Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
7
8
9
10
11
14
15
16
17
21
22
23
24
25
28
29
30
wrzesień 2020
Najbliższe zawody
03.10.2020, godz. 10:00
Rasnov HS-97
FIS Cup K

Jeszcze przed konkursem sobotnim chwilkę czasu znalazł dla nas Mika Kojonkoski, trener skoczków norweskich. Zgodził się odpowiedzieć na kilka szybkich pytań. Zapraszam do lektury!

Skokinarciarskie.pl: Jak skomentujesz wczorajszy konkurs?
Mika Kojonkoski: Wczorajszy konkurs to była kpina. Wygrali dobrzy zawodnicy, jednak warunki nie były dla wszystkich higieniczne. Moim zdaniem konkurs przeprowadzono dla publiczności oraz by odnieść korzyści finansowe.

Skokinarciarskie.pl: Czy uważasz, że Kuusamo jest dobrym miejscem, by organizować Puchar Świata w skokach?

M.K.: Sezon zwykle zaczyna się na tej skoczni w trudnych warunkach pogodowych. Dobrze byłoby znaleźć jakąś alternatywę. W tym roku dodatkowo zabroniono tu treningów. Organizacja nie jest dobra, co odzwierciedlają same zawody, które są nierówne i niepewne z punktu widzenia sportowców.

Skokinarciarskie.pl: W Norwegii są także problemy z przeprowadzeniem zawodów. Następny konkurs przeniesiono z Trondheim do Lillehammer...

M.K.: W Trondheim jest za ciepło, w Lillehammer również panują wysokie temperatury, ale tam skocznia nadaje się do skakania i można tam przeprowadzić zawody.

Skokinarciarskie.pl: Podjąłeś decyzję, by dalej trenować Norwegów - jak długo planujesz?

M.K.: Aktualną umowę mam na jeszcze półtora roku, a więc ten oraz następny sezon.

Skokinarciarskie.pl: Otrzymałeś propozycje z innych krajów?

M.K.: Nie. Norwegowie od dawna chcieli przedłużyć ze mną kontrakt, dali to do zrozumienia półtora roku temu. Nikt inny nie zdążył mi nic zaproponować.

Skokinarciarskie.pl: Nie jesteś trenerem jedynie kadry A, ale zajmujesz się też innymi kadrami...

M.K.: Tak, mój zakres działań i odpowiedzialność uległy poszerzeniu. Teraz zajmuję się także całym młodzieżowym zapleczem skoków, co w praktyce oznacza sporo spraw organizacyjnych i projektów, nie samo trenowanie.

Skokinarciarskie.pl: Anders Jacobsen - w tej chwili skacze naprawdę świetnie, bardzo dobrze radził sobie także latem. Co o nim sądzisz jako trener? Czy jest w stanie dłużej utrzymać taką formę i skakać na tak wysokim poziomie?

M.K.: Można powiedzieć, że sukces Andersa nastąpił bardzo szybko, wręcz za szybko. W którymś momencie pojawią się trudności, jednak w tej chwili wszystko wygląda dobrze i staramy się jak najmocniej pracować nad jego wysoką formą fizyczną i pomagać utrzymywać równowagę wewnętrzną, niezależnie od zamieszania, jakie się wokół niego dzieje, aby jak najdłużej mógł skakać na takim poziomie jak teraz. Jest zupełnym objawieniem, musi nauczyć radzić sobie z popularnością, co jest bardzo ważne.

Skokinarciarskie.pl: A co z Tomem Hilde? Też jest młody i też skakał latem bardzo dobrze.

M.K.: Tom Hilde czeka niecierpliwie na zawody w Lillehammer, w których weźmie udział. Także w jego przypadku wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Skokinarciarskie.pl: Czy w Norwegii jest inny sposób pracy niż na przykład w Finlandii? Mam na myśli podział obowiązków między trenera reprezentacji a trenerów klubowych.

M.K.: Tak, w Norwegii jest inaczej. Kiedy zacząłem pracę cztery i pół roku temu, pomiędzy klubami istniała rywalizacja i właściwie nikt nie wiedział, jak wyjść z tej sytuacji. Zmieniliśmy to. Reprezentacja narodowa jest teraz pod naszą opieką każdego dnia, nie tylko podczas zgrupowań. Zawodnicy nie mają trenerów osobistych. Mam dwóch asystentów, którzy realizują program treningowy. Jedna grupa jest w Trondheim, druga w Oslo.

Skokinarciarskie.pl: A co z zawodnikami z kadry, którzy nie pochodzą ani z Trondheim, ani z Oslo?

M.K.: W tej chwili wszyscy mieszkają albo w Trondheim, albo w Oslo. Każdy jest w jednej z grup i pod opieką jednego z trenerów pomocniczych.

Skokinarciarskie.pl: Chciałabym zapytać o ostatnią olimpiadę. W mediach dużo mówiło się o tym, że popełniłeś błąd, wstawiając do kadry Sigurda Pettersena w miejsce Henninga Stensruda.

M.K.: Może tak się mówiło. Nie udało się nam zbudować drużyny czterech dobrych zawodników i to okazało się słabym punktem. Czy Henning byłby lepszy niż Sigurd? - to są spekulacje, nikt tego nie wie. Prawda jest taka, że nie udało nam się mieć czterech skoczków na wysokiej formie.

Skokinarciarskie.pl: Ostatnie pytanie: słyszałam, że w Norwegii nie dopuszczono do emisji filmu "Matti", ponieważ przedstawiał Twoją osobę w złym świetle.

M.K.: Nic o tym nie słyszałem. Własnej postaci w tym filmie nie zamierzam jednak komentować.

Skokinarciarskie.pl: Dziękuję za rozmowę.Rozmawiała Katarzyna "Clio" Gucewicz, zdjęcia Elżbieta "Elken" Jalowska.

Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« listopad 2006 - wszystkie artykuły
Komentarze
NorPol
Zazdroszczę Norwegom. Przez długie lata praktycznie nie istnieli, a dziś mają olbrzymie zaplecze świetnych zawodników. Nawetjeśli byli mistrzowie nie odnajdą formy w tym roku, Mika ma plejadę potencjalnych zwycięzców, którzy godnie zastępują chwilowo niedysponowanych asów. To dziwne, że w Polsce nie mamy podobnie silnej kadry. Od kilku lat jest Adam i długo, długo nikt. Nasz "orzeł" od wielu lat jest osamotniony w walce o medale, nie ma oparcia w żadnym z naszych zawodników. Jeśli Lepistoe nie znajdzie metody na wybudzenie polskich skoczków z letargu, nigdy nie będziemy cieszyć się złotym medalem drużyny.
(06.12.2006, 13:29)
pawel
n w Japonii musię nie uda zycze powodzenia
(29.11.2006, 21:30)
Fanka
@ daf
Zobaczymy, co pokażą w Japonii i jak zaprezentują się w drużynówce. Cicho... już wcześniej obiecywałam, że nie będę wypominać im średniej skoczni w Oberstdorfie ;-).
(29.11.2006, 15:54)
daf
@Fanka
A może pojął wreszcie, że najwyższa pora zmienić wartę w norweskich skokach, bo stare Asy już mocno się zgrały i wyblakły. I jeśli nie zrobi małej rewolucji w tym sezonie to w przyszłym mógłby wylecieć z roboty przed wypełnieniem kontraktu, w dodatku z marną opinią.
(29.11.2006, 15:10)
Fanka
@ daf
W sumie nie powiedział też, że podjęli najlepszą z możliwych decyzji, a to już dużo, jak na tego *...* (zapewniam, że nie wpisałam mu tu komplementu).
Natomiast u konkurencji wyczytałam nieprawdopodobną informację, że srebrny medalista ostatnich Mistrzostw Norwegii ma startować w Lillehammer.
Przyznaje się do swoich co najmniej kontrowersyjnych posunięć - czyżby ktoś tłumaczył mu nasze posty?.
(29.11.2006, 14:23)
daf
@Fanka
Na moje oko, to to nie wyglądało jak przyznanie się do błędu. Ale jak na Kojonkoskiego to i tak mocno się pokajał :).
Teraz za to przyznał się do czegoś innego - że niepotrzebnie zabrał Ljokelsoeya do Kuusamo!
(29.11.2006, 13:47)
Fanka
@ jaa
Psik od Pettersena! W końcu zamyka czołową "15" PŚ, w której oprócz niego z Norwegów jest tylko Anders J.
(29.11.2006, 11:13)
Fanka
Przyznaje się do błędu, że nie wziął Henninga na IO? Norweskie skoki narciarskie chyba się kończą!!
(29.11.2006, 08:28)
Daria
Clio !!! Następny superancki wywiad !
Gratulacje ! alez jesteś szybka, jak torpeda :) Bardzo ładny.

Co do samego Miki , hmm , gdyby tak ostro wszyscy zgodnie protestowali w Kuusamo to Hoffer napewno w końcu otworzyłby swoje uszy, które miał zatkniete przez zatyczki od mikrofonu, jakiegoś tam:)
Więc ten protest wydaje mi się mało skuteczny .
@ Polonus
Kojo do nas ? a po co ona nam ,
mamy teraz świetnego trenera , niech się wykaże i zwyczajnie dajmy mu czas , to nie byle kto ale doświadczony trener z olbrzymim bagażem doświadczeń,
jesli będą wyniki po tym sezonie a w następnym jeszcze lepsze , to jestem za tym aby Lepistoe przygotowywał naszą drużynę do Olimpiady !
(28.11.2006, 17:16)
lilcia
spoko nie czepiajmy sie...kto jak kto ael ten facet chyba wie co robi....
(28.11.2006, 14:14)
Wehrmacht
@jaa
To tak troche podobnie, jak trenerem Polakow byl Polo Tajner, to Tonio jezdzil na wszystkie zawody, niejednokrotnie w kraju zostawali lepsi zawodnicy, ale o tym nikt glosno nie mowil i nie mowi.
(28.11.2006, 13:03)
jaa
no to ze Kojo najbardziej lubi Petersena to widac od poczatku.. nie ma to jak pupilek w druzynie; nie wazne ze ma takie marne wyniki..
(28.11.2006, 12:51)
Polonus
Trzy uwagi.
1 Kojo ściemnia; gdyby razem z Nikkunenem i Lepistoe narobili porządnego larma hofer pękłby jak banka mydlana. Tak myślę.
2. Kojo daje sygnał, że jest do wzięcia. Więc trzeba go po prostu już teraz kupić z myślą o olimpiadzie. Tylko czy refleks Tajnera na to pozwoli?
3. Nie chce się biedak przyznać do niechęci do Stensruda i do sentymentu do Pettersena. Niech się nie przyznaje. Ma takie wyniki, że może się nie przyznawać.
(28.11.2006, 11:43)
Wehrmacht
No, wywiad bardzo ladny...
(28.11.2006, 11:22)
Martyna
Czy władze PZN nie mogłyby przypadkiem wziąć przykładu z Norwegów w sprawie ordanizacji treningów. Kojonkowski po prostu wie kim dysponuje i co może zdziałać.
(28.11.2006, 00:14)
Mysiunia
Clio jak zawsze dobra robota!!! :)
(27.11.2006, 22:40)
Solrik
Kolejne dzielo :)

Wspanialy wywiad Clio!!!
(27.11.2006, 22:09)
Dodaj komentarz
Jesteś niezalogowany!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
« regulamin komentowania »
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Mika Kojonkoski:
Mika Kojonkoski: "To była kpina" - wywiad

Mika Kojonkoski: "To była kpina" - wywiad

Kalendarium
Tom Hilde
Dziś urodziny obchodzą:
Patrik Lichy (1992)
Najbliższe zawody
3 października 2020 (sobota)
07:15
FIS Cup Rasnov
odprawa techniczna K/M
08:30
FIS Cup Rasnov
oficjalny trening K
09:15
FIS Cup Rasnov
seria próbna K
10:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. K
13:30
FIS Cup Rasnov
oficjalny trening M
14:15
FIS Cup Rasnov
seria próbna M
15:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. M
4 października 2020 (niedziela)
08:30
FIS Cup Rasnov
seria próbna K
09:30
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. K
12:00
FIS Cup Rasnov
seria próbna M
13:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. M
9 grudnia 2020 (środa)
19:00
MŚ Planica
odprawa techniczna
10 grudnia 2020 (czwartek)
14:00
MŚ Planica
oficjalny trening
16:00
MŚ Planica
kwalifikacje
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Oglądaj skoki narciarskie w Eurosport Player - wszystkie kwalifikacje i konkursy LIVE Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Reklama
Skoki.tv - filmy o skokach narciarskich Blaster.pl - hosting, domeny, konta pocztowe, serwery wirtualne
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Raporty specjalne - wszystko w jednym miejscu
Zainteresowała Cię tematyka najnowszego artykułu i chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasze raporty specjalne...
Sonda
Kto był bohaterem sezonu 2019/20?
Stefan Kraft
Karl Geiger
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
Stephan Leyhe
Marius Lindvik
Philipp Aschenwald
Piotr Żyła
Yukiya Sato
Ryoyu Kobayashi
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2020 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich