Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
czerwiec 2024
Najbliższe zawody
09.08.2024
Hinterzarten HS-109
FIS Cup M

Pierwszy start polskich skoczków w letnim cyklu Pucharu Kontynentalnego trudno uznać za udany. Dwaj tylko (Dawid Kowal i Sebastian Toczek) weszli do finałowej trzydziestki, zajęli jednak odległe miejsca. Dwaj również zostali zdyskwalifikowani (Kubacki, Kowal). "Nie ma się z czego cieszyć, oczekiwałem lepszej postawy od naszych młodych skoczków. Nie wpadam jednak w panikę. Stawka rywali była mocna, co cieszy, że w trzecim konkursie w Kranj nasi zawodnicy skakali już lepiej" - powiedział trener kadry B Adam Celej.

Taki występ naszej kadry B stawia jednak pod znakiem zapytania dalsze występy juniorów. Niewykluczone, że PZN podejmie decyzję, aby w konkursie w Oberstdorfie (4 i 5 sierpnia) wystąpili oldboye. "Decyzja PZN była taka, aby w pierwszych zawodach dać szansę młodym skoczkom. Teraz jednak zorganizujemy wewnętrzne eliminacje i na następne konkursy pojadą ci, którzy będą w nich najlepsi" - wyjaśnia trener Celej.

Decyzja - jaka by nie była - wywoła kontrowersje. Startująca polska kadra B to nie są przecież najlepsi nasi juniorzy. Mimo to - startując obok najlepszych juniorów z innych ekip i starszych doświadczonych zawodników - pokazali, że można w nich pokładać nadzieję. Czy zatem wycofanie ich z Pucharu Kontynentalnego będzie dobrą decyzją? Może warto jednak, nie bawiąc się w statystyki i obliczenia, dać im kredyt zaufania, bo wiadomo, że rywalizacja w takich konkursach jedynie może pomóc im w dalszej karierze. Oczywiście wewnętrzne eliminacje sprawiają wrażenie sprawiedliwego rozwiązania. Czy jednak przeskoczenie np. o metr juniora powinno dawać oldboyom bilet na konkursy? Miejmy nadzieję, że PZN wykaże się zdrowym rozsądkiem i podjęte decyzje będą mieć na uwadze jedynie dobro polskich skoków narciarskich.

Innym problemem jest dyskwalifikacja zawodników. Zupełnie nie przekonują mnie tłumaczenia, że działacze PZN nie wiedzą jak interpretować przepisy dotyczące kombinezonów. Jeśli były jakieś wątpliwości, to należało wyjaśnić je długo przed wysłaniem zawodników na konkurs. Ktoś chyba za to jest odpowiedzialny? "Działacze FIS bardzo skrupulatnie kontrolują kombinezony. Muszą być bardzo precyzyjnie uszyte, każde najdrobniejsze odstępstwo powoduje dyskwalifikacje. Ciekawe, że zakwestionowano strój Kowala, a był to kombinezon stary, a więc wielokrotnie sprawdzany. Kubacki natomiast miał nieco za długą nogawkę. To dla nas dobra nauczka, trzeba będzie z pedanterią podejść do tego problemu" - powiedział trener Adam Celej.

To wyjaśnienie zupełnie mnie nie usatysfakcjonowało. Wynika z tego, że juniorzy występują w starych kombinezonach. Puchar Kontynentalny to konkurs o wysokiej randze. Czy nie można startującym tam juniorom zapewnić odpowiednich kombinezonów? Poza tym po to są ustalane przepisy przez FIS, aby wszyscy mieli równe szanse startując na porównywalnym sprzęcie i w porównywalnych strojach. Tuż przed konkursem trener i zawodnicy powinni się zajmować czymś innym niż gorączkowe przeszywanie kombinezonów. Skoro nasi zawodnicy byli uwikłani w taką sytuację, to zajęcie przez nich miejsca w 30 jest wynikiem zupełnie usprawiedliwionym.

Nasuwa się jednak pytanie, czy w polskich skokach to tylko kombinezony wymagają poprawki, czy może powinna się przede wszystkim poprawić jakość działaczy odpowiedzialnych za interpretację przepisów i zapewnienie zawodnikom odpowiedniego sprzętu...
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« lipiec 2007 - wszystkie artykuły
Komentarze
kociaczek555
Przepisów nie rozumieją... A brak słów ;)
(01.08.2007, 22:34)
FanAlek
Tak, eliminacje to na pewno jest dobry sposób, aby wybrac zawodników, którzy powinni startować w konkursie. Ja wolałbym, żeby w konkursie wystartowali juniorzy i Mateja. Oczywiscie, Śliż i Skupień tez mają odpowiednią klasę, ale myslę, że Mateja by zaprezentował się najlepiej z nich . No, ale to wszystko zalezy od eliminacji ;) Jestem za tym żeby zawodnicy startowali z niskiej belki.
A jeśli chodzi o kombinezony: Nic dziwnego, że naszym juniorom tak źle poszło, skoro mają stare kombinezony. Uważam, że PZN powinien się teraz zająć nowymi kombinezonami dla polskiej kadry B. Warto pamiętać: Odpowiedni sprzęt to kawałek bliżej do sukcesu !!
(16.07.2007, 14:28)
Dorota
@Zdisława Baranówna...Każdy artykuł zawierający pogląd autora jest subiektywny :). Portal ten zamieszcza nie tylko suche fakty, ale także artykuły polemiczne. Każdy czytelnik ma prawo mieć swoje zdanie i po to jest stworzona możliwość komentowania.
(14.07.2007, 07:19)
mięsista
@Zdzisława Baranówna
Myślę, ze ta sprawa jest już jasna dla wszystkich kibiców jakże odmłodzonej kadry polskich skoczków. Być może jest to subiektywny artykuł, ale wnioski po prostu nasuwają się same i jest to opinia bardzo wielu osób... Zdaje się, ze taka jest własnie smutna prawda: PZN szuka sobie alibi żeby tylko pozwolić kadrze T na udział w konkursach.
(13.07.2007, 19:21)
Zdisława Baranówna
Według mnie ten artykuł jest za bardzo subiektywny...Sytuacja powinna być przedtstawiona na sucho i każdy powinien sam wyrobić sobie opinię aby potem mogła sie nawiązac dyskusja czy postępowanie jest dobre czy nie.
(12.07.2007, 21:11)
Cristiano Ronaldo
Eliminacje to dobry pomysł.Popieram pomysł z niską belką.
(12.07.2007, 18:15)
Usia
@Henio
Tylko niska belka potrafi oddzielić "ziarno od plew" na naszych skoczniach.
Przy wysokiej belce jak któremus rutyniarzowi bardziej powieje to leci za punkt K, a potem na zawodach 'grzeczniutko" kończy na 105 metrze. Bo jak to w piosence "nic 2 razy się nie zdarza" i nie ma co liczyć na silny wiatr pod narty bna konkursach FIS.
Przy niskiej belce, tylko najlepsi skoczkowie (radzący sobie w każdych okolicznosciach) potrafią odlecieć.
(12.07.2007, 17:22)
Zdrawko Zdrawkow
konsekwencja konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja, to jest cos czego nam brakuje od lat, a na mlodych tradycyjnie lubimy szumnie stawiac jedynie w sezonie ogorkowym, mam zludzenie, ze tym razem tak nie bedzie i znow na belce nie siadzie odkopany "odswiezony i wypachniony" Mateja ze Skupieniem, regularne starty, bez wzgledu na wyniki i na to czy ktos wiesza na nas psy, czy wilki wyja do ksiezyca z rozpaczy to jest jedyna droga dla mlodych, by stali sie dobrymi skoczkami, a jezeli bedziemy mieszac raz tych, raz tamtych, raz oldbojow - to wszystkie te grupy zalicza sobie pare przygod i dalej bedziemy tam gdzie jestesmy, tradycyjnie opieszalosc, ostroznosc, oszczednosc i nie wiem co jeszcze spowodowaly, ze wczesniej nie wyslano tych zawodnikow, ktorzy skakali ostatnio w CoC do Slowenii na ow festiwal skokow czy jak to tam sie nazywalo, wtedy byloby im duzo latwiej i wyniki w ubiegly weekend mieliby pewnie lepsze, albo im pomagamy, albo chcemy im pokazac, ze sa za slabi na takie starty, a Robcio Mateja z Wojtusiem Skupieniem juz smaruja narty i tylko czekaja na telefon: "Zapraszamy panowie...", chyba mam "Deja vu" ;)
(12.07.2007, 15:54)
Henio
@ Dorota
Ja uważam ,ze w następnych konkursach PK powinna wystąpić trójka juniorów z kadry "A" z M.Kotem na czele uzupełniona jednym seniorem np(Mateja lub Śliż).
Jest oczywiste, że w LGP będzie skakał a tylko czwórka i to prawie pewne oprócz Małysz jeszcze Hula,Żyła i Stoch
(12.07.2007, 12:49)
Henio
@Usia
Coś Ty tak tej 8-belki sie uczepiła?
Jak będą skakać pod wiatr to prawdopodobnie z belki 4 lub 5, a jak z wiatrem to pewnie 11 lub 12-tej?
Z tym że w Iprzypadku eliminacje wygra Klimek a w II przypadku może być dla mldych znacznie trudniej?
(12.07.2007, 12:43)
daf
Wszystko to śmierdzi kantem na odległość. Coraz bardziej jestem przekonany, że chodziło tylko o alibi.
(12.07.2007, 11:17)
Usia
@nebbia
Taaaaa, tylko co z tego, jak w maju zmieniono przepisy no i te przepisy juz dawno sa znane dla tych, co ich to interesowało. Przecież nie zdyskwalifikowano wszystkich skoczków!!!
(12.07.2007, 09:16)
nebbia
@Daria. Kombinezony były WIELOKROTNIE sprawdzane, co oznacza po prostu, ze były stare i nie chodzi tu o sprawdzanie dzień po dniu....
(12.07.2007, 08:45)
gad
hm...
(12.07.2007, 08:24)
Daria
Hmmm, to naprawdę bardzo ciekawe z tymi kombinezonami,
no bo jak to jest, raz byly sprawdzane przez komisje FIS i były dobre,
ile czasu upłynęło od momentu sprawdzenia pierwszy raz ?
Drugi raz po sprawdzaniu okazało się, że złe!
Jak to, to przez pare dni tak się ktos wyciągnął lub nagle cos się w tym ubrankach zmienilo, ze okazało sie , ze są złe ?
Ja tego nie rozumiem ! Raz sa dobre a drugi raz złe.
Pozatym ja osobiście jestem wciąz za tym aby to juniorzu startowali nareszcie w PK, gdzies przeciez musza zdobywac doświadczenie a napewno go nie zdobędą skacząc w domu:
Powodzenia chlopcy!
(11.07.2007, 18:59)
Usia
No to juz chyba teraz wszystkim jest jasne, czemu w zawodach PK nie pozwolono wystartować najlepszym juniorom, i czemu zamiast rocznika 90-91, który skacze lepiej na skoczniach srednich wystawiono rocznik 88 i Dawda Kubackiego 9którzy są lepsi na skoczniach duzych).
Chodziło właśnie o to, by juniorom się nie powiodło i był pretekst do powrotu kadry T.
Ciekawe czemu podobnego systemu nie stosowano w poprzednim sezonie, kiedy to kadra T regularnie lądowała poza 30 PK?
Seniorów trzeba zabierac na PK, al tylko 3 z nich maja takie prawo ( i odpowiednią klasę): Mateja, Śliż i Skupień!!!

A jeśli juz kwalifikacje, to obowiązkowo z 8 belki na Wielkiej Krokwi!!!
(11.07.2007, 17:09)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Kombinezony do poprawki - występ Polaków na CoC
Kombinezony do poprawki - występ Polaków na CoC

Kombinezony do poprawki - występ Polaków na CoC

Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2024 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich