Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
maj 2023
Najbliższe zawody
01.08.2023
Courchevel HS-135
LGP M ind.

Kolejna część cyklu poświęcona jest oberstdorfskiej niespodziance - Rokowi Benkovicowi. Co prawda 19 miejsce to dla niego spadek w klasyfikacji pucharowej, jednak osiągnięcia pucharowe Roka bledną wobec jego startów na Mistrzostwach Świata. Dlatego pomimo względnie nie najwyższego miejsca, młody Słoweniec niewątpliwie zawsze będzie wymieniany jako jeden z bohaterów sezonu 2004/05!

19. Rok Benkovic (Słowenia) - 335 punktów (4/-2)

Rozpoczął w sumie nieźle - w Kuusamo zajął miejsce szesnaste - choć trzeba przyznać, że drugi skok w sumie zawalił. Drugi konkurs miał jednak znacznie mniej udany - tylko dwudziesta druga lokata. W Norwegii również punktował w obu konkursach, ale raczej na przeciętnych miejscach: 24 i 22 (w drugim konkursie ani razu nie doskoczył do setnego metra, ale poziom był wtedy wyjątkowo niski). O jego startach w czeskim Harrachovie w ogóle nie warto wspominać, tam bowiem w obu konkursach nie sforsował pierwszej serii (choć skakał powyżej 120 metrów). Do Engelbergu nie pojechał - nie było po co dalej się kompromitować.

Na Turniej 4 Skoczni jechał jako dwudziesty ósmy zawodnik klasyfikacji generalnej. Turniej nie przyniósł żadnej poprawy. W Obersdorfie był ostatni - 92 metry dały mu lokatę tuż za Martinem Schmittem (obu chwały nie przyniósł fakt, iż czterdziesty ósmy był wtedy Chińczyk Zhandong Tian). W Garmisch-Partenkirchen kompromitacji ciąg dalszy... Tam nawet nie przebrnął przez kwalifikacje - niewątpliwie taki wynik dla młodego, obiecującego skoczka był bardzo frustrujący. W Pucharze spadł już na trzydziestą lokatę. Na szczęście pozostałe dwa konkursy w Austrii były już znacznie lepsze. W Innsbrucku w serii KO pokonał swego rodaka - Petera Zontę, by ostatecznie zająć dwudziestą pierwszą pozycję. W Bischofshofen w pierwszej serii zakasował naszego Roberta (który wtedy skakał na tyle dobrze, że uchodził za faworyta tej pary) i uplasował się na osiemnastym miejscu. W Pucharze był jednak dalej na słabym miejscu (dwudziestym dziewiątym).

W Willingen, w drużynie, Benkovic nie zachwycił niczym (jak i cała reprezentacja), podobnie jak w konkursie indywidualnym, po totalnym zepsuciu drugiego skoku zajął dwudziestą dziewiątą lokatę. Do lotów w Kulm nie zakwalifikował się w ogóle, więc w klasyfikacji generalnej spadł na ten czas poza pierwszą trzydziestkę! Benkovic na tym etapie uchodził za jedno z rozczarowań sezonu. W Titisee w pierwszym konkursie był czterdziesty siódmy, dopiero w drugim można było powiedzieć o jego przebudzeniu. Skakał dobrze i równo - co dało mu 12 pozycję. W Zakopanem jednakże znowu zawiódł na całej linii - dwudzieste trzecie miejsce w pierwszym i niebyt (czyli pozycja czterdziesta piąta) w drugim. Do Sapporo Benkovic, jak i wielu dobrych skoczków nie pojechał i podczas tej absencji nastąpił jakiś sportowy cud, bo zaczęliśmy oglądać zupełnie innego Benkovica - Benkovica, skoczka światowej klasy, który zaczął zachwycać swoimi startami kibiców.

Przełom nastąpił w Pragelato - 8 miejsce (za Kamilem Stochem!) było pierwszym w sezonie wynikiem Roka w dziesiątce - i bodaj tylko raz potem się do niej zakwalifikował. W drużynie Słoweńcy byli drudzy (choć trzeba przyznać, że zawdzięczają to bardziej Damjanowi). Na Mistrzostwa Świata Rok jechał jako zawodnik nr 28 światowego rankingu.

19 lutego 2005 na skoczni normalnej w Oberstdorfie działy się rzeczy niezwykłe. Wiatr kręcił raz w jedną raz w drugą stronę, w pierwszej serii najlepiej wiejąc dla zawodników z numerami 27-29. Ale rewelacyjny skok Roka na odległość 101 metrów nie można tłumaczyć tylko warunkami. W drugiej serii sytuacja uległa odwróceniu - do skoku prowadzącego po pierwszej serii Benkovica, prowadził Jakub Janda, który miał do niego 10 punktów straty, a nie oddał skoku rewelacyjnego. Przed skokiem młodziutkiego Słoweńca wiadomo było, że do Mistrzostwa wystarczy mu skok nawet poniżej 90 metrów. Skoczył 91 i było jasne, że mamy sensację! Olbrzymią, choć i tak nieporównywalną z tą z 1995 kiedy to mistrzem został nieznany nikomu Ingebrigtsen. Rok jako nowy mistrz mógł się podobać. Młody, sympatyczny i jak twierdzą moje koleżanki interesujące się skokami, bowiem nie mnie to oceniać - przystojny Słoweniec stał się z miejsca ulubieńcem publiczności. W drużynie na skoczni normalnej dalej błyszczał - i wraz z Damjanem stał się głównym architektem sukcesu - brązowego medalu. Rok, choć na skoczni dużej medalu nie zdobył, był i tak jednym z głównych bohaterów dnia. Znakomite skoki na odległość 137,5 oraz 140 (jeden z dłuższych skoków konkursu) dały mu notę ponad 300 punktów i "tylko" piąte miejsce. Świetne starty przypieczętował czwartym miejscem w drużynie.

W Lahti było w porównaniu z Oberstdorfem tak sobie - piąte miejsce w drużynie i raptem szesnaste indywidualnie - jednak potem już Benkovic w każdym konkursie mieścił się w czołówce. W Kuopio zajął dziewiąte miejsce, w Lillehammer dziewiąte (choć znowu zawiódł w drugim skoku). Benkovic, który nigdy nie stanął na podium Pucharu Świata, najbliżej tego był w Oslo - tam po pierwszej serii był drugi, ale w drugiej nie wytrzymał napięcia i uplasował się ostatecznie na czwartym miejscu - najlepszym w dotychczasowych pucharowych startach. W Turnieju Skandynawskim (który od lat walczy bezskutecznie o prestiż porównywalny z Turniejem 4 Skoczni) był ostatecznie siódmy. Na zakończenie sezonu w lotach w Planicy zmazał plamę z Kulm - w pierwszy dzień był siódmy, w drugi - piąty (a konkurs stał wtedy na niebotycznym poziomie). W sumie więc rzutem na taśmę zajął miejsce dziewiętnaste w PŚ i potwierdził swą wielką klasę.

Reasumując miniony sezon to dwaj Benkovice - ten który skakał przed konkursem w Pragelato - co najwyżej przeciętny i ten z końcówki sezonu - wielka, światowa gwiazda. Miejmy nadzieję, że w przyszłym sezonie zobaczymy tylko to drugie oblicze sympatycznego dziewiętnastolatka, który osiągnął już w skokach tak wiele.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« kwiecień 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
Kasia
No wiesz LL jak chcesz to ci mogę więcej powymieniać :D . heheh LOL
(21.04.2005, 15:49)
LL
Ja tam nie chce nowych czesci...chce zeby ta byla poszerzona !:P
(21.04.2005, 15:35)
LL
Ale, ale...jak tu sie wszyscy na telenowelach znają...:P Prosze, prosze...:P
(21.04.2005, 15:34)
Kasia
...no cóż takie jest moje zdanie...mam nadzieję że dalsza część już wkrótce :) Bo może to nie idzie tak znowu powoli ale nie oszukujmy się heheh szybko to też nie idzie :]
(20.04.2005, 14:31)
Jarek Gracka
następna część będzie kiedy ją zamieszczą, czyli pewnie na dniach. Dzięki w ogóle za wszystkie komentarze :)
(19.04.2005, 21:53)
Kasia...a kto? ;p
no., niecierpliwię się :D Jarek ty nie imprezuj tylko pracuj pracuj , do roboty ;p ;) No..chyba że robisz na dwie zmiany heheh ? njo dobra...nie popędzam ale widzisz jakie masz poparcie w tych podsumowaniach :)))
(19.04.2005, 17:09)
MrSnowman
@LL
Ej ale mnie nie wyzywaj od telenowelarzy! Ja taK sobie tylko żartuje im wypraszam sobie cudy miłości czy inne rosalindy!
@Jarek Gracka
wybacz autorze że ponaglam ale kiedy następna część?
(19.04.2005, 16:54)
Kasia
Ale fajnie,! przed chwilką wróciłam z miasta a tu dyskusja trwa heh :D ładnie z waszej strony...:) taaaa telenowele buhahah, może by tak zbuntowany anioł albo cud miłości ? ;p gorąco polecam :D
@Jarek G.
heheh widzę że reklamka :D a ja się dopiero teraz dowiaduje ze jeszcze gdzieś masz pole do popisu??? oj nieładnie, nieładnie ! :D ciekawie :) tylko w moim oknie zdania nie sa dokończywane np. niesam...heh, jakie zespoły jeszcze lubisz?wyśpiewywać jak na spowiedzi :)
P.S powinni dać ci awans po tych naszych komentarzach ;p
P.S2: NIE ObIjaĆ się. Czas Na numer 18! (W.L)
PS.3 Pozdrawiam.
(19.04.2005, 16:27)
Jarek Gracka
Ja tam to wszystko traktuję w kategoriach żartu i Kasia jak widzę też :D
Co do rocka i metalu to jak kogoś interesuje moje pisarstwo na tym polu to polecam www.pretext.us.edu.pl dział "Gry i zabawy ruchowe". Pozdrawiam
(19.04.2005, 07:48)
LL
Gaszzzzzzzzzzz...romansu nie będzie!Wynieście się wy na jakąś stronkę o telenowelach, co???:P
Panie Jarku, pan powie coś na swoją obronę!?!:D
I nie robić mi z Roka metala!Pffffff....
W środe matuuuuuuuuuura...:(
(19.04.2005, 00:59)
MrSnowman
Ja bym powiedział że wiosna już nawet przyszła, tak więc hehe..... A tak w ogóle Kasiu to do konkurencji się nie wyniesiesz, bo jak dla mnie dla tej strony nie ma żadnej konkurencji:)))
A poza tym po cóż się wynosić jak tam na pewno takich artykułów nie bedzie (a już na pewno takich podsumowań hehe...)
(18.04.2005, 20:51)
uskotko
każdy w redakcji za coś odpowiada. Jarek najwidoczniej pisze podsumowania - i bardzo dobrze, bo świetnie mu wychodzą :) A co do romansu ... hmm, wiosna idzie :D
(18.04.2005, 18:16)
Kasia
hmmm...chyba ktoś ma zbyt wybujałą wyobrażnię :D :D :D
też bym tak chciała ;p
(18.04.2005, 17:57)
Luk
@Kasia
Masz rację! Nie się odczepi MrSnowman!
(18.04.2005, 17:34)
Kasia
@ Mr Snowman
Odczepta się ode mnie Mr Snowman bo powiem mamie ;p
Simon podoba mi się najbardziej ;p ale coby nie było nie widze nikogo innego piszącego podsumowań zamiast Jarka G ;p...temat zakończony? heh chyba się wynoszę stąd do konkurencji :D
(18.04.2005, 17:07)
MrSnowman
@Kasia
Ale i tak najbardziej podoba ci sie Jarek G.........:)))
(18.04.2005, 16:39)
Kasia
Benko jest młodziutki więc ma jeszcze całą karierę przed sobą! Może jeszcze dużo osiągnąć...Fanów mu przybiera ;p Podobnie myślę o Simim ale on się już starzeje heheh ;)
(18.04.2005, 16:34)
Zossia
Rok jest utalentowany i do tego taki przystojny! Cudo....wny!
(18.04.2005, 12:39)
Kasia
yyyy. co?gdzie?jak?jaki romans? ;p ja tylko sie ciesze że jest tu ktoś ( w tym wypadku Jarek Gracka) kto jak ja gustuje w cięższych klimatach ;p no nie czuje się osamotniona :D
co do Jussiego to ja nawet chyba nie wiem który? ten brat Mattiego? ;) Bernar jest fajny!
(18.04.2005, 07:30)
LL
Ale nawet jak Benko miał szczęście...to i tak wielu skoczków może mu tylko pozazdrościć bo mistrzem jest i będzie i dobrze!:P
(18.04.2005, 00:43)
uskotko
@pietras.
Wiesz, ktoś inny powiedziałby, że to wspaniałe przygotowanie - trafić z formą akurat w MŚ... :)
(17.04.2005, 22:49)
Luk
:P
(17.04.2005, 22:12)
Luk
W Oslo Benković nie wyrzymał napięcia ... elektrycznego? :D
(17.04.2005, 22:10)
pietras
nareszcie jakis reportarz o roku.Lubie go bo sie nie przechwala za dobre skoki jest spoko.Jednak jest tez farciarzem tego sezonu, skoro trafil z taaka forma na MS akurat to mowimy o farcie!!!
(17.04.2005, 22:08)
LL
Ej!Odczepta się od pana Jarka!:PŻadnego romasu być nie może!:D I tyle!
Hehehehe....
(17.04.2005, 21:21)
Jarek Gracka
@ PHL
No, wiadomo :) Gdyby coś z tych planów miałoby się urodzić, to poprawiłbym to wszystko i rozszerzył
@ Kasia
Jussi - no jakoś zawsze miałem do niego stosunek raczej neutralny, za to z tych wszystkich rock`n`rollowców zawsze miałem ogromną sympatię do Bernara :)
(17.04.2005, 21:16)
Nowy
@Jarek Gracka
Tego jest okropnie duzo!!!
(17.04.2005, 21:13)
uskotko
odnoszę wrażenie, że kroi nam się tu romans... :P
Powodzenia dla Kasi i Jarka :D
(17.04.2005, 20:07)
Kasia
jakby co to zawsze jest archiwum ;p ale fajna, rzecz co nie ;)
i zawsze otwarta na podsumowania Jarka Gracki ;p
(17.04.2005, 18:30)
PHL
Coraz ciekawsze są te podsumowania.
Nie wiem tylko czy w zdaniu "Ale rewelacyjny skok Roka na odległość 101 metrów nie można tłumaczyć tylko warunkami" nie powinno być sformułowane "rewelacyjnego skoku Roka". Nie żebym się czepiał, ale tak mi się wydaje, a jeśli ma z tego powstać książka (czego serdecznie życzę!) wszystko powinno być na "szóstkę z plusem".
(17.04.2005, 18:17)
MrSnowman
@Jarek Gracka
A tak w ogóle to ja zacząłem sobie w wordzie robić taką jakby "wersję książkową" tego podsumowania... także jakby co to tylko potem wziąć ode mnie i do wydawcy:))) hehe
(17.04.2005, 17:41)
MrSnowman
@Jarek Gracka
Ja tam metalu nie lubie, ale Tommy rzeczywiście fajny gościu......
hehe rzeczywiście panie jarku do roboty do roboty! Żebyśmy nie skończyli w połowie listopada.....heh
(17.04.2005, 17:39)
Kasia
@Jarek Gracka
-no cóż nie ma za co, mówię tylko jak jest, tylko wiesz żebyś czasem się w sobie nie zakochał ;) jak ci tak każdy te miłe słowo mówi heheh :D ;) chociaż tobie to nie grozi jak sądzę. a co do tej książki to jeśli byś ją wydał to ja zapewniam cię, że kupię ;)masz jak w banku.szwajcarskim. :))
-ano to obracamy się w tych samych klimatach ;p. i dlatego lubimy Ro(c)ka, ...Tommy? heheh i pewnie Jussi?
(17.04.2005, 17:24)
Jarek Gracka
@ El_Toro
ano w tym roku dość szybko mi idzie, sezon ciekawszy niż poprzedni, to i więcej ochoty, po tych Waszych komentarzach chyba rzeczywiście zacznę do wydawców chodzić :)
@ LL
wiadomo :] nic dodać, nic ująć
@ Kasia
dzięki za miłe słowo :) co do metala - no też dlatego go lubię, bo sam w takich rockowych klimatach się obracam (stąd też moim ulubionym Norwegiem jest Tommy :D)
(17.04.2005, 16:05)
Kasia
Dzięki ,dzięki Jarek!!!, a tak wogóle to odezwałbyś się czasem :P w końcu to twój artyQł...oby tak dalej, takie artykuły! a będzie fajnie. -Byleby!!!
(17.04.2005, 15:27)
LL
Benko na pewno pokaże jeszcze co potrafi! Młody, sympatyczny...przystojny :P Miejmy nadzieję, że nei jest taki zabawowy jak koledzy z teamu i że swoją szansę wykorzysta!:D
(17.04.2005, 15:03)
LL
Nic dodać, nic ująć!Dzięki, panie Jarku!:P
(17.04.2005, 15:00)
Jasiek
@Luk
Naprawde???
(17.04.2005, 14:51)
Ljubljana
benko legenda!
(17.04.2005, 13:27)
Kasia
@apo
heh tak jakby ;p ale to tylko moje przypuszczenia;p i intuicja ;p
@Jarek
nie obijać się! :D praca wrze ;) oczywiście nie bierz tego na poważnie, ale myślę że czasem dwa na dzień bydzie? :>

co do urody Benka, to każdy ma swój gust heh ;p
(17.04.2005, 11:57)
apo
@Kasia
noo bo Rok to jest Swój Ziomal :PP
(17.04.2005, 11:46)
uskotko
@Jarek.
Uważasz, że faceci nie mają prawa powiedzieć o inny facecie, że jest przystojny? Przecież ma się oczy i ocenia wszystko, więc dlaczego nie urodę innych ludzi???

W takim tempie to Mattiego z Roarem i Janne doczekamy jeszcze przed wakacjami :) Ale pisz na spokojnie :)
(17.04.2005, 11:28)
Kasia
heh trochę długie, ale fajnie fajnie Jarku, jak zwykle :))
zwarł się pan trochę i gotowe ;D fajnie się to czyta ;) a co do Roka to ładny jest ( nawet) i coś mi się zdaje, że trochę ma z metala bo i kostium ma czarny i fryz, i takowej muzy słucha..co by nie było moim zdaniem tytuł MŚ to nie tylko wynik "dobrego wiaterku"ale i formy wtedy, a pan Apoloniusz Tajner, się myli bo chyba nie może zrozumieć że Adaś nie będzie cięgle (albo już) wygrywał ;p osobiście Roka trochę lubie.
(17.04.2005, 10:26)
Jasiek
@El_Toro
Masz racje. To idzie w oszalamiajaco szybkim tepie.
(17.04.2005, 10:26)
Luk
@Jarek Gracka
Pomyłka!
143m w Oberdorfie nie skoczył Benković, tylko Bystoel!
(17.04.2005, 10:16)
El_Toro
No prosze jak teraz szybko idzie...Z tym wydaniem książki ti wcale nie jest zły pomysł panie Jarku...
(17.04.2005, 10:03)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
PŚ 04/05 Subiektywnie i Przeglądowo cz.6
PŚ 04/05 Subiektywnie i Przeglądowo cz.6

PŚ 04/05 Subiektywnie i Przeglądowo cz.6

Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Sonda
Kto jest największym objawieniem sezonu 2022/23?
Manuel Fettner
Daniel Tschofenig
Andreas Wellinger
Kristoffer Eriksen Sundal
Ren Nikaido
Yevhen Marusiak
Fatih Arda Ipcioglu
Alexandria Loutitt
Eva Pinkelnig
inny zawodnik/zawodniczka
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2023 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich