Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
czerwiec 2024
Najbliższe zawody
13.08.2024
Courchevel HS-132
LGP M ind.

Od pewnego czasu mówi się o spadku popularności skoków w Niemczech. W takiej sytuacji Walter Hofer i reszta kierownictwa Pucharu Świata chce wzbudzić większe zainteresowanie tym sportem w zupełnie nowy sposób - rozegrać konkursy w krajach, w których nigdy wcześniej nie organizowano wielkich imprez w skokach narciarskich. Mówi się konkretniej o Wschodzie, a dokładnie o trzech krajach: Rosji, Korei Południowej i Chinach.

Nie każdy wie, że w stolicy Federacji Rosyjskiej uprawia się narciarstwo. Wzdłuż brzegu rzeki Moskwy ciągnie się niewielkie pasmo o nazwie Worobiowy Gory, bezpośrednio połączone z miastem kolejką linową. Już teraz znajduje się tam kilka skoczni, z których największa ma punkt konstrukcyjny 72 m. Oczywiście na potrzeby Pucharu Świata należałoby zbudować obiekt sporo większy. Podczas transmisji z MŚ mówiono nawet o budowie mamuta w Moskwie... W samym mieście nie byłoby to raczej możliwe - Worobiowy Gory są do tego po prostu zbyt niskie - ale być może gdzieś w okolicy Moskwy znajdzie się pasujące miejsce.

Warto zauważyć, że także organizatorzy Pucharu Świata w kombinacji norweskiej próbują konkursów na Wschodzie - we wstępnym kalendarzu PŚ na przyszły sezon widnieją konkursy w Niżnym Nowgorodzie (miasto nad Wołgą, ok. 400 km od Moskwy). Budowana jest tam skocznia K-120, ale trudno powiedzieć, czy będzie gotowa odpowiednio wcześnie. Na pewno jednak zatrudnienie Wolfganga Steierta jako trenera może podziałać na rozwój rosyjskich skoków jak katalizator - tak ujął to prezes związku narciarskiego Władimir Sławski.

W komunistycznych Chinach trwa boom gospodarczy, potencjalni sponsorzy zaczynają przejawiać zainteresowanie dyscyplinami sportu, które do tej pory były w Państwie Środka niemal nieznane. Obecnie znajduje się tam prawdopodobnie jeden ośrodek skoków, Yabuli. W Harbinie ma powstać duża skocznia, po niej mniejsze, które pozwoliłyby szkolić następców obecnej pierwszej w historii chińskiej drużyny skoczków z Zhangdongiem Tianem na czele. Chińczycy twierdzą, że najpóźniej za pięć lat mogą być gotowi do organizacji PŚ w skokach.

O koreańskiej miejscowości Pyeongchang mówi się jako o faworycie do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014. Zapewne powstałaby tam nowa skocznia. Jednak w Korei istnieje już skocznia, na której możliwe byłyby konkursy najwyższej rangi - K-120 w ośrodku sportowym Muju. W górskich regionach Korei panują bardzo dobre warunki śniegowe. Skocznia w Muju miała do tej pory pecha. W 2000 r. miał się tu odbyć konkurs Letniego Grand Prix, jednak z powodu nadejścia monsunu został on przerwany. Od tego czasu w Korei nie odbyły się żadne większe zawody w skokach, jakby kierownictwo miało uraz do obiektu w Muju.

Czy za kilka lat w tych dziś egzotycznych jak na skoki miejscach będą się odbywać wielkie zawody, okaże się z czasem. Perspektywa jest ciekawa - czyżby koniec rozgrywania połowy sezonu w Niemczech? Problemem może być jednak niezauważany aspekt polityczny. Po przyznaniu Pekinowi organizacji letniej Olimpiady nie ustawały ostre dyskusje: czy kraj, który wysyła tybetańskich działaczy patriotycznych do obozów pracy, jest godzien organizacji Igrzysk Olimpijskich? W Rosji pojawia się z kolei problem wojny z Czeczenią, prowadzonej wg wielu niezależnych obserwatorów z naruszeniem praw człowieka. Czy takie kraje powinny organizować wielkie zawody sportowe, czy zawodnicy przyjeżdżając tam nie będą mimowolnie legitymizować reżimu? To tylko sport - można powiedzieć, można też odpowiedzieć: nie ma apolitycznych sfer życia.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
maćko236527461380957058743057410857413086173048678 0631
Hyba pś tisee niejest najlepszym miejscem lepszym miejscem byłoby wilingen
(27.02.2005, 14:48)
Walther
Mój kalednarz PS za parę lat

1. Raubichi/Mińsk
2. Trondheim
3. Titisee-Neustadt
4.Oberstdorf
5.Ga-Pa
6. Innsbruck
7. Bishofshofen
8. Zakopane
9. Wisła-Malinka
10. Harrachov K 120
11. Harrahov K 185
12. Sapporo
13. Yabuli
14. Muju
15. MŚ
16. Falun
17. Lahti
18. Oslo
19. Calgary
20. Planica
(25.02.2005, 15:40)
Jasiek
Krotkopolski ma racje.
(25.02.2005, 14:47)
Jasiek
W Rosji pojawia się problem wojny z Czeczenią, prowadzonej wg wielu niezależnych obserwatorów z naruszeniem praw człowieka.
(25.02.2005, 14:47)
MrSnowman
@krótkopolski
Nie zgadzam się z tobą. Ja uważam, że obecnie co prawda skoki w chinach czy korei nie są zbyt popularne, ale za parę lat? Chińczycy w niedługim czasie mogą stać się znaczącą reprezentacją (udało im się to w wielu dyscyplinach letnich to dlaczego nie w skokach?) Rosjanie już teraz są bardzo dobrą drużyną, a na zawody w Moskwie napewno przyjechałoby sporo kibiców. A koreańczycy wg mnie na zawody by przyszli, bo to jest taki naród, który sport bardzo lubi.
Poza tym wszystkie te kraje mogłyby w bardzo krótkim czasie (zwłaszcza azjaci) wybudować naprawdę ładne skocznie. Koreańczycy i Chińczycy przecież bez problemów poradzili sobie z obiektami olimpijskimi, więc z wybudowaniem kilku nawet skoczniami nie powinni mieć kłopotu.
Zgadzam się z tym co napisał(a) Kolka, że kilka konkursów azjatyckich byłoby bardzo dobrym pomysłem, a już na pewno lepszym niż dwa kunkursy w Sapporo na które prawie nikt nie przyjeżdża...
Tak więc budujcie skocznie i organizujcie zawody! Kibicom chyba już troche przejadły się Niemcy i Austria...
(25.02.2005, 14:12)
Fank
Skocznia na Wróblowych Wzgórzach jest w tak koszmarnym stanie, że bałbym sie do nie zblizać, a co dopiero na nią wchodzic. Co prawda fajnie by mieli tam skoczkowie, bo skakaliby patrząc na Łużniki, ale nie bardzo tam jest miejsce na widownię, trzeba by wyciąc lasek. A poza tym za ewentualną skocznią, znajduje sie taras, z którego można oglądać Moskwę (fotografuje się tam wiele młodych par), więć nikt sie raczej nie zgodziłby na budowę w tym miejscu.
(25.02.2005, 14:08)
Walther
Uniwersjada 2009 będzie w Harbin. Skocznia w Yabuli.
(25.02.2005, 14:05)
Noemi
Kraje egzotyczne to kraje, ktore nie sa odpowiednio przygotowane do takich konkursow! Skoki narciarskie nie sa tak rozpowszechniane z powodu slabych zawodnikow! W polsce tez tak bylo do czasu gdy Adam Malysz nie zaczal wygrywac! Moze za pare lat wchodnie kraje beda w stanie organizowac takie konkursy...??? Zobaczymy!
(25.02.2005, 11:40)
krótkopolski
Może jeszcze rozegrać PŚ na Filipinach i w Kambodży.Debilny pomysł Hofera.Nigdy skoki nie będą tam popularne i wiadomo to od dawna.
(25.02.2005, 11:26)
Kolka
Organizowanie Pucharu Świata w Chinach i Korei? Świetny pomysł! Popatrzcie, gdyby takie zawody odbywały się mniej więcej tak:
--->Chiny
--->Chiny
--->Japonia
--->Japonia
--->Korea
--->Korea
To od razu więcej skoczków by tam przyjeżdżało! Co innego jest opuścić dwa konkursy PŚ, a co innego sześć! Mało tego, gdyby na tych konkursach zjawiała się cała najlepsza piętnastka, a nie jedynie jej część, to i automatycznie przychodziłoby więcej widzów na skocznie! Na przykład: ilu było polskich kibiców ostatnio na zawodach w Japoni, gdy nie skakali polacy? Także skoczkowie mieliby większe szanse jeżeli chodzi o klimatyzację... Pierwsze zawody byłyby na pewno bardziej loteryjne (kto ma mniejsze problemy z aklimatyzacją ten wygrywa, lub zajmuje lepsze miejsce...), ale następne konkursy? W nich byłoby już coraz lepiej...
(25.02.2005, 09:01)
Adam-realista
Rzeczywiście Małysz jest wyjątkowym talentem jaki się rodzi raz na wiele lat. Innych sukcesów w skokach od 17 (!) lat nie mieliśmy. Żadnych! Zawodów juniorskich czy uniwersjady nie liczę, bo na świecie ich nikt poważnie nie traktuje. Tak samo loteryjnego 5. miejsca Matei na MŚ w Trondheim czy ostatnio 7. miejsca Stocha - obydwóm powiało, a oba konkursy były rozgrywane w kompletnie loteryjnych warunkach. Skupień wywalczył raz dość przypadkowo 6. miejsce w Saporro, Mateja 10. w Harrahowie. Chyba te rezultaty i dwa niezłe występy Matei w Zakopanem, to wszystkie (!) nasze sukcesy w skokach na przestrzeni ostatnich 17 lat! Żadnych innych miejsc w pierwszej dziesiątce żadnych zawodów. Nawet Rosjanie wypadali lepiej, nie mówiąc o Czechach czy Amerykanach! Tak więc poza Małyszem polskie skoki od czasów Fijasa nie istnieją. Gdy Małysz zakończy karierę, a naprawdę możliwe, że to stanie się jak u Hannawalda nagle, to polskich skoków nie ma. Czas się obudzić ze snu. Dużo większe sukcesy odnosimy w dziesiątkach innych dyscyplin sportowych.
(25.02.2005, 00:56)
green_man
Bardzo dobry artykuł. Rzeczowy i informujący.
(25.02.2005, 00:43)
Space_Ace
Zapomniałeś o 10tym miejscu w Harrachowie przed czterema laty Mateji i 6tym Skupienia w Sapporo panie ekspert:)
(24.02.2005, 23:44)
kubon
glupty piszesz nie znasz sie
(24.02.2005, 23:35)
Jutro koniec snu
Rzeczywiście Małysz jest wyjątkowym talentem jaki się rodzi raz na wiele lat. Innych sukcesów w skokach od 17 (!) lat nie mieliśmy. Żadnych! Zawodów juniorskich czy uniwersjady nie liczę, bo na świecie ich nikt poważnie nie traktuje. Tak samo loteryjnego 5. miejsca Matei na MŚ w Trondheim czy ostatnio 7. miejsca Stocha - obydwóm powiało, a oba konkursy były rozgrywane w kompletnie loteryjnych warunkach. Chyba te rezultaty i dwa niezłe występy Matei w Zakopanem, to wszystkie (!) nasze sukcesy w skokach na przestrzeni ostatnich 17 lat! Żadnych innych miejsc w pierwszej dziesiątce żadnych zawodów. Nawet Rosjanie wypadali lepiej, nie mówiąc o Czechach czy Amerykanach! Tak więc poza Małyszem polskie skoki od czasów Fijasa nie istnieją. Gdy Małysz zakończy karierę, a naprawdę możliwe, że to stanie się jak u Hannawalda nagle, to polskich skoków nie ma. Czas się obudzić ze snu. Dużo większe sukcesy odnosimy w dziesiątkach innych dyscyplin sportowych.
(24.02.2005, 23:01)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
PŚ w Rosji, Chinach, Korei?
PŚ w Rosji, Chinach, Korei?

PŚ w Rosji, Chinach, Korei?

Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2024 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich