Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne Hörmann - ciepło i bezpieczeństwo w Twoim domu
Zaloguj się
Kalendarz zawodów
3
4
5
6
7
10
11
12
13
14
17
18
19
20
24
25
26
27
luty 2020
Najbliższe zawody
21.02.2020, godz. 14:00
Rasnov HS-97

Finlandia i Japonia. Wydawać by się mogło, że tych dwóch krajów nie ł±czy nic poza tym, że leż± na krańcach: Finlandia na krańcu Europy, Japonia na krańcu niemal ¶wiata, a ich języki s± na pozór równie dziwaczne. Tymczasem prawd± jest, że przynajmniej w dwóch dziedzinach Kraj Wschodz±cego Słońca i Kwitn±cej Wi¶ni bardzo interesuje się Krajem Tysi±ca Jezior, a s± nimi muzyka i sport. O muzyce pisać nie będę, bo tematyka tego portalu raczej jej nie obejmuje, skupię się natomiast na drugim punkcie.

Zakłady bukmacherskie przez internet | Fortuna - Legalny Bukmacher
Tak się jako¶ stało, że fińscy trenerzy skoków znaleĽli uznanie w oczach japońskich działaczy. Wszystko zaczęło się w roku 2002, kiedy Pekka Niemelä, główny szkoleniowiec klubu Puijon Hiihtoseura w Kuopio, podpisał kontrakt z Team Tsuchiya, gdzie trenuj± takie gwiazdy jak Noriaki Kasai, Daiki Ito czy kombinator Daito Takahashi. Niedługo potem, bo zaledwie rok póĽniej, zainteresowano się Ari-Pekk± Nikkol±, któremu zaproponowano posadę osobistego trenera Kazuyoshi Funakiego - któr± Nikkola przyj±ł. Od ubiegłego sezonu reprezentacj± Japonii opiekuje się Kari Ylianttila. Aktualnie do Team Tsuchiya - gdzie obok Niemeli działa jeszcze Topi Sarparanta - jako kolejny z Finów emigruje Jani Klinga.

Klinga przez ostatnie dwa lata był trenerem kadry narodowej kombinacji norweskiej, za¶ przez poprzednie cztery opiekował się kadr± B skoczków. "Pracuję dla Fińskiego Zwi±zku Narciarskiego od sze¶ciu lat i pora nareszcie popatrzeć na sprawy z innego punktu widzenia" mówi 30-letni Klinga. "Moja praca w Finlandii była bardzo satysfakcjonuj±ca, mam za sob± mnóstwo dobrych chwil i nawi±załem wiele przyjaĽni. Ciężko jest opuszczać tę "rodzinę" i jestem pewien, że będę tęsknił za wspaniałymi sportowcami, z którymi pracowałem. W życiu trzeba jednak podejmować także trudne decyzje i wierzę, że czas, jaki mam przed sob±, również przyniesie mi zadowolenie."

Klinga podpisał dwuletni kontrakt, z opcj± przedłużenia o kolejne dwa lata. W Tsuchiya Team będzie trenował zarówno skoczków, jak i kombinatorów. Fiński Zwi±zek Narciarski odnosi się do wyboru Klingi przychylnie. "Jeste¶my bardzo zadowoleni z wkładu, jaki Jani wniósł jako trener naszych zawodników - wyniki s± nadzwyczajne" mówi Janne Marvaila, prezes sekcji skoków i kombinacji norweskiej Suomen Hiihtoliitto. "Rozumiemy jednak, że człowiek w jego wieku pragnie nowych wyzwań, i życzymy mu dalszych sukcesów."

Czy fiński zespół będzie w stanie przygotować japońskich zawodników na najbliższe mistrzostwa ¶wiata w narciarstwie klasycznym, które już za dziesięć miesięcy wła¶nie w japońskim Sapporo? Życzymy powodzenia!
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« kwiecień 2006 - wszystkie artykuły
Komentarze
uskotko
podobno.
(08.04.2006, 16:37)
Quavertone
@uskotko
Podobno w języku fińskim najdłuższy wyraz ma około 40 znaków :]
(08.04.2006, 15:28)
uskotko
no nie wiem. Język jest absolutnie wspaniały, a długie noce polarne wcale nie s± takie długie. Słońce ¶wieci od 10 do 14 przynajmniej! Nie mówi±c już o tym, że latem zachodzi na 2 godziny, ach... Białe noce... mmm... Już teraz o 21 jest jeszcze jasno...
(08.04.2006, 15:17)
Quavertone
@Ushuaia
Hmmm, po angielsku powinna¶ się dogadać z niektórymi Finami przynajmniej...

A co do klimatu - to wynajmij sobie w Finlandii domek letniskowy i jeĽdzij tam na wakacje :]
(08.04.2006, 15:17)
Ushuaia
@Quavertone.
Zastanowię sie nad tym. Od przeprowadzki odstraszaj± : okropny język, i długie noce polarne :)))
(08.04.2006, 15:10)
Quavertone
Póki co forum odblokowane, ale nie wiadomo na jak długo ...
(08.04.2006, 14:58)
Quavertone
@Romper
Miejmy nadzieję, że jak najszybciej. Wszystko zależy od redakcji SNC... Na wysłanie czeka już odpowiedni mail...
(08.04.2006, 14:42)
Romper
Dzięki za odpowiedĽ, póĽno bo póĽno, ale lepiej póĽno niż wcale :)
Napiszcie jeszcze kiedy forum zacznie działać na nowo.
(08.04.2006, 14:31)
Quavertone
@Ushuaia
Może czas pomy¶leć o przeprowadzce do Finlandii? :)

@Romper & @Spiderman
Forum jest zablokowane z powodu przeładowania serwera (postami, tematami, użytkownikami, co nic nie pisz±, itp.). Rozwi±zaniem problemu jest b±dĽ porz±dek na forum, albo powiększenie serwera, na którym to forum się znajduje...

@finomanka
Też wolę, aby Nikunen nie ruszał się z Finlandii...
(08.04.2006, 14:19)
Romper
Spiderman, mnie też to bardzo ciekawi ( jak i zapewne masę innych "bywalców") jednak szanowna Redakcja postanowiła nas poolewać i nie informować o niczym. Szkoda, bo to niezbyt dobrze o Was ¶wiadczy.
(08.04.2006, 12:15)
spiderman
Ja się pytam co się dzieje z forum ? To jest jakie¶ szaleństwo...
(08.04.2006, 10:54)
Ushuaia
A finomanka to clio ? :)))
nie
(07.04.2006, 22:17)
finomanka
Ushuaia --> hehe no znowu :D:D:D mówiła¶ do mnie???
(07.04.2006, 21:26)
finomanka
ja nie życzę powodzenia, bo wolę,żeby to sami Finowie wygrywali....a gdzie¶ mam prawde mówi±c osi±gnięcia Japończyków pod okiem Finów.Ale jeżeli trenerom tam dobrze to niech wyjeżdżaj±...no tylko Nikunen niech zostanie :D
(07.04.2006, 21:23)
Ushuaia
@Clio
A co mam robić jak nikt ze mn± nie gada. Gadam sobie sama ze sob± :)))
Chyba kto¶ z redakcji mi odpowiedział.:)
Ja podziwiam Janne AHONENA juz od wielu lat. Lubie też Happo.
Pozdrawiam
(07.04.2006, 20:59)
Clio
eee, czy mi się zdaje, czy kto¶ tu monolog prowadzi? A kto¶ inny odpowiada za mnie :>
Mieszkam, owszem, ale info głównie z netu ci±gnę :DCo za¶ do podziwiania Janne, to niestety... do Kuopio on na zgrupowania (a czasem nawet na konkursy!!!) nie przyjeżdża, mnie do Lahti z kolei też daleko (choć niby bliżej niż z Gdańska do Zakopanego - 3x), a jak już zdarzy mi się gdzie¶ pojechać, to facet jak na zło¶ć skacze słabo. No chyba że masz na my¶li Janne H. - to zupełnie przeciwnie... :/
(07.04.2006, 20:44)
Ushuaia
@Clio
Zazroszczę Ci, piękny kraj.
I Janne możesz często na skoczniach podziwiać :(
(07.04.2006, 20:21)
Ushuaia
@Clio
:))))))))))))))
(07.04.2006, 20:20)
Ushuaia
A Finomanka Clio znów artykulik o Finach wkleiła.
A to sie niektórzy znów będ± czepiać, czemu nie o Austriakach, czy Niemcach :)))))
A ty, Clio, tam mieszkasz, czy sk±d masz tyle wiadomo¶ci na ich temat ?

zgadła¶
(07.04.2006, 19:46)
Quavertone
Przydałoby się im wypromować jak±¶ gwiazdę pokroju Funakiego...