Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
czerwiec 2024
Najbliższe zawody
13.08.2024
Courchevel HS-132
LGP M ind.

Nasz subiektywny ranking polskich skoczków pokazuje mniej więcej obraz tego, co działo się podczas minionego już sezonu zimowego 2005/06. Wygrał go bezapelacyjnie Adam Małysz, wyprzedzając Kamila Stocha i Rafała Śliża. Trzeba jednak zaznaczyć, że Stoch wskoczył na 2 miejsce dopiero pod koniec sezonu, ale nie za sprawą swojej rewelacyjnej postawy, ale raczej przez znaczną obniżkę formy Rafała Śliża.

1. Adam Małysz (KS Wisła Ustronianka)

Adam rozpoczął sezon od dobrych startów w fińskim Kuusamo. W kwalifikacjach raz wygrał, raz był czwarty. W konkursach zajmował odpowiednio 7 i 5 miejsce i pojawiła się nadzieja na kolejny wspaniały sezon Polaka. Potem przyszedł czas na Lillehammer (przeniesione z Trondheim). Tam Adam wypadł podobnie - 10 i 5 miejsce. W Harrachovie także mieścił się w pierwszej dziesiątce i nic nie zapowiadało obniżki formy.
Ta przyszła już w Engelbergu, gdzie Małysz był dopiero 17. W Turnieju Czterech Skoczni także nie błyszczał. 13 miejsce w Oberstdorfie i dopiero 21 w Ga-Pa spowodowało, że trenerzy wycofali go z kolejnych startów skupiając się na treningu przed MŚ w lotach na Kulm. Tam Małysz nie błysnął... 20 miejsce i być może było to za wcześnie na powrót. Potem na własnym podwórku podczas PŚ w Zakopanem po pierwszym dniu był tuż za podium, w drugim konkursie jednak dopiero 14-ty.

Przyszedł czas na Olimpiadę - 7-my na średniej i 14-ty na dużej skoczni, drużynowo na 5 miejscu i to był jedyny sukces. Ogólnie zbyt wygórowane wymagania kibiców nie zostały spełnione.

Tydzień później na Mistrzostwach Polski w Zakopanem przegrał na dużej skoczni z Mateją (pierwszy taki przypadek od wielu lat). Na Średniej Krokwi jednak nie miał sobie równych (mimo kryzysu formy).

Turniej Skandynawski ropoczął z animuszem - 6 miejsce w Lahti. Potem w Kuopio był pierwszy raz w tym sezonie na podium - 3 miejsce. Wszyscy liczyli na kolejne dobre starty. W Lillehammer jednak był 11-ty, ale już kilka dni później w Oslo wygrał jedyny jak się okazało, konkurs PŚ w tym sezonie! Była to zapowiedź, że Małysz odzyskuje formę.

W Planicy było nieźle 6 i 8 miejsce i sezon zakończył na 9 miejscu w klasyfikacji końcowej. Ogólnie sezon dla naszego najlepszego skoczka był w miarę udany. Zwłaszcza początek i końcówka. W środku sezonu, czyli na najważniejszych imprezach niestety nie trafił z formą, ale kto przez tyle sezonów utrzymuje się w czołówce śwatowej?
Postawa Polaka zasługuje na wielkie słowa uznania. Miejmy nadzieję, że takich sezonów jak ten nie zabraknie w przyszłych latach. Prawdopodobie przed Małyszem jeszcze 4 sezony, gdyż mistrz zapowiada starty do Olimpiady w Vancouver w 2010 roku.

2. Kamil Stoch (LKS Poroniec Poronin)

W zeszłym roku ogłoszono go następcą Adama. Jak na razie można powiedzieć, że jest drugim naszym skoczkiem. Poprzedni sezon i 7 miejsce w konkursie PŚ w Pragelato to była zapowiedź jego wielkich możliwości. Ten sezon jednak nie był tak udany. Odbiła się na nim wyraźnie presja mediów i oczekiwań kibiców, którzy wymagali od młodego skoczka dużo lepszych rezultatów.

Kamil zaczął, podobnie jak Małysz, w Kuusamo. Punktował w pierwszym konkursie (26 miejsce). Drugi raz udało się to w Harrachovie (25 miejsce). W TCS tylko Ga-Pa było dla niego pomyślne - 29 miejsce. Na MŚ w lotach nie błysnął - 35 miejsce. O wiele lepiej było jednak w Zakopanem, i to był jego najlepszy start w sezonie. Zajął 15 i 19 miejsce. Potem na IO w Turynie na średniej skoczni uplasował się na dobrej, 16 pozycji, na dużej było słabiej o 10 oczek. Na MP w Zakopanem zdobył brąz i srebro. Turniej Skandynawski woli zapomnieć, podobnie występ w Planicy...

3. Rafał Śliż (KS Wisła Ustronianka)

Rafał ten sezon może uznać za najlepszy w swojej karierze! 22-letni skoczek z Wisły tylko nieznacznie ustępował Stochowi. Dokonał też historycznego wyczynu - zajął 8 miejsce w zimowym Pucharze Kontynentalnym, co jest najlepszym rezultatem Polaka w tych rozgrywkach.

Sezon zaczął od dwóch zwycięstw w III lidze skoków podczas FIS Cupu w St.Moritz. Potem pojechał na CoC do Rovaniemi. Tam uplasował się raz na podium (3 miejsce). Dzięki temu dostał szanse występu w PŚ w Harrachovie. W Czechach jednak tylko raz wszedł do 50-tki. Został w Harrachovie i tydzień później skakał na tej samej skoczni w CoC. Niestety także bez powodzenia.
O wiele lepiej zaprezentował się w Szwajcarii pod koniec roku 2005: 8-me i 5-te miejsce. Wobec wycofania Małysza z TCS, dostał szanse występu w tych prestiżowych rozgrywkach. W Innsbrucku był 26 - pierwsze punkty w PŚ, a w Bischofshofen został sklasyfikowany na 35 miejscu.

Potem dobre starty zaliczył ponownie w CoC. W Planicy na K-120 był szesnasty i drugi. Pojechał do Japonii, gdzie w Sapporo odniósł zwycięstwo w jednym z trzech konkursów. Wszyscy liczyli na dobry start na tej samej skoczni podczas Pucharu Świata. Śliż jednak zajął dopiero 29 i 23 miejsce. Mimo tego dwa razy punktował i mógł zaliczyć japoński epizod za bardzo udany.

Z formy w Zakopanem nie mógł być zadowolony. Dwukrotnie nie wszedł do finału. Mimo tego dostał szanse występu na Olimpiadzie. W debiucie na dużej skoczni nie wszedł jednak do konkursu.

Na MP zajął 7 i 6 miejca, choć eksperci spodziewali się po nim dużo więcej. Nieco poprawił swoje notowania na CoC w Vikersund - 11 i 5 miejsce. Kilkanaście dni później kompletnie zawalił skoki w finałowym konkursie CoC w Bischofshofen. Mimo braku punktów w Austrii, zajął wysoką, 8 lokatę w klasyfikacji końcowej. Był to ostatni jego start tej zimy.

c.d.n.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« marzec 2006 - wszystkie artykuły
Komentarze
fan skoków
@Daria
Załóżmy że odpuścił jemu. Ale jeśli tak to jak to się stało że w II-giej serii Małysz skoczył 132 metry? Czy uważasz że zawodnik który ma zamiar odpuścić wygraną to tyle skacze ? Moim zdaniem to by było conajmniej dziwne. A co do Matei to niech skacze tak długo ile chce, a jak będzie w formie to niech będzie powoływany na zawody. Mnie wszystko jedno ile będzie skakał może nawet do 60 lat jeśli to jemu będzie sprawiać przyjemność. Zauważ że jego drugi słaby skok w Lahti w drużynówce był i tak lepszy od dobrego (jak na skoki w Lahti) Huli. Mówisz że Mateja czasem zwala w drużynówce jak np. Planica 2004, ok zgadzam się. Podam kilka nazwisk skokczków: Koffler, Widhoelzl, Koch, Goldberger, Romoeren, Ingebrigtsen, Pettersen, Forfang, Ljoekelsoey, J.Ahonen, bracia Hautamaeki, Jussilainen, Soininen, Kiuru, Happonen Schmitt, Hannawald, Ritzerfeld, Neumayer, Kuettel, Ammann, Steinauer, Vogel, Landert, Freiholz Janda, Matura, Mazoch, Ł.Hlava, Funaki, Harada, Kranjec, Benkovic, Peterka, Mateja, Stoch, M.Rutkowski, Bachleda, Fatchullin itp. Oczywiście to są tylko niektóre nazwiska, niektóre bym musiał sprawdzić (np.Małysz) ale terazn nie mam czasu. Każdy z nich conajmniej raz zawalił w drużynówce, a tutaj są nie byle jakie nazwiska jak widać. Ci którzy nie zawalili w drużynie to są nieliczne wyjątki.
pozdrowienia
(26.03.2006, 13:53)
Daria
@ fan skoków

Doskonale wiemy , ze forma Adama rosla od jakiegos czasu ,
juz na MP bylo widac , ze skacze bardzo dobrze ,
co potwierdzil podczas Turnieju Skandynawskiego ,
Robert prawdopodobnie będzie kończyl karierę ,
zreszta uważam , ze chyba bardzo slusznie już,bo wyników na PS , brak ,
jedynie podczas druzynowych mozna bylo liczyc na Roberta ale to tez nie zawsze ,
z Roberte ta tak jak na loterii , albo zaskoczy albo nie , albo skoczy dobrze albo , klapa,
a w tym sporcie już czas , żebysmy liczyli naprawdę na druzyne , a nie na to , czy sie komus uda skoczyc , czy nie.
(26.03.2006, 11:10)
fan skoków
@Daria
Jasne, w Kulm też się Małysz Matei podłożył, może niedługo stanie się to zwyczajem. hehehehe. A może wszyscy się jemu podłożyli wtedy?
pozdrowienia
(25.03.2006, 14:48)
Daria
Podejrzewam , ze Adam na Wielkiej Krokwi , zwyczajnie się podlozyl , Robertowi ,
ot , yaka koleżeńska przyslyga ,
prawdopodobnie , Mateja , pozegna sie ze skocznią ,
Adam zrobil mu prezent , naprawdę myslicie , ze Adam , dalby sobie odebrać MP przez Roberta ,
ADam wtedy skakal wysmienicie ,
gdyby chcial , przeskoczylby Roberta z powodzeniem ,
sa kolegami , przyjaciólmi , więc co to dla Adama zrobić mu prezent .
(25.03.2006, 11:06)
Ryszard
Och wy małyszomani(!)
(24.03.2006, 21:15)
sabcia
@Jagaciarz
aha dzieki:)
(24.03.2006, 13:50)
Stawy
przepraszam za błąd
(24.03.2006, 09:21)
tommm
Panie Redaktorze Stawowczyk, Małysz przegrał z Mateją na Wielkie a nie na Średniej Krokwi! Na Średniej Krokwi to Mayłysz był bezkonkurencyjny, a Mateja był daleko za nim. Proszę poprawić ten błąd w tekście, bo to trochę głupie, aby tak fachowy portal pisał nieprawdę :/
(23.03.2006, 22:13)
fan skoków
@Jagaciarz
Stocha była powtórka w Kulm w drużynówce: dobrze w serii próbnej w konkursie fatalnie.
Rzeczywiście to subiektywny ranking, bo nie uważam żeby Mateja i Hula byli gorsi od Śliża i Żyły tylko że ci 2 ostatni startowali głównie w COC i PŚ w Japonii stąd mają lepszy wynik.
pozdrowienia
(23.03.2006, 20:47)
Jagaciarz
@sabcia-piąte
(23.03.2006, 14:16)
sabcia
umknela mi jedna rzec:))..ktore miejsce zajal adam w klasyfikacji generalnej turnieju skandynawskiego?.
(23.03.2006, 13:27)
dzikens
Ten gościu nie umie pisać:/
(22.03.2006, 18:42)
Wehrmacht
Może Kamil wkrótce prześcignie Adama ?? :))
(22.03.2006, 16:07)
Henio
@ Stawy
Czy nie pomyliłeś skoczni na Krokwi?
(22.03.2006, 16:00)
Jagaciarz
Jeszcze a propos Kamila:na pewno na plus należy mu zaliczyć występ na Igrzyskach-wtedy mozna powiedzieć skakał tak,jak oczekiwalibyśmy przez cały sezon.
(22.03.2006, 15:07)
Jagaciarz
@daf Hm niby rzeczywiście biorąc pod uwagę wynik punktowy +bardzo udane Igrzyska sezon w wykonaniu Stocha był lepszy od poprzedniego.
Ja jednak tych punktów w Pragelato w zeszłym roku nie przypisywałbym tylko przypadkowi.

Po udanym LGP,gdzie skończył w 15ce oczekiwania wobec niego były większe,jak się okazało niepotrzebnie.
Z Kamilem jest trochę jak dawniej z Jandą:nieraz nawet świetne występy w kwalifikacjach(vide Innsbruck,ale też MS w lotach na Kulm),a w konkursach zjada go napięcie.
Bo przecież jak inaczej wytłumaczyć brak zakwalifikowania do 30tki w lotach(także do konursu w Planicy)czy bardzo słabe występy w Turnieju Nordyckim,gdzie w kwalifikacjach było naprawdę nieżle.Tylko pechem...?

Jestem ciekaw dalszej kariery Kamila,miejmy nadzieję,ze w końcu się przełamie,tylko po prostu nie mozna w stosunku do niego mieć ,przynajmniej jak na razie,wygórowanych wymagań.
(22.03.2006, 15:03)
daf
"Poprzedni sezon i 7 miejsce w konkursie PŚ w Pragelato to była zapowiedź jego wielkich możliwości. Ten sezon jednak nie był tak udany."
- no ja bym polemizowal - rok temu wszystkie punkty PS zdobyl w Pragelato w loteryjnym konkursie (cos jak Urbanski w CoC w Engelbergu), w tym sezonie punktowal 5 razy no i dobry start na ZIO. Moze to wszystko to nie bylo to, czego oczekiwalismy, ale moim zdaniem jednak lepiej niz przed rokiem.
(22.03.2006, 14:28)
Glon
Szkoda, że zaczęliście od 1 w rankingu, chyba lepiej "od końca'?
W Engelbergu Adam był 13 (17 po I serii).
(22.03.2006, 14:13)
Radek
Adam przegrał na Wielkiej Krokwi z Mateja a nie na średniej...
(22.03.2006, 13:24)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Podsumowanie sezonu Polaków - część 1
Podsumowanie sezonu Polaków - część 1

Podsumowanie sezonu Polaków - część 1

Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2024 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich