odchudzona wersja portalu - na czas wzmożonego ruchu na stronie
Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
6
7
8
9
13
14
15
16
20
21
22
23
24
25
26
30
grudzień 2021
Najbliższe zawody
04.12.2021, godz. 18:15
Lillehammer HS-98
P¦ K

15-ta wygrana w Pucharze ¦wiata daje Funakiemu miano najlepszego skoczka japońskiego w historii Pucharu ¦wiata. Tyle samo zwycięstw ma tylko Noriaki Kasai. Dzi¶ Kazuyoshi miał wielkie szczę¶cie, by - tak jak przed laty - na oczach swojej publiczno¶ci ¶więcić kolejne zwycięstwo! Co prawda smak mistrzostwa olimpijskiego, wywalczonego w 2 dobrych skokach, jest o wiele słodszy, jednak powrót na szczyt po 6 chudych latach, mimo sprzyjaj±cego wiatru i kontrowersyjnej decyzji jury, jest jak najbardziej przyjemny!

Funaki dzisiejszym, niespodziewanym rezultatem przeszedł także do historii jako jeden z najstarszych zawodników, który wygrał zawody Pucharu ¦wiata. 29 lat, 9 miesięcy i 9 dni to szósty wynik w "hall of fame".

Taka okazja jak dzi¶ nie zdarza się często, postanowili¶my zatem przybliżyć młodszym czytelnikom naszego serwisu sylwetkę tego skoczka.

Kazuyoshi Funaki urodził się 27 kwietnia 1975 roku w Yoichi. Ten wielce utytułowany zawodnik podczas swojej ponad 13-letniej kariery na poziomie ¶wiatowym zaliczył 15 zwycięstw w Pucharze ¦wiata i był o krok od zdobycia Kryształowej Kuli.
Funaki słyn±ł niegdy¶ ze swoich pięknych stylowo skoków. Jego występy sędziowie wielokrotnie oceniali pięcioma dwudziestkami. Największe sukcesy to m.in. złoty medal w lotach narciarskich w 1998, złoty medal M¦ na ¶redniej skoczni 1999 roku, złoto na dużej i srebro na ¶redniej skoczni na Olimpiadzie w Nagano w 1998 roku.
Każdy fan skoków wie, kim jest Funaki. Pierwszy raz pokazał się szerszej publiczno¶ci w Pucharze ¦wiata w 1992. W 1994, maj±c 19 lat, i wygrał zawody! Sezon zakończył na miejscu czwartym! W sezonie 1997/98 wygrał prawie wszystko: zacz±ł od Turnieju Czterech Skoczni, potem M¦ w lotach narciarskich i na koniec Mistrzostwo Olimpijskie.
W roku 2004 rozpocz±ł współpracę z fińskim trenerem i niegdy¶ wy¶mienitym skoczkiem, Ari-Pekk± Nikkol±. Fin miał poprawić jego wyniki w Pucharze ¦wiata, które najlepsze już nie były. Współpracował z nim jednak pół roku. Wreszcie Fune ponownie odniósł sukces!

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Funakim, który przeprowadził nasz serwis podczas ubiegłorocznego konkursu P¦ w Lillehammer. zobacz wywiad >>

Zobacz polsk± stronę Funakiego >>
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
skolim
Mam wielki szacunek do Funakiego, z tego co slyszalem to bardzo inteligentny czlowiek, oczytani w ogole... szkoda ze teraz jego zwyciestwo wzbudza nie podziwn a raczej smiech.
(06.02.2005, 20:29)
Jaro
@marmi dobrze mówi!!!
REDAKCJA!!! Co z Wami? Dlaczego Goldi ma 60 miejsc na podium, skoro powinien ich mieć 63? Hę?
(06.02.2005, 13:03)
Grann
A Harada nie jest bardziej utytułowany? Ma w końcu 2 złote medal M¦, 1 srebrny i 1 br±zowy
(06.02.2005, 12:52)
jokoono
gratulacje dla Funakiego
(06.02.2005, 12:22)
Jagaciarz
Straszna szkoda,ze nie bylo drugiej serii.No ale wtedy dawny mistrz na 99% by nie wygral,a tak mial swoja wielka chwile.
Tak czy inaczej mial olbrzymiego farta,co nie umniejsza piekna jego skoku.Podobnego farta mial niedawno Urbanski w Cocu.
(06.02.2005, 10:19)
neo
Ciesze sie że Funaki wygrał to był wielki zawodnik należało mu się
(06.02.2005, 08:51)
Asia :((((
biedny Morgenstern :(((((((((((((((
(06.02.2005, 00:06)
sermak
Przepraszam bardzo, ale piszecie bzdury.
Funaki pierwszy raz w Pucharze ¦wiata pokazał się co najmniej w 1992 roku w Sapporo, gdzie zaj±ł 27. miejsce. Chyba, że wtedy nie było szerokiej publiczno¶ci, a w sezonie 1994/1995 była?
(06.02.2005, 00:02)
marmi
@Redakcja: Nie sprawdzałem czy Kasai ma 15 zwycięstw ale pewnie tak jest skoro pisz± o tym różne osoby. Ze swojej strony pisałem już też o błędach w liczbie miejsc na podium (np. Goldi). Nie jest też wprowadzone do statystyk zwycięstwo różnic± 0,1pkt., które zdarzyło się dzi¶ pierwszy raz od 16 lat! Proszę o sprawdzenie tych statystyk i naniesienie poprawek.To nie wypada, żeby w porz±dnym serwisie były takie błędy...
green_man: zgadza się, Kurzajewski już jest znany z tego, że otwarcie życzy Ľle skoczkom rywalizuj±cym z Małyszem, do tego oczywi¶cie głupoty opowiada o pozostaniu wiceliderem. Wypada się jedynie cieszyć, że nie komentuje skoków bezpo¶rednio :)
(05.02.2005, 23:56)
A.M.
green_man zgadzam się !!
(05.02.2005, 22:43)
air show
Adam może utrzymać drugie miejsce, jak niedzielny konkurs się nie odbędzie, albo jak będ± takie warunki jak w Hakubie i rosyjska ruletka z wiatrem. I wtedy Hoellwarth i Ljokelsoey nie wejd± do 30. To drugie jest mało prawdopodobne.
(05.02.2005, 22:25)
kath
Chylewskiej nic nie przebije... zgadzam sie w zupelnosci. Biedny Roar po zwyciestwie w Zakopanem nie zrozumial co ona do niego mowi. To mial byc niby angielski, ale co to bylo?
(05.02.2005, 22:22)
TAMI
green man zgadzam się z Tob± absolutnie! Chociaż szczerze mówi±c Chylewskiej moim zdaniem nic nie przebije...
(05.02.2005, 22:00)
green_man
Troszkę nie na temat, ale wła¶nie przypomniał mi się dziejszy poranny konkurs. Nasz droga TVP i Maciej Kurzajewski - lubię pana Macieja i nie wiem czy to od niego zależy, ale aż mnie trafia jak słyszę teksty typu "może Adam po zawodach w Sapporo nadal pozostanie wiceliderem" - to jest sciemnianie ludzi którzy mniej znaj± się na skokach (nie maj± dostępu do netu, rzadziej czytaj± prase itp.) przecież rzecz± prawie niemożliw± jest by w 2 konkursach Hollwarth i Ljoekelsoey nie wyprzedzili Adasia w generalce, troszkę więcej konsekwecji i mniej ¶ciemy ponowie sprawozdawcy. Poza tym życzenie by wymieniona wyżej dwójka wypadła jak najsłabiej - jest poprostu niesportowe i nieetyczne. Może czepiam się niepotrzebnie, ale ostatnio sporo jest błedów, wypaczeń i przekręceń w naszej TVP, a praca w TV chyba do czego¶ zobowi±zuje.....
(05.02.2005, 21:35)
Prymka
Japońscy zwycięzcy konkursów P¦ \ Noriaki Kasai-15, Kazuyoshi Funaki-15, Masahiko Harada-9, Takanobu Okabe-4, Masahiro Akimoto-4, Akira Higashi-2, Hiroya Saitoh-2, Hideharu Miyahira-1, Hirokazu Yagi-1, Akira Sato-1
(05.02.2005, 21:26)
Asiula
Moim zdaniem to było zwyczajnie głupie szczę¶cie,a pierwsze miejsce powinien zaj±ć Thomas Morgenstern.W pierwszym skoku Funakiemu się nie udało to trudno...czemu tylko on miałby mieć szansę poprawienia swojego niezbyt udanego skoku???:/
(05.02.2005, 21:19)
realista
jutro prawdopodobnie nie powtórzy swego osi±gniecia
(05.02.2005, 20:52)
Dexter
@MaG
Masz racje, tez tak sobie wyliczylem w swoich statystykach. Noriaki wygrywal w: Harrachovie (92) Ga-Pa, Predazzo, Lahti (93) Murau (94) Planica (98) Innsbruck, Willingen (2 razy), Trondheim, Oslo, Planica (99) Ga-Pa (01) Willingen (03) SLC (04) co nam daje 15 tryumfów. Ma tez wiecej miejsc na podium. Ale nie ma tytulu mistrza swiata (oprócz lotów) i zadnego indywidualnego medalu olimpijskiego. Mimo wszystko Kazuyoshi i Noriaki to najbardziej utytulowani japonscy zawodnicy, sposród tych, którzy jeszcze startuja.
(05.02.2005, 20:49)
MaG
Kasai też wygrywał zawody P¦ 15-krotnie.
(05.02.2005, 20:41)