TOTALbet - Kasomania. Loteria promocyjna, codzienne nagrody!
Zaloguj się
Kalendarz zawodów
3
4
5
6
7
10
11
12
17
18
19
22
23
24
25
26
29
31
grudzień 2018
Najbliższe zawody
13.12.2018
Villach HS-98
Alpen Cup

Dziś po godzinie 14 w obecności m.in. trenera Petera Rohweina i byłego skoczka Dietera Thomy wysadzono w powietrze dużą skocznię olimpijską w Garmisch-Partenkirchen oraz jej wieżę sędziowską. Na obu częściach obiektu założono wcześniej 28 niewielkich ładunków silnego środka wybuchowego. Jako pierwsza "poszła" wieża sędziowska, później przyszła kolej na wieżę startową i rozbieg skoczni. Cała operacja, którą kierowal specjalista od robót z użyciem środków wybuchowych Michael Schneider, wymagała dużej precyzji, gdyż zaledwie kilkanaście metrów dalej znajduje się skocznia K-80. Skocznia przeszła kilka lat temu przebudowę, nie przeszkadza w budowie nowej dużej skoczni, więc jej uszkodzenie byłoby zdecydowanie niepożądane. Jak powiedział Schneider, kluczowym punktem było połączenie między wieżą a rozbiegiem, które należało rozerwać na początku wysadzania skoczni, by po odpaleniu kolejnych ładunków obie części skoczni mogły się zapaść pod siebie.

TOTALbet - legalny polski bukmacher
Rozpoczęto już sprzątanie terenu po skoczni. Po usunięciu jej pozostałości, za 10 dni, mają się rozpocząć prace nad budową nowego obiektu, którego projekt był już omawiany w naszym serwisie. Skocznia musi być gotowa do skakania za osiem miesięcy - ze względu na ponad pięćdziesięcioletnią tradycję i duży prestiż Turnieju Czterech Skoczni czymś nie do pomyślenia wydaje się, by po raz pierwszy musiano przenieść zawody w inne miejsce. W ostatnich latach modernizację przeszły pozostałe skocznie Turnieju - obiekty w Innsbrucku (2002), Bischofshofen i Oberstdorfie (2003). W każdym wypadku udało się dokończyć prace na czas, jednak nowa skocznia w Ga-Pa wydaje się najbardziej zaawansowana technicznie.

Ze względu na konieczność poszerzenia zeskoku nowej skoczni musiano rozebrać dwie małe skocznie, które znajdowały się między zeskokami K-115 i K-80. Jako że cały kompleks skoczni i tak będzie nieczynny przez większość czasu trwania przebudowy, klub zamierza skorzystać z okazji i wybudować obok K-80 nowy kompleks mniejszych skoczni. Dlatego także z obecnej K-43 zdjęto już igelit. Oficjalne plany obejmują wybudowanie w miejscu tej skoczni prawdopodobnie trzech nowych o punktach konstrukcyjnych 20, 30 i 47 m (największa skocznia przejdzie więc z klasy skoczni małych do średnich), już na własną rękę klub będzie chciał też dobudować gdzieś na buli jeszcze mniejszą skocznię, na wzór niedawnej K-8, która w 2003 r. powstała obok rozbiegu K-20. Prawdopodobnie jednak młodzi zawodnicy i zawodniczki z Ga-Pa będą musieli trenować na jakiejś skoczni zastępczej (w austriackim Natters?) ponad rok - w tym momencie priorytetem jest duża skocznia, budowa mniejszych rozpocznie się dopiero w 2008 r.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« kwiecień 2007 - wszystkie artykuły
Komentarze
konder
Hahaha posmiales sie juz? Przeszlo? A tak w ogole powinna byc tutaj opcja edytuj.Bo jak ktos palnie literowke i wysle komentarz to nie mozna tego poprawic pozniej i dzieciaki zaczynaja sie zabawiac w miodkow i innych specjalistow od ortografii.
(16.04.2007, 23:38)
zzzzzz
zzzzzz
(16.04.2007, 21:52)
mcmacix
Jakie HS będzie miała nowa skocznia???
(16.04.2007, 21:40)
Marti5
No i gdzie odp na moje pytanie?:P:P:P
Bo chce obejrzec te filmiki a nie moge
A co do skoczni to szkoda tak po prostu wysadzac...

konder: "kakal" - hahaha;D
(16.04.2007, 21:12)
konder
Niewiem czemu tutaj takie jaranie ze skocznie zburzyli.Normalnie zaloba.Zobaczycie jeszcze ze mistrz Adam pobije i rekord nowoczesnej skoczni jaka powstanie.Tamta juz byla przestarzala i az chrupalo jak ktos kakal.Chrupalo ze starosci.
(16.04.2007, 21:08)
Andrzej
Nowa skocznia Garmisch-Partenkirchen K125/HS?,ale ta stara też była dla mnie ważna bo rekordzistą pozostanie na zawsze już Adam Małysz z wynikiem-129,.5.Miejny nadzieje,że ta nowa będzie bezpieczna itd.
(16.04.2007, 19:53)
gumis
W sumie szkoda tej skoczni, ale fajnie że przeszła do historii mając za rekordzistę Małysza. Gdyby skocznia była człowiekiem lub posiadała ludzkie uczucia to niewątpliwie byłaby dumna, że na zawsze w jakimś stopniu będzie kojarzona z tym człowiekiem. :]
(16.04.2007, 19:52)
szwajcarka
Ja bym kupila :P kazdy klub chce miec taki obiekt do trenowania, najlepiej po promocyjnej cenie... w Niemczech na pewno tez dzieci gloduja i bynajmniej nie sa to dzieci budowniczych bobow :P
(16.04.2007, 19:07)
yjjyt
Była to żywa legenda, wspaniała skocznia, którawidziała największe sykcesy Małysza, Pettersena. Ljokejsoeya i Ahonena. Żegnaj Gross Olimpia Schanze!!!
Żegnaj na zawsze!
(16.04.2007, 19:05)
Jaro
Sprzedać skocznię? Ciekawe... Tylko komu potrzebna skocznia? : )
(16.04.2007, 18:50)
Inger
@szwajcarka
Sprzedać skocznie.. Pfff.. Trzeba mieć uznanie na Śląsku!
(16.04.2007, 17:51)
dorosły ekonomista
@szwajcarka
Za wyburzenie dzieci pirotechników beda miec kase na jedzenie a potem dalsz kasę dostaną głodne dzieci budowniczych skoczni.
Dzieci weźcie i zacznijcie mysleć. Będzei praca, nie bedzie biedy.
(16.04.2007, 17:13)
@g@
Wielkie mi halo wyburzyli i nie ma skoczni wybudują nową i lepsza specjalnie dla Małysz bo nie ma juz gdzie rekordów bijać
(16.04.2007, 16:25)
Ankamalyszomanka
@redakcja
hahaha napiszcie cos nowego bo ten news jest juz od wczoraj a mi sie komentować zachciało
(16.04.2007, 16:06)
Harkonnen
gdzie głodują??? bo na pewno nie w Niemczech
(16.04.2007, 15:24)
szwajcarka
Dzieci głodują, a oni tu wyburzają zamiast sprzedać...
(16.04.2007, 10:53)
mcmacix
Po co od razu wysadzać tą skocznię, mogli by nią przenieść w całości do Polski, na pewno by się przydała... :D :D :D
(15.04.2007, 20:39)
Gonia
Buuuu... i znowu kawałek historii w powietrze wyleciał... a teraz jeszcze kochana Holmenkollen... dobrze że Granaasen jeszcze se pewnie postoi, bo to już by było najsmutniejsze dla mnie...
(15.04.2007, 18:43)
Marti5
Mam pytanie z innej beczki:dlaczego nie moge wlaczyc dzialu z filmami o skokach?jak wlaczam link z filmami to wyskakuje mi strona glowna serwisu i pisze ze gotowe.
o co kaman?pomozcie!
(15.04.2007, 18:17)
jaro
Kiedy wyburzają Holmenkollen?
(15.04.2007, 18:14)
bardzo ciekawy
@ekspert
Ciekawe czy zdążyli juz zrobić przetargi?
Ci działacze sportowi to jacyś nierozgarnięci kompletnie. Jak można tak długo zwlekac z przetargami? A może któryś z nich firme zakładał, która ma "wygrać " ten przetarg i na to czekali?
(15.04.2007, 17:55)
ekspert
jeśli wkrótce nie ruszy przebudowa Skalitego,to nie zdążą do MśJ i za karę FIS ZABIERZE NAM PUCHAR W ZAKOPANEM !!!
(15.04.2007, 17:48)
Ankamalyszomanka
Nie powiem, że wyburzenie skoczni mi się podoba
Ale też nie było mi jej tak bardzo szkoda
Trzeba spojrzeć na to z innej strony
Adam Małysz przeszedł do historii
To on przecież był, jest i będzie rekordzista skoczni
Już na zawsze i nikt nie tego zmieni
że nasz Mistrzunio wybija się z ziemi
i leci i leci, zatrzymać się nie może
Ma więc szanse ustanowić rekord obiektu nowego
i tego mu życzę z serca całego
(15.04.2007, 16:50)
Audi
http://www.youtube.com/watch?v =9nuA9iuIyw0
Teraz działa, bez spacji
(15.04.2007, 13:00)
Martina S
troche szkoda jej bogatej historji ale nowy projekt tesz mi się widzi
(15.04.2007, 12:39)
filip.wil
http://olympiaschanze.garmisch -partenkirchen.de/index.html#< br>
na tej stronie jest więcej kamerek. I są na pewno ciekawsze :)
(15.04.2007, 12:37)
Agusia
Oddajcie mi moją skocznię Ga-Pa!!! Jak tak można? Ktoś tyle pracy włożył w jej powstanie a wy w jeden dzień: bum, bum i już nie ma!!! Rozumiem modernizacja, ale nie takim kosztem!!! Sadyści jedni!!!
(15.04.2007, 12:03)
Rychu
Między "...bb" a "9913f..." nie ma być odstępu
(15.04.2007, 11:35)
Rychu
http://www.sport1.at/5121+M5bb 9913fdee.html << link do galerii z wyburzenia skoczni
(15.04.2007, 11:32)
Pio
A czy będą zdięcia z wyburzania???
(15.04.2007, 11:04)
eee_=)
to jest niesprawiedliwe taka ładna skocznia i została wysadzona, a na dodatek to byl zabytek. Ale miejmy nadzieje, że ta nowa bedzie dorównywała tej starej. xDxDxDxD
(15.04.2007, 10:32)
Jasiek
@Redakcja
Słyszałem że były kiedyś organizowano Mistrzostwa Europy Juniorów w skokach narciarskich. Czy to prawda? Jeżeli tak, to chciałbym o tych zawodach dowiedzieć się nieco więcej. Tylko skąd?
(15.04.2007, 10:14)
myszka55.sabcia
@Andrzej..
a czemu tu sie dziwic?.. skoro skocznia ma byc modernizowana to punkt konstrukcyjny tez powinien byc bardziej "nowoczesny'"..musis z przyznac ze ciezko teraz znalezc skocznie ktore maja punk K 115 czy 116..

tez widzialam w wiadomosciach to zburzenie skoczni i smutno bylo na to patrzec..ale napewno powstanie nowa wspanial skocznia:D
(15.04.2007, 07:47)
Ewa Ulińska
Dodam jeszcze, że z punktu widzenia skocznioznawców szczególnie interesujące są ustawienia "Ziel Slalom Gudiberg", "Skistadion" i "Kleine und grosse Olympiaschanze". Tj. na nich widać fragmenty skoczni.
(14.04.2007, 23:58)
konder
Uff.Nareszcie.
(14.04.2007, 23:58)
Emu
http://www.gapinfo.de/cgi-local/nph-cam-schanze.pl
Tylko oczywiście o tej porze ciemno jak "nie powiem gdzie u nie powiem kogo". ;)
(14.04.2007, 23:56)
filip.wil
Emu, daj link do tej kamerki... :) Prosze ;)
(14.04.2007, 23:55)
szwajcarka
To musiało być smutne będąc trenerem tak stać i patrzyć, jak znika obiekt, na którym dawniej podopieczni wygrywali lub dobywali wysokie miejsca... biedny rohwein :P
(14.04.2007, 22:19)
Emu
Gdzie są jakieś zdjęcia z wyburzenia bidusi? Ja zajrzałam na kamerkę internetową za późno, już tylko Wielka Pustka w miejscu skoczni...
(14.04.2007, 21:47)
Andrzej
Ale jest jedno ważnie,że rekord Adasia juz zbudzonej skoczni będzie wynosił 129,5.Pewnie na nowej skoczni padnie granica 130m.Zaskoczony jestem,że zdecydowali się punkt konstrukcyjny ustawić na 125m.
(14.04.2007, 21:37)
żonaKrwistego
Rozumiem, żal co poniektórych za starą skocznią w Ga-Pa, człowiek przywiązuje się do miejsc, obiektów ludzi itp. ale wierzę, że nowy obiekt, będzie piękny i również podbije nasze serca.
(14.04.2007, 21:08)
sq
Takie są koleje losu. Stare obiekty należy przebudowywać. To była skocznia do "starego" skakania. Teraz jest zupełnie inna era skoków.
Wspomnienie starej GaPa:
http://www.youtube.com/w atch?v=9nuA9iuIyw0
(14.04.2007, 21:06)
Dona z Loquisismas
Yhy jak zobaczyłam w sporcie jak ja burza to az mi sie łazy pusciły z oczu:(:(:(
(14.04.2007, 20:48)
hehehhe
Lepiej by wieże dali polakom, bo w szczyrku jest na drzewie
(14.04.2007, 20:39)
White-B
Nie mozna patrzeć tylko wstecz. Po co utzymywać starą Ga-Pa jeśli nie odbywałyby się tam żadne prestizowe zawody? To bez sensu. Nowy obiekt na pewno będzie piękny i efektowny i wcale nie straci swego ducha kolebki niemieckiego narciarstwa. A poza tym to gdzie mieliby zbudowac nowa skocznie bez wyburzania starej? Przecież to zbocze na którym jest kompleks w Ga-Pa nie zmieściłoby juz kolejnego obiektu...
(14.04.2007, 20:12)
skocznia
Skocznie w Ga-Pa.
Stare i projekt nowej
http://www.terrain. de/
(14.04.2007, 19:57)
Emu
Elmander, na tym polega modernizacja skoczni. Nowa skocznia będzie pełniła funkcję Dużej Skoczni W Ga-Pa, więc "duchem" to ta sama skocznia, tylko po przebudowie. Gdyby zostawiać wszystkie stare skocznie jako zabytki... może ja jako skoczniołazica miałabym uciechę ;), ale rychło zabrakłoby miejsca na nowe. W przypadku Ga-Pa - to już jest duża skocznia, więc jakiej wielkości miałaby być nowa? Dwie duże skocznie, różniące się np. o 10 m, w jednym mieście? Absolutnie nieekonomiczne. Oslo - gdyby zostawić Holmenkollen jako pamiątkę, a następczynię zbudować gdzie indziej, to właśnie znaczyłoby, że Holmenkollen została porzucona! Skocznie muszą być przebudowywane, bo zmieniają się nie tylko przepisy, ale i technika skoku - choćby gdyby skocznia warszawska była nadal czynna, miałaby teraz za długi rozbieg, w epoce stylu V z takiego rozbiegu dobry skoczek mógłby łatwo przeskoczyć skocznię. Także czysto ekonomicznie bardziej się opłaca wyłożyć pieniądze na przebudowę, niż utrzymywać dwa obiekty. W końcu przygotowanie skoczni kosztuje - pensja dla skoczniowych, rachunki za wodę do armatek i igelitu, za prąd do oświetlenia... Dlatego mogę westchnąć, że ładna skocznia była, ale nie posunę się do twierdzenia, że zamiast modernizować skocznie należy budować coraz to nowe. Mimo tego, że dla mnie jako skoczniołazicy im więcej skoczni istnieje, tym lepiej...
(14.04.2007, 19:30)
Skalite
A przebudowa Skalitego jeszcze nie ruszyła :(
W lutym MŚJ a śnieg może spaść nawet w październiku.
Kiedy oni zamierzają to zbudować?
(14.04.2007, 19:26)
OwcaKlaudia
Szkoda:(..Ale przynajmniej najpierw wywalili wieżę sędziowską:)
(14.04.2007, 18:58)
OwcaKlaudia
Wybuchowe pożegnanie skoczni.
(14.04.2007, 18:57)
Dona z Loquisismas
Yhy yhy yhy wysadzili ją:(:(:(
(14.04.2007, 18:47)
volkania
ech...szkoda byla piekna skocznia ;;(
(14.04.2007, 18:35)
adagio28
Przeciez to kanibalizm... <beczy> ='(
(14.04.2007, 18:20)
Elmander
Ale ta skocznia miała ponad 70 lat !!! Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zbudowanie obok starej skoczni olimpijskiej nowego obiektu? Po co burzyć takie zabytki? Na co te wszystkie nowe wymogi FIS? Przecież na tej starej skoczni można było bez problemu skakać jeszcze wiele, wiele lat, wystarczył by jedynie remont i może jakieś powiększenie np. do HS135. Cud, że jeszcze skocznia w Oslo stoi cała, ale pewnie niedługo i ją wysadzą w powietrze, czemu ja się oczywiście sprzeciwiam.
(14.04.2007, 18:02)
Monia_=)
Szkoda to była fajna skocznia :( Ale miejmy nadzieję ze ta nowa będzie jeszcze lepsza :P:P