Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
7
8
9
10
11
14
15
16
17
21
22
23
24
25
28
29
30
wrzesień 2020
Najbliższe zawody
03.10.2020, godz. 10:00
Rasnov HS-97
FIS Cup K

Ośmiokrotny mistrz Polski w skokach narciarskich, trzykrotny mistrz Polski juniorów, zdobywca trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 1979/80 - o tych tytułach marzy wielu polskich skoczków, lecz osiągnąć je mogła tylko osoba o niespotykanym talencie. Człowiek charakteryzujący się śmiałością, perfekcjonizmem, stylem, który podziwiał cały świat, oraz niemal niebudzącą zastrzeżeń techniką. Zawodnikiem tym jest Stanisław Bobak - jedna z największych sław polskiego narciarstwa.

Urodzony 12 marca 1956r w Zakopanem, zawodnik klubu WKS, rozpoczął treningi pod wpływem starszego brata Tadeusza, który również był skoczkiem. Jego początki nie były nadzwyczajne: jak wielu ówczesnych młodych zawodników zaczynał od prostego i niewymagającego sprzętu, aby później zdobywać coraz lepszy dzięki swoim dobrym wynikom. Jan Furman jako pierwszy wprowadził go w świat sportu. Kolejnymi trenerami byli Janusz Fortecki, Lech Nadarkiewicz i Tadeusz Kołder. To właśnie oni odkryli jego talent i umiejętnie poprowadzili jego karierę. Jak wypowiadał się Jan Furman: "Rwał się do skoków jak nikt inny. Wiedziałem doskonale, że w tym przypadku pośpiech nie jest wskazany, talent musi się rozwijać jak najpiękniejszy kwiat. Mając 16 lat skakał na Krokwi ponad 100 metrów, nie miał więc żadnych problemów ze zdobyciem tytułu mistrza Polski juniorów." Jak się okazało, to mu nie wystarczyło...

W połowie lat 70-tych stał się sensacją na skoczniach europejskich. Dzięki Turniejowi Czterech Skoczni w 1975 roku wpłynął do międzynarodowego świata skoków. Poprzez świetne wyniki w Oberstdorfie, Innsbrucku i Bischofshofen, gdzie pobiłby rekord skoczni o 5 metrów, gdyby nie podparty skok, zajął ostatecznie 5 miejsce w klasyfikacji generalnej Turnieju. Rok później wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich - niestety bez sukcesów. Poniekąd winić za to można technikę, a raczej sprzęt Polaka, który nie dorównywał ekwipunkowi zawodników innych drużyn. Jednak tego samego roku zaliczył kolejny sukces w Turnieju Czterech Skoczni, kończąc rywalizację na szóstym miejscu. Rok później doznał kontuzji kolana, co wyeliminowało go ze startów na jakiś czas, choć jednocześnie nie przeszkodziło w zdobyciu kolejnych tytułów mistrza Polski. W 1979 roku po raz pierwszy spróbował swych sił w Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich w Planicy, zdobywając 12. miejsce, a dwa lata później w Harrachovie był 18. Wtedy też oddał najdłuższy skok w swojej karierze - 153 m.

Rok 1980 Stanisław Bobak może zaliczyć do wyjątkowo udanych. Zdobył wtedy 1. miejsce w Turnieju Bohemii, w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata był 3 (była to pierwsza edycja PŚ w historii skoków). W tym roku rozgrywane były również Igrzyska Olimpijskie w Lake Placid, podczas których Polak był bliski zdobycia medalu. Po pierwszej serii zajmował wysokie 4. miejsce i miał duże szanse na poprawę lokaty, jednak nie wyszedł mu drugi skok i ostatecznie zakończył rywalizację na miejscu 10. Przez kolejne lata regularnie plasował się w światowej czołówce.

"Bobak wydaje się być pierwszym polskim skoczkiem, który doszedł niemal do ideału przy odbiciu i wyjściu z progu." - tak wypowiadał się o nim trener Tadeusz Kaczmarczyk. Za jego największe osiągnięcie niewątpliwie można uważać 3. miejsce w Pucharze Świata 1979/80. W swojej karierze oddał ponad 10 tysięcy skoków i niewątpliwie należy do legend skoków narciarskich.

Dziś ten niesamowity człowiek potrzebuje naszej pomocy!

Stanisław Bobak ma poważne kłopoty zdrowotne. Odbywa leczenie w Szpitalu przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie, jednak jego sytuacja jest nadwyraz skomplikowana i niezbędne jest wsparcie finansowe. Polski Związek Narciarski oraz Tatrzański Związek Narciarski organizują pomoc dla Bobaka. Jeżeli Wam również nie jest obojętne zdrowie legendy polskich skoków narciarskich, wspomóżcie jego leczenie! Bez Waszej pomocy może okazać się ono niemożliwe!

Gorąco prosimy wszystkich troszczących się o los Bobaka o wpłatę datków na konto:

BPH S.A. Zakopane
41 1060 0076 0000 3000 0899 0704
z dopiskiem "Pomoc dla Staszka"

Telefon kontaktowy: (018) 20 71 636

Nie możemy zapominać o ludziach, którzy tak wiele uczynili dla rozwoju sportu w naszym kraju.

Dokładną sylwetkę Stanisława Bobaka znaleźć możecie w galerii sław:
zobacz sylwetkę Stanisława Bobaka >>
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« wrzesień 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
radek0184
Alexander Herr w polskiej kadrze!!! Jest szansa!!!
(27.09.2006, 07:51)
szczepan
życze ci szybkiego powrotu do zdrowia.Czytałem o tobie wiele w encyklopedjach skoków narciarskich i wiem ile dla polaków znaczysz.
(02.01.2006, 18:41)
Ushuaia
autor: Gall (--.internetdsl.tpnet.pl) data: 2005-12-27 18:49:45
temat: RENTA DLA PANA STASZKA

Myślę, że należy zaapelować do Premiera o rentę dla Pana Stanisława i dlatego wysłałem e-mail do kancelarii Premiera na adres cirinfo@kprm.gov.pl

Jeżeli chcemy zadziałać - możesz skopiować ten tekst (taki wysłałem) i również wysłać, może zasypanie skrzynki coś pomoże... Można spróbować także wysłać to zwykłą pocztą

Temat: Prośba - Do wiadomości Prezesa Rady Ministrów RP Pana Kazimierza Marcinkiewicza

Treść: Szanowny Panie Premierze!

W imieniu wielu ludzi zainteresowanych sportem, zwracam się do Pana z prośbą o pomoc znanemu skoczkowi narciarskiemu, Stanisławowi Bobakowi. Pan Stanisław występował na skoczniach świata przez wiele lat, w latach 70. i 80. XX wieku. Należał do światowej czołówki. W pierwszym sezonie Pucharu Świata - najbardziej prestiżowym cyklu w skokach zajął 3. miejsce, co jest jednym z największych sukcesów w polskim narciarstwie, obok wcześniejszych zwycięstw Ś.P. Stanisława Marusarza, czy późniejszych Adama Małysza. Pan Stanisław został uznanym zawodnikiem w Polsce i na całym świecie. Po zakończeniu kariery miewał problemy zdrowotne. Jednak Jego stan znacznie się pogorszył w tym roku. Miewał biegunki i jadł bardzo mało, prawie umarł z głodu. Trafił do szpitala. Obecnie żywi się przez kroplówkę, z powodu bardzo groźnej choroby jelit. Konieczna jest operacja. Przeprowadzenie jej jest jednak bardzo ryzykowne. Na dodatek dochodzi kwestia pieniężna. Pan Bobak jest w fatalnej sytuacji finansowej. Jego renta wynosi zaledwie 500 złotych. Dlatego szczerze prosimy Pana o przyznanie renty specjalnej Panu Stanisławowi. Z takiej możliwości korzystali Pańscy poprzednicy na stanowisku Premiera. Mamy nadzieję, że nie odwróci się Pan od wielkiego sportowca, ale przede wszystkim bardzo chorego i biednego człowieka i rozważy taką możliwość.

Z poważaniem
Kibic skoków narciarskich


(28.12.2005, 11:38)
Ushuaia
Do WSZYSTKICH, którzy chcą pomóc.
Wyślijcie do Premiera Marcinkiewicza prośbę o przydzielenie Panu Stanisławowi BOBAKOWI RENTY SPECJALNEJ. To wstyd dla nas i naszego kraju, by człowiek, który dawał nam tyle radości teraz żył w nędzy i nie miał środków na leczenie.
Wysłanie e-maila nic nie kosztuje !!!
(28.12.2005, 08:58)
Marek
Boze!!! Ludzie co Wy tu wymyslacie? Nie dacie bo sami nie macie. No i dpbrze a po co przy okazji tragedi czlowieka dorabiac ideologie. Ktos pisze o myciu wlosow w plynie do mycia naczyn. A moze komputerek sprzedac, kupic troche towaru, sprzedac kupic wiecej towaru sprzedac - nie! - lepiej narzekac. Uszanujcie drugiego ktory cierpi i moze to czytac. Swoje zale wylewajcie na forach spolecznych i politycznych. Nie chcecie pomagac to nie, ale nie piszcie tych bredni. Tacy wszyscy biedni a komputerki maja. Dziwne. A tym co mysla o takich akcjach, ze to sposob na wyludzenie pomocy ZYCZE aby, gdy sami beda w potrzebie taka pomoc dostali. Acha i jescze jedno. Wesolych Swiat Rodacy.
(20.12.2005, 05:49)
Polka
Witam. Przeczytałam wypowiedż pana Zbigniewa Wieczorka i jestem wstrząśnięta. Nikt nie pomógł mu w operacji twarzy. To bardzo smutne. Teraz musi siedzieć w dmu, bo jak można z taką twarzą pokazywać się publicznie. Przecież to horror. Współczuję panu panie Zbigniewie. A więc to kolejny przypadek "olewania" rodaków przez nasz rząd. Te byki tylko na siebie patrzą. Mają pieniędzy pod dostatkiem i nie wiedzą co z nimi robić. A ludzie potrzebują pomocy. Mam 56 lat i też chciałabym mieć więcej pieniędzy. Zadbałabym o siebie by być atrakcyjniejsza. (...) A. Zorganizowałam akcję i zbieram pieniążki dla pana Stanisława i dla pana Zbigniewa. Pomogę.(...)
(23.11.2005, 17:23)
Anita z Tryla
Widzę, że ludzie chcą pomóc panu Stanisławowi. Ja też chętnie pomogę, ale niech nam prezydent do kasę. Ten człowiek tylko patrzy jak zgarnąć kasę od biednych polaków. Sam nagarnia sobie kieszenie pieniędzmi, a my wegetujemy. Ja nie mam nawet za co sobie mydła kupić, myję się samą wodą, a włosy myję płynem do naczyń. Nie mam co jeść. Wstyd mi, że chodzę brudna i śmierdząca. Wszyscy chcemy więcej pieniędzy na życie. Niech te bawoły z rządu tak żyją jak my za grosze.
(23.11.2005, 12:16)
Zbigniew Wieczorek
Witam panie Stanislawie. Mam nadzieje, ze nikt panu nie pomoze! Ja tez ubiegalem sie o taka pomoc. Mialem miec operacje twarzy, bo mialem wypadek. i teraz musze siedziec w domu, bo kazdy mnie wytyka palcami. moze akorat pan bedzie mial szczescie, bop ja takiego nie mialem. Moze panu pomoga te kalabuchy, co przy korycie sa, bo mi nikt nie chcial pomuc, nawt rodzina sie odsunela odemnie. Ale takie jest zycie. Pozdrawiam Zbigniew.
(23.11.2005, 12:15)
tomaszek 78
Witam was. Zgadzam sie z Polka, no szkoda czlowieka, ale kto nam pomoze, jak nam starcza ledwie na chleb, a nasze kalabuchy tym sie nie interesuja, masla tylko jak do swojej kieszeni nagarnac nasze pieniadze. Tez mi pozostalo sie tylko pomodlic.
(23.11.2005, 12:08)
Polka
Bardzo mi przykro, że nasz wielki skoczek jest tak bardzo chory. Gdybym miała pieniązki wpłaciłabym tyle ile bym mogła, ale niestety w naszym kraju dla zwykłych ludzi pieniądze to rzecz niedostępna. Niech nasz nowy prezydent się tym zainteresuje i pomoże potrzrebującym. Ale on woli sobie wyjeżdżać na wakacje za 20.000.000 mln nowych złotych. Gdzie tu sprawiedliwość ? Niech te "byki" dadzą pieniądze, bo zwykli ludzie nie mają skąd ich brać. Mi pozostaje tylko modlić się za zdrowie pana Stanisława. Niech Bóg ma go w opiece.
(21.11.2005, 13:39)
21 = 22
Jesteśmy z tobą Stanisławie Bobaku i pomożemy ci przeżyć, zrobimy wszystko abys wyzdrowiał, mam nadzieję że jeszcze będziesz normalnie żył
(26.10.2005, 16:51)
AndrzejTczew
ja się zgadzam z wszytkimi którzy chca pomóc! ale mam pytanie bo nie wiem czy nie doczytałem czy tez nie ma tego nigdzie ale co tak naprawde jest Stanisławowi Bobakowi??
(27.09.2005, 17:26)
fan skoków
Życze S.Bobakowi szybkiego powrotu do zdrowia. Co do sprawy naszego państwa ja nie wiem czy ma z czego dawać, mam nadzieję że "POPiS" arobi coś z biedą w naszym kraju i bezrobociem (teraz to chyba za daleko wszedłem w politykę).
Mam takie pytanie: czemu w Galerii Sław redakcja nie umieściła rekordu życiowego Bobaka skoro on jest znany?
pozdrowienia
(26.09.2005, 23:04)
Liana
Reklama jest rzeczą bardzo kosztowną. Osiągnięcia sportowe są jedną z najtańszych form promocji kraju i tacy ludzie jak Staszek Bobak powinni dostawać od państwa taką pomoc, na jaką zasługują.
(26.09.2005, 12:46)
mmm_krakow
Życzę powrotu do zdrowia.
Troche to jednak dziwna sytuacja... Bo to w sumie państwo powinno zapewniać swoim byłym mistrzom opiekę i pomoc, a nie liczyć na "zrzute" od kibiców i kolegów.
(26.09.2005, 11:39)
spiderman
Życzę Staszkowi szybkiego, oby jak najszybszego powrotu do zdrowia!
Z drugiej jednak strony uważam, że w razie takich wypadków powinny być stworzone fundusze na leczenie chorym sportowców. Państwo powinno pomyśleć o takim czymś!
(25.09.2005, 21:50)
Fanka z Poznania
Fundacja Malyszów napewno też się wlączyla do tej akcji , bo wlasnie dlatego Adam z Zona ją stworzyl ,
ale nasz kraj już się tak przyzwyczail do tego , że są wyręczani , jakby to musialo być normą , normalką , a tu nie o to chodzi ,
fundacje moga jedynie wspierać , a calą odpowiedzialność powinno ponosić za los bylych sportowców nasz Kraj ,
a tak nie jest .
(25.09.2005, 14:55)
Fanka z Poznania
Moj komenrarz , na dole zostal urwany , nie wiem dlaczego .
(25.09.2005, 14:50)
Fanka z Poznania
zyli do tego , napewno tak , bo po to powstala taka fundacja ,
ale nie w tym rzecz , Gdzie tu nasze kochane Państwo Polskie , które w pierwszej kolejności powinno pomagać bylym sportowcom , czesto jest tak , że ci sportowcy , którzy zdobywali slawe kiedyś dla Polski , dzis pozostawieni sa samym sobie , na laske innych , wlasnie takich fundacji ,
to świadczy tylko o ulomności naszego kraju ,
gdyby nie wlasnie takie fundacje , to często byli sportowcy nie mieliby nawet na chleb a szkoly sprzętu sportowego ,
TO WSTYD ,
nasze wladze powinni się wstydzić , i tyle ,
jest wielu takich sportowców , którzy kiedyś zdobywali slawe i najwyższe laury dla Polski a dziś ?? nie mogą związać końca z końcem , krew mnie zalewa jak czytam takie rzeczy ,
ale cóż , jest jak jest , nic nie zmienimy , chyba , że nasz kraj obudzi się kiedyś ,
póki co , powinnismy jakos pomóc Staszkowi , nie ma co biadolic , to na nas kibiców taki sportowiec może liczyć , co ja uczynię , każda nawet drobna wplata może przyczynić się do jego wyzdrowienia , a z tego co wiem sprawa jest bardzo poważna ,
więc do dziela kibice i pomóżmy , Staszkowi ,
Serdeczne Pozdrowienia dla Staszka od Poznaniaków.
(25.09.2005, 14:48)
Blue Air
Nie roznimy sie az tak bardzo : )
Ja osobiscie wiem , ze przyjaciol poznaje sie w biedzie. I oczywiscie jak najbardziej nalezy sie Staszkowi maksymalna pomoc od panstwa.
Tyle, ze znam malo szczegolow i nie wiem konkretnie o jakie np. leki chodzi.
Ale mysle, ze " zrzutka " od zawodnikow i kolegow nie zaszkodzi.
Ja mieszkam w bogatym kraju, ale gdy sie jest chorym licza sie tak naprawde przyjaciele i bliscy.
Zycze Staszkowi pokonania choroby, pozdrawiam z dalekiej Polnocy .
(25.09.2005, 14:45)
snow
@ Blue Air
I tu sie roznimy :)
Uwazam, ze kazdemu kto jest w stanie rozslawic imie Polski nalezy sie nie tylko wdziecznosc (ze strony wladz) ale tez opieka gdy sie wydarzy cos zlego. Nie powinno byc tak, ze "mecenas panstwowy" wypina zyc i powiada radz sobie sam.
W koncu wszyscy placimy podatki i ten "wdowi grosz" powinien sie znalezc dla kogos takiego jak Staszek Bobak.
Staszek nie jest byle "Kowalskim" dlaczego zatem jego leczenie musi byc wynikiem dodatkowej skladki spolecznej!
To jest paranoja, lecz te paranoje spora czesc populacji, w Polsce, przezywa od dobrych 60 lat.
(25.09.2005, 14:24)
...
Dlaczego? w polskich realiach wybitny sportowiec musi prosic sie o jaluzne?!
Dlaczego miernota taka jak wypisz wymaluj Pawel Wlodarczyk moze dowolnie "mieszac" i uwazac sie za alfe i omege?!
Moze dlatego, ze w klraju brak jest chetnych zeby powiedziec - "chwatit!"
Sam nie wiem, jestesmy w UE lecz nasi "wlodarze" ciagle pochadza z PRL!
Cos trzeba z tym zrobic, chocby dzis!!! :)
(25.09.2005, 14:12)
Blue Air
@snow
A co ma ustroj do tego ?
Jest wielu zamoznych sportowcow i artystow w Polsce i to oni powinni przede wszystkim pomoc. Moze zreszta to zrobia.
Mysle, ze jak sie sprawa naglosni to i z zagranicy naplyna srodki. Kto wie, moze i ja sama cos wymysle, bo wiem co znaczy byc chorym i nie moc liczyc na pomoc.
A jaka jest diagnoza jezelimozna zapytac ?
(25.09.2005, 13:59)
snow
I to jest Polska wlasnie :(
"Murzyn" zrobil swoje i moze odejsc!, niestety za "murzynow" robi 99 % populacji jedynie 1 procent plawi sie w dostatku, bez wzgledu na panujacy nam ustroj!
(25.09.2005, 13:12)
Blue Air
Oczywiscie Malyszow - z duzej litery, sorry!
(25.09.2005, 13:01)
Blue Air
Fundacja malyszow miala pomagac w takich przypadkach.
(25.09.2005, 13:01)
ola
POPIERAM !!
(25.09.2005, 10:10)
Fanka z Poznania
Juz jakis czas temu slyszalam , że Stasiu Bobak ma poważne problemy zdrowotne , lecz nie myslalam , że aż tak jest zle .
tak się sklada , że ja akurat pamiętam jego doskonale , pamietam jego osiągnięcia i wspaniale wyniki sportowe,

nie można przejść obojętnie obok takiej tragedii i nalezy pomóc ,
oczywiście ,że POMOGĘ , wplacę na konto tyle ile mogę , jeśli w jakimś stopniu przyczyni się to do poprawy jego zdrowia , to uczynie to z milą chęcią .
Pozdrawiam serdecznie Staszka , mam nadzieję , że wszystko będzie dobrze.
(25.09.2005, 09:51)
Dodaj komentarz
Jesteś niezalogowany!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
« regulamin komentowania »
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Pomoc dla Stanisława Bobaka
Pomoc dla Stanisława Bobaka

Pomoc dla Stanisława Bobaka

Kalendarium
Kevin Horlacher
Dziś urodziny obchodzą:
Najbliższe zawody
3 października 2020 (sobota)
07:15
FIS Cup Rasnov
odprawa techniczna K/M
08:30
FIS Cup Rasnov
oficjalny trening K
09:15
FIS Cup Rasnov
seria próbna K
10:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. K
13:30
FIS Cup Rasnov
oficjalny trening M
14:15
FIS Cup Rasnov
seria próbna M
15:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. M
4 października 2020 (niedziela)
08:30
FIS Cup Rasnov
seria próbna K
09:30
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. K
12:00
FIS Cup Rasnov
seria próbna M
13:00
FIS Cup Rasnov
konkurs ind. M
9 grudnia 2020 (środa)
19:00
MŚ Planica
odprawa techniczna
10 grudnia 2020 (czwartek)
14:00
MŚ Planica
oficjalny trening
16:00
MŚ Planica
kwalifikacje
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Oglądaj skoki narciarskie w Eurosport Player - wszystkie kwalifikacje i konkursy LIVE Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Reklama
Skoki.tv - filmy o skokach narciarskich Blaster.pl - hosting, domeny, konta pocztowe, serwery wirtualne
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Sylwetki ponad 600 osób ze świata skoków
Poszukujesz informacji o zawodniku? Znajdziesz je w naszych sylwetkach...
Sonda
Kto był bohaterem sezonu 2019/20?
Stefan Kraft
Karl Geiger
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
Stephan Leyhe
Marius Lindvik
Philipp Aschenwald
Piotr Żyła
Yukiya Sato
Ryoyu Kobayashi
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2020 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich