BetX - nowy sponsor strony Skokinarciarskie.pl - oferujemy najwyższy bonus na rynku
Zaloguj się
Kalendarz zawodów
2
4
5
7
8
11
12
13
14
18
21
22
25
26
styczeń 2021
Najbliższe zawody
20.01.2021, godz. 10:15
Szczyrk HS-104
FIS Cup K

Zrównanie się Kamila Stocha z Adamem Małyszem w liczbie pucharowych zwycięstw nie było jedyn± ważn± liczb± tego dnia. Dzisiejsza wygrana jest bowiem 100. polskim triumfem w Pucharze ¦wiata!

BetX - graj bez ryzyka. Twój 1 zakład na skoki narciarskie
Przy okazji dzisiejszej wygranej Kamila Stocha wielu skupiało się na tym, że Polak zrównał się w liczbie wygranych z Adamem Małyszem. Tego dnia mamy jeszcze jedn± ważn± (i wybitnie okr±gł±!) liczbę - sobotni triumf był jednocze¶nie 100. polskim zwycięstwem w historii Pucharu ¦wiata.

Największy udział w tym bilansie maj± oczywi¶cie Małysz i Stoch - ł±cznie wygrali 78 z tych konkursów. Pięć zwycięstw dołożył Dawid Kubacki, trzy - Piotr Fijas, po dwa - Maciej Kot i Piotr Żyła, a po jednym - Stanisław Bobak (on otworzył tę listę 26 stycznia 1980 roku w Zakopanem), Jan Ziobro i Krzysztof Biegun. Nie można też zapominać o siedmiu wygranych naszej drużyny - pocz±wszy od Klingenthal w 2016 roku.
Polskie zwycięstwa w Pucharze ¦wiata
 zwycięstwa
Adam Małysz39
Kamil Stoch39
Dawid Kubacki5
Piotr Fijas3
Maciej Kot2
Piotr Żyła2
Stanisław Bobak1
Jan Ziobro1
Krzysztof Biegun1
drużyna7
W rankingu zwycięstw według krajów Polska zajmuje obecnie pi±te miejsce i w najbliższym czasie nic się tu nie zmieni - do czwartej Norwegii tracimy aż 51 wygranych. Wyżej s± także Niemcy (z NRD i RFN), Finowie (w obu przypadkach to 166 zwycięstw) oraz Austriacy (aż 285 pierwszych miejsc). W kontek¶cie wygranych w drużynowych konkursach P¦ wyprzedza nas jeszcze Słowenia (wraz z Jugosławi±), a prowadz± Austriacy (31).

Skoro jeste¶my w temacie rekordów, warto dodać, że Kamil Stoch awansował dzi¶ na pi±te miejsce w¶ród najlepiej punktuj±cych skoczków - mowa o dorobku w trakcie całej kariery. 100 punktów zdobyte w Titisee-Neustadt pozwoliło mu ustanowić wynik na poziomie 11 950 punktów i wyprzedzić Gregora Schlierenzauera. Kwesti± godzin jest też zapewne awans na czwarte miejsce - do Noriakiego Kasaiego Polak traci zaledwie 28 "oczek". Czołowa trójka to Janne Ahonen (15 753), Adam Małysz (13 070) i Simon Ammann (12 637).

Na koniec dodajmy, że dzi¶ Polacy byli też blisko pobicia rekordu największej liczby punktów zdobytych w pojedynczym konkursie P¦ - rekord z Engelbergu 2013 to 280 "oczek", podczas gdy dzisiejszy wynik wynosi 268 punktów. Jest to jednocze¶nie drugi najlepszy rezultat dla Polski na tej li¶cie.

Im więcej takich konkursów, tym Polacy s± bliżej kolejnej wygranej w Pucharze Narodów. Na końcowy rezultat złoż± się punkty zdobywane w tym sezonie przez wszystkich naszych zawodników - obecnie dorobek poszerzało jedenastu, co również jest rekordem.

Wszystkich zainteresowanych liczbami Pucharu ¦wiata zapraszamy do naszego działu z rekordami i statystykami:
rekordy i statystyki Pucharu ¦wiata »
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« styczeń 2021 - wszystkie artykuły
Komentarze
marmi
@Andrzej
Dzięki za info i potencjalne usprawnienia w przyszło¶ci. Pomy¶lałem, że może tam były jakie¶ korekty o te pół metra, które pojawiały się trochę póĽniej, bo to takie dziwne jest.
@skifan
To sobie po mnie pojechałe¶. Musiałem wytłumaczyć, bo tu chodziło o wiarygodno¶ć całego zestawienia (skoro mogłem pomylić się tu to i w 100 innych miejscach).
Niemniej punktację sprawdzałem na kilka sposobów, weryfikuj±c m.in. liczbę punktów do zdobycia w konkursie (718, nie licz±c możliwych ex equo). Tutaj mi to umknęło dlatego, że było tylko 30 skoczków w konkursie no i tylko jedna seria...
(10.01.2021, 16:08)
Hej
Te statystyki powinny być podzielone na dwie czę¶ci.
Pierwsza to okres gdy skoki były sportem a druga to era gdzie że sportem niewiele maj± wspólnego bo o wszystkim decyduj± sędziowie. Krótki start zależny tylko od startera. Wachlowanie belkami wedle widzimisię jury, niesprawiedliwe rekompensaty za wiatr czy punkty za "styl" które że stylem nic wspólnego nie maj±.
(10.01.2021, 14:34)
skifan
@ marmi

Korekta minus 1 punktu w przypadku Tandego to poważna sprawa tym bardziej, że znalazł się obecnie w zasięgu naszego Dawida Kubackiego (aktualnie 4.014 punktów). Proszę natychmiast poprawić ten gruby bł±d w statystyce, dla stworzenia której trzeba było chyba dokładno¶ci superaptekarskiej w odniesieniu do tysięcy danych. Trzymam kciuki za tę poważn± korektę i nieustannie podziwiam tę fantastyczn± robotę. Serdeczno¶ci.
(10.01.2021, 14:24)
Andrzej Mysiak
@marmi - temat dodatkowych tabelek rozważamy, obecnie z powodów technicznych (bez zagłębiania się w szczegóły) nie jest to możliwe; Harrachov sprawdzę
(10.01.2021, 13:53)
marmi
@Redakcja
Podtrzymuję swoj± opinię i propozycję w sprawie tabeli punktowej najlepszych skoczków. W międzyczasie tabela ta w jaki¶ dziwny sposób się skurczyła, ale wróciła już do poprzedniej formy.
Sprawdziłem jednak punktację ze swoj±, uznaj±c jak wy P¦ do 1993 za niebyły (sic!), aby porównać czy wszystko się nam zgadza.
Były dwie jednopunktowe rozbieżno¶ci: u Tandego (mój bł±d, zaliczyłem mu 1 pkt. za finał w Planicy, gdzie dostał DSQ i był jakby 30., ale w protokole FIS jest tylko DSQ, nie dostał tego punktu).
Druga różnica jest u Uhrmanna i to wasz bł±d. SprawdĽcie protokół FIS z 20.01.2008 w Harrahowie, tam macie w wynikach konkursu tak naprawdę 3 błędy. Zastanawiaj±ce jest to, że wszystkie polegaj± na odjęciu pół metra i 0,6 punktu od tego co było naprawdę w przypadku Bardala, Matury i Sedlaka (tego samego co puszcza teraz skoczków :). O ile jednak dla tych pierwszych 2 nie zmienia to miejsca to dla Sedlaka spowodowało to tak± sam± notę jak dla Uhrmanna i Aaraasa przez co ci ostatni dwaj maj± policzone 3 punkty za miejsce 28 zamiast 2 za miejsce 29...
Poza tym jednak wszystko się zgadza co do punktu. Wypada jednak dodać, że w szczególno¶ci Thoma czy także Horngacher choć występuj± na waszej li¶cie to ich pozycje s± znacznie zaniżone, bo istotna czę¶ć ich dorobku datuje się przed zmian± punktacji w 1993r.
(10.01.2021, 13:32)
Kolos
Arturion

ZawodyPK z Bitischofen zostały przeniesione do Innsbrucka. Ale ogólnie chyba FIS-owskie przepisy nadal dopuszczaj± rozgrywanie zawodów PK w dwóch miejscach jednocze¶nie.

Kiedy¶ tak bywało, ba nawet w trzech miejscach jednocze#nie rozgrywano PK, bywało tak w FC a nawet kiedy¶ Puchar ¦wiata rozegrano w dwóch miejscach jednocze¶nie...
(10.01.2021, 08:07)
Lestek
Wiem, że trudno utrzymać aktualno¶ć biografii tak wielu skoczków, ale chociaż w przypadku Stocha... Tymczasem w jego sylwetce wci±ż stoi, że broni barw wojskowego klubu, choć dawno zamienił go na własny, a i trener klubowy już nie ten...
(10.01.2021, 02:51)
kibic (fan Zografskiego)
Dawniej tak bywało, że konkursy PK odbywały się w różnych miejscach o tej samej porze. Były trzy strefy i chyba dwa konkursy mogły się odbywać o jednym czasie.
(10.01.2021, 00:15)
Arturion
@Andrzej Mysiak
Ale widzę, że już jest w porzo. Cieszę się. Teraz czas na dalsze sukcesy! :-)
Statystycy szykujcie bazy danych! :-)
(09.01.2021, 23:56)
Andrzej Mysiak
@Arturion - tam to w ogóle zrobił się jaki¶ kosmos, miałem Bischofshofen dodane dwa razy (tzn. w sumie cztery, bo po dwa konkursy) i raz wykre¶lone, raz nie :|
(09.01.2021, 23:54)
Arturion
Ale w Typerze nie... ;-)
(09.01.2021, 23:50)
Andrzej Mysiak
Ależ Wy mi tu offtop robicie ;) Fakt, nie usun±łem wszędzie - już poprawione.
(09.01.2021, 23:48)
Arturion
A w Typerze można typować obydwa! ;-))
(09.01.2021, 23:46)
Arturion
@marmi
Jeste¶ wielki! Już się zastanawialem jak poobsadzamy odbydwa konkursy... ;-)
(09.01.2021, 23:44)
marmi
Dobra, sprawdziłem na stronie FIS. Innsbruck zast±pił Bischo, więc redakcjo proszę o wykre¶lenie tych ostatnich z kalendarza...
(09.01.2021, 23:41)
marmi
No jakie¶ jaja z tym COCem rzeczywi¶cie, nie zwróciłem wcze¶niej uwagi. Niby mog± się odbywać różne konkursy w ten sam dzień w zawodach niższej rangi, ale po pierwsze w praktyce tego się nie spotyka a po drugie to jest w zamy¶le po to, żeby mogły się odbyć np. w Ameryce, Europie czy Japonii i nie musieli skoczkowie wybierać się za ocean na konkurs. A już 2 zawody w tym samym kraju na zaprzyjaĽnionych jak s±dzę skoczniach z TCS??? No chyba, żeby wszyscy skoczkowie Austriaccy z prawem startu mogli sobie wystartować czy jak?
(09.01.2021, 23:36)
Arturion
@Kibic(fan...)
Ale gdzie¶ muszę zapytać! Bo to co¶ dziwnego wychodzi... No i PK to zaplecze P¦. Dwa konkursy w jeden weekend?
A na temat powiedziano już wszystko. Ileż można bić pianę? ;-)
Jutro też będ± nowe punkty do statystyk! :-)
(09.01.2021, 23:19)
kibic (fan Zografskiego)
A dajże spokój z tym pytaniem, tutaj. Mamy powód do ¶więtowania, 100 zwycięstw w PS to nie w kij dmuchał, a Ty wyskakujesz z jakimi¶ zawodami dla uklepywaczy buli.
(09.01.2021, 23:07)
Arturion
A ja z innej beczki. Może i niem±drym jestem, ale o co chodzi z zawodami PK 16 i 17.01 w dwóch miejscach? Obydwa mężczyzn... Jedni pojad± tu, drudzy tam? Niby wszystko Austria, ale konkursy z 17.01 dzieli tylko godzina?! I wszystkie zawody mężczyzn! Chyba, że portal się myli.
(09.01.2021, 22:55)
kibic (fan Zografskiego)
@kolos:

W takich statystykach ogólnych jak ta, takie ł±czenie ma sens, bo wyniki pokazuje to pozycję danego kraju w skokach. Ale już zaliczanie sukcesów drużynowych i mieszanie ich z indywidualnymi, w odniesieniu do konkretnego skoczka, jest bez sensu. Ogólnie uważam, że konkursy drużynowe w PS s± bez sensu, a jak już kto¶ chce przeprowadzać klasyfikacje tego ¶miesznego Pucharu Narodów, to niech sumuje wyniki indywidualne. Najbardziej mnie wkurzaj± te drużynówki u nas. Zamiast dawać szanse naszym zawodnikom, na ¶rubowanie rekordów na własnych skoczniach, to skacz± drużyny, nie wiadomo po co.
(09.01.2021, 22:52)
Horus
Czyli Stoch za jednym zamachem dogonił Małysza (w liczbie zwycięstw), Nykaenena i Morgensterna (w liczbie miejsc na podium) oraz przegonił Schlierenzauera (w liczbie punktów P¦). Niezły dzień :)

A jeszcze w sprawie tych punktów przed sezonem 1993/1994. Moim zdaniem powinno się po prostu doliczyć stare punkty do nowych. Tak się robi np. w Formule 1, gdzie system punktacji zmieniano wielokrotnie. I dlatego np. Schumacher ma mniej punktów od Rosberga i ponad 2 razy mniej od Hamiltona. Niektórzy mówi±, że to niesprawiedliwe, no ale takie były kiedy¶ zasady. To samo ze skokami.
(09.01.2021, 22:43)
Arturion
@Mistrz
Mam nadzieję, że zajm± całe podium jutro. :-)
W końcu Granerud ile może mieć tego szczę¶cia!
(09.01.2021, 22:34)
Mistrz
No niestety, my drużyny nigdy nie mieli¶my, to dopiero ostatnie lata sukcesów, więc nie dziwi taka strata do innych nacji, które swoj± drużynow± historię pisz± od dziesi±tek lat, a my co najwyżej od dekady z hakiem. Ale to co się z Finami stało to jest przerażaj±ce...no i mam nadzieje, że Zakopane to będzie ta skocznia, gdzie Polacy pierwszy raz w historii zajm± całe podium.
(09.01.2021, 22:16)
bzyyk
@Jawa125

Bardzo ci dziękuję!
(09.01.2021, 21:40)
marmi
Droga redakcjo, bardzo krzywdzicie Noriakiego nie licz±c mu punktów z sezonów do 1993 (w tym ostatnim był nawet drugi w generalce!). Jak i oczywi¶cie wszystkich innych, ale jego w szczególno¶ci, patrz±c na szczyt listy. Nie jest to naprawdę problem przeliczyć mu punkty na obecne a to wiele zmienia, bo nazbierał ich 13483 co sprawia, że jest drugi a nie czwarty a Stoch praktycznie nie ma szans go w tym sezonie wyprzedzić...
W razie potrzeby mogę swoj± tabelę przesłać, wystarczy mail na table at lykamspam.pl
Mogliby¶cie zamie¶cić na stronie przynajmniej obok obecnej, je¶li nie zamiast (jako możliwie najbardziej sprawiedliwej).
(09.01.2021, 21:18)
Jawa125
Z moich: Kuba Wolny wskoczył dzisiaj do dziesi±tki najlepszych polskich skoczków pod względem zdobytych punktów P¦ :-)

13070 Adam Małysz
11950 Kamil Stoch
4995Piotr Żyła
4014Dawid Kubacki
2476Maciej Kot
1926Piotr Fijas
1126Stefan Hula
754Robert Mateja
722Stanisław Bobak
504Jakub Wolny
-
500Jan Ziobro
(09.01.2021, 21:10)
Jawa125
@bzyyk

Z konkurencji, nie moje:

1. 35 P¦ 21.12.2013 Engelberg (Szwajcaria) ... 280 pkt (6)
2. 42 P¦ 9.01.2021 Titisee-Neustadt (Niemcy) -. 268 pkt (6) xxxx
3. 40 P¦ 3.02.2019 Oberstdorf (Niemcy) ... 250 pkt (4) M
4. 42 P¦ 1.01.2021 Garmich-Parten. (Niemcy) -. 245 pkt (5) TCS xxxx
5. 39 P¦ 13.03.2018 Lillehammer (Norwegia) -.. 238 pkt (5)
6. 42 P¦ 3.01.2020 Innsbruck (Austria) -... 235 pkt (5) TCS xxxx
7. 38 P¦ 6.01.2017 Bischofshofen (Austria) -... 234 pkt (6) TCS
8. 39 P¦ 4.02.2018 Willingen (Niemcy) -... 230 pkt (5)
9. 39 P¦ 30.12.2017 Oberstdorf (Niemcy) -... 227 pkt (5) TCS
10. 38 P¦ 11.12.2016 Lillehammer (Norwegia) -. 224 pkt (6)
10. 42 P¦ 28.11.2020 Ruka (Finlandia) -... 224 pkt (6) xxxx
12. 35 P¦ 24.11.2013 Klingenthal (Niemcy) ... 223 pkt (5)
13. 38 P¦ 22.01.2017 Zakopane (Polska) ... 219 pkt (6)
14. 35 P¦ 22.12.2013 Engelberg (Szwajcaria) -. 217 pkt (6)
15. 39 P¦ 4.03.2018 Lahti (Finlandia) -... 202 pkt (6)
(09.01.2021, 21:07)
Paw245
A jaki to był skoczek.
(09.01.2021, 20:56)
bzyyk
Cze¶ć! Uwielbiam statystyki i zawsze po konkursach sprawdzam tutaj na stronie wszelkie zmiany. Ostatnio z*** mi się laptop i straciłem jedn± własn± statystykę, której nie ma tutaj na stronie. Chodzi wła¶nie o najlepsze konkursy Polaków w historii. Ostatnio kilka konkursów wskoczyło do czołówki tej statystyki. No i tutaj mam pro¶bę: czy jaki¶ inny miło¶nik statystyk byłby tak miły i przesłał mi tak± statystykę? Moja sięgała wszystkich konkursów powyżej 180 punktów, rozpisywałem sobie je wszystkie z uwzględnieniem daty i miejsca konkursu oraz szczegółowo miejsc Polaków w danym konkursie (z nazwiskami). Może jest tu jaki¶ wariat, który robił to podobnie. Będę bardzo wdzięczny. Podaję swojego "¶mieciowego" maila, na wszelki wypadek: ewek36@poczta.onet.pl Pozdrawiam!
(09.01.2021, 20:50)
Paw245
Małysz też miał chyba w jednym sezonie przeszło 2000 punktów.
(09.01.2021, 20:46)
tabu
Jeszcze 7 zwycięstw indywidualnych i będzie doci±gnięty! :)
(09.01.2021, 20:35)
Kolos
To mocno naci±gany jubileusz. W skokach Mieszanie (liczenie ł±cznie) zwycięstw drużynowych i indywidualnych jest bez sensu.
(09.01.2021, 20:21)