Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
15
16
17
18
19
22
23
24
25
29
30
listopad 2021
Najbliższe zawody
28.11.2021, godz. 16:15
Ruka HS-142

Wczoraj po zaciętej walce na skoczni HS100 w Oberstdorfie drużyna Austrii wywalczyła tytuł drużynowych Mistrzów ¦wiata w skokach narciarskich. Ich występ nie pozostawił w±tpliwo¶ci, w której drużynie występuj± obecnie najlepsi zawodnicy. Austriacy oddali 8 równych skoków, co pozwoliło im pewnie wyprzedzić drużyny Niemiec i Słowenii. Tym samym obronili tytuł zdobyty cztery lata temu w Lahti.

Wydawałoby się, iż ta sielanka może trwać w nieskończono¶ć. Okazuje się jednak, że sprawa nie przedstawia się tak, jak mogłoby się wydawać. Konkurs drużynowy na skoczni ¶redniej tak na prawdę nie wchodzi w skład zmagań o Mistrzostwo ¦wiata. Powinny być zatem rozgrywane dwa konkursy na dużym obiekcie (indywidualny i drużynowy) oraz tylko jeden na skoczni normalnej. Można zadać sobie pytanie, co w takim razie z tytułem wywalczonym w tym roku przez drużynę Austrii?

Podobna sytuacja miała miejsce cztery lata temu w Lahti, kiedy to rozegrano pierwszy w historii Mistrzostw ¦wiata konkurs drużynowy na ¶redniej skoczni. Aby drużyna utrzymała tytuł na skoczni K90, organizatorzy Mistrzostw musz± wcze¶niej wystosować oficjalne pismo do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Jeżeli działacze FIS zaakceptuj± wniosek organizatorów, możliwe jest rozegranie konkursu drużynowego na ¶rednim obiekcie. Zatem Austriacy pozostan± jak dot±d jedynymi Mistrzami ¦wiata w tej konkurencji.

Dwa lata temu, w Predazzo, konkurs drużynowy na K90 w ogóle nie miał miejsca. Drużyny nie będ± miały okazji walczyć o tytuł również za dwa lata w Sapporo i za cztery w Libercu.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
Smolar
Do redakcji:
Zróbcie jaki¶ artykuł o "egzotycznych skoczkach". Bardzo chętnie bym przeczytał.
(24.02.2005, 16:36)
smolar
wiem że Hiszpanie mieli skoczka który nazywał się Jesus Lobo , Kirgistan miał Dmitrija Chvykova . A je¶li chodzi o Brytyjczyków to słyszałem że Glynn Pedersen z powrotem reprezentuje Kanadę , ale w pucharze kontynentalnym zobaczymy go w następnym sezonie.
(24.02.2005, 16:35)
Smolar
egzotyczni skoczkowie:
Bułgaria:
Georgi Zharkov
Petar Fartunov
Emil Ignatov
Vladimir Zogravski

Korea:
Yong Chik Choi
Heung Chul Choi
Hyun Ki Kim
Chil Gu Kang

Chiny:
Chengbo Lee
Zhangdong Thian
Yang Li
Jianxun Wang

Ukraina:
Volodymyr Boschuk
Aleksander Lasarovich
Igor Boschuk
Vitaly Prokopyuk

Białoru¶:
Maksim Anisimov
Petr Tchadaeev
Dmitri Afanasenko
Ivan Sobolev
Ilja Skakun

Włochy:
Sebastian Colloredo
Giancarlo Adami
Alessio Bolognami
Stefano Chiapolino

Rumunia:
Andrei Balazs
Csaba Magdo
Mihai Damian
Iancu Tambaloui
Ciprian Ionita

Węgry:
Peter Tuczai
Delnes Pungor

Estonia:
Jens Salumae
Jaan Juris
Pridiik Vesi
Illimar Parn
Kristjan Eljand
Jouko Hein
Egert Malts

Kanada:
Gregory Baxter
Michael Nell
Dominik Bafia
Stefan Read
Graeme Gorham

Francja:
Nicolas Dessum
Emmanuel Chedal
David Lazzaroni
Remi Santiago
Benjamin Bourqui
Damien Maitre
Maxime Remy
Florentin Durand
Damien Maitre
Vincent Descombes

Szwecja:
Jonas Nordin
Isak Grimholm
Jakob Grimholm
Emil Westberg
Johan Eriksson
Kristoffer Jaafs
Carl Nordin

Kazachstan:
Radik Zhaparov
Asan Tahtachunov
Ivan Karaulov
Maxim Polunin
Alexander Korobov
Alexey Korolev
Nikolay Karpenko

Rosja:
Robert Fatkullin
Ildar Fatkullin
Dmitri Vassiliev
Ilya Rosliakov
Denis Kornilov
Atonin Kalinitschenko
Alexander Belov
Dmitri Ipatov
Alexey Vostretsov
Evgeni Plekhov
Alexei Silaev
Pavel Kalerin

USA
Brian Welch
Tommy Schwall
Clint Jones
Alan Alborn
Brendan Doran
Chris Francis
Anders Johnson

Szwajcaria
Christoph Hoess
Remi Francais
Stefan Nyffeler
Marc Vogel
Simon Ammann
Andreas Kuettel
Marco Steinauer
Michael Moellinger
Sebastian Cala
Lucas Vonlanthen
Jan Schmid
Ronny Heer
Guido Landert


Słowacja:
Matus Michalak
Michal Psenko
Martin Mesik
Matej Uram
Vladimir Rosko

Holandia:
Boy Van Baarle
Jeroen Nikkel
Niels De Groot
Christoph Kreuzer
Ingemar Mayr
(24.02.2005, 16:30)
Roberto CECON
@ Adam

Co do Wielkiej Brytanii to Glynn Pedersen chyba nie skończył kariery, chyba że miałe¶ na my¶li Michaela Edwardsa - "Eddiego the Eagle".
Kahakber Tsakadze ma już 40 lat, ale jeszcze niedawno pojawił się w jakim¶ konkursie.
Skoczkowie z Hiszpanii faktycznie skakali, było ich paru (najlepszy z nich Jesus Lobo, więcej na www.fis-ski.com)
O Islandii nic nie wiem.
(22.02.2005, 18:16)
jajajajajajajajajajajaj
mika to fajny trener nie czepiajcie się go wporzo gość z niego szkoda ,że nie jestv trenerem austriaków
(22.02.2005, 18:10)
kokokokoko
dobrze ze austriacy wygrali
(22.02.2005, 18:07)
Andrzej z Gór
@ Walther

Sk±d masz informacje o skoczniach w Hiszpanii, Islandii i Łotwie? Co do Holandii, to tam się uprawia skoki, bo maj± własn± kadrę seniorsk± (2 osoby) i młodzików (kilkana¶cie osób). Rzeczywi¶cie skoczni w Holandii nie ma, ale skacz± w Niemczech i w Austrii. Młodzicy nawet z sukcesami. W Chile chyba skoczni nie ma...
(22.02.2005, 15:54)
mmm_krakow
@Rumcajs
Chyba autorce chodziło, że drużynówka na K-90 jest tak naprawde konkursem "na pocieszenie" :P Medale s±, tytul niby się liczy, ale wszyscy [a przynajmniej większo¶ć] traktuja to z przymrużeniem oka :P
(22.02.2005, 12:35)
Rumcajs
Chyba autor tekstu niepotrzebnie się podgrzał albo co¶ Ľle przełtumaczył. Na stronie http://www.fis-ski.com/uk/604/ 1228.html?event_id=15418&e vent_idjp=15416&event_idnk =15417

jak wół jest napisane "20.02.20053068Oberstdo rfGERTeam HS100MŻ Category WSC!
Na innych portalach podaj± jedynie, że Austriacy będ± się cieszyć jeszcze dlługo, bo nie bŁędzie konkursó w Sapporo i Libercu
(22.02.2005, 12:24)
L@teps
Beznadziejna organizacja ... !!!
(22.02.2005, 11:57)
Noemi
To nie wpozadku, ze konkursy druzynowe nie sa brane pod uwage! Jak ich sie nie uwzglednia to po co sa odbywane?!?! Widocznie nie wszystko zostalo zalatwione przed konkursem i pozniej wyszly wszystkie niejasnosci! Tylko niestety juz zapozno, poniewaz druzyna Austrii wywalczyla sobie zloto!
(22.02.2005, 11:17)
veelden
naprawdę piszemy razem
(22.02.2005, 10:18)
Bedus
Ten pomysl z Apoloniuszem Tajnerem jest wporzo!Moze nie byle by zamieszania!Ciekawe co FIS wymysli na olimpiade bo nie wieze w to zeby obylo sie bez skandalu!
(22.02.2005, 09:38)
Walther
@novak

nt. Andory i Hiszpanii - Jest skocznia w Hiszpanii, w dobrym stanie wła¶ciwie przy samej granicy z Andor±.
(22.02.2005, 09:36)
mmm_krakow
@yogi
Może tak, może nie ;) Skoro się wyprowadził do Hiszpanii, to jak zakończy z Norwegami, to się weĽmie za Hiszpanów - zobaczymy wówczas klasę Miki ;)))))))))))))))))
*** - ale najpierw popraw ortografię, to będę z tob± gadać ;)
(22.02.2005, 09:36)
novak
A ciekawi mnie czy s± skcoznie narciarskie jakie¶ w Ameryce Południowej (głownie Chile i Ziemia Ognista) w Andorze i Hiszpanii??
(22.02.2005, 09:30)
Walther
@Adam

Łotwa - przed laty istniały tam dwie skocznie narciarskie.

Islandia - Chyba skakali tam. Obecnie jest tam skocznia K-15.

W Holandii skoków się nie uprawia. Nie ma tam skoczni, a reprezentanci skacz± w Niemczech.

Jeszcze co¶ poszukam.
(22.02.2005, 09:15)
yogi
MMM_KRAKOW FAJNY NIE? KOJONKOWSKI Z PORTÓGALCZYKUW NAWET ZROBIŁBY MISZCZUW
(22.02.2005, 09:13)
mmm_krakow
Mistrzowie z medalami ale bez prawa do tytułu mistrzowskiego? Czyli - jak zwykle "porz±dek inaczej wg FIS" :))))))))))))
(22.02.2005, 07:33)
Radik
w predazzo byla(i jest) k95 jesli dobrze pamietam a nie 90;] to tyle;]
(22.02.2005, 01:54)
Adam
@Andrzej z Gór

Dziękuję i Tobie i wszystkim innym za wspaniałe komentarze!

To chyba rzeczywi¶cie pierwsza taka
lista w internecie!!!

A teraz jej najnowsza wersja:

Kraje, w których się uprawia skoki narciarskie,
i które s± w stanie wystawić drużynę seniorów:

1. Austria
2. Bialoru¶
3. Bułgaria
4. Chiny
5. Czechy
6. Estonia
7. Finlandia
8. Francja
9. Japonia
10. Kanada
11. Kazachstan
12. Korea Południowa
13. Niemcy
14. Norwegia
15. Polska
16. Rosja
17. Rumunia
18. Słowacja
19. Słowenia
20. Stany Zjednoczone
21. Szwajcaria
22. Szwecja
23. Ukraina
24. Węgry
25. Włochy

Kraje, w których się uprawia skoki narciarskie,
i które nie s± w stanie wystawić drużyny
seniorskiej:

26. Holandia

Kraje, w których jest tylko jeden skoczek,
który prawdopodobnie (?) zakończł karierę:

27. Dania
28. Gruzja
29. Wielka Brytania

Kraje, w których się uprawiało kiedy¶ skoki narciarskie:

30. Hiszpania
31. Islandia (?)

oraz oczywi¶cie

NRD, RFN, ZSRR, Czechosłowacja, Jugosławia

Kraje, w których nie uprawiało się skoków, ale które miały swojego reprezentanta:

32. Kirgistan

Kraje, w których amatorsko uprawia się skoki narciarskie:

33. Australia

Czy to wszystko?
Czy lista jest poprawna?
Czy rzeczywi¶cie w Islandii w latach 60-tych skakano na nartach?
Czy kto¶ wie co¶ o LItwie i Łotwie?
(22.02.2005, 00:38)
masloo
@ Conan....keep dreaming..:P:P
(21.02.2005, 22:00)
Conan
Co wyprawia FIS woła o pomstę do nieba!!!Czy oni nie umiej± zorganizować jednej porz±dnej imprezy która nie poci±gnie za sob± jakiego¶ skandalu!!!
Apoloniusz Tajner powinien zast±pić pana Hoffera na stanowisku.Był by spokój!!Koledzy i koleżanki co my¶licie o moim pomy¶le??
(21.02.2005, 21:46)
uskotko
wyj±tkowo zgadzam się z borsukiem. konkurs się odbył, była walka o medale i tyle.
Ja mogę natomiast od siebie dodać, że gdyby Austriacy nie zdobyli złota, wnie¶liby protest o niechlujn± organizację zawodów - tzn. o nieod¶nieżanie torów najazdowych. Z powodu ¶niegu na rozbiegu - nawet mimo wyższej belki startowej - prędko¶ci Morgiego czy Jussilainena były o 1 km/h niższe aniżeli w pierwszej serii.
(21.02.2005, 20:33)
borsuk
A tam. Wszyscy ogl±dali¶my zmagania na ¶redniej skoczni, po których nast±piło wręczenie medali. Wszystkie ekipy walczyły o jak najlepsze miejsce, jednym słowem obserwowali¶my normaln± rywalizację o mistrzostwo ¶wiata. A to czy wyniki te zechce uznać kilku działaczy FIS-u i kilku statystyków - raczej kibiców i zawodników nie będzie to specjalnie obchodzić. Zreszt± nie wierzę w to, że FIS nie uzna tych zawodów za oficjalny konkurs mistrzowski, skoro sam je firmował. Ale swoj± drog± to niezdecydowanie FIS-u w sprawie konkursu drużynowego na ¶redniej skoczni jest irytuj±ce.
(21.02.2005, 20:06)
Mattia
Na razie nie ma co robić o to wiele hałasu - tak± informację podały niemieckie media. W±tpię, żeby FIS niezaakceptował tego medalu - za dużo by wyniknęło z tego konsekwencji.
(21.02.2005, 20:04)
Stanley
Co jest do diaska??
Kolejne czary mary by FIS!! A co na to DSV??
To przestaje być zabawne co wyprawia FIS!!
Hofer czyli zięć szefa FIS i Miran od Depaszów już dawno zapracowałi by spu¶cić ich do kanału!
nieĽle sobie wyczyniaj± oficjele!!
(21.02.2005, 19:58)
Bedus
To jets nie sprawiedliwe!Jka sie wywalczylo ten medal na skoczni to jeszcze trzeba papiórki zalatwiac aby ten medal otrzymac?!Bez sensu!To po co byl wogule ten konkórs druzynowy rozgrywany?!
(21.02.2005, 19:53)
nniki
czyli austriacy i inni walczyli o pietruszke?
(21.02.2005, 19:53)