Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
8
9
10
15
16
17
18
19
22
23
24
25
28
29
30
31
lipiec 2019
Najbliższe zawody
20.07.2019, godz. 20:15
Wisła HS-134
LGP druż.

W reprezentacji Niemiec w piłce nożnej oglądamy dwóch super-snajperów polskiego pochodzenia: Lukasa Podolskiego i Miroslava Klose. Jeszcze kilka lat temu barw Niemiec bronił bokser - Dariusz Michalczewski. Także wśród skoczków mamy zawodników z polskimi korzeniami. Są nimi Austriak - Arhur Pauli i jak od niedawna próbuje nam to udowodnić - Niemiec - Alexander Herr. Tutaj warto wspomniec także Dominika Bafię z Kanady, czy Hermana Huczkowskiego z Finlandii.

Arthur Pauli przebojem wdarł się do elity skoczków w tym roku. Wszystko dzięki dobrym startom w Pucharze Kontynentalnym. Niespełna 18-letni skoczek z Ehenbichl znakomicie radził sobie w ostatnich konkursach Turnieju Czterech Skoczni oraz podczas lotów na Vikersund. Austriacki skoczek jest synem byłego polskiego biegacza Janusza Pauli, pochodzącego z Jeleniej Góry, gdzie trenował w tamtejszym MKS Karkoszone. Już niebawem skoczek ten zawita do naszego kraju, do Zakopanego gdyż zastąpi w kadrze Austrii Koflera. "Z wielką radością wybieram się na te zawody, bo do tej pory w Zakopanem startowałem tylko na Średniej Krokwi. Gregor Schlierenzauer opowiadał mi jednak, że atmosfera jest tam kapitalna. A wszystkiego pewnie jeszcze nie widział, bo ma jedynie doświadczenia z letnich konkursów na Wielkiej Krokwi" - powiedział Pauli. Zapytany o to, czy w przyszłości nie zamierza startować w polskich barwach, odparł: "To jest taka rezerwowa opcja. W Austrii mam naprawdę świetne warunki i nie mogę na nic narzekać. Ale kto wie, co będzie w przyszłości".

Na dobre warunki do treningów może za to narzekać Aleksander Herr. Po rezygnacji z występów w barwach Niemiec, skoczek boryka się z problemami natury prawnej. Od jakiegoś czasu stara się o polskie obywatelstwo. Niestety sprawa utkwiła w martwym punkcie, a sam zawodnik nie ma z kim i gdzie trenować. Matka Herra jest Polką, urodzoną w Gdańsku, co jest podstawą do przyznania Aleksowi polskiego obywatelstwa. Jak sprawa potoczy się dalej? Zobaczymy.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« styczeń 2007 - wszystkie artykuły
Komentarze
Jasiek
Przepraszam, ale nie zgadzam się z fragmentem:
"Jeszcze kilka lat temu barw Niemiec bronił bokser - Dariusz Michalczewski.", ponieważ nie broniłbarw Niemiec!!!
(29.01.2007, 14:49)
Korian
sytuacja przypomina mi troche ta z futbolu...Podolski,Klose itp.
(19.01.2007, 21:41)
pawel
no tak Pauli jest Poakiem i skacze dla Austri a Herr jest Niemcem i chce skakac dla Polski to jest bez sensu
(18.01.2007, 20:30)
kabumek
Gdzieś czytałem, że Herr się stara o obywatelstwo szwedzkie, ale to trwa i musi rok pauzować.
(18.01.2007, 12:02)
Usia
Tak, ściągajmy skoczków z zagranicy a naszych topmy w bajorku.
I co z tego, że Pauli wróciłby do Polski? Przecież tu PZN wykończy go w 3 miesiące nie pozwalając nigdzie skakać i zaopatrzając w bylejaki sprzęt i nieprzepisowy kombinezon. Skoczek bez skakania i rywalizowania z innymi staje się nie skoczkiem a nielotem.
Niech Artur przed "powrotem" pogada z Urbańskim, Wantulokiem, Kotami, Kukuczką, Cieślarami. Zrozumie wtedy, co sie u nas dzieje.
(18.01.2007, 09:33)
Kasiunia
Nasze polskie urzędy eh... Powinni jak najszybciej przyznać obywatelstwo Herrowi :)
(18.01.2007, 08:12)
wiatrolap
@Jaro: genialny koment :D
(17.01.2007, 23:59)
Faneczka
@Vagabond
To Filimonov pochodzi z Polski, jego dziadków czy pradziadków wysiedlono z Polski w czsie wojny.
Pamiętam tekst Szarana na temat Filimonova (pisane z pamięci, cytat może niedokłady): Stanislav trochę mówi po polski, bardzo mało, właściwie to wcale nie mówi.. ;)
(17.01.2007, 23:26)
dona
hmm widze ze tu madrzy ludzie sie wypowiadaja nie to co na konkurencyjnej stronie. Alex POLAKIEM!!!1 super by było:-)
(17.01.2007, 21:33)
Vagabond
@topic - Gdzieś wyczytałam, że Musioł urodził się w Opolu
(17.01.2007, 21:15)
Vagabond
Jakiś czas temu było dwóch skoczków z Kazachstanu: Stanislav Filimonov i Pavel Gaiduk... Któryś z nich miał coś wspólnego z Polską... Może ktoś wie, który to był z nich i co go z Polską łączyło, bo ja niestety już nie pamietam, a za sprawą tego artykułu zaczęła mnie ta kwestia intrygować...
(17.01.2007, 21:12)
tommm
@Zula
za 4 lata to A.Małysz już prawdpodobnie niestety nie będzie już skakał i trzeba będzie znaleźć kogoś w jego miejsce...

@topicnie wiecie czy Julian Musiol, niemiecki skoczek kadry B, ma jakieś polskie korzenie? bo "Musioł" to ewidentnie polskie (czy tam śląskie) nazwisko...
(17.01.2007, 21:10)
Ariana
No właśnie niech się ozeni z jakąś Polką.:)Myśle ,ze jakby Alex i PAuli byli w naszej reprezentacji to wreszci byłaby silna ekipa
(17.01.2007, 21:06)
Zula
@Luk
Dream Team i drużynowe złoto na olimpiadzie za 4 lata nasze:)
(17.01.2007, 21:03)
Axi =)
hehehe oni podobno dość często bywaja w Jeleniej co najsmieszniejsze mieszkali koło mnie :D (mam spóźniony zapłon) ale Arthur by się tutaj zniszczył nie ma co się oszukiwać :(
(17.01.2007, 20:27)
dsad
a czy Lukas Tschuschnig jeszcze skacze ??

(17.01.2007, 20:15)
martula
hmmmm..... watpie zeby Artur skakał dla Polski ale pozyjemy zobaczymy=]
no to moze Alex powinien sie ozenic z jakas Polka:)
(17.01.2007, 19:12)
lille
Dobrze pomarzyć...
(17.01.2007, 19:08)
Jaro
taaa już widzę, jak Pauli nie może doczekać się przejścia do naszej kadry. Mamy w końcu najuczciwszy związek narciasrki na świecie, kilkanaście skoczni na światowym poziomie, wiernych kibiców, którzy nigdy nie opluwają zawodników, gdy tym nie powodzi się najlepiej... Lista naszych zalet jest znacznie dłuższa...
(17.01.2007, 18:38)
uskotko
Herr z Gdańska??? Czego to się człowiek nie dowie... :|
(17.01.2007, 17:35)
Jacobsen
Fajnie by było gdyby Jacobsen,Schlierenzauer, Achonen i Morgenstern byli polakami
(17.01.2007, 17:21)
Luk
Herr także!

Małysz+Stoch +Herr+Pauli = drużyna marzeń ;]
(17.01.2007, 17:12)
dom
@PZN
WALCZCIE O PAULIEGO!!!
On wraz z Kamilem Stochem mogli by być siłą naszej reprezentacji!!!
(17.01.2007, 17:03)