Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
7
8
9
10
11
14
15
16
17
21
22
23
24
25
28
29
30
wrzesień 2020
Najbliższe zawody
03.10.2020, godz. 10:00
Rasnov HS-97
FIS Cup K

Dziś prezentujemy drugą część wywiadu, w którym Andreas Kuettel (zawodnik z Einsiedeln) wyjaśni podstawowe zasady skoków narciarskich, a także postara się opisać w słowach to, co czuje w każdej z faz skoku.

Rozbieg

- Szerokość torów jest regulowana przez FIS. Nie mniej istnieją pewne dopuszczalne różnice na skoczniach. Jakie konsekwencje na skok ma szerokość torów?

Szerokość torów wpływa na to jak czujesz się podczas ześlizgnięcia się w dół. Jeśli czujesz, że wszystko idzie dobrze to odprężasz się. Jeśli zaś odczuwasz, że z trudem się poruszasz wtedy zawsze jesteś trochę spięty i trudno jest skoczyć swobodnie, z lekkich nóg. Jeśli chodzi o tory w Zakopanem to mnie one odpowiadają, bo nie są zbyt szerokie. Są niejako dla mnie "naturalne". Inaczej jest w Pragelato, gdzie ostatnio trenowaliśmy. Choć lubię tę skocznię, to tamtejsze tory są nieco szersze, przez co miałem trudności w odnalezieniu odpowiedniej pozycji najazdowej. Dlatego też nie skakałem tam dobrze. Pozycja najazdowa jest w skokach sprawą kluczową. Jeśli jest niewłaściwa, to cały skok jest pełen błędów.

- Jak odnaleźć tę pozycję?

Oczywiście skoczkowie przechodzą pewne imitacje. Ale czym innym jest trening w hali, a czym innym skoki na skoczni. Kiedy przyjeżdżamy na zawody naszym podstawowym zadaniem jest odnalezienie właściwej pozycji w zaledwie dwóch czy trzech skokach. Niestety nie mamy na to więcej czasu.

- I jest to możliwe...

Tak. Większość skoczków odnajduje ją już w pierwszym skoku. Czasami bywa też tak, że musisz ułożyć się przeciwnie niż mówi ci, przeczucie. Wydaje ci się, że wszystko robisz dobrze, a potem patrzysz na nagranie i widzisz, że punkt ciężkości jest za bardzo z tyłu. To trochę komplikuje sytuację.

- W takich momentach skoczek sam do podobnych wniosków dochodzi czy trener też ma w tym swój udział?

Właściwie to sprawa obojga. Czujesz, że coś nie gra, ale nie wiesz co to takiego. Potem rozmawiasz z trenerem i oglądasz powtórki. Wszystkie te trzy elementy razem dają nowe wyobrażenie o tym jak skok powinien wyglądać. Idziesz na skocznię i wprowadzasz poprawki w życie.

- Wszystko odbywa się z ogromną szybkością. Czy odczuwasz prędkość, którą przyjmujesz na rozbiegu?

Nie. Po tylu latach skakania naprawdę nie czuję tej prędkości. Może gdy skaczę na mamutach, gdzie prędkość wynosi powyżej 100 km/h. Wtedy jednak nadal nie odczuwam samej prędkości, lecz tę 10-kilometrową różnicę w prędkościach pomiędzy dużą, a mamucią skocznią. Tego uczucia nie da się porównać z żadnym innym. Nie czujesz się tak jakbyś siedział w samochodzie i pędził z dużą szybkością. Ty po prostu sam się poruszasz. Kiedy zbliżasz się do progu czujesz opór powietrza na swoich ramionach i myślisz sobie: "teraz mogę skakać bardziej agresywnie", ale to nie jest dobre rozwiązanie [śmiech].

- Mówi się, że skoczkowie to ludzie bardzo odważni. Nie każdy człowiek miałby tyle odwagi by skoczyć w dół z takiej wysokości.

Tak, jesteśmy odważni [śmiech]. A tak poważnie, niektórzy bardzo dobrzy skoczkowie obawiają się innych rzeczy. Dla mnie ważną sprawą jest to, by podejmować ryzyko również w innych dziedzinach. Lubię niebezpieczne sporty wodne. Chciałbym kiedyś skoczyć z urwiska ze spadochronem. I zrobię to kiedyś!

Próg

- Jaka jest prawidłowa pozycja najazdowa?

Opierasz się na całej stopie, a nie na jej części. Ważne jest by zachować odpowiedni punkt ciężkości. Ciało skoczka musi być giętkie, by łatwo poddawało się ruchom powietrza. Głowa powinna być tak pochylona, by znajdowała się na jednym poziomie z ramionami. Plecy muszą być wyprostowane, a stopy lekko zwrócone palcami na zewnątrz. Ważne jest to, że gdy zbliżasz się do progu nie ruszasz się tylko przesuwasz punkt ciężkości w górę i prostujesz nogi. Skoczek powinien lekko wyprostować nogi już na progu.

- A jeśli na przykład będzie mieć całkiem wyprostowane nogi na progu to wpłynie to w jakiś sposób na dystans?

Nie, to tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Znacznie ważniejszy jest timing. Jeśli skok jest trochę spóźniony, ale pociągniesz go i zakończysz tak jak zwykle, to wszystko będzie w porządku. Jeśli zaś zbyt wcześnie przyjmiesz końcową pozycję najazdową to narty nie zbliżą się do ciebie we właściwy sposób po wybiciu. Opadną i będziesz musiał zaczekać na nie, by przybrać właściwą postawę w locie.

- W takim razie czy skoczek może oddać daleki skok w przypadku zbyt wczesnego albo zbyt późnego wybicia?

Tak może.

- Od czego więc zależy długość skoku?

Od techniki i właściwie tylko od niej. Oczywiście ważne jest to jak sobie radzisz w powietrzu. Jeśli chodzi o mnie to czuję, że skaczę, ale dopiero po 60, 70 metrach odczuwam, że lecę w powietrzu. I to odczucie jest prawidłowe. Skoczkowie odnoszą wrażenie, że unoszą się do góry, tak naprawdę jednak spadają w dół. Moja technika polega na tym, że na progu uaktywniam pełną moc, ale narty dopasowują się do mnie bardzo późno.

- Skoki narciarskie to ćwiczenie, którego wykonanie trwa 10-15 sekund. Jednak sama chwila wybicia to podobno zaledwie 0,3 sekundy. Skoki w dużej mierze są więc mechanicznymi odruchami. Jak ćwiczysz refleks?

Jednym z takich ćwiczeń jest na przykład sprint. Ja osobiście przechodzę również szczególny trening oczu, ale to tajemnica [śmiech]. Mogę jednak zdradzić, że są to zwykłe ćwiczenia, które można wykorzystywać w codziennym życiu. Jeśli chodzi o ekipę szwajcarską to refleks ćwiczymy nie tylko optycznie. Część zadań, związanych jest ze słuchem. Na szczęście nigdy nie musiałem skupiać uwagi na refleksie, bo nigdy nie miałem z nim problemów.

- A skąd wiesz, że zbliżasz się do końca rozbiegu?

To w dużej mierze kwestia przeczucia. W zimie na progu jest też wbitych szereg gałązek. Ja jednak staram się nie patrzeć na nie, tylko na całość.

ciąg dalszy nastąpi...
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« wrzesień 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
fan skoków
@Ewelinka
Szczerze, naprawdę nie widzę w tej wypowiedzi nic nic nie kulturalnego, a widziałem naprawdę nie kulturalne.
pozdrowienia
(29.09.2005, 19:49)
Ewelinka
indor
@Stawy
I nie mów mi co mam robić, bo jak będę chciał, to bedę czytał niedokładnie i przekrecał.

To jest wypowiedż @ Indora - bardzo kulturalna , prawda ??
Ja również , zauwazylam , że Indor , zawsze i wciąż krytykuje nie tylko Adama , ale i wszystkich z ekipy , od niego akurat nigdy nie doczejamy się nic pozytywnego , na temat naszych sportowców,
i to nie tylko na tej stronce , na innych też ma takie wypowiedzi.
(29.09.2005, 11:54)
fan skoków
@Ewelinka
A który punkt regulaminu Indor narusza??? Nie przesadzajmy.
Fajny wywiad.
pozdrowienia
(29.09.2005, 11:23)
Ewelinka
O , i racja , a jak będziesz sie stawial , jeszcze bardziej , to

@ Stawy będzie cię wywalal , to proste .
(28.09.2005, 22:41)
Fanka z Poznania
@ Indor

to naprawdę dziwne , że zawsze to co zle , kojarzy ci sie tylko z Adamem , z nikim innym ,
a o ile wiem , to zawsze skacze 50-ciu skoczków zimą .
Może skojarzysz raz z tym , 48-mym , lub ostatnim , co ??
bo jak narzie , Adam nalezy do ścislej czolówki.
(28.09.2005, 22:39)
Fanka z Poznania
@ Indorku -
tu też , nie dajesz Adamowi spokoju ??
patrz , nareszcie ktos inny zwrócil tobie uwagę ,
czy ty sam nie widzisz , w sobie nic negatywnego ?
przecież jestes znany z tego , że zawsze i wciąż , będziesz przeciwko polskim skoczkom i ich trenerom ,
musialeś znów do swojego porównania wybrać Adama ??
a już myślalam , że choć troszkę się zmienileś i swoje podejście do polskich sportowców również , a tu co ??? wielka kicha !!!
to przykre .I nie tylko Adam szukal idealnej pozycji dojazdowej , robilo to wielu skoczków , tak jest co roku , na każdych zawodach i kwalifikacjach.
(28.09.2005, 22:35)
indor
@Stawy
I nie mów mi co mam robić, bo jak będę chciał, to bedę czytał niedokładnie i przekrecał.
(28.09.2005, 20:47)
indor
@Stawy
Wiem, co czytam, ale przez cały ostatni sezon trąbiło się o szukaniu przez Małysza idealnej pozycji dojazdowej, ze z tym ma problem itd. I tak mi się jakoś skojarzyło i w kontekście wypowiedzi Kuttela miało być śmieszne..
(28.09.2005, 20:46)
Ushuaia
Popieram Norgefana. Precz z oceną. Wywiad jest super !
(28.09.2005, 20:32)
Stawy
@indor: to co zacytowałeś dotyczy jednej skoczni, a nie każdej, więc czytaj dokłądnie i nie przekręcaj
(28.09.2005, 12:46)
indor
"Większość skoczków odnajduje pozycję już w pierwszym skoku "
A biedny Adam całą zimę się męczył... i jeszcze nie znalazł..
(28.09.2005, 11:09)
Norgefan
Nię bedę po raz kolejny słodzić (chociaż powinnam;) Wywiad jest MEGA ! Zastanawim się tylko, czemu najlepsze teksty na SNC dostają mniej punktów w ocenie. Czyżby czytelnicy zazdrościli??? A w ogóle wywalcie to ocenianie. Lepszy byłby "licznik" ogladalności.
(28.09.2005, 10:01)
kibic z Augustowa
Kolejny raz to mówie: Świetny wywiad i świetny pomysł! Z innymi skoczkami można by to było też spraktykować... Z takim Ahonnenem... Albo z Małyszem... :) Albo z Jandą... (nie Krystyną tylko Jakubem Jandą...) :)
(27.09.2005, 19:54)
swissair
Powtarzam sie, ale go bardzo lubie.
I nic na to nie poradze na te moje szwajcarskie sympatie.
(27.09.2005, 19:50)
Bułka
Noora, a dawaj :D zalatwiamy sobie u niego korki :D w koncu skoro Kajtel to taki znawca i do tego wuefsta to nie powinien miec nic przeciwko :D
(27.09.2005, 18:29)
Noora
Hmm... no chętnie bym się na takie korki zapisała :D
(27.09.2005, 18:00)
Fanka z Poznania
Nareszcie wiem , dokladnie , na czym polega oddanie prawidlowego skku ,
tak naprawdę to patrzę w telewizji na każdy skok skoczka i nie analizuje go , jak to robia i ile czynników jak waznych sklada się na taki skok.
Adam sam kiedyś w jednym z wywiadów wspominal , że na niektórych skoczniach , tory rozbiegu są ustawione pod wzrost tych wyższych zawodników , i on z racji tego , że jest niskimzawodnikiem , ma trochę utrudnione zadanie , bo nie może calkiem jechac na calych stopach ,
wtedy , niektórzy z forum/nie tu/ , mysleli , ze zmyśla , ale widze , ze to prawda ,
żeby oddać ten jeden jedyny skok , skoczek nieżle musi być skoncentrowany ,

Bardzo dobry wywiad , Gratuluję tej redakcji .
(27.09.2005, 17:56)
LoveSkijumping
Kuettel może nam udzielić korepetycji..łożesz..ale by zarobił:P:P
(27.09.2005, 16:54)
Dodaj komentarz
Jesteś niezalogowany!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
« regulamin komentowania »
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Teoria skoku narciarskiego - Andreas Küttel cz.2
Teoria skoku narciarskiego - Andreas Küttel cz.2

Teoria skoku narciarskiego - Andreas Küttel cz.2

Kalendarium
Andraz Pograjc
Dziś urodziny obchodzą:
Najbliższe zawody
3 października 2020 (sobota)
07:15
FIS Cup Rasnov
odprawa techniczna K/M
08:30
FIS Cup Rasnov
oficjalny trening K
09:15
FIS Cup Rasnov
seria próbna K
10:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. K
13:30
FIS Cup Rasnov
oficjalny trening M
14:15
FIS Cup Rasnov
seria próbna M
15:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. M
4 października 2020 (niedziela)
08:30
FIS Cup Rasnov
seria próbna K
09:30
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. K
12:00
FIS Cup Rasnov
seria próbna M
13:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. M
9 grudnia 2020 (środa)
19:00
MŚ Planica
odprawa techniczna
10 grudnia 2020 (czwartek)
14:00
MŚ Planica
oficjalny trening
16:00
MŚ Planica
kwalifikacje
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Oglądaj skoki narciarskie w Eurosport Player - wszystkie kwalifikacje i konkursy LIVE Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Reklama
Skoki.tv - filmy o skokach narciarskich Blaster.pl - hosting, domeny, konta pocztowe, serwery wirtualne
Sonda
Kto był bohaterem sezonu 2019/20?
Stefan Kraft
Karl Geiger
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
Stephan Leyhe
Marius Lindvik
Philipp Aschenwald
Piotr Żyła
Yukiya Sato
Ryoyu Kobayashi
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2020 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich