Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
4
6
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
październik 2021
Najbliższe zawody
13.11.2021, godz. 10:30
Falun HS-100
FIS Cup K

Od lat Mika Kojonkoski uznawany jest za najlepszego trenera skoków narciarskich na świecie. Jak to jest być najlepszym? "To całkiem miłe uczucie" - odpowiada Fin, nie kryjąc dumy. Szkoleniowiec bowiem ma się czym pochwalić. Prowadził czołowe reprezentacje i z każdą odnosił sukcesy. Za każdym razem odkrywał nowy talent. To dzięki jego geniuszowi w skokach mamy takie gwiazdy jak Hoellwarth, Widhoelzl, Ahonen, Hautamaeki, Pettersen, Romoeren czy wreszcie Anders Jacobsen.

W "Sporcie" ukazał się wywiad z Miką, którego fragmenty prezentujemy:

- Co decyduje o tym, że skoczek zwycięża bądź przegrywa zawody?

Mika Kojonkoski: Wpływ na jego postawę ma bardzo wiele rzeczy. Budowa ciała, jakość siły, jaką dysponuje skoczek, ogólny talent do tej dyscypliny, specjalna technika, którą prezentuje się w skokach, wiedza, jaką ma się o dyscyplinie - to wszystko jest bardzo ważne. Podsumowując, dochodzi się do tego poprzez ciężką pracę. Jedyne czego naprawdę potrzeba, to niezwykle dużej motywacji.

- W dzisiejszych czasach w skokach dominuje bardziej doświadczenie czy raczej młodość?

M.K.: Myślę, że w tym roku skoki są przede wszystkim domeną ludzi młodszych, ale wcześniej wcale tak nie było. To jest wynik zmian jakie zaszły po olimpiadzie w Turynie. Już wtedy skocznie zaczęła "atakować" młodzież. Wiele reprezentacji skupiło się wówczas na szukaniu nowych talentów, które mogłyby odegrać kluczową rolę na kolejnych igrzyskach i poprawić stan poszczególnych reprezentacji. Wszyscy zaczęli pracować w tym kierunku. Z drugiej strony w skokach nie można bać się podejmować ryzyka. Teraz w czołówkach są ci sportowcy, którzy są w stanie całkowicie sprostać wyzwaniom, a jest ich naprawdę kilku. Mówiąc to mam także na myśli Janne Ahonena i Adama Małysza. Oni są w stanie to zrobić.

- Czy Adam Małysz i takie sławy jak Martin Schmitt, Janne Ahonen, Jakub Janda mogą według pana powrócić do formy sprzed lat i znowu regularnie, a nie tylko w pojedyńczych konkursach, wygrywać?

M.K.: Tak, z całą pewnością to możliwe. Myślę, że każda federacja robi wszystko, żeby tak właśnie się stało. (..) Nie jest dobrze znajdować się na "uprzywilejowanej" pozycji. Ogromny sukces może zniszczyć każdego. Skoczek nie może w sobie odnaleźć odpowiedniej motywacji, traci też chęć do podejmowania wyzwań, więc lepiej czasem odsunąć się trochę w cień i zrzucić z siebie presję otoczenia. Trzeba odbudować w sobie poczucie pewności siebie, to bardzo ważne. Wszystko małymi kroczkami. Nie wolno zmuszać się do niczego, bo to może się źle skończyć. Myślę, że podobna sytuacja miała miejsce z nami i teraz jesteśmy na etapie jej reperowania.

- No właśnie, co się stało z dotychczasowymi wielkimi triumfatorami norweskimi: Sigurdem Pettersenem, Bjoernem Einarem Romoerenem czy Roarem Ljoekelsoeyem? Dlaczego nie wygrywają konkursów jak dawniej?

M.K.: Bardzo długo z nimi pracowaliśmy, zastanawialiśmy się i analizowaliśmy co zostało zrobione źle, bo forma jaką jeszcze niedawno prezentowali była zdecydowanie poniżej poziomu, na którym miała się znajdować. Od dwóch miesięcy ta trójka pracuje znacznie ciężej niż pozostali. Powoli widać, że ta praca zaczyna przynosić efekty, szczególnie jeśli chodzi o Roara.

- Jak odkrył pan wśród wielu młodych skoczków taki talent jakim jest Anders Jacobsen?

M.K.: Poznaliśmy się wiosną zeszłego roku, kiedy trzydziestu młodych i nieźle zapowiadających się skoczków pojechało z nami na obóz. Nie tylko skakaliśmy na skoczniach, ale podejmowaliśmy wspólny trening siłowy i techniczny. Graliśmy ze sobą w różne gry, nawet udzielaliśmy wywiadów. Bardzo duży nacisk kładziemy na wyszukanie osobowości. Takich ludzi, którzy dobrze rokują na przyszłość i będą w stanie podjąć walkę z bardziej doświadczonymi zawodnikami. Znaleźliśmy na tym obozie Andersa Jacobsena i Toma Hilde. Obaj mają predyspozycje do dalszego, sukcesywnego rozwoju i mogą wkrótce stać się czołowymi skoczkami. Przede wszystkim dlatego, że mają bardzo dobre podstawy, bo choć nie było wcześniej o nich głośno, to jednak skaczą od dość dawna. Wszystko przed nimi, bo nie osiągnęli jeszcze ostatniego poziomu w rozwoju skoczka.

- A co konkretnie sprawiło, że zwrócił pan uwagę na Andersa?

M.K.: Jego doskonałe ogólne wyczucie ruchu, rytmu, co zauważyłem podczas gry w piłkę nożną czy siatkówkę. Anders jest w tych dyscyplinach bardzo utalentowany. Poza tym ma dobrą budowę ciała, jak dla mnie idealną jeśli chodzi o skoczka. No i jego szybka reakcja na bodźce... Wreszcie zauważyłem też, że ten chłopak jest w stanie poświęcić wszystko, a nawet jeszcze więcej, by stać się jednym z czołowych zawodników. Był bardzo zmotywowany, więc powołałem go do kadry.

- Jaka jest różnica między nim a skoczkami takimi jak Małysz czy Ahonen?

M.K.: Kiedy Anders skacze dobrze, to jego skoki są perfekcyjne technicznie. Może nawet lepsze niż pozostałych zawodników, choćby Małysza i Ahonena. Myślę, że Anders i Gregor Schlierenzauer wnieśli do skoków coś nowego - nowe podejście techniczne do wybicia się z progu, ale lepiej nie będę tłumaczył o co chodzi, bo i tak większość osób nie będzie wiedziało o czym mówię.

Rozmawiała Katarzyna Kajzerek ("Sport")
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2007 - wszystkie artykuły
Komentarze
szwajcarka
Co??? happonenowi do Nykanena duuuuuuuuuuużo jeszcze brakuje... Od początku mówiłam, żę Kojonkowski błyszczy inteligencją, ale żeby porównywać Janne do takiego mistrza to trzeba być juz naprawdę...
(21.02.2007, 16:03)
Fin
Zapomnieli dodac jeszce Haponena..o nim kojonkoski mówil ze to będzie przyszly mati nykenen
(20.02.2007, 11:16)
Elite27.12.
Mika to najlepszt trener!
(20.02.2007, 11:11)
Fin
@indor.pierwszy od ciebie spostrzeglem tą mysl i w odróznieniu od ciebie to mysle ze wiele osób wie o co chodzi
(20.02.2007, 00:40)
lilcia
Kojo to jest gość! Normalnie u nas by się taki przydał to zaraz by znalazł młodych zdolnych! =D
(19.02.2007, 21:43)
indor
@uskotko
Nie ma to jak konstruktywna wymiana poglądów, co nie??
(19.02.2007, 19:31)
adagio28
Mika ma bardzo dobre podejście nie tylko do skoków, ale wg mnie także do życia. Poza tym imponuje mi jego szczególny talent do rozmawiania ze swoimi podopiecznymi! Jednak przez te wszystkie lata, kiedy trenuje różnych zawodników uważam, że wkład jego pracy najbardziej ukazuje Anders Jacobsen. Chłopak na pewno ma talent i predyspozycje ale gdyby nie właśnie te wydawałoby się BŁACHE rozmowy z Miką, najprawdopodobniej nie dał by sobie rady (przynajmniej nie w takim stopniu). Chociaż nie powiem; w ogóle miał wpływ na "rozwój" Norwegów, bo nie ukrywajmy - jakieś 4 lata temu Norwegowie nie byli potęgą w tej dyscyplinie... Dlatego wielkie brawa dla Kojonka! Oby było więcej takich trenerów (i ogólnie ludzi)!!!
(19.02.2007, 19:31)
Fanka
@ szwajcarka
A ja go lubiłam do momentu, kiedy okazało się, że on nie lubi Daniela, Henninga i Mortena S.
(19.02.2007, 19:23)
uskotko
a indor znów gada jakkby skokami zainteresował się wczoraj. Szkoda słów na takich...
(19.02.2007, 18:58)
uskotko
najbardziej podoba mi się ostatni akapit i ostatnie zdanie :D W sumie ma rację...
Mika jest wporzo, choć mam niejasne wrażenie, że trochę nabrał manier gwiazdy :/ Niemniej jednak gdyby wszyscy byli takimi gwiazdami jak on, to świat byłby naprawdę lepszy...
I jeszcze odnośnie wstępu - Kojo do sukcesu Janne Ahonena ma się nijak. Ale to w sumie nie jest aż tak ważne...
(19.02.2007, 18:57)
indor
"Myślę, że Anders i Gregor Schlierenzauer wnieśli do skoków coś nowego - nowe podejście techniczne do wybicia się z progu, ale lepiej nie będę tłumaczył o co chodzi, bo i tak większość osób nie będzie wiedziało o czym mówię" - pff, ale kretyńskie zakończenie rozmowy. Przypomnę panu, że udzielasz pan wywiadu dla gazety: SPORT, więc sobie daruj takie teksty.
W tym sezonie, to gdyby nie Jakobsen to by była bida z nędzą - długo jeszcze wielki kojon bedzie jechał na opinii najlepszego trenera na świecie??
Bo jeśli bierzemy pod uwagę aktualne wyniki - to najlepszym trenerem powinien być Pointner, a jeśli chodzi o historię, to Lepistoe go bije na głowę..

(19.02.2007, 18:16)
szwajcarka
ja tam zawsze lubiłam kojonkowskiego, az do momentu, gdy postanowil, że nie bierze Romoerena na Mistrzostwa...
(19.02.2007, 17:57)
Fin
rzeczywiscie nastąpila zmiana w skokach,,jezeli chodzi o pozycje najazdowa i sposób odbicia.zaczela sie nowa era w skakaniu porównywalna do zmiany 20 lat temu kiedy to twórca stylu ,,v'' byl jan bohleb
(19.02.2007, 17:20)
Usia
"Wiele reprezentacji skupiło się wówczas na szukaniu nowych talentów, które mogłyby odegrać kluczową rolę na kolejnych igrzyskach i poprawić stan poszczególnych reprezentacji. Wszyscy zaczęli pracować w tym kierunku. Z drugiej strony w skokach nie można bać się podejmować ryzyka. "
taaaaa tylko u nas ciągle szkoda marnować kasy na juniorów i to co jest ładuje sie w przeciętnych seniorów. Ale szanowno Panowie z PZNu z koguta nigdy orzeł nie wyrośnie a z pisklaka może wyróść, bo nigdy nie jesteśmy pewni jakiej ten pisklak rasy!
(19.02.2007, 16:56)
Dodaj komentarz
Jesteś niezalogowany!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
« regulamin komentowania »
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Mika Kojonkoski: Praca i motywacja
Mika Kojonkoski: Praca i motywacja

Mika Kojonkoski: Praca i motywacja

Kalendarium
Dieter Thoma
Dziś urodziny obchodzą:
Zeno Di Lenardo (1995)
Najbliższe zawody
28 października 2021 (czwartek)
16:00
MP Zakopane
odprawa techniczna
17:00
MP Zakopane
oficjalny trening
18:30
MP Zakopane
seria próbna K
18:45
MP Zakopane
kwalifikacje M
20:00
MP Zakopane
konkurs ind. K
20:15
MP Zakopane
konkurs ind. M
29 października 2021 (piątek)
11:00
MP Zakopane
seria próbna (druż.)
11:45
MP Zakopane
konkurs druż.
12 listopada 2021 (piątek)
18:00
FIS Cup Falun
odprawa techniczna K/M
13 listopada 2021 (sobota)
09:00
FIS Cup Falun
oficjalny trening K
09:45
FIS Cup Falun
seria próbna K
10:30
FIS Cup Falun
konkurs ind. K
13:00
FIS Cup Falun
oficjalny trening M
14:00
FIS Cup Falun
seria próbna M
15:00
FIS Cup Falun
konkurs ind. M
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Reklama
Skoki.tv - filmy o skokach narciarskich Blaster.pl - hosting, domeny, konta pocztowe, serwery wirtualne
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Najszybsi na progu!
W naszym serwisie klasyfikacja generalna Pucharu Świata pojawia się już niecałą minutę po ostatnim skoku...
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2021 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich