Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
6
7
8
9
13
14
15
16
20
21
22
23
24
25
26
30
grudzień 2021
Najbliższe zawody
10.12.2021, godz. 15:00
Klingenthal HS-140
P¦ K

Od pewnego czasu mówi się o spadku popularno¶ci skoków w Niemczech. W takiej sytuacji Walter Hofer i reszta kierownictwa Pucharu ¦wiata chce wzbudzić większe zainteresowanie tym sportem w zupełnie nowy sposób - rozegrać konkursy w krajach, w których nigdy wcze¶niej nie organizowano wielkich imprez w skokach narciarskich. Mówi się konkretniej o Wschodzie, a dokładnie o trzech krajach: Rosji, Korei Południowej i Chinach.

Nie każdy wie, że w stolicy Federacji Rosyjskiej uprawia się narciarstwo. Wzdłuż brzegu rzeki Moskwy ci±gnie się niewielkie pasmo o nazwie Worobiowy Gory, bezpo¶rednio poł±czone z miastem kolejk± linow±. Już teraz znajduje się tam kilka skoczni, z których największa ma punkt konstrukcyjny 72 m. Oczywi¶cie na potrzeby Pucharu ¦wiata należałoby zbudować obiekt sporo większy. Podczas transmisji z M¦ mówiono nawet o budowie mamuta w Moskwie... W samym mie¶cie nie byłoby to raczej możliwe - Worobiowy Gory s± do tego po prostu zbyt niskie - ale być może gdzie¶ w okolicy Moskwy znajdzie się pasuj±ce miejsce.

Warto zauważyć, że także organizatorzy Pucharu ¦wiata w kombinacji norweskiej próbuj± konkursów na Wschodzie - we wstępnym kalendarzu P¦ na przyszły sezon widniej± konkursy w Niżnym Nowgorodzie (miasto nad Wołg±, ok. 400 km od Moskwy). Budowana jest tam skocznia K-120, ale trudno powiedzieć, czy będzie gotowa odpowiednio wcze¶nie. Na pewno jednak zatrudnienie Wolfganga Steierta jako trenera może podziałać na rozwój rosyjskich skoków jak katalizator - tak uj±ł to prezes zwi±zku narciarskiego Władimir Sławski.

W komunistycznych Chinach trwa boom gospodarczy, potencjalni sponsorzy zaczynaj± przejawiać zainteresowanie dyscyplinami sportu, które do tej pory były w Państwie ¦rodka niemal nieznane. Obecnie znajduje się tam prawdopodobnie jeden o¶rodek skoków, Yabuli. W Harbinie ma powstać duża skocznia, po niej mniejsze, które pozwoliłyby szkolić następców obecnej pierwszej w historii chińskiej drużyny skoczków z Zhangdongiem Tianem na czele. Chińczycy twierdz±, że najpóĽniej za pięć lat mog± być gotowi do organizacji P¦ w skokach.

O koreańskiej miejscowo¶ci Pyeongchang mówi się jako o faworycie do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014. Zapewne powstałaby tam nowa skocznia. Jednak w Korei istnieje już skocznia, na której możliwe byłyby konkursy najwyższej rangi - K-120 w o¶rodku sportowym Muju. W górskich regionach Korei panuj± bardzo dobre warunki ¶niegowe. Skocznia w Muju miała do tej pory pecha. W 2000 r. miał się tu odbyć konkurs Letniego Grand Prix, jednak z powodu nadej¶cia monsunu został on przerwany. Od tego czasu w Korei nie odbyły się żadne większe zawody w skokach, jakby kierownictwo miało uraz do obiektu w Muju.

Czy za kilka lat w tych dzi¶ egzotycznych jak na skoki miejscach będ± się odbywać wielkie zawody, okaże się z czasem. Perspektywa jest ciekawa - czyżby koniec rozgrywania połowy sezonu w Niemczech? Problemem może być jednak niezauważany aspekt polityczny. Po przyznaniu Pekinowi organizacji letniej Olimpiady nie ustawały ostre dyskusje: czy kraj, który wysyła tybetańskich działaczy patriotycznych do obozów pracy, jest godzien organizacji Igrzysk Olimpijskich? W Rosji pojawia się z kolei problem wojny z Czeczeni±, prowadzonej wg wielu niezależnych obserwatorów z naruszeniem praw człowieka. Czy takie kraje powinny organizować wielkie zawody sportowe, czy zawodnicy przyjeżdżaj±c tam nie będ± mimowolnie legitymizować reżimu? To tylko sport - można powiedzieć, można też odpowiedzieć: nie ma apolitycznych sfer życia.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
maćko236527461380957058743057410857413086173048678 0631
Hyba p¶ tisee niejest najlepszym miejscem lepszym miejscem byłoby wilingen
(27.02.2005, 14:48)
Walther
Mój kalednarz PS za parę lat

1. Raubichi/Mińsk
2. Trondheim
3. Titisee-Neustadt
4.Oberstdorf
5.Ga-Pa
6. Innsbruck
7. Bishofshofen
8. Zakopane
9. Wisła-Malinka
10. Harrachov K 120
11. Harrahov K 185
12. Sapporo
13. Yabuli
14. Muju
15. M¦
16. Falun
17. Lahti
18. Oslo
19. Calgary
20. Planica
(25.02.2005, 15:40)
Jasiek
Krotkopolski ma racje.
(25.02.2005, 14:47)
Jasiek
W Rosji pojawia się problem wojny z Czeczeni±, prowadzonej wg wielu niezależnych obserwatorów z naruszeniem praw człowieka.
(25.02.2005, 14:47)
MrSnowman
@krótkopolski
Nie zgadzam się z tob±. Ja uważam, że obecnie co prawda skoki w chinach czy korei nie s± zbyt popularne, ale za parę lat? Chińczycy w niedługim czasie mog± stać się znacz±c± reprezentacj± (udało im się to w wielu dyscyplinach letnich to dlaczego nie w skokach?) Rosjanie już teraz s± bardzo dobr± drużyn±, a na zawody w Moskwie napewno przyjechałoby sporo kibiców. A koreańczycy wg mnie na zawody by przyszli, bo to jest taki naród, który sport bardzo lubi.
Poza tym wszystkie te kraje mogłyby w bardzo krótkim czasie (zwłaszcza azjaci) wybudować naprawdę ładne skocznie. Koreańczycy i Chińczycy przecież bez problemów poradzili sobie z obiektami olimpijskimi, więc z wybudowaniem kilku nawet skoczniami nie powinni mieć kłopotu.
Zgadzam się z tym co napisał(a) Kolka, że kilka konkursów azjatyckich byłoby bardzo dobrym pomysłem, a już na pewno lepszym niż dwa kunkursy w Sapporo na które prawie nikt nie przyjeżdża...
Tak więc budujcie skocznie i organizujcie zawody! Kibicom chyba już troche przejadły się Niemcy i Austria...
(25.02.2005, 14:12)
Fank
Skocznia na Wróblowych Wzgórzach jest w tak koszmarnym stanie, że bałbym sie do nie zblizać, a co dopiero na ni± wchodzic. Co prawda fajnie by mieli tam skoczkowie, bo skakaliby patrz±c na Łużniki, ale nie bardzo tam jest miejsce na widownię, trzeba by wyci±c lasek. A poza tym za ewentualn± skoczni±, znajduje sie taras, z którego można ogl±dać Moskwę (fotografuje się tam wiele młodych par), więć nikt sie raczej nie zgodziłby na budowę w tym miejscu.
(25.02.2005, 14:08)
Walther
Uniwersjada 2009 będzie w Harbin. Skocznia w Yabuli.
(25.02.2005, 14:05)
Noemi
Kraje egzotyczne to kraje, ktore nie sa odpowiednio przygotowane do takich konkursow! Skoki narciarskie nie sa tak rozpowszechniane z powodu slabych zawodnikow! W polsce tez tak bylo do czasu gdy Adam Malysz nie zaczal wygrywac! Moze za pare lat wchodnie kraje beda w stanie organizowac takie konkursy...??? Zobaczymy!
(25.02.2005, 11:40)
krótkopolski
Może jeszcze rozegrać P¦ na Filipinach i w Kambodży.Debilny pomysł Hofera.Nigdy skoki nie będ± tam popularne i wiadomo to od dawna.
(25.02.2005, 11:26)
Kolka
Organizowanie Pucharu ¦wiata w Chinach i Korei? ¦wietny pomysł! Popatrzcie, gdyby takie zawody odbywały się mniej więcej tak:
--->Chiny
--->Chiny
--->Japonia
--->Japonia
--->Korea
--->Korea
To od razu więcej skoczków by tam przyjeżdżało! Co innego jest opu¶cić dwa konkursy P¦, a co innego sze¶ć! Mało tego, gdyby na tych konkursach zjawiała się cała najlepsza piętnastka, a nie jedynie jej czę¶ć, to i automatycznie przychodziłoby więcej widzów na skocznie! Na przykład: ilu było polskich kibiców ostatnio na zawodach w Japoni, gdy nie skakali polacy? Także skoczkowie mieliby większe szanse jeżeli chodzi o klimatyzację... Pierwsze zawody byłyby na pewno bardziej loteryjne (kto ma mniejsze problemy z aklimatyzacj± ten wygrywa, lub zajmuje lepsze miejsce...), ale następne konkursy? W nich byłoby już coraz lepiej...
(25.02.2005, 09:01)
Adam-realista
Rzeczywi¶cie Małysz jest wyj±tkowym talentem jaki się rodzi raz na wiele lat. Innych sukcesów w skokach od 17 (!) lat nie mieli¶my. Żadnych! Zawodów juniorskich czy uniwersjady nie liczę, bo na ¶wiecie ich nikt poważnie nie traktuje. Tak samo loteryjnego 5. miejsca Matei na M¦ w Trondheim czy ostatnio 7. miejsca Stocha - obydwóm powiało, a oba konkursy były rozgrywane w kompletnie loteryjnych warunkach. Skupień wywalczył raz do¶ć przypadkowo 6. miejsce w Saporro, Mateja 10. w Harrahowie. Chyba te rezultaty i dwa niezłe występy Matei w Zakopanem, to wszystkie (!) nasze sukcesy w skokach na przestrzeni ostatnich 17 lat! Żadnych innych miejsc w pierwszej dziesi±tce żadnych zawodów. Nawet Rosjanie wypadali lepiej, nie mówi±c o Czechach czy Amerykanach! Tak więc poza Małyszem polskie skoki od czasów Fijasa nie istniej±. Gdy Małysz zakończy karierę, a naprawdę możliwe, że to stanie się jak u Hannawalda nagle, to polskich skoków nie ma. Czas się obudzić ze snu. Dużo większe sukcesy odnosimy w dziesi±tkach innych dyscyplin sportowych.
(25.02.2005, 00:56)
green_man
Bardzo dobry artykuł. Rzeczowy i informuj±cy.
(25.02.2005, 00:43)
Space_Ace
Zapomniałe¶ o 10tym miejscu w Harrachowie przed czterema laty Mateji i 6tym Skupienia w Sapporo panie ekspert:)
(24.02.2005, 23:44)
kubon
glupty piszesz nie znasz sie
(24.02.2005, 23:35)
Jutro koniec snu
Rzeczywi¶cie Małysz jest wyj±tkowym talentem jaki się rodzi raz na wiele lat. Innych sukcesów w skokach od 17 (!) lat nie mieli¶my. Żadnych! Zawodów juniorskich czy uniwersjady nie liczę, bo na ¶wiecie ich nikt poważnie nie traktuje. Tak samo loteryjnego 5. miejsca Matei na M¦ w Trondheim czy ostatnio 7. miejsca Stocha - obydwóm powiało, a oba konkursy były rozgrywane w kompletnie loteryjnych warunkach. Chyba te rezultaty i dwa niezłe występy Matei w Zakopanem, to wszystkie (!) nasze sukcesy w skokach na przestrzeni ostatnich 17 lat! Żadnych innych miejsc w pierwszej dziesi±tce żadnych zawodów. Nawet Rosjanie wypadali lepiej, nie mówi±c o Czechach czy Amerykanach! Tak więc poza Małyszem polskie skoki od czasów Fijasa nie istniej±. Gdy Małysz zakończy karierę, a naprawdę możliwe, że to stanie się jak u Hannawalda nagle, to polskich skoków nie ma. Czas się obudzić ze snu. Dużo większe sukcesy odnosimy w dziesi±tkach innych dyscyplin sportowych.
(24.02.2005, 23:01)