Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
6
7
8
9
13
14
15
16
20
21
22
23
24
25
26
30
grudzień 2021
Najbliższe zawody
10.12.2021, godz. 15:00
Klingenthal HS-140
P¦ K

Australia kojarzy nam się raczej z kangurami, aborygenami lub misiem koala, a nie ze skokami narciarskimi. Klimat i do¶ć nizinne tereny kontynentu nie daj± możliwo¶ci rozwoju dyscyplin zimowych. A jednak można! Okazuje się, że słoweński emigrant - Tony Mihelcic skacze tam na nartach! W tej chwili jednak jest już weteranem.

Tony rozpocz±ł karierę skoczka jeszcze w swoim rodzinnym kraju, gdy miał 6 lat. Maj±c 12 oddał swój najlepszy dotychczas skok. "Trenowałem wtedy na skoczni o punkcie K-60 i skoczyłem... 35 metrów." - mówi Mihelcic. Jednak zawsze chciał skoczyć dalej i imponowały mu skoki jego przyjaciela Jozefa Slibara, byłego rekordzisty ¶wiata z 1961 roku.
Tony Mihelcic w 1968 wyemigrował do Australii. Założył tam klub narciarski, do którego zaprosił rodzinę. Jednak po latach, gdy został weteranem, w 2002 roku w Ljublanie zainaugurował Australijsko-Słoweński Puchar, który odbywa się co roku. Ostatnio pobił rekord Australii (11,5 metra). Na wszelkich zawodach reprezentuje Australię jako jedyny skoczek.

"Australijczycy skacz± już od dawna. W tej chwili jestem jedynym reprezntantem tego kraju i nikt więcej nie skacze. W takiej sytuacji nie mogę przestać uprawiać skoków, bo nikt inny nie chce nawet spróbować" - mówi Mihelcic. Tony bardzo chce, aby kto¶ kontynuował rozpoczęt± przez niego tradycję. "Mam zamiar rozpowszechnić w Australii skoki i wybudować skocznię, a także szybko wskoczyć chociaż na pierwszy szczebel międzynarodowych skoków narciarskich. To wszystko należy do mojego skokowego projektu. Wszystko co potrzebuję do jego realizacji to sponsor, bo zapału mi nie brakuje. Gdyby znalazły się pieni±dze to już wkrótce rozpoczniemy realizację".

Następny występ Tony zaliczy na turnieju Mistrzostw ¦wiata Weteranów w austriackim Villach, który odbędzie się w okresie od 22 do 27 lutego. Zawodnicy będ± występować na K-30. "Chcę tam pobić nowy rekord Australii" - odważnie mówi Tony. Co ciekawe przygotowuje go do tej imprezy wspomniany wcze¶niej jego skokowy mistrz, Jozef Slibar. Tony Mihelcic chciałby, aby usłyszano o jego wyczynach również za granic±. Na koniec napisał: "Życzę wszystkim polskim kibicom wszystkiego najlepszego i spodziewam się, że być może Wy też zaczniecie dopingować Australijskie skoki. Niech ten doping poniesie nas na wysoki poziom sportowy!"
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
hydraulik
Ile trzeba mieć w sobie chęci i zainteresowania konkretn± dyscyplin±, żeby wyszukać kogo¶ takiego, kto mimo samotno¶ci w tej dziedzinie sportu na tak odległym kontynencie, jest oddany dyscyplinie sportu któr± kiedy¶ uprawiał i uprawia do dzi¶.Ocena na 10pkt.
(05.02.2005, 15:34)
katarzynkaa
gratuluje Walther, fajny artykuł =)
(04.02.2005, 18:40)
Piotr
Chyba wyst±pił jaki¶ bł±d.Nie Australijczycy tylko Austriacy!!!
(04.02.2005, 15:07)
MRCA
cze¶ć Walther!!! my się chyba znamy??? mieszkamy niedaleko:P wła¶ciwie to tuż za ¶cian± :D więcej takich ciekawych notek!!! do zoba!
(04.02.2005, 14:27)
HEEEEHEHEHEHEHHEHEHEHEHEHHAHAHAHAHAHAHIHIHIHIH
KUPA ¦MICHU :PPPPPPPPPP
JESZCZE 40-LATEK Z AUSTRALII PRZESKOCZY MISTRZA NA NAJKROTSZE SKOKI, NIEJAKIEGO TOMISŁAWA "TONIA" TAJNERA :DDDDDDDDD
(04.02.2005, 13:46)
neo
może Tajnerom fundnimy bilet na te zawody będ± mieli chociaż cień szansy na zwycięstwo :):):):):):):):P:P:P:P:P
(04.02.2005, 13:28)
qwak
Do redakcji:
Czy skacze w ogóle chociaż jeden duńczyk???
(04.02.2005, 12:30)
spiderman
Gdyby ten skoczek Australijski skoczył na skoczni K-60, K-70 to rekord Australii murowany...
(04.02.2005, 07:24)
rud0lf
Za kilkana¶cie lat w Australii będa sie odbywać konkursy P¶:) a skoczkowie z Łotwy i Filipin będa zajmowac tam miejsca na podium.
(04.02.2005, 01:25)
marmi
Hehehe, brzmi to jak news na prima aprilis :)
(04.02.2005, 00:54)
ret
hehe pap ma racje, nasi skoczkowie poza Malyszem to powinni z Tonym trenowac na k-30. nie wiem czy beda w stanie pobic rekord Australii nalezacy do Tony'ego, ale moze wyjada np. do Bangladeszu albo innego kraju gdzie nie ma rekordow i tam zostana uwielbianymi przez miliony gwiazdami? :>
(04.02.2005, 00:36)
SMOŁYSZ_TOFIK
DOBRE OBY TAK DALEJ!!!
(04.02.2005, 00:25)
nika
Fajne jest to,że kto¶ trwa w swoim zapale i pasji, mimo osamotnienia...:)
SprowadĽmy go do Polski, facet spragniony jest rekordów i skakania.!
(03.02.2005, 22:17)
PIQ
No, szkoda że nie skacz±. Przecież maj± skoczka. Jeedno mnie denerwuje tylko. F\Dlaczego baza ze skoczkami na www.fis-ski.com jest nieaktualna ! Nie ma tam ani jednego duńczyka i australijczyka, a jest tylko jeden bułgar. Czy da się co¶ z tym zrobić ?
(03.02.2005, 22:11)
MrSnowman
Artykulik absolutnie na 10.
Czekam już tylko kiedy zaczn± skakać w Zimbawe, San Marino i na Grenlandii. A tak swoj± drog± dlaczego wogóle nie skacz± Duńczycy? Ja wiem nie maj± skoczni, ale choćby do Niemiec jest przecież niedaleko.
(03.02.2005, 22:04)
Anga
Co¶ ostatnio głupio gadam, więc, wybacz, Walther,ale juz nie będę komentować
Strrrasznie mnie głowa boli, to pewnie dlatego
Bol±ce głowy ł±czcie się!!!
(03.02.2005, 21:52)
Anga
oczywi¶cie, komentować:DDDD
Artykuł Walthera jest niezwykle oryginalny i ponadczasowy,gdyż, pomimo starań Tony'ego, nie wydaje mi się, żeby skoki w Australii zrobiły furorę. Wła¶ciwie nie wiem, czemu jestem tak± pesymistk±:DDD
W końcu im większe przeszkody, tym pewniejszy sukces.
W gruncie rzeczy fajnie by było, bo na skoczniach mamy mało ciemno niebieskiego kolorku, a przydałby się...

(03.02.2005, 21:41)
qwak
Artykuł na 10!!!
Bez w±tpienia!
(03.02.2005, 21:40)
Walther
Już chyba cię rozuumiem, ale już bo to nie czat tylko komenty pod artykułem więc lepiej komentować.
(03.02.2005, 21:36)
Anga
Walther
chodziło mi o dwuznaczno¶ć co do REPREZENTACJI
jednego człowieka
bo chyba nie trzeba szukać aż tak daleko:)
(03.02.2005, 21:32)
Stanley
@ Walther
to się odezwij :)
jestem on linie
(03.02.2005, 21:26)
Walther
@Stanley
No już lepiej na GG :)

@Anga
No tak, ale niby jest reprezentantem :)
(03.02.2005, 21:20)
Stanley
@Walther
To może pogadamy sobie na uboczu moje gg jest na stronie redakcja?
(03.02.2005, 21:17)
Anga
Tytuł brzmi dwuznacznie, Walther...:)
Gratuluję
(03.02.2005, 21:13)
Walther
@Stanley
Przecież powiedziałem tylko, że lepiej jak przejdziesz niż pojedziesz ;) ;)
(03.02.2005, 21:08)
Stanley
@Walther
skoro nie znasz żartów., to przepraszam Wielce Sznowny Nabytek :)


(03.02.2005, 21:05)
margott74
Jak byłam na P¦ w Harrachovie to przeszedł koło mnie kto¶ z australijsk± flag± wła¶nie. Tylko że wtedy my¶lałam, że mi co¶ do grzańca dosypali;-) Swoj± drog± widziałam kiedy¶ zdjęcie kibiców z flag± Jamajki. Nie ma to jak rozwój dyscypliny...
(03.02.2005, 21:04)
Walther
@Stanley
Ty po mnie nie jedĽ. Jak już to sobie przejdĽ :p :D
(03.02.2005, 20:53)
pirazydrzwi
Tytuł wydawał się sugerować, że chodzi o nasz najwspanialszy kraj. Wszak sytuacja choć b. niewiele, ale podobna.
(03.02.2005, 20:37)
Stanley
ha, ha no teraz mogę sobie pojechać po Waltherze :)
O rozkoszy, o słodyczy!!
Tylko po co? I dlaczego?
Witaj w naszej gomadce :)
(03.02.2005, 20:35)
anschaffe
ha ha masz racje...;o)
(03.02.2005, 20:30)
pap
uwazam ze to szansa dla naszych pochwał i innych tajnerów - wyjad± sobie tam i będ± być może w stanie pobić ten rekord - przyda im sie trening na k 30