału skoki oddał w pierwszym konkursie w Zakopanem, w którym to stał na podium w towarzystwie Miętusa i Murańki.

Na pierwszy konkurs w Zakopanem wskazuje też Paweł Słowiok. Pomimo ciężkich warunków, skoczek oddał najlepsze jego zdaniem skoki pod względem technicznym.
Je¶li chodzi o skocznię, na której skakało się zawodnikom najlepiej, to i Tomek, i Paweł zgodnie twierdz±, że jest to ta w Wi¶le-Łabajowie.

I co¶, o co nie mogłam nie zapytać, czyli nagrody, które dla skoczków s± dodatkow± mobilizacj±. W Pucharze ¦wiata za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, oprócz nagrody pieniężnej, triumfator otrzymuje Kryształow± Kulę. Moje pytanie na temat takiego typu wyróżnienia, Tomek Byrt zbył ¶miechem: "Nie, nie dostałem żadnej Kryształowej Kuli". Jednak za lokaty 1-6 w Lotos Cup zawodnicy otrzymuj± stypendia - nagrody pieniężne.

Ilu edycji Lotos Cup jeszcze się doczekamy? Miejmy nadzieję, że wielu. Ile razy powtórz± swój wyczyn triumfatorzy tegorocznych zmagań? Pewnie chcieliby jeszcze dużo razy wygrywać. Jednak młodzi zapaleńcy zgodnie przyznaj±, że maj± już apetyty na rozgrywki wyższej rangi. Paweł zaczyna wymieniać: "Chciałbym startować w zawodach typu Fis Cup czy Puchar Kontynentalny". Tomek dodaje do tego Mistrzostwa ¦wiata Juniorów, a nawet Puchar ¦wiata.

Tę rado¶ć, która wypływa wprost z młodych triumfatorów widać gołym okiem. Mi pozostaje tylko żałować, że nie mogłam rozmawiać z Krzysiem Lej± - najlepszym w¶ród zawodników z kategorii junior E, oraz Asi± Szwab, startuj±cej w kategorii Dziewczęta Open. Rado¶ć tych dwojga jest zapewne tak samo wielka jak skoczków, z którzy podzielili się ni± z czytelnikami naszego serwisu.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2008 - wszystkie artykuły
Komentarze
Wojciech
O czym wy piszecie to news o dzieciakach i lotos cup !
(12.02.2008, 14:05)
Hitson
Hula, Żyła czy Bachleda powinni skakać w PK bo i tak nic nie osi±gn± w Pucharze ¦wiata. Tylko Małysz i Stoch s± na tyle dobrzy żeby skakać w Pucharze ¦wiata.
(12.02.2008, 10:33)
lotnicy na mamuta
Hula i Żyła powinni startowac na M¦L na mamucie a nie pałętać sie po USA. Geniusze skokowi niech sobie sami wywalcza dodatkowy limit na drugoligowych zawodach.
(11.02.2008, 14:42)
Henio
@ Mateusz
Wg mnie Bachleda jescze w 50-tce CRL się utrzyma .
A S.Hula ma formę na 2xpudło w PK i pewne wej¶cie do 50-tki CRL!.
W P¦ w Wilingen Stefanek jesłi zrobi symboliczne pkty to wsio. I tak przez najbliższe 1/2 roku nie ma szans na zwiększenie limitu w P¦!!!
(11.02.2008, 13:59)
mateusz_rulez
@Henio, Hula niech jedzie do WIlingen. Na PK do USA powinni jechać: M.Bachleda, P. Żyła, R. ¦liż, R. Mateja
(11.02.2008, 13:42)
Henio
@Hitson
Je¶li seniorzy z Hula,Żył± i ¦liżem wywalcz± limit 5 to rosna szanse Klimka na start w PK.
Je¶li znowu zwycięży nepotyzm Apoloniusza to nie tylko Słowiok ale i Klimek będ± mieli zmarnowany kolejny sezon!
(11.02.2008, 11:52)
Hitson
Morgenstern czy Schlierenzauer zaczęli skakać w P¦ w wieku 16 lat. Dlatego Słowiok powinien już zacz±ć skakać w PK a jak zacznie osi±gać dobre wyniki to można pomy¶leć o starcie w Pucharze ¦wiata.
(11.02.2008, 11:23)
Hitson
Tylko Klimek Murańka ma jak±¶ przyszło¶ć w skokach narciarskich. O pozostałych za kilka lat nikt nie będzie pamiętał (oprócz rodziny, znajomych itp.) A twój komentarz Heniu jest w złym miejscu.
(11.02.2008, 11:20)
HENIO
Kogo warto było wysłać na PK do USA?
start w USA Mateji,Huli, ¦liża i Żyły dawałby realn± szanse na zwiększenie limitu do 5-ciiu na następny okres!!! Lle pewnie na wycieczke jad± członkowie kadry T&T ("wysłannicy Tajnera"- jak pieknie napisał Barnaba)
(11.02.2008, 09:50)
Dodaj komentarz
Jeste¶ niezalogowany!
Zaloguj się lub komentuj jako go¶ć
« regulamin komentowania »
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Po Lotos Cup - rozmowa ze Słowiokiem, Byrtem i Biel±
Po Lotos Cup - rozmowa ze Słowiokiem, Byrtem i Biel±

Po Lotos Cup - rozmowa ze Słowiokiem, Byrtem i Biel±

Kalendarium
Martin Schmitt
Dzi¶ urodziny obchodz±:
Maciej Kurzajewski (1973)
Franz Neulaendtner (1966)
2003 - Po raz pierwszy kobieta (D.Iraschko) uzyskała 200 metrów
Najbliższe zawody
30 stycznia 2020 (czwartek)
20:00
P¦ kobiet Oberstdorf
odprawa techniczna
31 stycznia 2020 (pi±tek)
01:00
P¦ Sapporo
odprawa techniczna
06:30
P¦ Sapporo
oficjalny trening
08:30
P¦ Sapporo
kwalifikacje
13:30
P¦ kobiet Oberstdorf
oficjalny trening
15:30
P¦ kobiet Oberstdorf
kwalifikacje
1 lutego 2020 (sobota)
07:30
P¦ Sapporo
seria próbna
08:30
P¦ Sapporo
konkurs ind.
09:00
CoC Planica
odprawa techniczna
10:30
CoC Planica
oficjalny trening
11:30
CoC Planica
seria próbna
13:00
CoC Planica
konkurs ind.
14:00
P¦ kobiet Oberstdorf
seria próbna
15:30
P¦ kobiet Oberstdorf
konkurs ind.
2 lutego 2020 (niedziela)
01:00
P¦ Sapporo
kwalifikacje
02:00
P¦ Sapporo
konkurs ind.
11:00
CoC Planica
seria próbna
11:45
CoC Planica
konkurs ind.
14:00
P¦ kobiet Oberstdorf
kwalifikacje
15:30
P¦ kobiet Oberstdorf
konkurs ind.
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Zakłady bukmacherskie przez internet | Fortuna - Legalny Bukmacher Ogl±daj skoki narciarskie w Eurosport Player - wszystkie kwalifikacje i konkursy LIVE Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Reklama
Skoki.tv - filmy o skokach narciarskich Blaster.pl - hosting, domeny, konta pocztowe, serwery wirtualne
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Zabawne cytaty ludzi ze ¶wiata skoków
Kto przestał istnieć po zmianie przepisów? Te i inne wpadki komentatorów tylko w naszym serwisie!
Sonda
Kto wygra klasyfikację Pucharu Narodów w sezonie 2019/20?
Polska
Niemcy
Austria
Japonia
Słowenia
Norwegia
Szwajcaria
inny kraj
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalno¶ci serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wył±czyć w ustawieniach Twojej przegl±darki internetowej.
Korzystaj±c z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przegl±darki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będ± przetwarzane wył±cznie w celu identyfikacji użytkowników pisz±cych komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomo¶ci drog± mailow± itp. i nie będ± w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2012 Benefaktor.com, 2012-2020 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich