TOTALbet - legalny polski bukmacher
Zaloguj się
Kalendarz zawodów
3
4
5
6
7
10
11
12
17
18
19
22
23
24
25
26
29
31
grudzień 2018
Najbliższe zawody
14.12.2018, godz. 16:00
Notodden HS-100
FIS Cup

Zawodnik fińskiego klubu PHS, Matti Hautamäki, w poszukiwaniu utraconej formy oraz nowych możliwości treningowcyh wybrał się w Alpy, by pod okiem Nicolasa Dessuma, a następnie Jarkko Saapunki oraz swego byłego trenera, Pekki Niemelä, szlifować formę na nadchodzący sezon zimowy na obiektach w Courchevel i Pragelato.

TOTALbet - legalny polski bukmacher
Trzytygodniowy pobyt Hautamäkiego był owocem połączonych starań samego zawodnika, jego osobistego trenera, głównego szkoleniowca Finów - Tommiego Nikunena oraz właśnie Pekki Niemelä, który zajmując stanowisko trenera reprezentacji francuskiej, utrzymuje ścisłą współpracę z klubem w Kuopio, z którym przez lata był zawodowo związany.

"Przez ostatnie 10 lat wspinałem się po schodach na Puijo i wreszcie dojrzałem do zmian. Wygląda na to, że stare dobre powiedzenie: 'Masz dość? To zerwij z rutyną!' sprawdziło się w moim przypadku. Podczas mojego pobytu we Francji i Włoszech odzyskałem utraconą od dłuższego już czasu motywację, poprawiłem wszelkie możliwe parametry podczas wybicia, straciłem na wadze i generalnie zacząłem spoglądać na wszystko z innej strony" - skomentował Matti zaraz po powrocie do Kuopio.

Hautamäki spędził pierwsze dwa tygodnie zupełnie sam we Francji, trenując wraz z młodymi Francuzami pod okiem Nicolasa Dessuma. Dopiero ostatni tydzień zaczął obfitować w dodatkowe wrażenia, gdy do Mattiego dołączył Arttu Lappi wraz z osobistym trenerem, Jarkko Saapunki. Zawodnicy udali się do Pragelato, gdzie przez dwa dni mieli do wyłącznej dyspozycji tamtejsze obiekty, po czym powrócili do Courchevel na kilkudniową sesję treningową wraz z pierwszą reprezentacją Francji.

'Nie mogłem się dosłownie opanować z radości na widok Arttu i Jarkko po tych 2 tygodniach, było mi naprawdę trudno, Fiński bowiem pozostaje w zasadzie jedynym językiem, w którym jestem w stanie swobodnie rozmawiać' - żartował Hautamäki.

Również i trener Mattiego zauważył wiele pozytywnych zmian, będących efektem indywidualnego treningu w obcym środowisku i na mało znanej skoczni. 'Zmiany widać było już na pierwszy rzut oka. Matti robił wszystko z takim błyskiem w oku, który dotychczas widywałem tylko u dzieci, gdy dopiero co odkryją jaką cudowną i odjazdową sprawą są skoki. To jak powrót do źródeł. Wyzwaniem będzie teraz utrzymanie tego błysku i radości ze skakania.' - komentował Saapunki.

Nowy, odświeżony Matti Hautamäki, ma nadzieję na odnalezienie swojego miejsca również w obrębie marketingu sportowego. Ten utytułowany Fin niestety nie posiada na tyle silnych kontaktów w branży, czego efektem jest skrajne niedofinansowanie. Większość wydatków Hautamäki pokrywa z pieniędzy zarobionych poprzez udział w konkursach Pucharu Świata. Dla porównania, bardziej zaradny, i posiadający kontakty, Lappi uzyskał w ubiegłym sezonie 5 razy większy przychód ze strony sponsorów niż Hautamäki.

Trzytygodniowy pobyt Fina w Courchevel (i Pragelato) zakończył się zorganizowanym przez Francuzów spływem tzw 'canyoning' po jednej z alpejskich rwących rzek. 'Myślę, że to doświadczenie, które nam zgotowali Francuzi pozostanie w naszej pamięci na długo, może i do końca życia. Musieliśmy m.in. skoczyć z wysokości 9 metrów poprzez 2x2 metrowy wyłom w dół 15-stopniowej wody, a cała przyjemność zakończona była skokiem na 70 metrów przy użyciu liny! 'Canyoning' trwał raptem trzy godziny, ale nie mogę sobie wyobrazić lepszej metody na trening z cyklu 'pokonaj-swój-strach'. Czegoś takiego nie da się zaaranżować na sali gimnastycznej ani gdziekolwiek indziej' - zakończył relację.

Duet rodem z Kuopio (Matti + Arttu) są aktualnie na etapie 'dochodzenia do siebie' po sensacjach ostatnich dni, jednocześnie przygotowując się do zbliżających się Mistrzostw Finlandii na igelicie.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« wrzesień 2007 - wszystkie artykuły
Komentarze
lilcia
Bardzo cieszy mnie optymizm Mattiego. W zeszłym sezonie bardzo brakowało mi jego dobrych skoków.
"Powrót" wielbiciela mamucich skoczni byłby naprawdę fantastyczny! ;)
(13.09.2007, 20:12)
taktykarz
NO TO NIEZLE!!!
(13.09.2007, 18:56)
Elken
No pewnie że zabrał. Nie wiecie że ma kanape wersję składaną kieszonkową??? Nigdzie się bez niej nie rusza. Nawet jak do sklepu idzie po browca :)
(13.09.2007, 08:04)
uskotko
ja mam niejasne podejrzenie, że zabrał ją ze sobą...
(12.09.2007, 20:54)
Jade the Jedi
Ja mam pytanie za dwieście punktów:
Bariera językowa barierą językową. Ale jakim cudem Matti wytrzymał całe trzy tygodnie bez swojej kanapy???
Oczywiście mam nadzieję, że to zerwanie z rutyną wyjdzie mu na dobre i zaowocuje wysokimi wynikami w Pucharze Świata ;)))
(12.09.2007, 20:16)
Ankamalyszomanka
Ten ostatni akapit znowu dał mi powód, z którego mogę się pośmiać. ''Duet rodem z Kuopio (Matti + Arttu) są aktualnie na etapie 'dochodzenia do siebie' " To zabrzmiało tak jakby przeszli przynajmniej to co przeżył Janek Mazoch, a tu chodziło o ich wrażenia po zetknięciu sie z ekstremalna przygodą. No i kto by pomyślał, że sporty ekstremalne potrafią tak namieszać, ze póżniej trzeba 'dochodzić do siebie'???:)))
A tak na poważnie to bardzo przyjemny artykuł ;-))
(12.09.2007, 18:07)
Fin
JEeeeeeeeeeeee.swietnie to slyszec ze Matti odzskal wole i radosc skakania.Mam nadzieje ze tym sezonie to on będzie rzadzic na skoczniach.Mój faworyt od wielu lat.
(12.09.2007, 09:55)
szwajcarka
W każdym żarcie jest rochę prawdy...
(12.09.2007, 07:37)
uskotko
ludzie, jak Wy czytacie? przecież Matti żartował na temat znajomości - czy raczej:nieznajoności - angielskiego! Tymczasem włada tym językiem całkiem dobrze... A że mógł się czuć odosobniony we Francji, to inna sprawa: tam mało kto zna angielski, hehe :>
(12.09.2007, 06:12)
szwajcarka
Musi tam panować strasznie przyjazna atmosfera w tej Francji, skoro pozwolili im tak po prostu trenować na swoich skoczniach i ze swoją reprzentacją... Dziś przecież wszystko kręci się wokół pieniądza... Miło widzieć jeszcze przejawy bezinteresowności... I miło, że ktoś jeszcze widzi, że skoki to nie żaden biznes...
A co do języków to chyba lekka przesada nie umieć chociażby tego głupiego angielskiego będąc skoczkiem światowej klasy... Ja się dziwiłam młodym, a tu okazuje się, że tacy doświadczeni także go nie umieją!
(11.09.2007, 21:19)
Dona
supr Matti, bardzo sie ciesze, ze znalazł motywacje!!! bede mu kibicowac tak jak Molliemnu i Arenkowi:)-moi trzej muszkieterowie!!
(11.09.2007, 20:20)
crazy21
Kibicuje Mattiemu od lat i bardzo cieszą mnie te słowa! super,że znów ma zapał do skakania! nie mogę się doczekać kiedy pojawi się na oficjalnych zawodach!
(11.09.2007, 19:53)
BAR
Mam nadzieję że Matti w końcu wygra Puchar Świata. Wiem że powinienem kibicować Małyszowi ale to jest silniejsze ode mnie ;)
(11.09.2007, 19:51)
krwisty
Matti to zawodnik ktorego bardzo lubie i chcialbym go widziec zajmujacego czolowe lokaty....ale musial sie czuc nieswojo w takim jezykowym odosobnieniu...znam to z autopsji :-)))zawsze myslalem ze tacy doswiadczeni zawodnicy to juz dawno pozbyli sie leku wysokosci i nie musza sie przelamywac i szkolic np.skokami na linach..ale widocznie sie myle..oby te wszystkie ekstremalne sporty wyszly mu na dobre i podregulowaly mu ten zablokowany komputerek w łebku by skakal daleko i z radoscia....ale oczywiscie ciut krócej od Adasia,ktory dybie na 5 kuleczke :-))
(11.09.2007, 19:35)
uskotko
świetna relacja! Brawo! Miło wiedzieć, co tam u Mattiego słychać. Najbardziej podobał mi się kawałek o znajomości języków (uczyć się języków, buraki - jak by powiedział Boski Havu), a także o braku kontaktów w biznesie - cóż, trudno nawiązywać takowe i zarabiać, jeśli w wolnym czasie leży się na kanapie. Jak dobrze, że głównym sponsorem Finów została firma meblowa... :DDD