marmiDzięki za długie wyjaśnienia Kraftus.
Ja owszem oglądam nieraz protokoły FIS i wspomniany gate factor widziałem, natomiast nie zwróciłem akurat uwagi, że podana jest całkowita długość najazdu z używanych belek. Wiem także, że są różnice w bonifikacie za belkę między poszczególnymi stopniami, ale nie wiedziałem, że wynikają z faktycznej różnicy długości najazdu. Moje przypuszczenia szły raczej w kierunku tego, że zmiana prędkości progu nie jest całkiem liniowa i jest to uwzględniane właśnie. Także to wiele wyjaśnia co napisałeś.
Natomiast co do tego, że jest to widoczne podczas transmisji to owszem jest. Jednak to jest małe i krótko widoczne, jestem przekonany, że 99% widzów na to nie zwraca dostatecznej uwagi, by różnicę zauważać i się nad nią zastanawiać. Nie robią tego też komentatorzy, ciekawe pytanie jest czy oni to wiedzą o czym właśnie napisałeś. Moim zdaniem to co napisałeś wiedzieli wcześniej naprawdę nieliczni kibice. Jeśli ktoś wiedział, to niech napisze :)
(16.03.2023, 20:06)
M.Dajcie temu Oestvoldowi czas. Lindvik wygrywał w 2017/18 PK, a w 18/19 był trzeci (bo wtedy już mu dawano skakać w PŚ, inaczej pewnie by wygrał), a dopiero pod koniec sezonu 18/19 wszedł na poziom pierwszej 30. Sezon 19/20 miał już świetny. Oestvold potrafi skakać bardzo daleko i na pewno zaprezentuje to kiedyś w PŚ. Starszemu Ringenowi mogło być łatwiej teraz przejść do PŚ, ale on wcześniej skakał 15 razy w PŚ i również nic wielkiego nie pokazywał. Kto mógł się spodziewać, że w Oslo wejdzie na poziom nieprezentowany nigdy?
(16.03.2023, 14:47)
Kraftus@marmi to jest bardzo prosta matematyka i podstawowa znajomość raportów FISu. Jeśli przeczytasz stopki z informacjami na temat wszelakich przeliczników, parametrów, rekordów itd. na górze owych raportów, to zauważysz że w rubryce "GATE FACTOR" podaje się tam punkty (często do drugiej cyfry po przecinku) przyznawane za skrócenie rozbiegu o jeden metr najazdu - a nie o belkę. Tam podaje się przykładowo "Gate factor: 7,54 points per meter" czyli 7,54 punktu (potem się to zaokrągla) za skrócenie/wydłużenie początkowej długości najazdu o równo 1 metr, a nie o 1 belkę.
To jest bardzo ważne.
Zaś na samym dole raportu można znaleźć szczegółowe dane na temat belek, z których startowano zawodników w danej serii. Tam podaje się ogólną długość najazdu z każdej belki i różnice w długości najazdu między belką z której rozpoczyna się konkurs a tą na którą zmieniono długość, podawaną w metrach.
Jeśli będziesz chciał się dowiedzieć np. ile punktów otrzyma się na danej skoczni za obniżenie rozbiegu z 10. na 5. stopień, możesz to policzyć sam, wyciągając z raportu ww. Gate Factor oraz długości najazdu przy 5 i 10 belce i samemu sobie tę różnicę wyliczyć
Co do różnic o 0,1 punktu - tak, to absolutnie wynika z tego powodu. Jak już wspomniałem tu niejednokrotnie, w raporcie stoją jak byk różnice w dł.naj. przy zmianie belek. I tak np. jeśli sędziowie w danym konkursie stopniowo obniżają rozbieg, belka po belce, można będzie zauważyć że różnice między belkami nie są takie same.
Załóżmy, że konkurs zaczyna się z belki 15., po kilku skokach sędziowie obniżają rozbieg do belki 14. i w raporcie widnieje informacja że rozbieg został skrócony o 70 centymetrów. Potem następuje obniżenie na stopień 13., i gdyby odległościami między stopniami były równe, to oczywistym jest, że różnica między 13. a 15. belką powinna wynosić 140 centymetrów. Tymczasem wyniesie ona 139 albo 141cm...
Zresztą każdy w miarę uważny widz zauważy, ze coś jest nie tak, jeśli np. za obniżenie rozbiegu o 1 stopień względem belki początkowej skoczek dostanie 4 punkty, a gdy rozbieg zostanie obniżony o 2 stopnie względem belki początkowej, to skoczek zamiast 8pkt, dostanie 7,9 lub 8,1 pkt - przecież wszystko widać na grafikach TV, w momencie gdy belka jest zmieniana ;)
(16.03.2023, 13:33)
KraftusWgl Oestvold to jest jeden z częściej dyskwalifikowanych uczestników. W Kontynenalu zaliczył łącznie 6 DSQ (z czego 3 w tym sezonie), ponadto w LPK był dwukrotnie dyskwalifikowany i jeden raz w FIS Cupie.
(16.03.2023, 13:17)
marmiSkąd masz te informacje o różnym odstępie między belkami Kraftus?
Jesteś pewien, że z tego wynikają różnice o te 0,1 pkt. w bonifikatach między różnymi belkami?
Jeśli tak jest rzeczywiście to nie liczyłbym na zmianę tego. Sądzę, że mniej niż 1% kibiców zwróci na to uwagę, a koszty tego byłyby spore - trzeba by było przerabiać większość mocowań belek na wszystkich skoczniach itp.
(16.03.2023, 13:16)
marmiŻyła nie jest już chory, teraz to zwykły spadek formy niestety. Być może z chorobą powiązany, ale nie bezpośrednio. Może znaczenie ma to, że jest on spełniony przez obronę tytułu MŚ i stracił na motywacji...
Wolny niestety się niepotrzebnie męczy na tym RA.
A Oestvold cóż, pokazuje że faktycznie nie jest gotowy na PŚ. Przynajmniej takie doświadczenie ma teraz ich sztab trenerski. Jest to ciekawe zagadnienie jak różne wyniki mogą mieć w PŚ zawodnicy dominujący chwilę wcześniej w COC...
Oestvold sobie te występy wywalczył, ale w przyszłości mogą mieć poprawkę na to, że nie radzi sobie psychicznie lub może po prostu więcej traci na niższym najeździe jaki oczywiście jest ustawiany w PŚ.
Może też po prostu jest mu potrzebne to oskakanie w PŚ bez sukcesów początkowo.
(16.03.2023, 13:12)
Adam Ławniczak00Piotrek skacze tylko dlatego że nie ma go kim zastąpić. Mamy Wolnego w składzie bo możemy ale elekt jest tego mizerny więc kogo dać za Piotrka żeby chociaż kwalifikował się do konkursu ?
(16.03.2023, 13:11)
Kraftus@M. nie chodzi mi o to, żeby na każdej skoczni, niezależnie od jej rozmiaru, punktu K i innych parametrów, przyznawano tyle samo punktów za obniżenie/podwyższenie rozbiegu o 1 stopień, bo to nie ma sensu. Każda skocznia powinna mieć swój, uzależniony od ww. parametrów, współczynnik punktowy do długości najazdu.
Natomiast denerwuje mnie to, że na wszystkich skoczniach stopnie rozbiegu nie są sobie równe. Bo jak mówiłem wcześniej, zazwyczaj tak jest że między belkami są odstępy nie wynoszące dokładnie x centymetrów, lecz x w przedziale -+ 1 centymetra. Np. jak średnio między 1 a 2 belką jest różnica 70cm w długości najazdu, to nie oznacza że między 2 a 3 stopniem będzie 70cm, lecz może być 69 albo 71 - co potem przekłada się w punktach dodawanych/odejmowanych za belkę, bo przez takie różnice daje sie lub zabiera 0,1 punktu więcej. Co moim zdaniem nie jest wgl przejrzyste, bo nie można sobie na szybko policzyć bonifikaty za belkę, jeśli nie wie się ile dokładnie centymetrów jest między belką "x" a "y".
A na tej skoczni występuje w ogóle przypadek krytyczny gdzie odstęp między 7 a 8 belką jest dłuższy o 25% niż być powinien. I dlatego dokładają do niego 1,6p w przeliczniku.
Zaś co do wiatru, to sam się zastanawiałem ostatnio czy właśnie nie dodawać/odejmować dodatkowych punktów właśnie za zmieniony rozbieg, w przypadku gdy będzie wiał mocny wiatr w plecy lub pod narty. Ale potem stwierdziłem że to narobi jeszcze większego zamieszania i bałaganu z punktami.
(16.03.2023, 13:01)
FanStochaPrawdopodobny skład Norwegów z krajówką patrząc na listę przedskoczków
1. H. E. Granerud
2. J. A. Forfang
3. M. Lindvik
4. K. E. Sundal
5. D. A. Tande
6. R. Johansson
7. F. Villumstad
8. B. Oestvold
9. S. Ringen
10. A. Fannemel
11. J. O. Bjoereng
12. B. J. Heggli
13. A. Haare
(16.03.2023, 12:39)
M.Ale każda skocznia jest inna, normalizacja nie ma tutaj sensu. 7.6 pkt przecież nie wzięło się znikąd, tylko jest to kwota obliczona na podstawie danych statystycznych. No i tak wychodzi, że obniżenie rozbiegu (samo w sobie!) daje mniej więcej taką stratę w metrach. Problemem jest to, że obniżenie belki nie odbywa się wtedy, gdy wiatru nie ma, a wtedy gdy jest, więc samo w sobie nie daje wiele poza tym, że zawody mogą być atrakcyjniejsze, bo zawodnikom gorszym pozwala się na skakanie daleko, a potem obniża się belkę. Oczywiście jest to nieuczciwe, bo w ten sposób zawodnik z końcówki klasyfikacji ma niemalże zerowe szanse na znalezienie się wysoko, jeśli w konkursie stale wieje wiatr pod narty.
(16.03.2023, 12:29)
KraftusJak wspominałem na czacie, między 8. a 9. belką jest około 80 (chyba dokładnie 79) centymetrów różnicy w długości najazdu, zaś między 7. a 8. ta różnica wynosi równo 100 centymetrów. Moim zdaniem takie rozmieszczenie belek startowych jest poronione i wprowadza jedynie zamęt. Powinni na wszystkich skoczniach zrobić tak, żeby odległość między poszczególnymi stopniami rozbiegu była jednakowa - a nie że raz jest 69cm, raz 70, raz 71...
(16.03.2023, 10:40)
jamesbond007@demiks Podobno na tej skoczni są różne odległości pomiędzy belkami.
(16.03.2023, 09:11)
demiksMnie zastanawia dlaczego za belki parzyste i nieparzyste są przyznawane różne punkty? Za jedną belkę 7,6. Za drugą dodać 5,9 i jeszcze niżej znowu 7,6
(16.03.2023, 08:44)
solsarDean się okazuje na najlepszy z USA i szansami na pkt XD
(15.03.2023, 23:45)
KraftusIle ten Żyła będzie jeszcze chory? To już prawie 2 tygodnie odkąd miał gorączkę w Planicy
(15.03.2023, 23:20)
BroskiTak, Hayboeck skakał z niższego rozbiegu, ale 7,6 punktu za jedną belkę to jakiś cyrk.
Oestvold awansował tylko dlatego, że Aalto nie skakał w ogóle. Co tylko utwierdza w przekonaniu, że wymienienie zawodników u Norwegów to było duże nieporozumienie. Oestvold nie ma psychiki na Puchar Świata. Jutro pewnie odpadnie w pierwszej serii.
Co też niestety może spotkać Piotrka. Jak dla mnie to błąd, że go w ogóle puszczają w Lillehammer. Skoro był chory, pewnie dalej jest to powinien odpuścić skakanie w tygodniu, wypocząć porządnie i skakać znów w Vikersund.
(15.03.2023, 22:30)
Krzysztof Nkunku zatypujcie cock bo wam mnoznik ucieknie :DD
(15.03.2023, 22:13)
M.Haha, przy okazji znalazłem, bo szukałem sobie not 20 dla Kobayashiego, jak w 2019 r. polskie media płakały, że Kobayashi za 138 metrów w Oberstdorfie dostał za wysokie noty (18 i 18.5 pkt), a tam było jedynie drobne zachwianie. Widać, jak się czasy zmieniły, bo dzisiaj już nikogo nie dziwią tak wysokie noty przy dalekich, trochę zachwianych skokach.
(15.03.2023, 22:09)
KraftusPunkty karne dla sędziów:
1. Michael Lorenz (GER) - 10 pkt
2. Matt Laue (USA) - 7 pkt
3. Lambert Grill (AUT) - 4 pkt
4. Martin Roenningen (NOR) - 3 pkt
5. Josef Slavik (CZE) - 2,5 pkt
Przyznano 48 not skrajnych, z czego 4 bardzo skrajne. Austriak zawyżył ocenę skoku Eisenbichlera aż o 1,5 punktu, zaś Amerykanin 3-krotnie zaniżał notę o 1 punkt - przy skokach Zniszczoła, Cecona i Vassilyeva.
Na wyróżnienie zasługuje 20-tka otrzymana przez Stocha od sędziego niemieckiego. Tym samym Polak zalicza 6. sezon z rzędu, w którym dostaje od sędziów choć jedną 20-tkę w zawodach najwyższej rangi (nawet Kraft nie może się pochwalić taką statystyką :P).
(15.03.2023, 21:47)
M.Przecież Hayboeck skakał z niższego rozbiegu.
(15.03.2023, 21:36)
Marcin81@lukas1984. Przyznaj, jaja sobie robisz?
(15.03.2023, 21:18)
RIHUOd wczoraj skoki ogladasz?
(15.03.2023, 21:14)
lukas198417 Michael Hayboeck Austria 129.5 128.6
18 Markus Eisenbichler Niemcy 134.5 128.0
Jak to mozliwe, ze koles skacze 5 metrow dalej i przegrywa??
(15.03.2023, 21:12)