Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
lipiec 2024
Najbliższe zawody
09.08.2024, godz. 17:00
Hinterzarten HS-109
FIS Cup M

Heinz Kuttin, trener pierwszej reprezentacji polskich skoczków, podobnie jak Adam Małysz, nie popiera decyzji sędziów na temat rozegrania konkursów w Willingen w niebezpiecznych i wietrznych warunkach. Jak mówi Austriak konkursy były "ciągnięte na siłę".

Dlaczego więc zawody zostały rozegrane? Wypada się domyślać, iż organizatorzy stali pod duża presją stacji telewizyjnej RTL, której wpływy z reklam gwałtownie spadły w tym sezonie, podobnie jak ilość osób gromadzących się przy transmisjach z konkursów skoków narciarskich. Z pewnością ewentualne odwołanie zawodów pociągnęłoby kolejne straty dla niemieckiego giganta telewizyjnego.
Dodatkowym elementem, który przyczynił się do decyzji przeprawadzenia konkursów była tłumnie zgromadzona pod skocznią publiczność.

"Ja też jestem rozczarowany wydarzeniami w Willingen, ale nie wynikami, tylko tym, że oba konkursy ciągnięto na siłę. Przecież jest oczywiste, że tu nie skakanie na nartach było najważniejsze, ale show. Przyszły tysiące widzów, grała muzyka, fajerwerki czekały. To, że w takim wietrze skoczkowie ryzykowali zdrowiem, że nie było mowy o równości szans, jest nieważne. Sport był na drugim planie." - stwierdził Kuttin.

"Oczywiście, wszystko było w normie. Ale co z tego, skoro podmuchy były zupełnie nieprzewidywalne? Nie może być tak, że zawodnik najeżdża na próg spodziewając się wiatru z przodu, a dostaje uderzenie w plecy." - kontynuuował Austriak.

Przed zawodami w Niemczech, w lokalnych mediach pojawiły się komentarze mówiące o konflikcie na linii Heinz Kuttin-Apoloniusz Tajner. Austriak całkowicie zaprzecza jakoby to miała być prawda:
"To są zmyślenia dziennikarza, którego nigdy nie widziałem na oczy. W tej gazecie napisano - cytując mnie - że Apoloniusz jako dyrektor sportowy wtrąca się codziennie do mojej pracy, ja jestem tym bardzo rozgoryczony, kłócimy się itp. Niczego takiego nie mówiłem. Przypuszczam, że ten człowiek oglądał wywiad ze mną w telewizji RTL i nie do końca zrozumiał, co mówiłem. Chodziło mi o problemy z niektórymi działaczami Polskiego Związku Narciarskiego, ale nie z Apoloniuszem. Są w PZN ludzie, z którymi trudno się dogadać, i ja tego nie ukrywam. Ale Polo do nich nie należy." - wyjaśnił Kuttin.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« styczeń 2005 - wszystkie artykuły
Komentarze
borsuk
@ sir_skiner
Chłopie, zastanów się przez chwilę, dlaczego skoczkowie skaczą. Bo ktoś ich do tego zmusił? Nie! To jest ich wolny wybór i taki mają pomysł na zarabianie pieniędzy. Podejmują ryzyko i skaczą. My ich podziwiamy, oni zdobywają sławę i czasem niemałe pieniądze, sponsorzy wykupują reklamy, biznes się kręci. Ale w sytuacji gdy warunki są fatalne nikt nie może zmusić sportowców do skakania i ryzykowania życiem - żaden trener, organizator czy sponsor. I w tym sensie mogą samodzielnie zadecydować czy chcą ryzykować własnym życiem. A zupełnie inną kwestią jest to czy organizatorom wolno narażać zawodników na zbyt duże niebezpieczeństwo - oczywiście nie wolno im.
(12.01.2005, 21:47)
sir_skiner
@borsum
aha, no wiec gratuluje, jeszcze mi powiedz ile razy przerwano konkursy na zyczenie zawodnika, kto jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczenstwa skoczkow i czy w kompetencji skoczka lezy decydowanie o tym czy mozna skakac, czy nie? a przed upadkiem Morgensterna w zeszlym sezonie nie bylo protestow trenenerskich? chyba byly, ale chlopak musial zrobic fikolka aby dotarlo do pana Hoffera, ze trzeba konkurs przerwac. wiec nie mow takich farmazonow o tym, ze cos zalezy od skoczka - skoczek ma skakac, zielone swiatlo to sygnal ze mozna. dali je Morgiemu, dali Herrowi, ciekawe kiedy kogos zabija...
(12.01.2005, 12:59)
MoMo
Poprawka: oczywiście Widhölzl skoczył w 11. serii 124,5 m, a nie 124,4. :)
(12.01.2005, 02:17)
MoMo
@sakala
1) "Jeżeli dla was 4. miejsce w konkursie zawodnika sklasyfikowanego na 12 pozycji w PŚ jest sensacją..."
Oczywiście znowu z całego zestawu danych, które miałeś do dyspozycji wyciągnąłeś coś, co Ci akurat podpasowało. Bo jak by brzmiało zdanie: "Jeżeli dla was 49. miejsce w konkursie zawodnika sklasyfikowanego na 7. pozycji w PŚ jest sensacją...",
albo "Jeżeli dla was 17. miejsce w konkursie zawodnika sklasyfikowanego na 4. pozycji w PŚ jest sensacją..." :>>>

2) "w ogóle nie bierzecie pod uwagę jednej rzeczy: są skoczkowie, którzy z trudnymi warunkami atmosferycznymi radzą sobie lepiej niż inni (technika, odwaga, doświadczenie i.t.d.)."
Bierzemy i ich nawet sobie chwalimy. :)
Np. taki Małysz: w pierwszej serii konkursowej w Willingen startujący przed nim Widhölzl i Matti Hautamäki skoczyli odpowiednio 124,4 i 95,5 m, Małysz 126,5 m, a następni po nim Morgenstern i Ljoekelsoey - odpowiednio 123 i 124 m.
W drugiej serii skaczący przed Małyszem Damjan i Möllinger osiągnęli 135 i 133 m, Małysz 133 m, ale już występujący po nim Forfang i Wassiliew - 111,5 i 123 m. Nota bene - Damjan i Möllinger mieli warunki lepsze od Małysza, Forfanga i Wassiliewa, a Damjan skoczył gorzej stylowo od Adama.
Uważam, że zwłaszcza podane przeze mnie wyniki pierwszej serii są szczególnie pouczające, bo była to konfrontacja bark w bark z bezpośrednimi konkurentami w generalce. Pozdrawiam.
(12.01.2005, 02:12)
marmi
Hmm, konkurs niedzielny mógł się oczywiście odbyc skoro był zaplanowany. Mi chodzi o to, że jego wyniki nie odzwierciedlają formy wielu skoczków. Co innego sobotni.
Cóż, chyba już każdy skoczek z czołówki miał już kiedyś szczęście do wiatru, jedni częściej inni rzadziej. Może i Małysz miał to szczęście w Harrahovie (choć Tajner twierdzi, że wygrał w równych warunkach) ?
Ja nie mówię, że 4m 12. skoczka w PŚ to sensacja, momo uzupełnił wszystkie wyniki po prostu, to 4m. jest tylko mniej prawdopodobne 12. skoczka niż 9. Niektóre wyniki nie są zaskakujące - na tym właśnie polegała loteria w tym konkursie.
(11.01.2005, 22:53)
borsuk
@ sir-skiner
Tak właśnie sobie to wyobrażam - jeśli ktoś obawia się o swoje życie czy zdrowie po prostu nie skacze, zwłaszcza gdy warunki są rzeczywiście krytyczne. Zawodnicy to nie są niewolnicy RTL-u czy Waltera Hofera i gdy większość z nich odmówi skakania, zawody tak czy owak nie odbędą się.
(11.01.2005, 21:23)
sir_skiner
@sakala
i napewno uwazasz, ze Hautameaki ma mniejsza technike, odwage doswiadczenie niz Zhaparov, Lazzaroni, Karaulov... tak?
(11.01.2005, 20:37)
sir_skiner
@borsuk
a to jak to sobie wyobrazasz, ze Malysz czy ktos inny odmowilby skoku i co?
(11.01.2005, 20:29)
>><<>><<
Tych konkursów nie powinno wogóle być, Skoczkowie powinni odpocząć przynajmniej tydzień po turnieju czterech skoczni.
(11.01.2005, 18:55)
borsuk
Jeśli chodzi o konkurs niedzielny, to ja nie widzę powodów, dla których miałby on zostać przerwany. Fakt zmieniającego się wiatru nie jest sam przez się powodem do odwołania zawodów. Wiatr ma tylko nie przekraczać określonych parametrów co do siły natężenia. A to że jeden zawodnik ma lepsze, a drugi gorsze warunki - trudno, pokaźcie mi dziedzinę życia, w której wszyscy mają równe szanse. Zresztą, jakaś presja na rozegranie zawodów być musi, bo tak co drugi konkurs trzeba by odwoływać. I jako kibice wcale nie bylibiście z tego powodu zadowoleni. I nie czepiajcie się tak RTL, bo w tym show chętnie biorą udział również sami skoczkowie (nikt ich na siłę nie popycha w dół).
(11.01.2005, 16:11)
sakala
@marmi @ MoMo

Jeżeli dla was 4. miejsce w konkursie zawodnika sklasyfikowanego na 12 pozycji w PŚ jest sensacją...
Ludzie, to są s k o k i n a r c i a r s k i e, pewien element przypadkowości wpisany jest w reguły gry. Mówić o loterii, bo wyniki nie pokrywają się dokładnie z tabelką klas. gen. PŚ?
Wyjątkowo pechowy ten Spaeth, 3 razy dostał wiatr 3 m/s w plecy. Nie to co Ahonen, jemu zawsze wieje z przodu...
BTW- w ogóle nie bierzecie pod uwagę jednej rzeczy: są skoczkowie, którzy z trudnymi warunkami atmosferycznymi radzą sobie lepiej niż inni (technika, odwaga, doświadczenie i.t.d.).
(11.01.2005, 14:59)
Szara Mysz
Wyrzucić Włodarczyka i paru innych z PZN, Tajnera zrobić prezesem, to wyniki Adama i drużyny będą lepsze.
(11.01.2005, 10:51)
Szara Mysz
Wyrzucić Włodarczyka i paru innych z PZN, Tajnera zrobić prezesem, to wyniki Adama i drużyny będą lepsze.
(11.01.2005, 10:51)
marmi
dzięki Momo
Dodajmy do tego, że wychodzi na to, że Fatkulin jest najlepszy w ekipie Rosji a 3 ich skoczków mieści się w pierwszej 20., zaś Amman jest lepszy np. od Małysza, Morgensterna czy Ljoekelsoya i zajmuje miejsce w 10. Zobaczymy czy w najbliższych konkursach to się potwierdzi :-)
Oczywiście było troszkę lepiej niz w drużynówce (vide wyniki indywidualne tego konkursu) ale to nie znaczy, że wiatr nie rządził. W sobotę wiatr był po prostu dyktatorem :))
(11.01.2005, 10:39)
MoMo
Wyniki z Willingen są jeszcze bardziej uderzające, jeśli się je zestawi z miejscami poszczególnych zawodników w PŚwiata PRZED Willingen. Na miejscach 1-8 nie było żadnych zmian, ale Späth zajmował przed Willingen miejsce 9, Kasai - 10, a Uhrmann - 12.
(11.01.2005, 02:16)
MoMo
Jeszcze coś dodam. Naprawdę myślisz @sakala, że Hautamäkiego stać tylko na 49 miejsce, nawet w najsłabszej formie? A Spätha na 37? Bo ja myślę, że oni - podobnie jak Małysz - nie mieli szczęścia do wiastru ANI w kwalifikacjach, ANI w konkursie. Ale chętnie podejmę polemikę... :>
(11.01.2005, 01:53)
MoMo
@marmi @sakala
To ja podam, niech stracę. :> [brakujące wyniki dla pierwszej 15 PŚ]:
czwarty w generalce Ljoekelsoey - w Willingen 17
piąty w generalce Morgenstern - w Willingen 19
siódmy w generalce M. Hautamäki - w Willingen 49
ósmy w generalce Widhölzl - w Willingen 8
dziewiąty w generalce Uhrmann - w Willingen 4
dziesiąty w generalce Späth - w Willingen 37
jedenasty w generalce Ito - w Willingen 6
dwunasty w generalce Kasai - w Willingen 13
trzynasty w generalce Loitzl - w Willingen 15
czternasty w generalce Herr - nie startowal
piętnasty w generalce Bystoel - nie startował.

Jak widać, wiatr rządził i dzielił...
(11.01.2005, 01:45)
sakala
@marmi

Więcej wyników? Proszę bardzo: w pierwszej ,,15'' konkursu w Willingen znalazło się tylko 2 zawodników sklasyfikowanych poniżej 20. miejsca w PŚ (Neumayer i Fatkullin).
Spośród skoczków z czołówki PŚ słabiutko wypadli Spaeth i Hautamaeki. Ale: w wypadku Spaetha - wyniki treningu i kwalifikacji ( 99,5 m i 106m) wskazują, że nieudany występ w niedzielnym konkursie nie był dziełem przypadku (za przypadkowy należy raczej uznać znakomity skok w drużynówce). Hautamaeki w kwalifikacjach też skoczył słabo. Wnioski wyciągnij sam/sama.
(11.01.2005, 01:25)
marmi
@sakala
Aż szkoda polemizować. Napiszę tylko tyle: może byś podał nieco więcej wyników z konkursu niż te które pasują do Twojej tezy,hm? Przykładów nie podaję, bo tabela aż kłuje w oczy!
(11.01.2005, 00:27)
bubu
czy Heinz Kuttin ma coś wspólnego z keczupem?
(10.01.2005, 23:15)
sakala
Żałosne szukanie usprawiedliwienia. Dotyczy to zarówno Kuttina jak i Małysza. Co do konkursu drużynowego: rezultat odzwierciedla formę naszych skoczków, typowałem miejsce 9-10 przed konkursem. Konkurs indywidualny: taa, loteria...przypominam, że dwa pierwsze miejsca zajęli kolejno lider i wicelider klasyfikacji PŚ. Trzeci w ,,generalce'' Janda był w Willingen piąty. Tylko naszemu Adasiowi wiatr przeszkadza. Żałosne.
(10.01.2005, 22:56)
frytka
Thomas: A o czym mieli gadać, o wschodzie słońca??? A Miklas to może komentować jazdę figurową parami i to emerytow!!!
(10.01.2005, 22:02)
kibic polski
Brawo ran popieram w 100%. Warunki zmieniały sie co minutę a co tyle mniej więcej puszczali skoczków!!!
(10.01.2005, 21:56)
Thomas
Ludzie siedziałem od pierwszej minuty transmisji i odznaczałem na kartce,słowo wiatr padło dokładnie 60 RAZY. Szaranowicz i Tajner przeszli samych siebie ! Dobrze że wraca Miklas. Wracając do tematu to faktycznie wszystko było na siłe a RTL nie pozwoliłby aby odwołano konkursy. Szkoda tylko że Herr przepłacił to kontuzją a Adam nie mógł pokazać na co go stać. Ale tak sobie myśle że niech sie inni cieszą i wygrywają, najważniejsze są mistrzostwa świata i jak tam Adam obroni tytuły to i tak on bedzie bohaterem sezonu. THS
(10.01.2005, 21:55)
ran
Nie zachowujcie się jak ten (....) Szaranowicz i zauważcie, że rzeczywiście warunki jakie miał Adam i Robert były tragiczne i to jest fakt. Tak jak faktem jest, że wielu miało super warunki wietrzne. I nie można tego pomijać komentując te zawody.
(10.01.2005, 21:15)
Fanka
Wynikami konkursu też pewnie jest rozczarowany, bo jak tu nie być...Ostatnie miejsce nie licząc Kazachstanu..
(10.01.2005, 20:40)
llamma
a pewnie jakby drużyna polska zajęła conajmniej 6 miejsce to nikt by nie narzekał i nie wykręcał sie warunkami pogodowymi czy czymkolwiek innym...
(10.01.2005, 20:36)
królik
Apoloniusz Tajner nie lubi Kutina, bo zazdrości mu figury.
(10.01.2005, 19:48)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Kuttin:
Kuttin: "Oba konkursy ciągnięto na siłę"

Kuttin: "Oba konkursy ciągnięto na siłę"

Najbliższe zawody - szczegółowy program
9 sierpnia 2024 (piątek)
11:00
FIS Cup Hinterzarten
odprawa techniczna
15:00
FIS Cup Hinterzarten
oficjalny trening
16:00
FIS Cup Hinterzarten
seria próbna
17:00
FIS Cup Hinterzarten
konkurs ind.
10 sierpnia 2024 (sobota)
08:30
FIS Cup Hinterzarten
seria próbna
09:30
FIS Cup Hinterzarten
konkurs ind.
12:00
CoC/ICoC Hinterzarten
odprawa techniczna K/M
13:30
CoC/ICoC Hinterzarten
oficjalny trening K
14:15
CoC/ICoC Hinterzarten
seria próbna K
15:00
CoC/ICoC Hinterzarten
konkurs ind. K
17:30
CoC/ICoC Hinterzarten
oficjalny trening M
18:30
CoC/ICoC Hinterzarten
seria próbna M
19:30
CoC/ICoC Hinterzarten
konkurs ind. M
11 sierpnia 2024 (niedziela)
08:30
CoC/ICoC Hinterzarten
seria próbna K
09:15
CoC/ICoC Hinterzarten
konkurs ind. K
11:30
CoC/ICoC Hinterzarten
seria próbna M
12:30
CoC/ICoC Hinterzarten
konkurs ind. M
28 września 2024 (sobota)
09:00
CoC Klingenthal
odprawa techniczna
10:30
CoC Klingenthal
oficjalny trening
11:45
CoC Klingenthal
seria próbna
13:00
CoC Klingenthal
konkurs ind.
Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2024 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich