Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
wrzesień 2023
Najbliższe zawody
30.09.2023, godz. 16:00
Hinzenbach HS-90
LGP M ind.

W naszych analizach doszliśmy już do pierwszej dwudziestki. Tę, podobnie jak przed rokiem, postanowiłem omówić bardziej szczegółowo, poświęcając więcej miejsca każdemu ze skoczków w niej punktujących. Jest to już niewątpliwie najwyższa klasa zawodników, dlatego każdy z nich sobie na to zasłużył. Zaczynamy od Sigurda Pettersena, skoczka który w porównaniu do poprzedniego sezonu spadł w klasyfikacji, ale miejsce dwudzieste ujmy mu nie przynosi, zważywszy na problemy, jakie miał podczas sezonu.

20. Sigurd Pettersen (Norwegia) - 314 punktów (4/-16)
Przed sezonem głośno było o wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących wagi ciała. W największym skrócie wyglądało to w ten sposób, iż nie można było ważyć za mało, żeby nie narazić się na karę w postaci za krótkich nart. Sigurd był akurat tym skoczkiem z czołówki, którego ta zmiana dotknęła najbardziej. Musiał dość mocno przytyć, a po czymś takim ciężko odnaleźć formę...
Faktycznie, początek miał beznadziejny - dwa bezpunktowe starty w Kuusamo. Potem nastąpił trzeci akt tragedii: czyli nieprzebrnięcie przez kwalifikacje w Trondheim. W drugim konkursie jednak zdobył punkty, choć "punkty" to za dużo powiedziane. W pierwszej serii bardzo przeciętny skok 98 metrów dał mu jakimś cudem awans do drugiej serii (wtedy był doprawdy fatalny poziom), w której skoczył 26 metrów... bliżej. Nota 85 punktów za dwa skoki mówi sama za siebie. Więcej oczek miał dziewiętnasty zawodnik w pierwszej serii! Poprawę przyniósł za to Harrachov - tam był dwudziesty w pierwszym konkursie (niezłe skoki 127,5 i 129 metrów) i szesnasty w drugim (128,5 i 131 metrów). W Engelbergu w pierwszych zawodach znów nie sforsował pierwszej serii, ale w drugich wypadł całkiem nieźle zajmując miejsce szesnaste (a po pierwszej serii był nawet dwunasty). Przed Turniejem Czterech Skoczni zajmował dwudziestą siódmą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Zwycięzca Turnieju sprzed roku swoje szanse zaprzepaścił już na wstępie, jeszcze przed konkursem w Oberstdorfie. W kwalifikacjach zajął sześćdziesiątą trzecią pozycję, co jest absolutnie niewytłumaczalne, gdyż w pozostałych konkursach skakał już całkiem nieźle. Na najmniejszej skoczni Turnieju w Garmisch-Partenkirchen Pettersen zaprezentował się nieźle - przeszedł przez serię KO (choć jego przeciwnik Ritzerfeld również pokazał się w drugiej serii), a potem oddał bardzo dobry drugi skok i zakończył zawody na 13 miejscu (nomen omen o oczko niżej od Roberta Matei). W Innsbrucku był znacznie niżej, choć towarzyszyły temu dość dramatyczne okoliczności. Po pierwszej serii świetnym skokiem na odległość 126 metrów zajmował drugie miejsce. Inni zawodnicy z genialnym Ahonenem na czele nie przeskoczyli Sigruda. W drugiej nie wytrzymał napięcia. W trudnych warunkach skoczył 100,5 metra, co było najgorszym rezultatem drugiej serii i zepchnęło Sigurda na pozycję dwudziestą trzecią. Wściekły na taki obrót spraw w Bischofshofen zaprezentował się z bardzo dobrej strony. 125,5 w pierwszej i 136,5 w drugiej serii dały mu dziewiątą lokatę - pierwszy raz zmieścił się w dziesiątce! O dobrym miejscu w Turnieju oczywiście nie było mowy, ale w Pucharze był już dwudziesty drugi.

W Willingen w konkursie drużynowym skoczył świetnie - ale Norwegom zawody zawalił niezawodny zwykle Ljoekelsoey. Indywidualnie nieco zawiódł w pierwszej serii, zajmując w konkursie ostatecznie dwudzieste miejsce. Loty na Kulm za to wyszły mu wśród zawodów sprzed Mistrzostw Świata najlepiej - był tam ósmy i dwunasty. Dla odmiany w Titisee powtórzył "wyczyn" z Kuusamo zawodząc na całej linii. W Zakopanem mieliśmy za to "wariant engelberski", czyli całkiem niezły występ w pierwszym konkursie (szesnasta lokata) i porażka w drugim. Po polskich konkursach Sigurd zajmował miejsce dwudzieste, jednak absencja w Sapporo i Pragelato zepchnęła go o dwie lokaty.

Mistrzostwa Świata były dla Pettersena średnio udane. Indywidualnie zajął niezłe miejsca - 14 na skoczni normalnej i 10 na skoczni dużej, za to w drużynie zafundował norweskim kibicom niesamowitą huśtawkę nastrojów. Na K90 skoczył beznadziejnie - co dobrze spisujących się Norwegów pozbawiło szansy na medal, a co się w kilka minut później okazało, nawet startu w drugiej serii. Otóż Sigurd źle określiwszy swoją wagę ciała (ta waga go będzie prześladować!) założył za długie narty i nawet jego fatalny skok nie został mu zaliczony. A ponieważ czasy, w których liczono tylko trzy najlepsze skoki dla drużyny minęły bezpowrotnie wiele lat temu, Norwegowie zajęli dwunaste miejsce! Dwunaste, za Koreą Południową i Kazachstanem! Kojonkoski jednak postawił na Sigurda jeszcze raz - tym razem nie zawiódł i na K120 był mocnym punktem brązowej drużyny.

Po Mistrzostwach Sigurd skakał dalej ze zmiennym szczęściem, ale w sumie znacznie lepiej niż przed... W Finlandii - tragicznie, w Lahti znów nie przebrnął przez kwalifikacje, a w Kuopio po dobrym pierwszym skoku i trzynastej pozycji, w drugiej osunął się na samo dno, czyli 30 miejsce. Za to w Lillehammer powetował sobie wszystkie niepowodzenia. W pierwszej serii 136,5 metra dało mu drugie miejsce, a w drugiej skok dziesięć i pół metra krótszy, przy fatalnym starcie prowadzącego Ahonena pozwoliło mu to miejsce utrzymać. Wreszcie podium - chciałoby się rzec. W Oslo - a jakże - zawalił na całej linii, znów nie kwalifikując się do drugiej serii. Finał cyklu w Planicy miał jednak bardzo udany - skoki w większości powyżej 220 metrów dały mu dziewiąte i jedenaste miejsce i w konsekwencji pierwszą dwudziestkę PŚ.

Reasumując, Sigurd wygrał z własną słabością i nie miał, wbrew pesymistycznym prognozom, straconego sezonu. Nadzieja na dalsze lata dobrych skoków jest więc uzasadniona!

C.D.N.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« kwiecień 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
!*^^*#Kasia!*^^*#.:.!
@Jarek
Jarek jak skończysz pisywać to zanieś tam do tych Katowic ;p albo przyjeżdżaj do Rzeszowa bądż Pilzna, tam ci wydadzą ;]]
tylko pośpiesz się, bo ja wydam to sama ale nie tobie a sobie ;)) jakem Kasia :P

(16.04.2005, 16:41)
LL
@JAREK:P
Czekamy na reszte!!!:DA ksiązki to Ci nie wydam,ale moge jąwydrukować i rozprowadzic po znajomych!:D
(16.04.2005, 13:38)
kasia
...znalazłam i przeczytałam analizę Simiego w tamtym roku;bardzo fajna ;) chyba lubi go pan trochę :] w ogóle co by nie było to jednak trochę pracy zajmują te podsumowania i muszę przyznać że rzeczywiście nie odwala ich pan. i nie jest też takie złe że aż tyle o jednym zawodniku: w końcu fani na przykład Sigurda mają coś dla siebie ;)ja mam czas, poczekam na resztę ;)
(16.04.2005, 10:31)
kasia
dziękuję bardzo [=
(16.04.2005, 09:55)
Jarek Gracka
@ Kasia^
Kasiu, analizę sprzed roku łatwo znaleźć w archiwum ona chyba od kwietnia(względnie marca) do września wychodziła, na drugie mam Grzegorz, więc nie trafiłaś :)
Co do tych liczb to np. (10/-5), oznacza iż zawodnik punktował w dziesiątym swym sezonie, pięć miejsc niżej niż ostatnio
(16.04.2005, 09:35)
kasia^
kolejne pytanie do pana jarka gracki ( sorry że pisze małymi literami ale mi shift nawala ;p)..." tę podobnie jak przed rokiem...", czy znajduje się może ta analiza gdzieś w archiwum???ta przed rokiem?
(16.04.2005, 08:53)
kasia^
heh znowu :D sorry!
(16.04.2005, 08:48)
kasia^
@ szanowny pan redaktor JACEK Gracka vel Gacjan
no ja też przekręciłam, nie wiem może ma pan jacek na drugie? :) należą się panu przeprosiny ( moje już drugie)
(16.04.2005, 08:43)
MrSnowman
@JaRek Gracka
Panie Jarku szczerze przepraszam że przekręciłem pana imie, a tak swoją drogą to pomysł z wydaniem jakiejś książeczki jest naprawde bardzo dobry...
(15.04.2005, 22:26)
--!kasia--!-
@jarek
a ja mam jeszce takie pytanko jak byli ci od 21 do 30 to co znaczyło 6/-10... - 10 to znaczyło że w poprzednimm sezonie był lepszy o 10 miejsc (?) a to drugie...?
pozdrawiam heh :D
(15.04.2005, 19:54)
kulfon
Ach, Sigurd, Sigurd, co z ciebie wyrośnie.... ;)
(15.04.2005, 19:43)
Kasia<--
ooo.. to Petting musiał przytyć
@redakcja
proszę usunąć trochę moich komentarzy, bo zaśmiecam ;p
(15.04.2005, 19:22)
-->kasia<--
@kibic z Augostowa
popieram, żałoba już przecież minęła więc ta wstążka tylko przypomina ;p można by ją usunąć lub zamiast niej dać coś innego
@moderator
dziękuje za wiadomość ;p ale wiem o tym
(15.04.2005, 19:06)
K.
@pan jarek gracka
heh rozmyśliłam się już,(chyba że będzie się Panu nudziło), lepiej napisalibyście co tam u Ammanna i Szwajcarii
pozdrawiam , życzę miłego pisania książki i jeszcze napiszę żeby nabić komenty
(15.04.2005, 17:51)
K.
@pan jarek gracka
sorki za pomyłkę w imieniu, rzeczywiście jarek a nie jacek zresztą jarek to ładniejsze imię ;)
(15.04.2005, 17:31)
Katie
@jacek
albo..hmm..może jak będzie pan pisał o Andreasie Kuettelu ( pozycja 17) to doda pan Simiego??, tak pół na pół jeśli pan nie pójdzie na 1 rozwiązanie??prośba gorąca! :p
(15.04.2005, 17:26)
kibic z Augustowa
Ten pan nazywa sie Jarek a nie Jacek ;p
(15.04.2005, 17:23)
Katie.
Oooo moja imienniczka też domaga się więcej o Simim heh :D może by tak dołożyć go jeszcze ''na prośbę fanów" po skończeniu tej pierwszej dwudziestki czy jak tam.
panie Jacku proszę przemyśleć i dziękujemy za te podsumowania ;)yyy...<podliz> ;)
(15.04.2005, 17:19)
kibic z Augustowa
@Jarek Gracka
Pół żartem pół serio... Nie mam takich mozliwosci niestety ale jak by sie ukazala taka ksiazka napewno bym ją kupil zapewniam
(15.04.2005, 17:08)
Jarek Gracka
@ Kasia
No o Simim było w części poświęconej zawodnikom z miejsc 21-30
@ Kibic z Augustowa
W Tychach wydawnictwa raczej nie ma, jest w Katowicach, ale czy będą zainteresowani to wątpliwe, ale jeszcze 19 części przed nami, może jak skończę cykl to im to zaniosę :p
PS. A z tym wydaniem przez Ciebie to taki żarcik był, czy masz takie możliwości?
(15.04.2005, 16:32)
kibic z Augustowa
@ala55
Ty patrz bo ci redakcja odpowie... Redakcja jest zajeta i nie ma sprawy mowic czy fajny jest sklad Norwegii czy nie!!
(15.04.2005, 16:18)
ala55
to dobrze ze tak duzo hehe Sigurd fajny jest wogle wszyscy norwegowie w kadrze sa fajni nie Redakcjo?
(15.04.2005, 16:14)
kibic z Augustowa
A tak w ogole zaloba juz minela chyba co?? Wiec mozna juz tą wstazke zabrac z tej strony
(15.04.2005, 16:02)
kibic z Augustowa
@Jarek Gracka
A w Tychach nie ma zadnego wydawnictwa?? ;p Jak nie to ja ci wydam :)
(15.04.2005, 15:09)
Jasiek
O Sigurdzie aż tyle??Nieźle,nieźle prosze Pana!
(15.04.2005, 11:17)
moderator
@K: przecież te numery już były: http://skokinarciarskie.pl/newsy/pokaznews.php?news=2931
(15.04.2005, 11:02)
K.
pozdrowienia panie Jacku :) ale może doda pan jeszcze chociaż numer 21.22,->23<- 24, 25?? co to dla pana ;) ;)
(15.04.2005, 10:54)
K.
yyy? ale dlaczego dopiero od pierwszej dwudzietki, to może chociaż do 23-25???a zresztą chyba się sporo oczekamy na resztę heh ;p no nic . pomysł paskudnie żadny :P ale wolny kraj
(15.04.2005, 10:50)
LL
Ciekawe jak z resztą panie J.:P Wie pan o co mi chodzi prawda?:)
(14.04.2005, 23:13)
LL
O Sigurdzie aż tyle??Nieźle,nieźle panie Jarku!:P
(14.04.2005, 23:05)
LL
@Jarek
No...przesadzasz kolego!:P
(14.04.2005, 22:58)
Jarek Gracka
Ano. Teraz skoczkowie z dwudziestki omówieni będą z osobna. Co do książki - fajny pomysł, ale kto mi to wyda :p
(14.04.2005, 22:36)
kibic z Augustowa
@Jarek Gracka
Moglby pan zrobic ksiazke ze swoimi podsumowaniami ;p Nie ze krytykuje ale tyle tego jest ze jak by to wziasc to wszytstko zebrac to by sie zrobila ksiazka ;p
(14.04.2005, 22:19)
MrSnowman
@Jacek Gracka
Jak zwykle bardzo fajnie, ale mogłoby tu być ich powiedzmy ze dwóch, a nie tylko Pettersen.....
Tak to musimy z (jeszcze większą) niecierpliwością czekać na następne części......
(14.04.2005, 21:47)
Luk
@Jarek Gracka
Kiedy będzie następny???
(14.04.2005, 20:55)
Luk
Pół wreszcie. Czemu tylko Petti?
(14.04.2005, 20:54)
Jasiek
Tylko Pettersen??
(14.04.2005, 20:39)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
PŚ 04/05 Subiektywnie i Przeglądowo cz.5
PŚ 04/05 Subiektywnie i Przeglądowo cz.5

PŚ 04/05 Subiektywnie i Przeglądowo cz.5

Kalendarium
Fatih Arda Ipcioglu
Dziś urodziny obchodzą:
Najbliższe zawody - szczegółowy program
30 września 2023 (sobota)
10:00
LGP Hinzenbach
odprawa techniczna
13:45
LGP Hinzenbach
oficjalny trening
14:45
LGP Hinzenbach
kwalifikacje
16:00
LGP Hinzenbach
konkurs ind.
1 października 2023 (niedziela)
13:30
LGP Hinzenbach
kwalifikacje
14:45
LGP Hinzenbach
konkurs ind.
6 października 2023 (piątek)
00:00
CoC Lake Placid
odprawa techniczna
12:30
LGP Klingenthal
odprawa techniczna K/M
14:00
LGP Klingenthal
oficjalny trening K
15:00
CoC Lake Placid
oficjalny trening
15:45
LGP Klingenthal
kwalifikacje K
17:00
LGP Klingenthal
oficjalny trening M
18:30
CoC Lake Placid
seria próbna
19:00
FIS Cup Villach
odprawa techniczna
19:00
LGP Klingenthal
kwalifikacje M
19:40
CoC Lake Placid
konkurs ind.
7 października 2023 (sobota)
09:00
FIS Cup Villach
oficjalny trening
10:00
FIS Cup Villach
seria próbna
11:00
FIS Cup Villach
konkurs ind.
11:30
LGP Klingenthal
seria próbna K
12:30
LGP Klingenthal
konkurs ind. K
Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Skoki narciarskie w Eurosporcie
Oglądaj kwalifikacje i konkursy w Eurosport w Player
Najbliższe programy w kanałach Eurosportu i Grupy TVN
30.9.2023
15:45
Eurosport w Player.pl LETNIE GRAND PRIX
30.9.2023
15:45
Eurosport w Player.pl LETNIE GRAND PRIX
30.9.2023
15:50
Eurosport w Player.pl LETNIE GRAND PRIX
30.9.2023
16:00
Eurosport w Player.pl LETNIE GRAND PRIX
1.10.2023
14:35
Eurosport w Player.pl LETNIE GRAND PRIX
1.10.2023
15:00
Eurosport w Player.pl LETNIE GRAND PRIX
1.10.2023
15:00
Eurosport w Player.pl LETNIE GRAND PRIX
7.10.2023
12:30
Eurosport w Player.pl Klingenthal | Konkurs indywidualny kobiet, HS 140
7.10.2023
15:45
Eurosport w Player.pl LETNIE GRAND PRIX
7.10.2023
16:00
Eurosport w Player.pl LETNIE GRAND PRIX
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Sonda
Których sześciu Polaków powinno występować w PŚ 2023/24?
Kamil Stoch
Piotr Żyła
Dawid Kubacki
Aleksander Zniszczoł
Jakub Wolny
Klemens Murańka
Maciej Kot
Paweł Wąsek
Andrzej Stękała
Tomasz Pilch
Kacper Juroszek
Jan Habdas
Marcin Wróbel
Kacper Tomasiak
Wiktor Szozda
Adam Niżnik
Jarosław Krzak
Klemens Joniak
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2023 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich