Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
lipiec 2020
Najbliższe zawody
15.08.2020
Frenstat HS-106
LGP-k

Nieliczne grono skoczków narciarskich z Estonii zmniejszyło się jeszcze bardziej - decyzję o zakończeniu przygody ze sportem podjął Martti Nomme.

- Uprawiałem skoki narciarskie przez większość mojego życia. Już w wieku ośmiu lat miałem wielkie cele - marzyłem o byciu profesjonalnym sportowcem i udziale w mistrzostwach świata oraz igrzyskach olimpijskich - i tak rzeczywiście się stało - wspominał Nomme w mediach społecznościowych.

Po osiemnastu latach przygoda ze skokami jednak dobiegła końca:

- Dziś, w wieku 26 lat, zakończyłem karierę; właściwie zrobiłem to już w styczniu. To nie była trudna decyzja, ponieważ wymusiło ją życie, które pokierowało mnie w inną stronę - dodał. - Po sezonie 2018/2019 czułem, że muszę coś zmienić w życiu, zacząłem studiować i pracować, głównie w IT. Z biegiem dni miałem coraz mniej czasu na skoki i nie mogłem trenować tyle co wcześniej.

Estończyk nie osiągał sukcesów na skoczni - nie zdobywał punktów Pucharu Świata, nie stawał na podium mniejszych międzynarodowych zawodów. Jedynym godnym uwagi rezultatem było piąte miejsce w konkursie letniego Pucharu Kontynentalnego w Szczyrku w 2018 roku.

- Nie uzyskiwałem najlepszych rezultatów ani nie zdobywałem wielkich tytułów, ale dzięki skokom wiele się nauczyłem, nawiązałem przyjaźnie i cieszyłem się tym. Ta dyscyplina jest i zawsze będzie dla mnie ważną częścią życia, tyle że od teraz będę widzem - stwierdził Nomme, który podziękował wszystkim współtowarzyszom w przygodzie ze skokami, a także kibicom.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« kwiecień 2020 - wszystkie artykuły
Komentarze
Polonus
@troll
Ależ ja się z Czoja nie wyśmiewam.
Podałem tylko do wiadomości liczbę jego nieudanych kwalifikacji.
To są fakty. Z faktami sie nie polemizuje.
(23.04.2020, 22:14)
Polonus
Wypominanie komuś czeskiego błędu wystawia jak najgorsze świadectwo wypominającemu.
(23.04.2020, 22:13)
Jan Kowalski
Szkoda, że kończy.
(21.04.2020, 16:13)
tomek44
@troll

Czoj dla Korei coś tam kiedyś znaczył, ale dziś już głównie startuje tylko w zawodach rangi mistrzowskiej i z powodzeniem zajmuje ostatnie miejsce w kwali. Te osiągnięcia, które wypisałeś, miały miejsce w latach 2000-2002+ rekord z Planicy w 2008, który szału dziś na nikim nie robi, czyli jakoś od 11 lat niczego większego w skokach nie osiągnął. Fajnie, że mu to sprawia przyjemność, jednak nikt go już poważnie nie traktuje, jeśli chodzi o rywalizację.
(21.04.2020, 01:16)
fan skoków
@troll
nie wiedziałem że jaki kolwiek Koreańczyk przeskoczył 200 metrów
(20.04.2020, 09:48)
troll
@Polonus
A - Estonia zawsze mogła wysłać 2
B - Czoj może i jest rekordzistą wszechświata w zepsutych kwalach. ALE.
- Jest rekordzistą Korei Południowej w lotach(207,5m z 2008 roku z Planicy)
- Jest rekordzistą korei jeśli chodzi o najwyższą lokatę w pś(11 w Iron Mountain w 2000 roku)
- Jest(chyba) jedynym koreańczykiem w historii który awansował do 2 serii na IO w skokach indywidualnie(Salt lake City skocznia normalna)
- Jest rekordzistą kraju jeśli idzie o mś w lotach(21 w 2002 w harrachovie)
- Jest rekordzistą kraju jeśli idzie o mś(24 w 2001 w Lahti)
- Jest rekordzisa kraju jeśli idzie o klasyfikacje generalną(45 w sezonie 1999/2000_
Tak więc mimo że koreańczyk ma ten niechlubny rekord to jednak coś osiągnął i powinno się jako tako go szanować
(19.04.2020, 21:43)
Fanka
@ P... (17:50) - chciałeś, żebym nie wymieniała twojego nicka
Co Łotysze mają do stawiania (lub nie) na A. Aigro, skoro to jest (podobnie, jak M. Nomme) ESTOŃCZYK?!
(19.04.2020, 20:42)
Polonus
@fan skoków 886
Rekordzistą wszechświata jest Czoj Starszy. Ma 173 nieudane kwalifikacje.
Nomme miał 59, ale podchodził do PŚ tylko 68-krotnie.
Gdyby startował jeszcze tylko przez 4 lata, a w końcu liczy sobie tylko 26 wiosen, i wysyłano by go regularnie na zawody, a kwalifikacje nie byłyby odwoływane to, zakładajac, ze Czoj juz w PŚ starować nie bedzie, wyprzedziłby Koreańczyka.
Oczywiście teoretycznie, bo Łotysze zaczęli stawiać na Aigro, dlatego w ostatnim sezonie Nomme zaliczył tylko 2 starty.
(19.04.2020, 17:50)
fan skoków 886
@Polonus
którego Czoja starszego czy młodszego
(19.04.2020, 14:53)
Polonus
Naprawdę szkoda.
Miał duże szanse pobić Czoja w liczbie nieudanych kwalifikacji.
Po jego odejściu takiego kandydata nie widzę.
(17.04.2020, 14:18)
Paw245
Napisałem * wirus i mnie zmodyfikowali. Dobrze, że nie zablokowali.
(16.04.2020, 15:50)
Niusy ze świata skoków
Zaginął były amerykański trener Corby Fischer...
(16.04.2020, 08:18)
Paw245
Bo by nie miał kto skakać, a teraz wiecie co trwa, wirus.
(16.04.2020, 08:02)
Ddd
A co tak mało skoczków w tym roku kończy ze skokami?? W tamtym roku była masa a teraz??
(15.04.2020, 23:07)
Paw245
A nikt nie napisał wesołych świąt.
(15.04.2020, 21:30)
W Klingenthalu
Szkoda bo zawsze lubiłem skoczków z Estonii.Nomme pamiętam z Ruki szczególnie w PŚ
(15.04.2020, 09:01)
fan skoków 886
chyba przed sezonem 2019/2020 karierę zakończyło około 30 skoczków + 3 się zastanawiało
to najwięcej w historii :(
(15.04.2020, 08:28)
kkk
zrealizował marzenia!
(15.04.2020, 00:47)
Niusy ze świata skoków
Johansson będzie mieć dziecko- szczęśliwy tatuś z wąsami