Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
lipiec 2020
Najbliższe zawody
15.08.2020
Frenstat HS-106
LGP-k

FIS daje zielone światło skokom kobiet, ale walka ma trwać co najmniej do jutra. Na stronie FIS napisano: "Na podstawie propozycji ze strony Komisji Skoków Narciarskich FIS, Rada FIS doradzi Kongresowi FIS w piątek wprowadzenie kobiecych skoków narciarskich do programu Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym oraz przekazanie Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu petycji o wprowadzenie kobiecych skoków narciarskich do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich". Jednak w komisji skoków nie ma zgody i znaczna część chce, żeby skoki kobiet znalazły się w programie dopiero w 2011 r.

Oznaczałoby to de facto katastrofę - marzenia o olimpiadzie musiałyby zostać przesunięte o kolejne cztery lata. Jeżeli przed igrzyskami w Vancouver w 2010 r. nie odbędzie się konkurs kobiecy w ramach Mistrzostw Świata, panie niemal na pewno nie będą mogły wziąć udziału. Wiele zawodniczek, które dziś mają po 20 lat, może się do tego czasu wycofać, albo przynajmniej zawiesić kariery i zdecydować się na założenie rodziny i znalezienie pracy.

Kiedy w latach 90. u początku kariery sportowej stały zawodniczki z Park City - do dziś startujące skoczki takie jak Lindsey Van czy Jessica Jerome - mówiło się o wprowadzeniu skoków kobiet do programu planowanych igrzysk właśnie w tym mieście. Później okazało się, że nawet Turyn jest "za wcześnie". Podczas niedawnej olimpiady amerykańskie media nagłośniły drastyczny przykład nierówności w osobach rodzeństwa Johnsonów. Anders w wieku zaledwie 16 lat został mianowany do drużyny olimpijskiej, jego starsza siostra nie mogła wziąć udziału tylko z powodu swojej płci. Gdyby w Pragelato odbył się drużynowy kobiecy konkurs skoków, Alissa Johnson niemal na pewno wróciłaby ze złotym medalem.

Ostateczna decyzja w kwestii terminu pierwszych MŚ z udziałem skoczek narciarskich ma zostać podjęta jutro. W idealnej sytuacji na MŚ w Libercu odbyłby się tylko konkurs indywidualny, dwa lata później przeprowadzonoby już także rywalizację drużynową. W tej chwili kraje, które najbardziej wspierały wprowadzenie skoków kobiet na MŚ, zajmą się krótkoterminowym lobbingiem na rzecz roku 2009.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« maj 2006 - wszystkie artykuły
Komentarze
HIHI!!!
Zawsze wierzyłem w p. Adama Małysza.Zawsze będę jego wiernym kibicem!!!:)
(09.06.2006, 08:58)
Sylaczek:)
Uwielbiam Małysza.On jest super!!!
(09.06.2006, 08:44)
Ushuaia
Gratulacje dla portalu skokinarciarskie.pl za 6 lat propagowania skoków i cieszenia nas kibiców zawsze świeżymi informacjami i ciekawostkami ze świata skoków i skoczków!
Portalowi i całej Redakcji życze wytrwałości i dużo energii do dalszej pracy dla dobra skoków i nas -kibiców.
(26.05.2006, 15:56)
Ushuaia
Mam nadzieję,że wreszcie w FIS zwycięży zdrowy rozsądek. To skandal, by rzucać takie kłody pod nogi dziewczętom pragnącym skakać !!!
Nie ma dużo dziewcząt skaczących, bo nie maja perspektyw, a nie maja perspektyw , bo ich niedużo skacze. Błędne koło. To FIS i związki narciarskie powinny zadbać o propagowanie skoków kobiet, a nie organizacje kobiece. To już paranoja !
Sport , to sport, bez względu na płeć!
Co to za bzdura by zkazywać kobietom skakac na olimpiadzie! To niecch wystartują tam z mężczyznami !!! Zobaczymy ilu z z panów skoczy gorzej od nich, mimo,że tam reprezentują swój kraj !!! Że też nikomu nie wpadnie do głowy zakazać kobietom startować w biegach zjazdowych, czy slalomie gigancie (zdecydowanie bardziej niebezpiecznych sportach) !
(26.05.2006, 15:52)
daf
@Gomet
To uwazaj, zeby Ci ktoras na plecy nie wskoczyla, bo juz po Tobie...
(26.05.2006, 08:53)
Gomet
a może wszędzie wskoczą ;)
(25.05.2006, 18:28)
Jaro
ach te baby, wszędzie wlezą : )
a tak serio, to niech sobie skaczą. Wszystko mi jedno...
(25.05.2006, 18:05)
Gomet
Żona Waltera Hoffera mogłaby stanąć na czele kobiecych skoków :D
A jak skoczkinie same chcą rozpropagować dyscyplinę, to muszą w jakichś "fajniejszych" kombinezonach skakać, żeby zachecić facetów do ogladania;)
(25.05.2006, 16:45)
wojtekiki
Zawsze lepiej zeby bylo 30 niz 0. Apoza tym skoki stałyby sie jeszcze popularniejsze
(25.05.2006, 16:31)
ja
To niech sobie założa własna federacja niezależna od FISu i od mężczyzn. Może i radykalne ale jakies rozwiazanie...
(25.05.2006, 15:51)
uskotko
Emu, to się rozumie samo przez się. Szkoda tylko że większość ludzi tak tego nie pojmuje... :/
(25.05.2006, 15:02)
Emu
Brawo uskotko! Ja głęboko wierzę w nasze prawo do kultury, w której każda osoba będzie mogła decydować za siebie w tym zakresie, w której jej decyzje nie krzywdzą innych ludzi. Oczywiście, w naszej obecnej kulturze tak nie jest, osoby należące do przeróżnych grup dyskryminowanych nie mają pełnej swobody decyzji. Ale głęboko wierzę, że może i powinno być inaczej, że kiedyś będzie inaczej.
(25.05.2006, 13:53)
uskotko
ja też myślę, że się doczekamy, jednak, jak słusznie pisze Emu, czas jest kwestią niezwykle ważną. Czyli co? Miały niby skakać już w 2002, a tymczasem nie będą nawet w 2010?? Toż to cała dekada! Wiele zawodniczek zakończy karierę, bo po prostu nie będą miały sprzyjających widoków i perspektyw. A powodem jest oczywiście opieszałość i brak entuzjazmu ze strony mężczyzn. Naprawdę super.
(25.05.2006, 13:40)
123
ech,kobiety,kobiety...
(25.05.2006, 13:14)
xyz
Kobiety zawsze miały pod górkę w świecie rządzonym przez facetów, ale myślę, że doczekamy się (predzej czy później) pasjonujących zawodów najwyższej rangi, w których będą startować dziewczyny i to na największych skoczniach. Młode pokolenie rośnie i trenuje - może jakaś Polka w Planicy wygra :)
(25.05.2006, 13:09)
Emu
Oczywiście, że wydarzenie. Nie ma wolności bez równości.
(25.05.2006, 13:05)
ania
i co wystartuje 30 kobiet w MS? to rzeczywiscie wydarzenie