Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
6
7
8
9
13
14
15
16
20
21
22
23
24
25
26
30
grudzień 2021
Najbliższe zawody
10.12.2021, godz. 15:00
Klingenthal HS-140
P¦ K

Po pierwszej czę¶ci sezonu, kiedy skoczkowie opuszczali Oberstdorf po inaguracyjnym konkursie Turnieju IV Skoczni, większo¶ć kibiców była przekonana, iż faworyt do sięgnięcia po złote medale w lutowych M¦ jest jeden. Mowa o Janne Ahonenie.

Teraz, gdy do mistrzowskich konkursów odliczane s± już tylko godziny, a skoczkowie ponownie zmierz± się na skoczniach Oberstdorfu, kwestia tytułu M¦ nie jest już tak oczywista. Fiński skoczek chorował, wyłaczyło to go z rytmu przygotowawczego do najważniejszej imprezy sezonu. Czy stanie się to się powodem gorszego występu Janne? Czy też może choroba wpłynie na lidera P¦ wręcz odwrotnie i przejawi się "wybuchem formy"?
"Przez półtora tygodnia nie ćwiczył, w perspektywie mistrzostw ¶wiata w Oberstdorfie to bardzo dużo. Od tego czasu odbył jednak siedem treningów i za każdym razem jest coraz lepiej. Do pierwszego konkursu M¦ zostały trzy dni, liczę, że będzie dobrze." - mówił trener reprezentacji Fińskiej, Tommi Nikunen.

Kto zatem, według szkoleniowca ekipy Finlandii jest faworytem do zdobycia złota i medali pozostałych kolorów w Oberstdorfie?
"Na K90 Hoellwarth, Morgenstern, Ljoekelsoy i oczywi¶cie Małysz. Ta czwórka plus Ahonen i Hautamaeki jest bardzo równa i mog± zadecydować noty za styl. W tej sytuacji większe szanse na zwycięstwo dawałbym Austriakom, stracić mog± tu Małysz i Ahonen. Na dużej skoczni wygra Małysz. Nie chodzi tu o kurtuazję względem Polaków. Wygra, bo na takich obiektach jest teraz najlepszy i nawet Janne nie będzie mógł nawi±zać z nim walki." - tłumaczył Nikunen.

Finowie z pewno¶ci± będ± walczyć o obronę złotego medalu z Predazzo z 2003 roku. Janne Ahonen, Matti Hautamaeki i Risto Jussilainen - tych skoczków, prezentuj±cych obecnie najwyższy poziom w drużynie, powinny¶my zobaczyć w składzie na konkursy drużynowe. Kto skompletuje ekipę? Jak mówi Nikunen, obsada czwartego miejsca będzie kłopotem:
"Przede wszystkim cieszy mnie forma Mattiego Hautamaekiego. Wiedziałem od pocz±tku sezonu, że będzie skakać daleko. Na treningach tak było, ale na zawodach sobie nie radził. Teraz pokazuje, że kryzys ma za sob±. My¶lę, że jednak teraz mam trzech równych skoczków, problem jest tylko z obsad± czwartego miejsca na drużynówkę. "
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
Mateusz
Liczę na ciebie ADA¦ mysłę że wygrasz ale nawet gdyby¶ nie wygrał to i tak będę zadowolony ,bo przecierz nie jestes maszyna do wygrywania ,ale pokaż tym Ahonenom
, Shmitom i innym co potrafisz .Leć Ada¶ po złoto i po Mazurka D±browskiego
(18.02.2005, 15:46)
wojtekiki
co to znaczy "czy stanie się to się" ???
(16.02.2005, 21:10)
Asia S.
Oj Adasiu. Wtgrasz i znow bede tak szczesliwa jak po kazdym Twoim sukcesie; wiekszym czy mniejszym. Dla nas i tak - zawsze najlepszy. A IO sie nie przejmujcie; choc mowie to do Was to do dzis mam zal do Kasai Waltera H i Ammana bo to on namieszał. lotem poni podzielic sie Małysz i Hannawalld bo to oni wtedy byli najlepsi. A w sobote-nie widze innego zwyciezcy jak Adam. "Zwycieztwo jest przeciez dla Adama:)"
(16.02.2005, 20:02)
seba
ada¶ jest misztrzem
(16.02.2005, 20:01)
Himena
Ziober - uważaj bo uwięrzę - jeszcze się rozczarujesz! Aho, Matti i Risto postarajcie się!
Nikunen: bredzi prze gor±czkę - żart! Ale jestem w stylu Clio trzymam kciuki za Finów! A szczególnie Janne i Mattiego!
(16.02.2005, 19:42)
uskotko
no nieee, znów wszystko wina Hofera i Tepesa. Tylko nie wtedy, kiedy Adam wygrywał.
Ludzie, dajcie na luz.
(16.02.2005, 18:37)
Ziober
Pierwsza 10 na k-90
1.Małysz
2.Hautameki
3.Morgerstern
4.Ahonen
5.Speatch
6.Kasai
7.Hoelwarth
8.Ljoeksoley
9.Damjan
10.Mateja
Nie s±dze aby ktos wygral z Hautamekim i Malyszem.Janda juz zgasnal.Ahonen bedzie poza podium a niemcy moga sprawic niespodzianke
(16.02.2005, 18:33)
Elvis
Zgadzam się z Wami, gdyby nie ta dziura Adam miałby złoto.Ileż to już razy Hofer i Tepes kręcili zawodami, wcale bym się nie zdziwił gdyby w Oberstdorfie było podobnie, obym się mylił...
(16.02.2005, 17:36)
vegx
to dziwne co mowi nikkunen...
zdaje mi sie ze malysz ma wieksze szanse na k90 niz na k120, ale wierze ze bedzei 2x złoto
A swoja droga to małysz tez troche nie trenowal, w zasadzie to tylko odpoczywal kiedy inne ekipy mogly sie wzmocnic i wyeliminowac bledy.
Adam bedzie taki jak w zakopanem a inni od tego czasu troszke potrenowali. No, ale na + mozna zaliczyc to ze odpoaczal co pozwoli mu oddac rowne skoki... tak mysle...
(16.02.2005, 17:29)
Adam K.
@indor - dobrze , że przypomniałe¶ o pechu Małysza ze skoczni K-90 w Salt Lake City (konkretnie w Park City). Rzeczywi¶cie - gdyby nie ta nieszczęsna dziura, któr± zrobił N. Kasai, wielce prawopodobne, że Adam zostałby mistrzem olimpijskim... Wielkie pretensje mam przede wszystkim do niejakiego Waltera H. Miejmy jednak nadzieję, że w Pragelato Adam wreszcie zdobędzie ten najbardziej oczekiwany tytuł. Będzie mógl wtedy z dum± stawiać się na równi z Jensem Weissflogiem i Matti Nykaenenem...
(16.02.2005, 16:16)
mmm_krakow
Je¶li chodzi o K-120 w Oberstdorfie radziłabym się cofn±ć do M¦ Oberstdorf 1987 :))))) I popatrzeć że zwycięzca z dużej skoczni nigdy na niej nie wygrał podczas TCS, hehe
Może to jednak dobra wrózba dla Adasia ;))))))))))))))))))

Janda, Widhoelzl - jako¶ ich nie widzę w gronie faworytów, na tej samej podstawie, co pisałam o Zakopcu. Konkursy będa przy sztucznym ¶wietle, a obaj nosz± soczewki.
(16.02.2005, 15:05)
uskotko
@mmm
no, nie tylko z Hollim przegrał, ale jeszcze z dwoma innymi. I jako¶ nie widzę, co do tego ma trener. Ahonen jest jednym z nielicznych zawodników, którzy skacz± mniej więcej równo niezależnie od trenera reprezentacyjnego - pewnie dlatego, że większe znaczenie ma w Finlandii trening klubowy pod wskazówkami trenera osobistego. Br±z na skoczni dużej był dla Janne - nie oszukujmy się - porażk±. Walczył o złoto, godził się ze srebrem, a skończyło się na br±zie. Nie nam oceniać zawodnika i jego nadzieje+reakcje, ale można sobie wyobrazić, że podczas M¦ we własnym mie¶cie liczył na najwyższe laury. Na K90 startował wyraĽnie podłamany psychicznie, poza tym nie miał szczę¶cia do warunków. mmm - innymi słowy: odsyłam do wcze¶niejszej wypowiedzi nt. oceniania preferencji zawodnika poprzez pryzmat jednego konkursu.
(16.02.2005, 14:35)
uskotko
pewnie, że Was prowokuję, a jak?! :D Jestem strasznym prowokatorem. Ale tak naprawdę to piszę to, co my¶lę - a tak naprawdę nikt nie wie, co będzie na mistrzostwach. Janne Ahonen BYŁBY faworytem, gdyby nie jego choroba z następcz± absencj± w skokach. Nikt nie wie, co Jasiek pokaże w Oberstdorfie. Adam Małysz w ci±gu ostatnich lat pokazywał, że podczas wielkich imprez jest bardzo silny. Pozostali zawodnicy z czołówki - Holli, Morgi, Jakub, Roar czy nawet Matti - po prostu powtarzam nazwiska, jakie wymieniaj± spece. A przecież jest całkiem możliwe, że rozbły¶nie nowa gwiazda, która zadziwi wszystkich - może i Kamil Stoch? Czemu nie?

Nikt z nas nie jest jasnowidzem - no chyba że jest - ale prognozować można. To niezła zabawa. Byle opierała się na konkretnych wiadomo¶ciach i faktach. Pozdrawiam!
(16.02.2005, 14:27)
mmm_krakow
Małysz faworytem na dużej? A może stracić na ¶redniej???
Przepraszam, ale pan trener chyba nie myje oczek, albo spożył zbyt dużo "Finlandii" w płynie, bo opowiada bzdury. Janne nie zalicza się do faworytów? Taki tekst o swoim zawodniku?
@uskotko
Jako¶ Janne z Lahti ma br±z z dużej skoczni, a nie K-90, gdzie przegrał z Hoellwarthem :D
Przypomnij sobie, kto był trenerem Finów w 1997 roku, to może zrozumiesz :D Dlaczego Janne we wcze¶niejszym okresie lepiej skakał na ¶rednich skoczniach.
Chodzi o technikę skoku :D
(16.02.2005, 14:24)
daf
@uskotko, piszesz, że Schmitt po 1,5 miesięcznym niebycie wygrał niespodziewanie na K-116, no to teraz mamy prost± analogię z Janne Ahonenem - skoro wówczas Schmitt wygrał niespodziewanie, to dlaczego teraz Ahonen jest w grnie faworytów?
(16.02.2005, 14:20)
ADAM fan
tak, czy inaczej - liczę, że Adam przywiezie nam medale nr 5 i 6 z tych M¦... a jaki będzie ich kolor? Każdy będzie ładny, ale jednak poprosiłbym o złoty : )
(16.02.2005, 14:16)
daf
@indor
mam wrażenie, że uskotko troszkę nas tu prowokuje.
(16.02.2005, 14:15)
uskotko
tzn. Martin wygrał tylko raz przed M¦ w Lahti w 2001 :)
(16.02.2005, 14:12)
uskotko
obawiam się, że je¶li Stoch wygra M¦, to niewiele z niego pożytku mieć już będziemy. Chyba że będzie miał wokół siebie ludzi, którzy o niego zadbaj± - by nie podzielił losu wieluuuu talentów. Nie zgadzam się natomiast z twierdzeniem, że przed M¦ Adam wygrywał na zmianę z Martinem. Jakie na zmianę??? Od Turnieju 4 Skoczni wygrał przecież tylko raz, w Hakubie (Adam chyba znów wpadł w dziurę :) a na pewno w dołek - aklimatyzacyjny). Jego zwycięstwo na 116 było wielk± niespodziank± - po 1,5 miesi±ca słabszej dyspozycji.

Ach, to był konkurs... :)
(16.02.2005, 14:09)
indor
@uskotko
no niby miał ale złoto to złoto, a taka okazja jak± miał wtedy może się już nie powtórzyć...Ty nie żałujesz, że przez takie co¶ przegrał najważniejsze dla sportowca trofeum???
(16.02.2005, 14:07)
misia(svenka)
No no no...ten Nikunen co¶ troszkę naci±ga sprawę. Zgadzam się z nim jednak, że noty za styl będ± odgrywały bardzo duż± rolę. Trzymam kciuki za Adasia i wierzę, że przywiezie nam złoto!
(16.02.2005, 14:04)
uskotko
oj wiem, że wpadł! Facet to ma pecha... Skakało ich po tym nieszęsnym Kasaiu tyluuu, a akurat Adam musiał wpa¶ć! No ale medal miał - napewno nie wolałby¶, by skończył na miejscu czwartym, prawda?
(16.02.2005, 14:03)
daf
@uskotko
rzeczywi¶cie sport to nie matematyka, a już na dzisiejsze szanse obu panów wpływ M¦ z Lahti czy Predazzo jest tylko symboliczny, dlatego przywoływanie statystyk mija się nieco z celem. Przed M¦ w Lahti Małysz wygrywał seryjnie, na zmianę ze Schmittem, przed M¦ w Predazzo skakał nieĽle, ale do formy z 2001 roku wiele my brakowało, a w konkusie był zdecydowanie najlepszy - to dowód, że spekulacje to tylko demagogia, bo na zawodach naprawdę wiele się może zdarzyć ł±cznie z tym, co było w Pralegato, czyli Stoch zajmie lepsze miejsce niż Adam (nie miałbym nic przeciwko, gdyby to oznaczało np. drugie miejsce dla Małysza :))) )
(16.02.2005, 14:02)
indor
Ale wtedy naprawdę wpadł - to było przecież widać, ja naprawdę wolałbym, aby Adam przegrał bo nie był w formie, a nie przez niedopatrzenie sędziów, którzy nie poprawili zeskoku po upadku zawodnika na najważniejszych zawodach!!!
(16.02.2005, 13:56)
uskotko
z całym szacunkiem do Adama - on jako¶ zawsze ma pecha i wpada w dziury po innych skoczkach. A słyszeli¶cie, by jakikolwiek inny zawodnik z P¦ narzekał na co¶ takiego? Jakie¶ tu przekręty s±...

No ale jedni skarż± się na dziury, inni na kombinezony, jeszcze inni na katar. Jak w przysłowiu o baletnicy...
(16.02.2005, 13:50)
indor
Adam podczas IO na K120 przegrał przez swoje skoki, a na K90 przez to,że wpadł w dziurę po upadku Kasai - daje sobie rękę odci±ć, że gdyby nie to byłby pierwszy (sumę skoków miał przecież tak± sam± jak Ammann), a w pierwszej serii skoczył dalej (Adam - 98,5, Ammann - 98) i w drugiej serii skakałby jako ostatni. Do tej pory nie mogę odżałować, że przez ten pech Adam nie zdobył złota.
(16.02.2005, 13:45)
indor
@uskotko
Ale nawet Adam sam mówił, że na ¶rednich skoczniach lepiej się czuje.
Ale ja nadal nie rozumiem sk±d teraz - po 9 miejscu Adama w Pragelato nie daje większych szans innym zawodnikom...może to wszystko przez warunki i skoki Adama były rzeczywi¶cie dobre, już nie wiem..
Jeżeli chodzi o mnie to wolałbym, żeby Adam wygrał na K90, bo miałby 3 tytuł na sredniej skoczni pod rz±d..
Zauważyli¶cie,że przed tymi M¦ nie ma zdecydowanego faworyta - przed Lahti był Małysz, przed Predazzo Hannawald, a teraz:
niby Ahonen, ale nie wiadomo do końca jak jest z jego form±
Małysz-po Zakopcu byłem większym optymist±, teraz nie wiem
I tak samo z Austriakami, Hautamaekim, Lyoekelsoeyem..
Szkoda, że odwołali trening, bo czego¶ możnaby było sie dowiedziec.
(16.02.2005, 13:40)
uskotko
W Predazzo Adam wygrał na obu skoczniach, więc w ogóle nie widzę potrzeby o tym wspominać.

W SLC też był niżej na K90 niż na K120, a w Lahti miał po prostu pecha, bo byłby wygrał na K116, gdyby nie warunki, o których się tak szeroko wszyscy zawsze rozpisuj±. Je¶li porównać (je¶li Ci się, daf, oczywi¶cie zachce) występy obu panów na skoczniach ¶rednich oraz na dużych, nie wyjdzie nic innego jak wła¶nie przewaga Janne na tych pierwszych, a Adama na tych drugich. Prosta statystyka.

Choć oczywi¶cie sport to nie matematyka. Ale też przewidywania i prognozy to nie wyniki, nie?
(16.02.2005, 13:34)
daf
to ilu jest tych indywidualnych "złotych" na ¶redniej w¶ród obecnie skacz±cych? Co¶ pamięć zawodzi... ZNAWCĘ SKOKÓW
(16.02.2005, 13:29)
daf
@uskotko
zaraz zaraz, a Predazzo? Przypomnij mi, bo nie pamiętam, kto tam wygrał na ¶redniej skoczni?
(16.02.2005, 13:25)
lzk
Mysle że na jednej skoczni Adam wygra na 100% i do tego pobije na pewno rekord na skoczni K90 LEĆĆĆĆĆ ADAM I STOCH ZEBY Z MATEJˇ BYLI W ! 20
(16.02.2005, 13:16)
uskotko
I Wy ludzie uważacie się za znawców skoków??? Dobre sobie. Tylko dlatego, że Adam nie wygrał na dużej skoczni w Lahti - BO MIAŁ MNIEJ SZCZʦCIA niż Martin Schmitt - a wygrał na K90, uważacie, że jest lepszy na ¶rednich skoczniach??? Buahahahaha. Zapominacie chyba, kto ma najwięcej z obecnych skoczków zwycięstw na skoczniach ¶rednich oraz (jedyny) indywidualny tytuł M¦ ze skoczni wła¶nie ¶redniej: mianowicie Janne Ahonen. Adam Małysz zawsze lepiej radził sobie na skoczniach większych, a Janne zawsze na mniejszych, i Tommi Nikunen ma 100% racji.

I nie zapominajmy, że Ahonen NIE lubi Schattenberg K120 - a w tym sezonie wygrał tam tylko dzięki swojej super formie, której prawdopodobnie już nie ma... To jedna z jego najmniej lubianych skoczni. Adam jest pretendentem do tytułu na K120.
(16.02.2005, 13:02)
daf
hehe, indor, masz rację - do dalszy ci±g podchodów. A może asekuranctwo Nikunena, bo Janne po chorobie na treningach nie błyszczy? Piernik wie...
(16.02.2005, 12:46)
indor
Dziwne jest to, co on gada - Adasiek zawsze jest faworytem na skoczniach ¶rednich - a już w Oberstdorfie nigdy mu tak super nie szło.
Ale najbardziej dziwi mnie to zdanie:
"Nawet Janne nie będzie mógł nawi±zać z nim walki"- pierwszy raz słyszę co¶ takiego, żeby trener nie wierzył w swojego zawodnika.
A na jakiej podstawie Nikunen wyci±ga te wnioski o Adamie, skoro w Paragelato był dopiero 9 ??
Wniosek: wojna psychologiczna - starcie drugie
bo pierwsze to Kojon i jego cudowne kombinezony
(16.02.2005, 12:37)
daf
Simi już raz wyskoczył jak diabeł z pudełka... :)
I chyba wystarczy... :) Prędzej Kuettel.
A o Jandzie jest cicho, bo on jednak złapał mały dołek, w dodatku wieczorne konkursy wyj±tkowo mu nie "leż±". Ponoć ma to zwi±zek z jego przypadło¶ci± wzrokow±.
(16.02.2005, 12:09)
andbal
A Simi ?
(16.02.2005, 12:00)
Karolcia:-)
Ja my¶lę,że Nikunen próbuje trochę zmylić zawodników t± wypowiedzi±.Ahonen napewno jest w dobrej formie,chociaż Ja osobi¶cie trzymam kciuki TYLKO za Adama!
(16.02.2005, 11:59)
daf
Ech, Bull... to Redaktorzy s± jacy¶ tacy nadwrażliwi...
(16.02.2005, 11:57)
RagingBull
Ehhhh ojciec.... Co¶ ty taki ostatnio przeciwny redaktorom pewnego serwisu o skokach..???
Pozdro !!!
(16.02.2005, 11:52)
Caro
podium k120:Lyokeysoy,Malysz,Ahonenk90:Małysz,Ahonen,Janda.
(16.02.2005, 11:48)
Gosiak
Adam jest przeciez silniejszy na mniejszej skoczni- to przeciez tu sie liczy sila odbicia... Adam wygra ale na K-90
(16.02.2005, 11:47)
daf
Hehehe, wychodzi na to, że trener Finów zachowuje więcej obiektywizmu niż co poniektórzy Redaktorzy Pewnego Serwisu Po¶więconego Skokom Narciarskim...
(16.02.2005, 11:42)
RagingBull
Ano, nie można zapominać o Jandzie, bo to on może sie okazać najlepszym zawodnikiem M¦. Oczywi¶cie nie mam nic przeciwko, żeby sie spełniły proroctwa Nikunena...:P:P:P. Ciekawe czy Suomi też maj± przygotowany cichcem jaki¶ magiczny kombinezon.....:P:P
ADAM DO BOJU !!!
(16.02.2005, 11:35)
kibic
Czemu wszyscy pomijaj± Jakuba Jande?? Nie zdziwcie sie jak Czech wszystkich zaskoczy.
(16.02.2005, 11:29)