BetX - nowy sponsor strony Skokinarciarskie.pl - oferujemy najwyższy bonus na rynku
Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
30
listopad 2020
Najbliższe zawody
28.11.2020, godz. 16:30
Ruka HS-142

Wielka forma, szczęście do wiatru i sprzyjająca skocznia - te elementy zadecydowały o tym, że Stefan Kraft zdeklasował rywali podczas niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Sapporo...

BetX - graj bez ryzyka. Twój 1 zakład na skoki narciarskie
Jeżeli ktoś chciałby poznać przepis na taki sukces, jaki odniósł dziś w Japonii Stefan Kraft, to Austriak ma gotową instrukcję. W teorii wydaje się to całkiem proste...

1. Wielka forma i świetne technicznie skoki

- Dziś oddałem dwa idealne skoki, a konkurs był dla mnie perfekcyjny, najlepszy do tej pory - mówił po zawodach Kraft, choć nie doprecyzował, że najlepszy w sezonie, czy w karierze.

Faktem jest, że Austriak prowadził po pierwszej serii, a w drugiej ustąpił tylko Stephanowi Leyhe. Przewaga nad Niemcem była bardzo duża - wyniosła aż 21,1 punktu.

2. Sprzyjający obiekt

- Uwielbiam tę skocznię, zawsze bardzo dobrze się tu spisuję. Nawet gdy popełniam błąd, jestem wysoko; gdy nie popełniam - ciężko mnie pokonać - stwierdził.

Rzeczywiście - w 2015 roku Austriak zajął tu drugie i czwarte miejsce; w 2017 - dwukrotnie trzecie; w 2019 - dwukrotnie pierwsze; wreszcie w 2020 - drugie i pierwsze.

3. Szczęście do warunków

- W drugiej serii widziałem, że kilku zawodników startujących tuż przede mną miało niekorzystne warunki. Liczyłem, że w moim przypadku pojawi się trochę wiatru pod narty - i rzeczywiście poszczęściło mi się. Przy perfekcyjnych skokach dało to najwyższy stopień podium - podsumował.

Podczas finałowego skoku Krafta uśredniony pomiar wykazał wiatr 1,27 m/s pod narty. Dawidowi Kubackiemu zmierzono 0,83 m/s; Karlowi Geigerowi - 0,36 m/s; Ryoyu Kobayashiemu - 0,97 m/s; Michaelowi Hayboeckowi - 0,97 m/s.

Pięćdziesięciu zwycięzców w Willingen?

Kto wie, czy ujawnienie tych trzech składników nie sprawi, że za tydzień w Willingen będziemy mieli pięćdziesięciu zwycięzców? Żarty na bok - teoria to jedno, wykonanie jej w praktyce to już zupełnie coś innego. Pewne jest, że Kraft będzie groźny, a do swoich skalpów chętnie dołoży wygraną na Mühlenkopfschanze - tam bowiem bywał dziesiąty, siódmy, szósty, czwarty, drugi - ale jeszcze ani razu nie zwyciężył.

- Skocznia w Willingen to prawie obiekt do lotów, można tam uzyskać 150 metrów. Nie mogę się doczekać tych zawodów! - zapowiedział.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2020 - wszystkie artykuły
Komentarze
Polonus
Zostawmy to, co było.
Jest takie pojęcie prawne jak zasada domniemania niewinności. Zgadzam się, e nie ma co do tego wracać, bo każdy będzie mówił swoje.
Niech od następnych zawodów to co widzi gratzer widzę też ja i Ty, potem niech mierzą narty i zawodników. Nie bedzie niedomówień.
To nusi być TRANSPARENTNE. Gra toczy się o zbyt duża stawkę.
(06.02.2020, 17:27)
bllind_man
Chodziło mi o to czy jeżeli taki protokół by istniał i z niego by wynikało, że narty mają prawidłową długość, to czy to by Ci wystarczyło jako dowód.

Zawsze przecież można powiedzieć, że ktoś specjalnie wpisał złą wartość. To miałem na myśli z "myleniem się", dlatego dałem w cudzysłów.

Tak czy siak, na ten moment Tobie pozostaje podejrzliwość, mnie wiara, że jednak Gratzer poprawnie mierzy narty i waży zawodników.
(06.02.2020, 13:26)
Polonus
Wiesz. jeśli narty będą dłuższe niż pozwalają na to przepisy to to nie ma być dowód?
A tłumaczenie, że proceder ma miejsce, bo się sklerotyk Gratzer myli, jest równie wiarygodne jak to, że Semenya i Jóźwik mają w biegu na 800m te same szanse na zwycięstwo.
Kubacki ma rzucac okiem? To jest zupełnie inna sytuacja jak ta z Morgensternem. Morgenstern nie musiał "rzucac okiem". To widzieli wszyscy. I było nagrane. Tyle, że niektórzy udawali, że nie widzieli, a polscy oficjele mieli ważniejsze sprawy niż pilnowanie wyników. Na szczęście znalazł sie czujny Morgenstern. jakby ważenie i mierzenie było tak transparentne jak startowanie z belki w roku 2013 to pewnie weryfikacja postępowania Gratzera tez byłaby łatwiejsza.
I to trzeba zmienić! bo cóż z tego, jak nawet Kubacki coś by zauważył/ Dowody ma? Nie ma. A Morgenstern miał.
Trzeba stworzyć warunki do tego, żeby takie odczyty były publiczne. i wtedy, wszystko jedno czy przepisy łamie Kraft, Stoch czy Muminow, wszystkich za to samo spotyka to samo. I zawsze, a nie tylko w co szóstych czy dziesiątych zawodach, tak jak Lindvika.
(06.02.2020, 12:48)
blind_man
Albo inaczej, jak chcesz zweryfikować czy Gratzer to co robi, robi dobrze czy źle? Nie mamy możliwości, ale zakładam, że robią to sztaby. Tak jak Morgenstern wykrył pomyłkę z belką w 2013 na MŚ, tak teraz na pewno i sztaby i zawodnicy patrzą co robią inni. Wystarczyłoby, żeby Kubacki rzucił okiem na wagę jak staje na niej Kraft... tyle.
(06.02.2020, 11:02)
blind_man
@Polonus

Ja Cię rozumiem. I w tym zakresie też mam wątpliwości, choć akurat nie o długość nart tylko ewentualnie o wagę. Długość nart to sobie można ze zdjęcia wyznaczyć.
Tylko dochodzimy do istoty problemu. Nawet jeżeli są gdzieś protokoły po zawodach (ja ich nie znalazłem), gdzie będzie ta waga i długość nart wpisana, to czy to będzie dla Ciebie wystarczający dowód? Zawsze można powiedzieć, że osoba tworząca protokół się "pomyliła"...
Po zostaje nam jedynie porwać Krafta tuż po skoku, zmierzyć, zważyć i zwrócić. Myślę, że w Rasnowie jest szansa, w Rumunii to może nawet nie będą nas bardzo gonić :)
(06.02.2020, 10:45)
Polonus
Blind_man

Reasumując:
1.Kubac ki dobrze zjeżdża po rozbiegu.
2. Kubacki jest jednym z wyższych i cięższych zawodników

Dlatego nikt, bez względu na nazwisko i umiejętności, dysponując podobnym sprzętem i wiedzą z zakresu aerodynamiki i teorii tarcia, a to akurat najsilniejsze ekipy mają zapewnione na podobnym poziomie, mając ponad 10 cm mniej niż on i prawie 10 kg będąc od niego lżejszym, nie jest w stanie zjeżdżać po rozbiegu szybciej niż Kubacki.
Okazuje się jednak, że taki ktoś istnieje. Ponieważ jest to zjawisko ocierające się o cud, wnoszę, żeby powołać dwie światowe komisje. Jedną świecką, drugą kościelną. niech to w końcu raz, a dobrze, zbadają. W końcu wszystkim powinno na tym zależeć. A na tych, którzy w to wierzą, czeka na mecie dodatkowo bonus. Kraft zostanie uznany świętym...

Ale, zanim rozpoczniemy proces kanonizacji, to moze pan Gratzer zaczął robić to, co powinien. Jak dokładnie zmierzy i wyjdzie mu, że wszystko jest ok, to ja będe pierwszym, który wciśnie zielone światło dla tego wyświęcenia.
Tym bardziej, że tak jak, jak i świat, możemy mieć z tego profit. Ktoś uzna, że dobrze mi idzie z tym zielonym światłem i w końcu Sedlak wyleci z hukiem.
(06.02.2020, 10:23)
Polonus
Blind_man
Chcesz powiedzieć, że Kraft, w porównaniu z Kubackim, zyskuje tyle ile Kwiatkowski na rowerze w porównaniu ze mną?
On to mógłby nad nim zyskiwać, powiedzmy (i to tylko wtedy kiedy Dawid byłby zjazdowym outsiderem, a nie jest) tyle co Kwiatkowski nad Majką. A Ty chcesz zrobić z Kubackiego @Polonusa.
Myślę, że Kubacki by się obraził. Szczególnie jak chodzi o Twoje mniemanie o jego umiejętnościach zjazdowych.
(06.02.2020, 09:54)
Hej
Wystarczy się przez wiele lat interesować skokami, czytać wywiady itd a i Ty będziesz wiedział wszystko.
(06.02.2020, 05:46)
Tadek
@Hej: przyznaj się w końcu dla kogo pracujesz. Jak sam mówisz, masz dokładnie informacje ze sztabów, wiesz wszystko o smarowaniu, o problemach technicznych, do których zwykły kibic nie ma dostępu, zatem jesteś kimś, kto pracuje przy skokach, a nie kibicem. Przyznaj się, podpisz się imieniem i nazwiskiem. Czego się boisz?
(06.02.2020, 01:00)
Hej
@sztabowiec

Wiemy, wiemy. Wy sztabowcy opanowaliscie wszystkie fora skokowe. Możliwe że ponad 50% nickow należy do Was. I tak sobie wzajemnie kadzicie i lajkujecie swoje propagandowe komentarze. Dochodzi do tego że kibice przestają pisać wierząc że ich poglądy i to co robią są nikomu niepotrzebne bo mało lajków dostają. Vide ostatni wpis bardzo starego sceptyka. Tak się manipuluje opinia publiczna.
A samym skoczkom zostały już tylko inne fora i wklejanie zdjęć by tylko się swoim nadzorcom i jasniepanstwu sztabowemu nie narazić. Oczywiście są i normalni pracownicy sztabow którzy nie zalewają nas masowo dezinfirmacjami. Zresztą widać kto to bo nie ma ciągłych pochwal na ich temat a skoczkowie nie są obligowani do wychwalania ich w wywiadach.

A wracając do skoczków i ich aktywności na forach. No przecież gdzieś muszą zdobywać swoich kibiców i możliwych sponsorów. Ich nie stać na wynajęcie dziennikarzy by to robili za nich i wkleja Li co chwila i formacje o nich i wywiady z nimi. Co robią jest w interesie ich ale też całych skoków bo tak pozyskuj nowa widownię do transmisji szczególnie wśród swoich rówieśników którzy dotąd skokami się nie interesowali
(05.02.2020, 16:48)
Sztabowiec
@Hej
No i słusznie bo sztabowcy pracują solidnie a skoczkowie to tylko wrzucają foty i się lansują na różnych portalach.
(05.02.2020, 11:00)
Hej
A wiesz ze Twój żart może być prawda? Jeśli przepuszczalność kombinezonow sprawdzają jak kiedyś dzień przed i klipsuja to wystarczy je posmarować potem od środka i przepuszczalność się zmniejszy.

A druga ciekawa sprawa. Na tym forum prawie wszyscy występują w obronie sztabow szkoleniowych a prawie nikt w obronie skoczków i prawie nikt nie krytykuje kiepskiej pracy sztabow choć jest widoczna jak na dłoni. To pytanie nasuwa się samo. Czy na forach są jeszcze kibice skoczków?
(05.02.2020, 10:01)
placek08
@Hej
Ciekawe, jak dobrze skoczkowie mają posmarowane kombinezony. Bo w powietrzu są tak krótko, że o żadne opory nie może chodzić.
(05.02.2020, 09:36)
blind_man
@Polonus
Widzisz, a mi właśnie o to układanie chodzi czyli zmniejszanie oporów powietrza :) Zrób kiedyś eksperyment, ty jedź normalnie, a kolega niech się położy :)
Dobra, przyznaję, że fragment o większych oporach powietrza u Kubackiego jest najsłabszy w moim wywodzie. Nie zmienia to jednak faktu, że przy 90km/h opory mają ogromne znaczenie i może Kraft sobie z tym lepiej radzi.
(05.02.2020, 09:21)
Hej
Oczywiście że sylwetkę zjazdowa jakąś mieć trzeba ale kto nie pamięta to niech poszuka godz ies filmu jak to Kowalczyk i Bjoergen zjeżdżają ze sporej górki. Kowalczyk pierwsza z sylwetka narciarza alpejskiego a tuż za nią Bjoergen stojąca na baczność i pełne grozy sekundy. KOWALCZYK z najlepszą pozycja dojazdowa nie była w stanie oddalić się od Bjoergen z najgorsza możliwie pozycja zjazdowa. Po prostu narty Kowalczyk jechały tak wolno że nic się nie dało zrobić. To samo mamy u polskich skoczków. Zresztą tych zjazdów było więcej ale wtedy jak wszystkie jadą w podobnej pozycji nasi sztabowcy mogliby " udowodnić" że Justyna miała "gorsza pozycje zjazdowa". A skoczkowie jadą tak krótki odcinek że tu tylko smarowanie nart ma znaczenie i wiadomo że cięższy szybciej zjeżdża a pozycja jakas być musi ale bez przesady. Ona powinna być taka by nie stawiać dużego oporu i potrafić się z niej szybko odbić z progu.
(05.02.2020, 09:04)
Polonus
Aha. Układamy się na rowerze przy tym zjeździe podobnie. Czyli się w ogóle nie układamy:)
(05.02.2020, 08:48)
Polonus
@blind-man
Ja jeżdżę na rowerze. Z kolegą dobre kilka kilo lżejszym ode mnie.
Wjeżdżamy pod górę - zostawia mnie z tyłu.
Zjeżdżamy bez peda.łowania (mamy takie same rowery) wyprzedzam go, z racji wagi to się dzieje pewnie, za każdym razem wyraźnie.
(05.02.2020, 08:47)
blind_man
Nie, nie. Dla mnie tłumaczy. Zaznaczyłem tylko, że mogę się mylić :)
Chyba, że nie doczytałeś mojego drugiego tekstu z wczoraj z 15:15...
W każdym razie, moim zdaniem ryzyko wpadki przy próbie oszustwa na długości nart jest zbyt duże. Sztaby patrzą sobie na ręce i to na dłuższą metę było by nie do ukrycia.
Łatwiej o oszustwo na kombinezonie (ale to nie tłumaczy prędkości), albo markowanie telemarku (ale temat ocen to w ogóle co innego, choć Kraft na tym korzysta).
(05.02.2020, 08:18)
Polonus
@blind_man
No. I to jest tekst, który stwarza pole do dyskusji. A nie jakieś "poziom absurdu osiąga szczyty", podane jako koronny argument w sporze.
Ale, tak jak zaznaczyłeś, to co napisałeś nie tłumaczy tego, że Kraft jeździ szybciej od wysokich zawodników.
I mi nie choidzi o to, że jeździ szybciej od Stocha. Od Stocha każdy jeździ szybciej. Mi chodzi o to własnie, że jeździ czasem na poziomie Kubackiego czy jeszcze wyższych zawodników. A to jest zupełnie niezrozumiałe. Przynajmniej dla mnie.
(05.02.2020, 07:50)
kibic (fan Zografskiego)
@flakonik:
Wielkie dzięki. Więc moje pytanie nie było pozbawione sensu, jeśli nawet Hannawald wspominał o tej sprawie:-)

Co do wysokich to ich przewaga skończyła się chyba wraz z Lieglem, bo ten to miał powierzchnie nośną jak spadochron i wtedy zmieniono przepisy.
(04.02.2020, 22:05)
Wieńczysław Nasmaruj
W Nowym Roku życzę wszystkim dobrego smarowania i długości.
(04.02.2020, 18:39)
Hej
To nie są moje argumenty. To argumenty fachowców od skoków. Dyskutowano o tym jeszcze za czasów skoków Jandy ale widocznie FIS woli mniej sprawiedliwe zasady, niski skoczek powinien mieć węższe narty a skoro się nie da to skrócone by powierzchnia nosna nart czyli długość razy szerokość obu desek była proporcjonalna do masy tak samo u wszystkich. Wtedy ich powierzchnię nosnebylyby proporcjonalne czyli warunki lotu jednakowe
(04.02.2020, 18:04)
blind_man
Właśnie sobie zdałem sprawę z tego, że moje pisanie nie ma sensu. Ale niech stracę, ostatni raz.
@Hej
Jeżeli ktoś tu jest anorektykiem, to Stoch. lżejszy od niższego Krafta.
Przepisy zmieniono, żeby anoreksja się nie opłacała. Dlatego im mniej ważysz, to masz krótsze narty.
Jeżeli przepisy by faworyzowały niskich skoczków, to wysocy by nie wygrywali. Ryoyu jest wyższy, Tande jest wyższy, Kubacki jest wyższy, Geiger jest wyższy. I jakoś nie mają problemu z wygrywaniem z Kraftem. Nie mówiąc już o takich zawodnikach jak Freund (185cm wzrostu), który też KK zdobył.
A Twój argument o powierzchni nośnej jest już tak irracjonalny, że tylko uśmiechnąć się można. Powierzchni narty zależy zarówno od długości jak i szerokości, a nie tylko o szerokości jak sugerujesz. Niski zawodnik ma procentowo większą powierzchnię? W stosunku do czego?
Każdy Twój argument obalony. Tyle w tym temacie.
(04.02.2020, 17:58)
Hej
Te przeliczniki są tak skonstruowane że dają przewagę niskim i chudy. Narty u każdego są tej samej szerokośi i dostosowuje się je tylko do wzrostu i masy. Czyli nie przelicza się powierzchni nośnej narty w stosunku do masy skoczka. W realu niski i chudy skoczek ma procentowo większą powierzchnię nośna nart niż skoczek wysoki i z natury o wiekszej masie Stąd ten pęd do odchudzania. Gdyby tu zmieniono przepisy anoreksja byłaby nieopłacalna a skoczkowie wyzsi i o normalniejszej wadze mieliby też szansę wygrywać.
A co do większej masy Kubackiego i dużego tarcia które niby go hamuje... Czyżby? To dlaczego małe dziecko zjeżdżające na kreche z dużej góry nie rozwija takiej prędkości jak dorosły człowiek? Widzieliscie coś takiego? Bo ja tak. 4 łatki zjeżdżające na kreche z wysokiej góry ( to były dzieci pracowników obsługi czyli świetnie jeżdżące). Oczywiście każdy dorosły je wypredzal nawet jadąc plugiem.
(04.02.2020, 16:13)
blind_man
Kontynuując...
Kubacki - wzrost 180 - waga 64 - BMI 19,750 - długość nart 252
Mimo tego, że Kubacki ma zdecydowanie dłuższe narty i nacisk jego ciała na podłoże rozkłada się na większą powierzchnię, to jego nacisk będzie wyższy niż u Krafta, przez co tarcie nart o podłoże również będzie wyższe. Jak się ktoś uprze to mogę wkleić obliczenia...
Dodatkowo dochodzą opory powietrza, które przy 90km/h robią się bardzo duże. Jechał ktoś kiedyś na rowerze powyżej 50km/h? Próbował się ktoś tak ułożyć, żeby zmniejszyć opory powietrza? To wie o co chodzi.
Kubacki jako, że wyższy i większy stawia większy opór. Takie moje zdanie, ale mogę się też mylić.
Na koniec (co właściwie powinno być na początku) mamy umiejętność szybkiego zjechania na nartach, prowadzenia nart środkiem torów, żeby nie ocierały o brzegi. Kiedyś Małysz miał z tym problem i zaczął wykonywać mikro ruchy stopami, żeby narty choć chwilę jechały środkiem. Teraz tą technikę stosuje kilku zawodników, więc coś chyba jest na rzeczy. Może akurat Kraft to opanował do perfekcji?
Sumując te wszystkie fakty:
-dość długie narty jak na swój wzrost
-mniejsze tarcie i opory powietrza niż wysocy zawodnicy
-i teoretycznie nie do sprawdzenia pozycja dojazdowa
otrzymujemy to co mamy. Szybki, niski zawodnik.

Takie moje zdanie, ale jak już zaznaczyłem, mogę się mylić.
(04.02.2020, 15:15)
Polonus
@all
Żeby zamknąć temat.
Kraft jest jednym z moich ulubionych skoczków. Podobnie jak byli kiedyś Morgenstern czy Schlierenzauer.
Ale to Austriacy zawsze najbardziej kombinowali w skokach, i każdy o tym nie tylko może, ale musi pamiętać. Duża część ich sukcesów brała się nie tylko z ich umiejętności. To tylko taki bufon jak Pointner może wszem ogłaszać, że był największym trenerem XXI wieku. Stał za nim cały "przemysł skokowy" i tylko ignoranci mogli tego nie dostrzegać.
Za Kraftem i jego obecnymi kolegami z kadry, w przeciwieństwie do ich starszych o parę czy 10 lat lat kolegów, taki "pzremysł" raczej nie stoi. Ale to nie znaczy, że mamy z góry zakładać, że są krystaliczni. Ja tylko chciałbym, żeby po kolejnej wygranej Krafta, zmierzyć, tuż po konkursie, publicznie jego narty. Chciałbym mieć stuprocentową pewność, że to własnie ich długość nie stoi za jego wynikiem.
Pamiętam jak w grudniu 2000, na chwilę przed "Wielkim Wybuchem", Adam Małysz został zdyskwalifikowany za to, że miał narty dłuższe o ok. 0,5 cm od tego co było wolno. Nikt się z nim nie ciaćkał. Zmierzyli, stwierdzili, że za długie i do widzenia. A wygrał kwalifikacje. Ja niczego innego nie chcę. Zresztą. Niech mierzą każdemu. Po pierwszej serii w Bischofshofen kubackiego skontrolowano tak dokładnie jakby był przemyttnikiem narkotyków. Krafta i paru innych jakoś nikt nie chce po zwycięstwach sensownie sprawdzić. Myślę, że gdyby to zrobiono, byłoby dla wszystkich lepiej. A już na pewno dla Stefana.
(04.02.2020, 14:56)
blind_man
Podstawą do wyznaczenia długości nart nie jest wzrost skoczka tylko jego współczynnik BMI (waga/wzrost2). Przy współczynniku BMI=21 narty mają długość 145% wzrostu skoczka. Jeżeli zawodnik ma wyższe BMI (cięższy przy tym samy wzroście) to narty dalej mają długość 145% wzrostu skoczka.
ALE, jeżeli BMI jest niższe to narty są krótsze!!! Jest to o tyle ważne, że jeżeli dane na wikipedii co do wzrostu i wagi skoczków są prawdziwe, to Stoch będzie miał narty krótsze niż Kraft.
Stoch - wzrost 173 - waga 55 - BMI 18,375 - długość nart 233
Kraft - wzrost 166 - waga 56 - BMI 19,375 - długość nart 235
Trudno więc, żeby Stoch osiągał wyższe prędkości od Krafta, skoro nie dość że ma krótsze narty, to jeszcze jest lżejszy. Zyskuje za to w powietrzu (bo jest lżejszy).
Na stronie FIS można znaleźć dokument "Specifications_for_CC_JP _NC_S B_FS_FK_Competiton_Equipment_2 020.pdf" gdzie to jest opisane. Link mi nie chciał przejść.

To oczywiście nie tłumaczy dlaczego, Kraft jest tak szybki jak Kubacki czy Schlierenzauer albo Geiger, ale tłumaczy dlaczego Kraft ma dłuższe narty niż Stoch. Fajnie by było jednak widzieć aktualne pomiary dokonywane przez FIS w trakcie zawodów (szczególnie waga, bo wzrost to się nie wiele różni :)). Na zdjęciach z Zakopanego, z podium, widać jednak, że Kraft i Stoch mają narty podobnej długości. No chyba, że Kraft nie waży 56kg, tylko np 54...
Ktoś widział protokoły FIS po zawodach? Jest coś takiego w ogóle? Do by rozwiało wiele wątpliwości...
(04.02.2020, 14:55)
Polonus
@CzarnyBaron
Nie wiem na czym miałaby taka moja teoria spiskowa polegać.
Ja po prostu twierdzę, co twierdzę. Tacy ludzie jak @marmi nie są, jak widać, może w stanie tego ogarnąć, ale to nie znaczy, że to jest jakaś teoria "spiskowa". To nawet nie jest teoria. To jest próba odpowiedzenia sobie na pytanie dlaczego kurdupel jeździ szybciej niż wskazują na to prawa fizyki. Ja zresztą nie twierdzę, że Kraft na pewno oszukuje. Chcę tylko wiedzieć skąd się biorą u niego takie prędkości. Jak mi to jakiś fizyk wytłumaczy to się nad tym pochylę. Ale jak mi jakiś, dużo większy ode mnie, laik skokowy, który nie rozumie moich wątpliwości, będzie argumentował niczym niektórzy politycy na zasadzie, że tak przecież wypada uważać, to nie mogę go traktować jak równoprawnego rozmówcę. Jak sam zauważyłeś, trzeba być ślepcem, żeby nie widzieć pomocy sędziów punktowych dla Krafta. Więc skoro pomaga mu zawsze przynajmniej trzech sędziów, to dlaczego niezasadnym ma być dopuszczanie do siebie myśli, że sędzia od sprzętu też tak robi? Dla niektórych taki sposób rozumowania to jest ekstrema. Jedni lubią pisać o "pochodach faszystów" na 11 listopada, inni o " niepoprawnych oszołomach". Ale co tam. Niech im Bóg wybaczy. Nie wiedzą co bredzą.
(04.02.2020, 14:38)
flakonik
@kibic (fan Zografskiego) o dziwo na ten temat wypowiedzial sie ostatnio Sven Hannawald komentujac zawody. On twierdzi, ze nawet byly przeprowadzane testy. Okazalo sie, ze nie predkosc wcale nie wzrastala, gdy zawodnik odbijal sie od belki startowej.
(04.02.2020, 14:35)
CzarnyBaron
Nawet jeśli @Polonus i @Hej tworzą "teorie spiskowe"... Jeden z profesorów na zajęciach kiedyś powiedział, że teorie spiskowe powstają, ponieważ osoby wysokocw hierarchii dają powody, aby one powstawały. Nie jestem fizykiem, ani ekspertem od smarów więc się nie wypowiem na temat tego co pisze @Hej, ale @Polonus według mnie ma rację. Skoro sędziowie nie wspierają Krafta to jak wytłumaczyć to, że notorycznie dostaje 0,5-1,5 od każdego sędziego więcej? II seria obu konkursów w Sapporo, kwalifikacje na TCSie czy MŚ w Lahti wybitnie to pokazały. Nie rozumiem tego fenomenu stylu Krafta, bo w 60 sekund jestem w stanie wymienić ok. 15 skoczków, którzy mają w niczym gorszy styl od Austriaka, a być może nawet i lepszy, bo nie markują telemarku co chwila. Skoro Domen i Johansson nie dostają punktów ujemnych za chyba najbrzydszy estetycznie styl w locie to Kraft nie powinien dostawać bonusów za to, że jest położony niemalże na linii nart.
(04.02.2020, 11:34)
Polonus
Ileż trzeba mieć w sobie ignoracji i naiwności, żeby wysmarować taki tekst jak niejaki @marmi do mnie.
(04.02.2020, 10:16)
Hej
Którym trenerom? Tym co nie potrafią przygotować zawodników do startu? W Polsce nie ma trenerów. Są tylko po
(03.02.2020, 22:47)
kibic (fan Zografskiego)
Co do tych prędkości, to mam pytanie, dlaczego zawodnicy nie odbijają się od belki? Przecież to zawsze wyższa prędkość początkowa i chyba powinna mieć wpływ na prędkość na progu. Pamiętam że w Insbrucku, to wyskakiwali z tej dziury jak z katapulty, wybijając się rękami z poręczy.
(03.02.2020, 22:25)
marmi
Prędkość najazdy zależy od skoczka w największej mierze. Od serwisanta zależy niewiele, zwłaszcza na torach mrożonych, jakie występują już na prawie wszystkich skoczniach PŚ.
Kto nie wierzy niech zada to pytanie chociażby trenerom.
(03.02.2020, 21:42)
Hej
Długość skoku zależy od wielu składowych. Pomijając jakość sprzętu to wiele zależy od skoczka. Niestety prędkość najazdu zależy przynajmniej w 99% od serwisanta. Ja się nie zgadzam by zła jakość jego pracy miała fatalny wpływ na odległość. Nie ma prawa odbierać zawodnikowi dobrego wyniku. Jeśli zawodnik zepsuje skok to jego strata ale jakim prawem ktoś kto jest zatrudniony by mu służyć ma mu psuć wynik. Nie potrafi być fachowcem to szukamy innego. Sztab to nie przytulek tu powinni pracować najlepsi z najlepszych
(03.02.2020, 18:34)
rustusx
Panie Leonie, ta technika da co najwyżej jeden metr przewagi, nie więcej. Ważniejsze są tutaj aspekty typu wybicie, nie wytracenie prędkości, stabilna sylwetka w locie itp.
(03.02.2020, 18:19)
mgr Leon Półpewny
Nie jestem ekspertem od technicznej strony tej dyscypliny jak szanowni poprzednicy, ale wydaje mi się, że dalekie skoki to nie tylko kwestia prędkości najazdowej, ale również odpowiedniego lądowania. Zauważyłem np., że Piotrek Żyła najczęściej ląduje na piętach, przez co traci kilka metrów. Kraft natomiast opanował technikę opadania na całe stopy i dzięki temu osiąga dalsze odległości. Najbardziej optymalny sposób lądowania prezentował Adam Małysz w najlepszym okresie swojej kariery. Mistrz jako jedyny opadał miękko na palce i dlatego miał przewagę. Ale to rzadka umiejętność.
(03.02.2020, 18:12)
Hej
Poziom niewiedzy skokowej niejakiego marmi osiąga Mt Ewerest. Przy okazji problemów Małysza z prędkościami dyskutowano wielokrotnie na ten temat. To samo robili Fachowcy na czeskich portalach kilka lat temu. 1cm dodatkowej długości to 22 cm kwadratowe powierzchni nośnej. Nawet 5 cm długości czyli 110 cm2 nie zauważysz na nartach bo każdy ma inną długość nart. A na podium bierze się lżejsze narty by się skoczek nie meczyl bo to tylko dla reklamy marki.
Powtarzam o tym dyskutowali MĄDRZEJSI fachowcy od skoków, nie tylko z powołania przez prezesów, ale tacy z prawdziwymi dużymi wynikami w skokach jako skoczkowie trenerzy czy sędziowie Fis.
(03.02.2020, 13:41)
marmi
@Polonus
Powody tego, że Kraft jest szybki były podawane nie raz, ty nie chcesz tego czytać, uwierzyć czy przyjąć do wiadomości. Twoja sprawa, ty podobnie jak naczelny spiskowiec tutaj łatwiej wierzysz w to, że cały FIS pozwala na to, żeby miał nieprzepisowe narty, akurat właśnie on. Mało tego, nie tylko FIS, ale wszystkie inne czołowe ekipy, z przedstawicielami których rywalizuje. Przecież długość nart widać na pierwszy rzut oka, tam jest pełno ludzi dookoła niego, w tym rywali!
Poziom absurdu osiąga tu już szczyty.
(03.02.2020, 13:30)
Hej
Jesli ktoś skoczy za daleko to powinni poczekać aż warunki wrócą do normy bo prawie zawsze ten daleki skok to pochodną zbyt silnego wiatru. Nic się nie stanie bo czas można nadrobić szybszym wyświetla nurm wyników.
A co do SEDLAKA to tam powinna być rotacja a nie zawsze jeden który ma upatrzonych pupili. Niby czemu Hula tak kiepsko w PK a w PS miał niby kepsze wyniki. No cóż Hula prawie zawsze jest puszczana w idealnych na daną chwilę a ktoś w PK o tym nie wiedział i dwa klopsy. I dziwny też ten nagły wzrost firmy Czechów. Bo jedna rzecz że jeżdżą szybciej i chyba zmieniono serwisanta a druga że przedtem Czesi zawsze byli puszczani w złych warunkach za często by to był przypadek a teraz już jest inaczej... Częste zmiany na stanowisku swiatelkowego byłyby z zyskiem dla tej dyscypliny. I to bez względu czy swiatelkowy coś robi świadomie czy podświadomie.
(03.02.2020, 12:31)
Polonus
Czasem jest tak, że zmniejszenie belki o jeden zmienia więcej niż z innej belki o trzy.
Druga rzecz. Postulowałem to już kiedyś. Belki nie wolno w żadnym razie podnosić! Lepiej zawody odwołać niż pozwalać teoretycznie lepszym skakać w lepszych warunkach niż tym słabszym. jeszcze rozumiem, że po skoku poza HS obniżają belkę, choć to też powinno zależeć od tego, kto to skakał. Bo jak Kubacki jest teraz trzeci i przeskoczy HS to dlaczego Geigerowi i Kraftowi mają obniżać belkę? Albo dlaczego obniżać belkę po skoku młodego Prevca jeśli skocznia mu lezy, a wtedy jego stać na wszystko? Owszem, jak poza HS skoczy Schlierenzauer w obecnej formie to zmieniamy z automatu. Ale jak Leyhe, po którym ma skakać jeszcze siedmiu innych? Pzrecież Leyhe jest teraz prawie najlepszy? Więc jak jakiś trener boi się o swojego skoczka, to niech mu belkę po Leyhe obniża, a nie od razu dajemy tym wyzej w klasyfikacji handicap.
(03.02.2020, 12:12)
Polonus
@Hej
Sedlak jest jeden. I co?
(03.02.2020, 12:03)
Polonus
@Hej
W twoim rozumowaniu jest błąd. Chcesz sprawdzać każdego, kto dostał 19-tki. Rozumiem, że dlatego, że skakał "za pieknie" stylowo. A co z tymi, którzy dostają oceny zawyżone? Tak jak, pzrez niemal cała karierę, Ammann?
U nich nic by, wg Twojej teorii, nie wykryto i dopiero robiliby wtedy za bohaterów. Niektórych innych by, jeśli Twoje przypuszczenia są choć w części uzasadnione i słuszne, dyskwalifikowano, a Ammanna i jemu nielicznych podobnych nie. Bo on przecież taki uczciwy. Wygrywałby wtedy już nie tylko igrzyska, ale potem plebiscyty na najuczciwszego skoczka na świecie. Słowem: miodzio. Ze wzruszenia nad jego uczciwością sie zaraz popłaczę.
(03.02.2020, 12:02)
Hej
Bo powinien być jeden sędzia. Monitor obok niego. Każdy punkt składowy skoku oceniony i udokumentowany i możliwość odwołań. I tak trwa im długo by ostateczny wynik podać. W czym więc problem by zdążyć z oceną po obejrzeniu zwolnionego lotu,
A już branie pod uwagę odległości w ocenie stylu w sytuacji gdy belka wędruje tam i z powrotem to szczyt niesprawiedliwości. Już samo dodawanie punktów za przekroczenie K gdy jeden skacze z 4 belki a drugi z 8 jest dziwne. Rekompensata za belkę też jest niesprawiedliwe bo obniżenie belki z 15 na 14 być może wiele nie zmieni a już z 8 na 4 to kolosalne różnica w odległości i żadna rekompensata tego nie zwróci. Gwałtownie traci się metry czyli punkty za odległość oraz co jest absurdem za styl.
(03.02.2020, 12:00)
Polonus
Tu chodzi o niekonsekwencję sędziów.
Najpierw przyjmują, moim zdaniem wbrew przepisom, że składową not jest uzyskana odległość, a potem robią od tego wyjątki. W zasadzie jeden wyjątek, bo tylko Kraft ma tak wysokie noty kiedy ląduje stosunkowo blisko. każdy inny skoczek jest traktowany w takiej sytuacji dużo surowiej. Mimo, ze wcale nie tak rzadko skacze ładniej niż Austriak.
(03.02.2020, 11:50)
dihhy
Raczej sędziowie, pkt za wiatr, dolicznie metrów,i wszystko poyzsze w stosun d innych tylko na odwrót
do tego oszukany sprzęt, łatw zauwazyc skoro go pokazuja 10x na konkurs
(03.02.2020, 11:48)
Hej
Każdy kto dostaje 19 i więcej powinien być szczegółowo sprawdzony. To powinno być obligatoryjne a nie "z losowania". I to samo że skokami poza K. Obojętnie jakie to nazwisko. Niby czemu ktoś skacząc poniżej punktu K nie ma l danego stylu. Co mu w tym broni? Nie mówię o przypadkach gdy wiatr nim rzuca jak kiedyś Małysz em w Oslo. Mówię o normalnych konkursach bez zawirowań powietrza
(03.02.2020, 11:22)
Polonus
@Hej
Jasne.
Znów chcesz umniejszyć klasę Stocha. Jesteś pod tym względem śmieszna jak @Fanka z Kobajaszim.
No dobra, zostawmy go na boku, bo nie umiesz na niego spojrzec obiektywnie.
I to nie chodzi o to czy Kraft dostaje 19-tki. Jak skoczył 139 czy 140 m to trudno, żeby ich nie dostał.
Chodzi o to, że jak skoczył 125m to tez je otrzymał. Stoch za taki skok dostałby pewnie 17,5.
O tym piszę. A nie o tym, że przy swoich najlepszych technicznie skokach Kraft nigdy nie powinien dostać takiej noty jakie przy najlepszych skokach powinni dostać Stoch, Zajc czy Schmid. Jego najlepszy styl jest, jak dla mnie, co najwyżej klasy najlepszego stylu Zyły.
(03.02.2020, 10:55)
Polonus
@blind-man
Najpierw odpowiedz co jest powodem, że kurdupel jeździ z prędkościami większymi od najwyższych i najcięższych w stawce.
Pytasz się jak to sobie wyobrażam? Tak samo jak to, że jednemu Kraftowi dają noty wyższe od innych, którzy skaczą dalej i ładniej.
Dokładnie na tej samej zasadzie.
A teraz. Od kogo nie odstaje Kubacki? Od tych wysokich i stosunkowo ciężkich. Bo jest wysoki i stosunkowo ciężki. To jak ma odstawać.
Właśnie o to chodzi. Odstaje Kraft. Jest, tak jak Stoch, lekkim kurduplem. Z większym niż u Polaka naciskiem na "kurdupel". A jeździ o 1,5 km/h szybciej!
Jakby był wzrostu Kubackiego, a czasem Pedersena nawet.
(03.02.2020, 10:46)
Jeden z najwyższych w stawce
Dlaczego zawsze jak tu wchodzę to chce mi się śmiać
(03.02.2020, 10:07)
Hej
Każdy kto dostaje 19 i więcej a nie wieje mu 2 m pod narty na coś Nieregulaminowe go na sobie. Restrykcje sprzętowe są takie by zawodnik przy danym wzroście i masie tylko delikatnie przekroczył próg "noszenia" a nie sobie leżał i szybowac jak szybowiec. Kto tak szybuje bez ruchu musi ten próg noszenia przekraczać sporo albo ma dłuższe narty albo większy kombinezon albo kombinezon z nieprzepuszczajacego powietrza materiału działającego jak spadochron. Jest możliwe że FIS przyjmują oko raz dla jednej a innym razem dla innej reprezentacji wiadomo w jakim celu. Wcale by mnie nie zdziwilo gdyby teraz to dotyczyło Krafta. Prędkości ma nienormalne.
(03.02.2020, 09:31)
blind_man
Daj mi trochę czasu, myślę, że częściowo jestem w stanie to wyjaśnić, ale jeszcze trochę czasu potrzebuję.
Tak na szybko; moim zdanie trudno porównywać zawodników o tak różnym wzroście, zauważ że Kubacki nie odstaje prędkością od zawodników podobnych rozmiarów. Może aż takie znaczenie mają opory powietrza?
A ja Ci też jeszcze pytanie zadam. Jak to sobie wyobrażasz? Jednemu Kraftowi pozwalają jeździć w za długich nartach?
(03.02.2020, 09:06)
Polonus
Wysoka forma Krafta jest bezdyskusyjna.
Bezdyskusyjne jest tez sędziowanie pod Krafta.
Pytanie o jego prędkości jest, co najmniej zasadne.
Ani austriaccy smarowacze nie są tak dobrzy, ani polscy tak beznadziejni, żeby Kraft jeździł szybciej od Kubackiego.
(03.02.2020, 08:54)
Polonus
Załóżmy, że Kraft nie ma za długich nart. Ma przepisowe.
Pytam tych, którzy w to wieerzą bez dwóch zdań.
Co jest powodem, że jeździ szybciej od Kubackiego, który jest od niego o 14 cm wyższy i pewnie z 10 kg cieższy.
Proszę o podanie powodu, bo być może jest bardzo prosty i jasny, a mu tu wymyslamy jakieś teorie spiskowe.
Słucham.
(03.02.2020, 08:40)
@kaszanka
Mógłbys rozwinać myśl?
(02.02.2020, 22:00)
kaszanka
Nie ma to jak orli wzrok kibica z Polski. Dzwinym trafem konkurencja Krafta jakos milczy?!?
(02.02.2020, 21:30)
kibic (fan Zografskiego)
Po pierwszej serii myślałem, że miał skubaniec korzystne warunki, których "nie zauważyły" komputery ale w drugiej serii potwierdził, że to kwestia umiejętności. I tak po cichutku, od początku sezonu, pracował na KK a teraz wystrzelił. Lubie go, ale oby nie utrzymał tej formy bo Kubacki jest szansa dla Kubackiego.
(02.02.2020, 21:25)
Anonim
@Andrew
Za wysokie noty Krafta to jest fakt, jednak czy masz dowody na to że ma za dlugie narty?
(02.02.2020, 20:45)
Andrew
Za długie narty to fakt , ale Kraft dostaje tez zawsze zbyt wysokie oceny za styl , co było widoczne tutaj .W zakopcu w drużynowe również rzucało się to w oczy , bo skoki jego nie należały do najlepszych .
(02.02.2020, 20:18)
Hej
A nie chcesz serwisantow polskich kadr A i B? Oddamy gratis.
(02.02.2020, 19:24)
Anonim
No i najważniejsze, tak jak jeden z tutejszych wielkich ekspertow mówi, za długie narty, to jest jedyny powód dlaczego odnosi sukces
(02.02.2020, 19:18)
Dodaj komentarz
Jesteś niezalogowany!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
« regulamin komentowania »
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Krafta przepis na sukces: Idealne skoki, sprzyjająca skocznia, korzystne warunki
Krafta przepis na sukces: Idealne skoki, sprzyjająca skocznia, korzystne warunki

Krafta przepis na sukces: Idealne skoki, sprzyjająca skocznia, korzystne warunki

Najbliższe zawody
27 listopada 2020 (piątek)
12:00
PŚ Ruka
odprawa techniczna
13:30
PŚ Ruka
oficjalny trening
16:45
PŚ Ruka
kwalifikacje
28 listopada 2020 (sobota)
15:00
PŚ Ruka
seria próbna
16:30
PŚ Ruka
konkurs ind.
29 listopada 2020 (niedziela)
14:00
PŚ Ruka
kwalifikacje
15:30
PŚ Ruka
konkurs ind.
4 grudnia 2020 (piątek)
11:30
PŚ Niżny Tagił
odprawa techniczna
13:30
PŚ Niżny Tagił
oficjalny trening
15:30
PŚ Niżny Tagił
kwalifikacje
Skoki narciarskie w Eurosporcie
Oglądaj skoki narciarskie w Eurosport Player - wszystkie kwalifikacje i konkursy LIVE
Najbliższe programy w kanałach Eurosportu
teraz
w TV
Eurosport 2 Puchar Świata, Wisła
dzisiaj
15:30
Eurosport 1 Puchar Świata, Wisła
dzisiaj
16:00
Eurosport 1 Sporty zimowe - studio
LIVE
dzisiaj
16:35
Eurosport
Player
Puchar Świata - Ruka | Kwalifikacje, HS 142
(całość, bez przerw reklamowych)
LIVE
dzisiaj
16:45
Eurosport 1 Puchar Świata, Ruka
LIVE
dzisiaj
18:00
Eurosport 1 Sporty zimowe - studio
LIVE
dzisiaj
18:30
Eurosport 2 Puchar Świata, Ruka
dzisiaj
20:25
Eurosport 1 Puchar Świata, Ruka
dzisiaj
23:58
Eurosport 1 Puchar Świata, Ruka
jutro
00:35
Eurosport 2 Puchar Świata, Ruka
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Reklama
Skoki.tv - filmy o skokach narciarskich Blaster.pl - hosting, domeny, konta pocztowe, serwery wirtualne
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Zabawne cytaty ludzi ze świata skoków
Kto przestał istnieć po zmianie przepisów? Te i inne wpadki komentatorów tylko w naszym serwisie!
Sonda
Kto był bohaterem sezonu 2019/20?
Stefan Kraft
Karl Geiger
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
Stephan Leyhe
Marius Lindvik
Philipp Aschenwald
Piotr Żyła
Yukiya Sato
Ryoyu Kobayashi
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2020 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich