Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
lipiec 2024
Najbliższe zawody
09.08.2024, godz. 17:00
Hinterzarten HS-109
FIS Cup M

W dniu dzisiejszym Kongres FIS podjął decyzję, której znaczenie można porównać chyba tylko z zezwoleniem na oficjalne rozgrywanie żeńskich konkursów skoków w 1998 r. Gremium oficjalnie wypowiedziało się za wprowadzeniem kobiecych skoków narciarskich do programu Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym od 2009 r. Ostateczna decyzja zależy wprawdzie od samych organizatorów MŚ w Libercu, ale o to nie należy się obawiać - Czesi z całą pewnością chętnie dadzą Vladce Pustkovej szansę na medal.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, konkurencja będzie wprowadzana dwustopniowo: w Libercu zawodniczki będą tylko rywalizować indywidualnie na skoczni normalnej, dwa lata później w Oslo dojdzie do tego konkurs drużynowy. Na razie nie mówi się nic o drugim konkursie indywidualnym. Kilka miesięcy temu nieoficjalnie rozważano możliwość wprowadzenia do programu skoków kobiet na skoczniach średniej i normalnej (w Libercu byłoby to zresztą trudne - najmniejsza skocznia w kompleksie Ješted to zaledwie K-50, typowe skocznie średnie, na których rozgrywane są - głównie letnie - konkursy pań, to K-65) - najwyraźniej ten wariant całkowicie porzucono. Prawdopodobnie należy się spodziewać, że gdy FIS uzna, że dostatecznie wiele zawodniczek opanowało dobrze duże skocznie, do programu dojdzie konkurs na dużej skoczni, tym samym ostatecznie zrównując program MŚ dla skoczków obu płci.

Zawodniczki czekały na tę decyzję wiele lat. Skoki kobiet nie są nowym zjawiskiem, czymś nowym jest dopiero szeroka świadomość tego, że dyskryminacja jest niedopuszczalna. Już sto lat temu w Skandynawii można było spotkać kobiety uprawiające skoki narciarskie, krótko później pojawiły się one także w Europie Środkowej. W latach 30. Norweżka Johanne Kolstad była prawdziwą gwiazdą, przez kilka lat co roku spędzała zimę w USA, występując w licznych konkursach. Afisze zapowiadające zawody z jej udziałem określały ją niekiedy jako "mistrzynię świata", ale była to tylko grzeczność - na start w MŚ nigdy nie miała szansy.

Dopiero w drugiej połowie lat 90. została przekroczona masa krytyczna, która zmusiła FIS do zauważenia skoczek. Od tego czasu ich liczba szybko rośnie. W zaledwie dwóch międzynarodowych konkursach w sezonie 1997/1998 startowało łącznie 18 zawodniczek. Trzy lata później udział brały już 34 panie (w 6 konkursach), cztery lata później dokonał się duży skok ilościowy - 15 konkursów międzynarodowych i 58 zawodniczek. W ostatnim sezonie rozegrano 22 konkursy (w tym 20 w ramach Pucharu Kontynentalnego), w których wzięły udział 72 zawodniczki. Także poziom konkursów szybko się podnosi - w zeszłym sezonie miejsca w pierwszej szóstce miało na swoim koncie 20 zawodniczek. Dla porównania, w męskim PŚ analogiczna liczba to niewiele więcej - 29.

W skokach kobiet nadal istnieją wyraźne problemy. Po kilku latach możemy już powiedzieć, że dla rozwoju dyscypliny o tak krótkiej historii oficjalnego istnienia niezbędne jest wsparcie instytucjonalne. Niemcy mogą pochwalić się prawdopodobnie największą liczbą dziewczynek trenujących skoki, ale najstarsza członkini kadry narodowej kończy w tym roku 19 lat. Oficjalna, uznana przed związek narciarski kadra istnieje dopiero trzy sezony - wcześniej zawodniczki najczęściej w okolicy matury kończyły karierę. Austria jeszcze trzy lata temu była najmocniejszą drużyną - dziś, po zakończeniu kariery przez Evę Ganster, trudno mówić o drużynie - tylko Daniela Iraschko i Jacqueline Seifreidsberger startują regularnie i kiedy trzecia kadrowiczka, Tanja Drage, jest (jak w zeszłym sezonie) kontuzjowana, nie ma możliwości wystawienia pełnej drużyny. Norwegia i USA postępują odwrotnie - zdecydowanie promują skoki kobiet, i to te dwa kraje mają w tej chwili najmocniejsze reprezentacje. W tym samym kierunku idą Czechy i zapewne za 2-3 lata Vladka Pustkova nie będzie już jedyną reprezentantką tego kraju w COC - albo raczej Pucharze Świata, bo zapewne wtedy będzie już obowiązywał ten status konkursów.

Polska nie zrobiła nic. Zlekceważyła istnienie kobiecych skoków narciarskich i młodych Polek chcących uprawiać ten sport. Jednak jeżeli Asia Gawron z Zakopanego spełni zarysowujące się nadzieje, można spodziewać się, że PZN będzie przypisywał sobie udział w jej sukcesach. Apeluję do Polskiego Związku Narciarskiego o zadbanie o rozwój skoków kobiet. To, co potrzebne w tej chwili, to choćby akcja zachęcania dziewczynek do uprawiania skoków (plakaty, spotkania informacyjne...) i pieniądze na wyjazdy już trenujących dziewcząt na zawody. Już za kilka lat ten wysiłek może procentować.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« maj 2006 - wszystkie artykuły
Komentarze
Emu
@ daf:
kierowca ---> oczywiście kierowczyni. Analogicznie jak znawca - znawczyni itd.
"Murarka" zarezerwowana? "Szermierka" niby też, a naprawdę spotyka się to słowo jako określenie kobiety uprawiającej szermierkę-dyscyplinę. Więc nie miałabym nic przeciw "murarce" wieloznacznej. Z kontekstu będzie wiadomo... Zresztą jak wielu ludzi powie o pracy "murarka"? Wiekszość powie ogólnie "robota"...
(03.06.2006, 19:11)
daf
@Emu - cd
Tym niemniej, jeśli to dla Ciebie ważne, walcz o to, co Twoim zdaniem Ci się należy. Mam nadzieję, że moja poprzednia wypowiedź nie zostanie odczytana jako przejaw dyskryminacji czy niechęci dla współczesnych sufrażystek.

A co do zabawnych form żeńskich - co proponujesz dla "kierowca" albo "murarz"? (przypominam, że słowo murarka jest już "zarezerwowoane" dla nazwy czynności, np. On zajmuje się murarką.
(31.05.2006, 04:36)
daf
@Emu
Faktycznie wściekła buntowniczka wyziera z Ciebie na każdym kroku...
Moim zdaniem szukasz problemu tam, gdzie go nie ma.
Angole o ile mi wiadomo mają jeszcze mniej żeńskich form od nazw zawodów i stanowisk i jakoś żyją....
(31.05.2006, 04:26)
Emu
Osobiście jestem zdecydowaną zwolenniczką walki o żeńskie formy choćby z jednego powodu: co nie ma nazwy, w świadomości społecznej nie istnieje. Niby męskie formy mogą się też odnosić do kobiet... ale jednak nie do końca. Znane przykłady: "W wypadku zginął mężczyzna, jego syn był ciężko ranny. Chłopca zawieziono do szpitala, ale główny chirurg powiedział: nie mogę go operować - to mój syn. Kim był główny chirurg?" - i ludzie się głowią, bo sama męska forma sprawia, że trudno sobie wyobrazić prostą odpowiedź: matką chłopca. Używanie męskich form na siłę sprawia, że kobiety stają się niewidzialne. W Polsce w ogóle to wszystko wygląda bardzo niedobrze: nawet formy, które dawno się przyjęły, znikają (była pełnomocniczka ---> była pełnomocnik ---> były pełnomocnik, żeńskość całkowicie wyparowała z określenia), w niejednym podręczniku polecenia formalnie są adresowane wyłącznie to chłopców. Moim zdaniem to nie może się dobrze skończyć, skończy się wychowaniem 2% wściekłych buntowniczek takich jak ja i 98% kobiet nieumiejących wierzyć w siebie, z goryczą, ale pokorą przełykających wszystkie podłości, które się na temat kobiet mówi.
Poza tym co to znaczy, że jakaś forma brzmi "niepoważnie"? W języku coś takiego jak "niepoważność" samo w sobie nie istnieje, wszystko zależy od uzusu. Jeżeli nauczono nas, że czeski jest śmieszny, będzie nas śmieszył, jeżeli nauczono nas, że nie ma słów takich jak "psycholożka", będą dziwiły. A jednak można się przyzwyczaić do nowych słów. Prawie do 18. roku życia mówiłam "tą książkę" i "poszLIśmy", potem zaczęłam się "tresować" i pod tym względem mówię polszczyzną wzorcową (a że poza tym mam ogromną skłonność do udziwniania mojej mowy, to inna sprawa). Jeżeli zacząć danych słów używać, naprawdę można się do nich przyzwyczaić. I może tak naprawdę podtekst tej "śmieszności" jest taki, że to istnienie kobiet jest ciągle jakimś okropnie kłopotliwym problemem dla kultury.
(30.05.2006, 18:46)
daf
A dla dziewcząt skaczących na mamutach specjalne określenie: PODLOTEK :)
(30.05.2006, 16:05)
Ushuaia
@Jaro
Proponuję "podfruwajka" ;)))))))))))
(30.05.2006, 15:49)
Jaro
proponuję "skacząca kobieta" ewentualnie "skacząca dziewczyna" : )
(29.05.2006, 15:55)
daf
@daniel
Szkola? A co to takiego?

A na serio - dlaczego na sile probujecie przeforsowac forme zenska?
O ile wiem, jest wiele funkcji/stanowisk/zawodow, dla ktorych nie wygenerowano zenskiej formy (nie bylo potrzeby, brzmiala mniej powaznie, niegramatycznie, itp.). Moze po prostu jednak niech bedzie skoczek i kropka.
(29.05.2006, 13:27)
daniel
@daf
A słyszałeś o słowie "autorka"? Na polskim nie uczyli?:)
(29.05.2006, 12:27)
daf
@Emu
A co, wolalabys AUTORKINI ? :)
(29.05.2006, 09:30)
Emu
@ Jaro - ja tam promuję formę "skoczka"... Uważam, że "skoczkini" brzmi może nie śmiesznie, ale pretensjonalnie. Niemniej żeńskie formy są bardzo potrzebne, sama jestem okrutnie zła, kiedy np. coś napiszę, a ktoś mnie określi jako AUTORA... :[[
(28.05.2006, 22:35)
Jaro
"skoczkinią" - sorry dziewczyny, ale to brzmi komicznie : ) Może lepiej mówmy "skocznią"...
(28.05.2006, 14:19)
Ushuaia
Emu ma rację. Vladka juz będzie doświadczona skoczkinią. Już teraz lata około0 100 m a w Czechach , w swojej grupie rówieśniczej (chłopców), zajęła ostatnio 2 miejsce :)))
(28.05.2006, 14:09)
Emu
@ spiderman - zastanawiałam się, jak to ładnie napisać, ale logicznie wszystko trzyma się kupy. SZANSĘ na medal ma każda uczestniczka zawodów, tylko nie każda ma umiejętności pozwalające ja jej wykorzystanie. ;) I wszystko gra. ;)
A Vladka wtedy będzie miała 17 lat. Najmłodsza zwyciężczyni zawodów COC (Atsuko Tanaka) jest akurat w jej wieku, wygrywając miała 14 lat. Zobaczymy, ja we Vladzię bardzo wierzę. :D
(28.05.2006, 10:02)
spiderman
"Czesi z całą pewnością chętnie dadzą Vladce Pustkovej szansę na medal."

Ile Vladka będzie miała lat w 2009 roku? 15, 16, 17? To trochę mało... Wprawdzie ona już potrafi się plasować w drugich dziesiątkach zawodów, czasami w pierwszych ;-), to jednak obawiam się, że w MŚ w Libercu będzie jej ciężko walczyć o medale...
(28.05.2006, 00:35)
Emu
@ PHL - na kombi kobiet przyjdzie poczekać. :(( Ale Ty nie wiesz, oj Ty nie wiesz, że masz do czynienia z czołową radykałką Frauenkombination, fanką kombinatorek z Baiersbronn... ;))
(27.05.2006, 18:04)
Ushuaia
@Emu
Podobno wtedy sa zawody PK w Velenje !!!
Myśmy o tym gadali, ale Ty chyba wcześniej wyszłaś. Może się uda jakoś połączyc te wyjazdy i wyjdzie taniej.
(27.05.2006, 14:19)
Ushuaia
@Emu. Tadek juz zaczął działac w tym kierunku :)))
A jednak kropla drąży ....
(27.05.2006, 14:16)
PHL
Gratulacje! Nie spodziewałem się, że tak szybko "skostniała" FIS zgodzi się na to. Może wykorzystać sytuację i od razu wprowadzić kombinację kobiet ;)))
(27.05.2006, 12:30)
Jaro
raczej nic nie wyjdzie z tych skoków kobiet...
(27.05.2006, 11:42)
Emu
PS. Kocham skocznię w Kisovcu!!! Rozbieg nad rozbiegiem, cudo!
(27.05.2006, 11:37)
Emu
No wreszcie się dowiaduję, o które zawody chodzi! Dziękuję za info. Mam nadzieję, że się uda. Acz obstaję, że to jest psi obowiązek PZN-u. Nikt nie może od nas żądać wykładania własnych pieniędzy (choć byłabym na to gotowa), bo sport jest dla wszystkich. Jeżeli nie PZN, można jeszcze szukać sponsora. Zresztą już jest Mleczko, może oni pomogą?
(27.05.2006, 11:37)
Ushuaia
Spróbujmy na początek zorganizować ten wyjazd Asi i Gabrysi na zawody do Kisowca (Słowenia)!
A potem spróbujemy ruszyć sumienia i umysły PANÓW (czy są tam jakieś kobiety ?) z PZN!
Grono sympatyków skoków dziewcząt rośnie !
Emu może warto cos zrobic z tamtym portalenm , lub założyć nowy !
(27.05.2006, 09:25)
123
no no brawo kobiety!
(27.05.2006, 08:09)
Ushuaia
Dziewczyny, ważne,że my sie budzimy ! A skaczące dziewczynki mamy ! Może cos jednak da sie zrobić. A PZN niech dalej śpi snem niedzwiedzim!
(27.05.2006, 00:40)
Laura
Cudowna wiadomość! Ciekawe, kiedy PZN się wreszcie obudzi...
(26.05.2006, 23:14)
uskotko
niestety, żyjemy w kraju, który ze wszystkim jest o kilkanaście lat za Europą. Może zrzućmy i to na komunizm?
Paniom gratuluję, o Polki się obawiam.
(26.05.2006, 23:03)
Ushuaia
Wspaniała wiadomość !
Niech żyja skoki kobiet!
(26.05.2006, 22:07)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Nareszcie MŚ dla kobiet!
Nareszcie MŚ dla kobiet!

Nareszcie MŚ dla kobiet!

Najbliższe zawody - szczegółowy program
9 sierpnia 2024 (piątek)
11:00
FIS Cup Hinterzarten
odprawa techniczna
15:00
FIS Cup Hinterzarten
oficjalny trening
16:00
FIS Cup Hinterzarten
seria próbna
17:00
FIS Cup Hinterzarten
konkurs ind.
10 sierpnia 2024 (sobota)
08:30
FIS Cup Hinterzarten
seria próbna
09:30
FIS Cup Hinterzarten
konkurs ind.
12:00
CoC/ICoC Hinterzarten
odprawa techniczna K/M
13:30
CoC/ICoC Hinterzarten
oficjalny trening K
14:15
CoC/ICoC Hinterzarten
seria próbna K
15:00
CoC/ICoC Hinterzarten
konkurs ind. K
17:30
CoC/ICoC Hinterzarten
oficjalny trening M
18:30
CoC/ICoC Hinterzarten
seria próbna M
19:30
CoC/ICoC Hinterzarten
konkurs ind. M
11 sierpnia 2024 (niedziela)
08:30
CoC/ICoC Hinterzarten
seria próbna K
09:15
CoC/ICoC Hinterzarten
konkurs ind. K
11:30
CoC/ICoC Hinterzarten
seria próbna M
12:30
CoC/ICoC Hinterzarten
konkurs ind. M
28 września 2024 (sobota)
09:00
CoC Klingenthal
odprawa techniczna
10:30
CoC Klingenthal
oficjalny trening
11:45
CoC Klingenthal
seria próbna
13:00
CoC Klingenthal
konkurs ind.
Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Skoki narciarskie w TV
Najbliższe transmisje i programy
16.8.2024
17:25
TVP Sport Letnie Grand Prix, Wisła - treningi i kwalifikacje mężczyzn (studio)
LIVE
16.8.2024
17:55
TVP Sport Letnie Grand Prix, Wisła - treningi i kwalifikacje mężczyzn (#1)
LIVE
17.8.2024
10:15
TVP Sport Letnie Grand Prix, Wisła - treningi i kwalifikacje mężczyzn (#1)
17.8.2024
17:30
TVP1 Letnie Grand Prix, Wisła - konkurs indywidualny mężczyzn (1 seria)
LIVE
17.8.2024
22:55
TVP Sport Letnie Grand Prix, Wisła - konkurs indywidualny mężczyzn (#1)
17.8.2024
23:50
TVP Sport Letnie Grand Prix, Wisła - konkurs indywidualny mężczyzn (#1)
18.8.2024
13:55
TVP1 Marusarz - Tatrzański Orzeł
18.8.2024
17:25
TVP Sport Letnie Grand Prix, Wisła - konkurs indywidualny mężczyzn (1 seria)
LIVE
18.8.2024
17:30
TVP1 Letnie Grand Prix, Wisła - konkurs indywidualny mężczyzn (1 seria)
LIVE
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2024 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich