Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
czerwiec 2023
Najbliższe zawody
01.08.2023
Courchevel HS-135
LGP M ind.

I oto nadeszła pora bym zajął się w moim podsumowaniu czołową piętnastką zawodników występujących w serii FIS Cup, zakończonego niedawno sezonu. W czołówce tej znaleźli się zawodnicy znani nawet z Pucharu Świata, jak Mazoch czy Chedal, znalazł się w niej tegoroczny Mistrz Świata Juniorów, znalazło się również aż trzech polskich reprezentantów. Najwyżej spośród Polaków, bo aż na miejscu drugim, zakończył swe zmagania Wojtek Skupień. Zapraszam do lektury trzeciej i ostatniej już części analiz minionego cyklu FIS Cup.


14. Jan Mazoch (Czechy) – 180 punktów

Mazoch regularnie skacze w PŚ, zdobywając czasem nawet jakieś punkciki. Widzimy go też w CoC. W FIS Cup wystartował bodaj dwa razy u siebie w Harrachovie – ale to wystarczyło na pierwszą piętnastkę (pierwsze i drugie miejsce).

14. Petr Chadaaev (Białoruś) – 180 punktów

Przed nim naprawdę duża przyszłość. Kilka razy pokazał się z niezłej strony – do PŚ nie mając póki co szczęścia. Ogólnie jest to zawodnik raczej z CoC podobnie jak Mazoch, w FIS Cup pokazał się tylko dwa razy (Kuopio) zajmując takie same miejsca jak Czech w Harrachovie.

13. Antti Lehtinen (Finlandia) – 189 punktów

Dla odmiany 20 letni Lehtinen to typowy FIS Cupowiec. Aż sześć razy zdobywał punkty w tych zawodach ocierając się o podium, na którym jednak ani razu nie stanął. Za słaby na CoC (ledwie 8 punktów) o PŚ nie wspominając realizuje się w III lidze.

10. Anze Damjan (Słowenia) – 200 punktów

Anze Damjan to zawodnik, który chyba już niedługo próbowany będzie w PŚ. W FIS Cupie startował tylko 3 razy, niemniej za każdym razem stanął na podium. Drugie i trzecie miejsce w Bischofshofen i trzecie na Wielkiej Krokwii daje mu miejsce w pierwszej dziesiątce FIS Cup obok dwóch naszych reprezentantów.

10. Dawid Kowal (Polska) – 200 punktów

Dla odmiany syn niegdyś dobrego skoczka Jana Kowala w FIS Cup pojawiał się całkiem często (pięć razy) na zakończenie zajmując dobre, drugie miejsce w Zakopanem. Przyszłość przed nim, wszak to dopiero 17latek.

10. Rafał Śliż (Polska) – 200 punktów

Pierwsza reprezentacja polskich skoczków. Właściwie FIS Cup to dla niego tylko epizod. Wystartował dwa razy w St.Moritz dwa razy wygrywając. Wielki skoczek to jeszcze nie jest, ale na pewno za dobry jak na omawiane tu zawody.

9. Jan-Otta Andersen (Norwegia) – 209 punktów

Przypadek Lehtinena (tudzież nawet Kowala). Częste starty w FIS Cup okraszone podium w Zao. Nie jest to raczej zbyt perspektywiczny zawodnik, bez większych szans na przebicie się do norweskiej drużyny.

8. Kenshiro Ito (Japonia) – 240 punktów

16latek z Japonii w FIS Cup startował 4 razy (St. Moritz i Sapporo) i zajmował głownie drugie miejsce (raz u siebie był czwarty). Ogólnie jest to też raczej reprezentant Kontynentala.

7. Emmanuel Chedal (Francja) – 260 punktów

Emmanuel Chedal to skoczek bardzo znany. Pod koniec sezonu przebudził się w PŚ. Skakał dużo w CoC. Tu raz wygrał (Courchevel), dwa razy był drugi (Courchevel i Vikersund). Ogólnie raczej FIS Cup to dla "Manu" epizod.

6. Roman Koudelka (Czechy) – 286 punktów

Kolejny III ligowiec, jednak perspektywiczny. Jego pierwsze starty w FIS Cup były dość niemrawe, pod koniec jednak się rozkręcił. Do dwóch wygranych (Harrachov, Zakopane) dorzucił trzecie miejsce w Harrachovie. Roman ma dopiero skończone 16 lat, więc może niejeden dobry skok nam jeszcze pokazać.

5. Saso Tadic (Słowenia) – 290 punktów

Saso Tadic to wręcz archetypiczny przedstawiciel FIS Cupu. Aż 7 razy zdobywał punkty w tych zawodach. Zwykle wypadał w nich tak sobie, ale w Ljubno u siebie dwa razy wygrał. Piąte miejsce w FIS Cup to na razie wszystko na co Tadica stać.

4. Christoph Strickner (Austria) – 295 punktów

Strickner aż 9 razy startował w FIS Cupie. W Bischofshofen był drugi i trzeci, w Ljubno dwa razy czwarty, trzy razy był na dalszych pozycjach w trzydziestce, dwa razy nawet jej nie sforsował (igielit w Predazzo). W sumie 21 letni skoczek austriacki to podobnie jak Tadic raczej trzeci sort.

3. Gregor Schlierenzauer (Austria) – 300 punktów

Aktualny Mistrz Świata Juniorów w przeciwieństwie do Stricknera skoczek, który niebawem może nieźle namieszać w czołówce światowej (wszak jego debiut w PŚ wypadł całkiem nieźle). W FIS Cup skakał w Nowy Rok (drugie miejsce w Seefeld) i na początku marca (druga i szósta lokata w Zao, zwycięstwo i drugie miejsce w Sapporo). Niemniej raczej nie tu jest jego miejsce.

2. Wojciech Skupień (Polska) – 350 punktów

Skupień przez słabsze rezultaty oraz różne konflikty stracił miejsce w pierwszej reprezentacji. W CoC skakał w kratkę. W FIS Cup notował jednak same dobre wyniki – dwa zwycięstwa w Bischofshofen, trzecie miejsce w St. Moritz to jego najlepsze rezultaty. Na zakończenie kariery niestety odnosi sukcesy tylko w tych zawodach.

1. Mario Innauer (Austria) – 529 punktów

Pierwsze miejsce w pierwszej, historycznej edycji FIS Cupu nieprzypadkowo zajął Mario Innauer. Pięć zwycięstw (dwa razy Predazzo, Seefeld i dwa razy Zao) to dobra rekomendacja na przyszłe starty w CoC (w którym już swoich sił próbował). 16 lat to wiek bardzo młody (choć wspomnijcie Nieminena albo nawet Morgiego), więc przed Mario jeszcze długa droga na szczyty światowego skakania. Życzymy mu wszystkiego najlepszego!

Po tej analizie ciężko nie oprzeć się refleksji, że FIS Cup to zawody z jednej strony bardzo potrzebne i wzbogacające sezonowy kalendarz, z drugiej jednak trudno się nimi w jakiś większy sposób pasjonować. Niemniej dobrze, że panowie Hofer i Tepes umieścili je w terminarzu – ryzykuję tezę, że za jakieś 10 lat nabiorą znaczenia i… pojawią się zawody IV ligowe. Zapraszam do podsumowania CoC i PŚ, które pojawią się na stronie niebawem.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« marzec 2006 - wszystkie artykuły
Komentarze
fan skoków
Mazoch to niespodzianka na minus tego sezonu, od 2001/2002 w kadrze A skaczący na najważniejszych imprezach, a w tym po dobrym LGP wyrzucili go z drużynówek Sedlak i Vacullik. Chadaaev nieźle skakał. Czy A.Damjan to krewny Jerneja? Kowal to jak na razie jedyny srebrny ze Strynu ktory nie pokazal sie w Pucharze Swiata. K.Ito byl w 6 ktora pojechala na ZIO. Slaby sezon znanego z Pucharu Swiata Chedala. Brawa dla Innuera za wzgrana, poprostu bzl najlepszy. Mam nadziej ze moj wspolimiennik Skupien nie skonczy jeszcze kariery, bardzo go polubilem.
pozdrowienia
(27.03.2006, 17:45)
Milos
@daf
Innymi słowa , normalny sposób moźe być , ale mozolnie obliczając średnie wolisz sprawdzić czy wyniki na pewno są ...eee....uczciwe. Nieużyteczne ( no , chyba , że na przyszły secon ) ale logiczne. NIe ma się raczej do czego przyczepić. No , to Cię szczerze , stary , pozdrawiam !
(27.03.2006, 16:44)
daf
@Milos
Litosci - przciez FIS-Cup wygral Innauer i nikt tego nie neguje.
Natomiast na potrzeby analizy wartosci wynikow / formy, warto byloby zrobic zestawienie, o ktorym tyle razy juz pisalem, ze wystarczy.
(27.03.2006, 16:16)
Milos
Bo gdybyśmy byli członkami FISu moglibyśmy ustanawiać reguły konkursów , i byśmy pdebatowali , co zrobić ze sposobem robienia klasyfikacji Fis Cupu.
(27.03.2006, 15:40)
daf
@Milos
Szczerze mowiac nie rozumiem, o co Ci chodzi. Po jakiego grzyba mamy byc czlonkami FIS-u?
(27.03.2006, 15:29)
Milos
@daf
No , teraz ja zacznę pisać ,, a może Śliż by wszystkich nie wygrał,, ty byś pisał ,, a może wszystkie by wygrał. Mph... tego niestety nigdy się nie dowiemy. A zresztą nie ma co się kłócić. I tak my, kibice mamy znikomy wpływ na FISowskie decyzje. Ale jak w końcu zostaniemy ( jeśli ) członkami FISu to wtedy na spokojnie pokłócimy się na ten jakże ciekawy temat. Tak , tak ........FIS.
(27.03.2006, 13:39)
daf
@Milos
Mistrzu polprawdy - wciskasz nam rzeczy, ktorych nie napisalismy. A dlaczego mileibysmy tak uwazac? Inna rzecz, ze nie wiadomo, czy gdyby Sliz startowal 6 razy to 6 razy by nie wygral.
Natomiast dla pelnego obrazu klasy skoczkow warto byloby pokazac klasyfikacje wg "sredniej punktowej"...
(27.03.2006, 13:26)
Milos
@Ushuaia i daf

To znaczy , że uważacie , że lepszy jest zawodnik który wystąpił w jednym konkursie i go wygrał , od zawodnika , który brał udział we wszystkich konkursach , i wszystkie wygrał , poza jednym w którym był drugi. Według mnie trochę niesprawiedliwe.
(27.03.2006, 11:30)
daf
@Ushuaia
Zdadzam sie - przeciez bazujac tylko na lacznej liczbie punktow nie mozna obiektywnie porownywac wystepow np. Sliza (2x1 miejsce = 200pkt.) z chocby Kowalem, Stricknerem czy Andersenem.
Obiektywniej byloby podac klasyfikacje wg sredniej liczby zdobytych punktow przypadajacych na jeden konkurs.
(27.03.2006, 10:19)
Ushuaia
Tu powinno sie porównać ile średnio punktów zawodnik zdobył w jednych zawodach. Inny ranking jest zupełnie bez sensu!
(26.03.2006, 18:53)
Milos
No ciekawe , ciekawe. Mieszanka ( sławnych ) doświadczonych zawodników i na razie niewiele znaczących młodzianów. Mam wrażenie , że w przyszłym sezonie w pierwszek ,,15,, pojawi się jakiś Chińczyk ,a Innauer ,Chaadaev i Damjan kompletnie odpuszczą sobie te zawody. Sądzę też, że po kontuzji popróbuje trochę skakać w tym pucharze Długopolski ( prawdopodobnie z wyśmienitymi osiągnięciami).
(26.03.2006, 18:40)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
FIS Cup Subiektywnie i Przeglądowo - część 3
FIS Cup Subiektywnie i Przeglądowo - część 3

FIS Cup Subiektywnie i Przeglądowo - część 3

Kalendarium
Dmitry Sporynin
Dzień Dziecka
Dziś urodziny obchodzą:
Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Sonda
Kto jest największym objawieniem sezonu 2022/23?
Manuel Fettner
Daniel Tschofenig
Andreas Wellinger
Kristoffer Eriksen Sundal
Ren Nikaido
Yevhen Marusiak
Fatih Arda Ipcioglu
Alexandria Loutitt
Eva Pinkelnig
inny zawodnik/zawodniczka
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2023 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich