Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
czerwiec 2024
Najbliższe zawody
13.08.2024
Courchevel HS-132
LGP M ind.

"Jednostka! Co komu po niej?!


Jednostki głosik cieńszy od pisku.
Do kogo dojdzie? - ledwie do żony!
I to, jeżeli pochyli się blisko..."
Ten wiersz Władimira Majakowskiego będą mogli sobie obrać mieszkańcy Soczi jako motto. Euforia po wyborze Soczi jako gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich nie dotyczy wcale zwykłych mieszkańców tego miasta. Dla niektórych zaczęła się era strachu o jutro. W każdym cywilizowanym kraju, w którym stosunki własnościowe oparte są na zasadach prawa rzymskiego, mieszkańcy domów przeznaczonych do rozbiórki mogliby liczyć na jakieś odszkodowania. Wszędzie, ale nie w Rosji. Oczywiście organizacja Olimpiady powinna leżeć w interesie wszystkich. Ale co mogą powiedzieć wysiedlani na siłę mieszkańcy, którzy nie dostaną rekompensaty za utraconą ziemię? Rzecznik prasowy społecznego komitetu organizacyjnego 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi powiedział, że nie ma mowy o jakiejkolwiek rekompensacie, a ustalenie właścicieli ziemi pod burzonymi domostwami nie jest przecież ani proste, ani ważne - ważny jest tylko "wspólny cel - Olimpiada". Jednostka w Rosji nigdy się nie liczyła i - mimo zapewnień władz o demokracji - nadal się nie liczy. Rdzenni mieszkańcy Soczi żyją w na wpół rozwalonych barakach bez kanalizacji, wody, stale dostępnego prądu. To jasne, że takie miejsca muszą z Soczi zniknąć i znikną. Pytanie tylko, gdzie i w jakie warunki zostaną przesiedleni na siłę ich mieszkańcy. Nie dotyczy to zresztą wcale jednostek, ale ok. 1500 osób. Rosję teraz czeka wielkie wyzwanie - oprócz stworzenia obiektów sportowych, budowy dróg, lotniska, powinna w cywilizowany sposób potraktować wysiedleńców, których domostwa w związku z Igrzyskami zostaną zrównane z ziemią. Soczi w tej chwili, oprócz plaży, może się pochwalić jedynie dyskotekami, zjeżdżalniami wodnymi, salonami gier, barami i willami bogatych mieszkańców. Obrzeża to ruina, bieda i nędzna wegetacja przeciętnych mieszkańców. W samej Rosji są przeciwnicy organizowania Olimpiady w tym rejonie. Powstała nawet organizacja "Przeciw Olimpiadzie 2014 w Soczi", która demonstrowała w Moskwie na Placu Majakowskiego. Jej uczestnicy urządzili teatralny prawie protest chodząc na nartach wokół pomnika Majakowskiego. Prowadzący pochód miał założoną na twarz maskę - wizerunek Putina. Demonstracja została rozgoniona przez milicję.

Innym problemem Rosji związanym z organizacją Olimpiady jest kwestia bezpieczeństwa. Soczi jest bowiem w niewielkiej odległości od niespokojnej Czeczenii i republik Północnego Kaukazu, gdzie często dochodzi do zamachów terrorystycznych i walk z bojownikami islamskimi. Media już teraz cytują oświadczenia działającej w Dagestanie organizacji terrorystycznej "Dzamaat", która zagroziła zamachami w olimpijskim Soczi. Prorządowa "Rosijskaja Gazieta" oszacowała, że dla zapewnienia bezpieczeństwa trzeba będzie zmobilizować minimum 54 tysiące funkcjonariuszy milicji.

Jeszcze inną bolączką Rosji jest tez przestarzała infrastruktura komunalna i związane z tym awarie. W lutym tego roku wiatr i śnieg pozbawiły na dwa dni prądu całe wybrzeże Morza Czarnego, w tym Soczi. Nie działało ogrzewanie, nie było ciepłej wody. Dzień po wyjeździe delegacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nastąpiła kolejna awaria - tym razem rurociągu, czego efektem było pozbawienie mieszkańców dopływu gazu.

Tak więc, gdy minie wielka euforia związana z wygraną Rosji, kraj ten będzie musiał się zmierzyć z wieloma problemami. Jak zapewnił Władimir Putin, Soczi - mimo tych wszystkich trudności - stanie się wspaniałym rosyjskim centrum sportów zimowych, a państwo da pełne gwarancje rządowe, że znajdą się pieniądze na ten cel. Starania Rosji popierali znani sportowcy, m. in. Katarina Witt, Mark Girardelli, Jewgienij Pluszenko, Maria Szarapowa, Aleksander Popow. Niektórzy uważają, że wpływ na przebieg wyboru gospodarza igrzysk miał fakt, iż rosyjski gigant branży energetycznej, Gazprom, jest jednym z głównych sponsorów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego... Jeszcze przed wyborem organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich, rosyjskie władze były pewne zwycięstwa kandydatury Soczi i wyposażyły swoich milicjantów w kieszonkowe rozmówki rosyjsko-angielskie, -niemieckie, -francuskie, aby przez najbliższe siedem lat podszkolili się na tyle, aby móc porozumieć się z gośćmi Olimpiady... Zakrawa to na nieco złośliwy żart sceptyków sukcesu Rosji. Miejmy jednak nadzieję, że sprawdzi się teoria, że tam, gdzie widać początkowo najwięcej trudności, tam końcowy efekt zachwyci wszystkich. Tego życzę organizatorom, a przede wszystkim sportowcom i całej rzeszy kibiców.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« lipiec 2007 - wszystkie artykuły
Komentarze
Carla
Jak zwykle nabrano się na bajeczki Putina o demokratycznej Rosji i szczytnym celu, jakim jest organizacja olimpiady. Pfff, żałosne.
Ciekawe, czy ci głosujący za Soczi pomyśleli o mieszkańcach. Chyba nie.
(09.07.2007, 17:08)
OwcaKlaudia
Zdenerwowało mnie ta decyzja...Nie chciałam, aby prawo do organizacji IO przyznano Soczi. Znowu Putin bedzie pokazywał jaki on jest "wielki" - jak tak uważa to niech bierze narty i skacze!...Właśnie...ciekawe co by pokazał na skoczni...
(09.07.2007, 14:54)
żonaKrwistego
@krwisty kochanie trawa na pewno byłaby zielona ale nie zaskoczy mnie fakt że Rosjanie będą zajmować czołowe miejsca w każdej dyscyplinie nawet w skokach odkryjemy talent roku, ale dla mnie to będzie podejrzany talent np. doszlifowany nowym chemicznym wynalazkiem.
(07.07.2007, 15:42)
krwisty
Ludzie gdyby to byla letnia olimpiada to by kazano" trawe na zielono malowac" ...jak w wojsku!!A ze to zimowe swieto to moze sieg bielszy zrobia,lub chmury rozgonią?eh coz za obłuda i zaklamanie.....
(06.07.2007, 17:28)
Elite27.12.
@Zdrawko Zdrawkow
No tak, w sumie racja. W Chiach też cuda się dzieją ale nikt o tym głośno nie mówi, chociaż i tak wszyscy prawdę znają... Ale kto wie, może świat Rosją się zainteresuje, może kogoś to ruszy (wiem, że to bardzo mało prawdopodobne).

Ale tak byc nie może. Ludzie to ludzie, nieważne czy to polityk, lekarz, czy rolnik. Kazdy ma takie same prawa. Może jak Ci obywatele zaczną się buntowac, to zrobią o tym jakiś reportarz, albo coś... Miejmy nadzieję, że będzie inaczej, niż w przypadku Chin. Bo tak byc nie powinno...
(06.07.2007, 16:24)
Zdrawko Zdrawkow
@Elite27.12.
...wlasnie wydaje mi sie, ze raczej nie uslyszymy o tym w "Wiadomosciach" i to jest najgorsze, a przyklad Chin, ktore juz zapinaja ostatni guzik przed swymi igrzyskami, pokazuje, ze nie trzeba byc tak calkiem cywilizowanym, zeby dostac IO, wystarczy smieci pod dywan zamiesc na chwile, delegacje pojezdza powesza, no ale przeciez tu sie ich nie wpusci, tego sie im nie pokaze, tamtego sie uciszy, tamto sie zasloni, delegata sie z pompa przywita, pozegna, no i mozna sie swiatu pokazac, jacy to jestesmy "cywilizowani" , usmiech na twarzy, choragiewki z napisem "Peace" , czy cos w tym stylu, bajeczna ceremonia otwarcia i juz odwracamy uwage swiata od tego co mamy pod dywanem, a przeciez o to tez chodzi, pisze tu o Chinach, ale oczywiscie to jeszcze przed nami, w kazdym razie polityka swe lapy wpycha wszedzie, a taka olimpiada to dosc tlusty kasek, ktory mozna wykorzystac na roznych plaszczyznach i to zarowno sportowo jak i politycznie ;)
(06.07.2007, 14:12)
Jaro
"Kiedy ginie człowiek, to jest to tragedia.
Kiedy ginie kilka milionów, to już tylko statystyka."
J. W. Stalin
(06.07.2007, 12:47)
Elite27.12.
To, co wyczytałam w tym artykule naprawdę mną wstrząsnęło. Nie myślałam, że tam aż takie makabry będą wyprawiać! Faktycznie, najlepiej mieszkańców Soczi wyeksmitować na Sybir, albo najlepiej utopić w Morzu Czarnym... Po co się cackać z szarymi obywatelami, z takim zerem, które rosyjskiej elicie do pięt nie dorasta...
Nie no, Rosjanie się absolutnie nie nadają na gospodarzy ZIO!! Gdzie oni, skoro Olimpiada zawsze miała symbolizować pokój, szczęście, równość pomiędzy ludzmi! A Rosjanie- przecież to przeciwność ww. zdania!
Są na szczęście organizacje broniące praw człowieka, typu Amnesty International, w której sama przez pewiem czas działałam. Będą mieli sporo roboty, ale znając Rosję to żadna organizacja nic w tej sprawie nie zdziała.
Kraj , który jest organizatorem IO musi być cywilizowany, nie mogą być w nim traktowane obojętnie prawa człowieka! Jeszcze raz powtarzam - Rosja nie nadaje się na gospodarza ZIO! Jeszcze niejeden skandal przez to wybuchnie, jeszcze nie raz usłyszymy w Wiadomościach o tyrani, jaka panuje w 'Olimpijskim Soczi"...
(06.07.2007, 11:58)
Daria
@Indor

A jednak Putin !
I nie musze pukać się w łeb !
Czytam informacje na innych portalach i wyraznie piszą, ze ogromny wkład w to miał własnie Putin !
To ty go nie znasz ?
(06.07.2007, 11:51)
daf
Ja się tylko dziwię, jak FIS mógł przyłożyć do tego rękę, przydzielając Soczi prawo organizowania ZIO. Przecież musieli wiedzieć o planach wysiedleń i braku rekompensat. Toż to zakrawa na kryminał.
(06.07.2007, 11:00)
Elmander
Rosja zdaje się być krajem dalece zacofanym, chociaż stwarza pozory państwa bogatego, ze szczęśliwymi mieszkańcami. Nie łudźmy się, że będzie inaczej, na ziemi rosyjskiej tak było od zawsze, tego chyba już się nie da wykorzenić. Ale cóż, są biedni i są bogaci, tyle że w Rosji przepaść między nimi jest kolosalna, pieniądz i pycha trzymają tam niepodzielną władzę...
(05.07.2007, 21:27)
Usia
I Wy się dziwicie, że Rosjanie tak zrobią? Przeciez nasz Parlament tez przygotowuje podobne prawo umozliwiające wywłaszczanie obywateli według własnego widzimisię (czyli przy ważnych inwestycjach). W praktyce każda inwestycje zaplanowaną przez gminę będzie można uznac za ważną i wywłaszczyc po urzędowej (czyli zdecydowanie zaniżonej wartości).
Ciekawe kiedy Parlament pójdziie o krok dalej i będzie obowiązkowo dokwaterowywał bezdomnych do mieszkań komunalnych ( w których juz ktoś mieszka).
Nie dziwmy sie Rosjanom bo u nas zaczyna być podobnie.
(05.07.2007, 20:54)
indor
Tak, Putin jest panem świata i wszystko może załatwić - puknij się w łeb!
(05.07.2007, 20:28)
Daria
Po przeczytaniu pary artykułów zwyczajnie żal mi Korei !

Przecież sa lepiej zorganizowani, maja lepsza infrastrukturę własciwie prawie wszystko gotowe, dlaczego oni przegrali ?
Juz pal lich abym musiała pewnie oglądac transmisje w nocy ale nie pojmuje tej decyzji.
Rosja nie ma w zasadzie nic !
Więc jak to jest, Putin to załatwił czy jak ?
(05.07.2007, 20:10)
krwisty
TO jest przeciez chore!!!jak mozna budowac swieto sportu na krzywdzie ludzi???tysiace gosci=tysiace dramatow szarych ludzi!!!dziesiatki zwyciestw sportowcow=tysiace przegranych mieszkancow!!!miliony usmiechow=miliony łez!!!setki milionow dolarow=ubóstwo wiekszosci!!!przepiekne slowa politykow=ciche pojękiwania ciemiężonych .................i to ma byc najwieksze swieto sportu???choryjest ten swiat...:-((((((((((
(05.07.2007, 19:52)
Vagabond
Władza rosyjska to mistrz propagandy, więc nawet jeżeli będą kogoś przesiedlać, to jak tu odmówić Matuszce Rosji? A towarzysz Lenin będzie uśmiechał się z zaświatów patrząc jak naród jednoczy się w przygotowaniach do kolejnej rewolucji... tym razem tylko sportowej...
Tak w ogóle, to życzę Rosjanom żeby ze wszystkim zdążyli nie posługując się zbyt drastycznymi środkami, a naszym sportowcom, żeby ZDOBYWALI W SOCZI MEDALE na pięnych nowoczensnych obiektach :)
(05.07.2007, 19:25)
Zdrawko Zdrawkow
a ja zycze owym przesiedlencom, rdzennym mieszkancom Soczi, zeby ich czasem po cichu na zywca nie zabetonowali ( za pomoca gotowych na wszystko, wynajetych rzezimieszkow ) pod owymi autostradami, co to maja powstac, albo zeby nie zostali przesiedleni na Sybir , bo akurat o wiernosc tradycyjnym metodom pozbywania sie problemow z wlasnymi szarymi mieszkancami Rosja dba jak malo kto, w najlepszym razie ich domy moga po prostu ulec tajemniczeniu spaleniu i nikt nie bedzie prowadzil zadnego dochodzenia ( ot nieszczesliwy wypadek ), a ich mieszkancy zostana pozostawieni samopas... tego im nie zycze
(05.07.2007, 18:47)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Plusy i minusy Olimpiady w Soczi
Plusy i minusy Olimpiady w Soczi

Plusy i minusy Olimpiady w Soczi

Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2024 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich