Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
paĽdziernik 2019
Najbliższe zawody
23.11.2019, godz. 16:00
Wisła HS-134
P¦ druż.

Po kilku latach niepowodzeń Andreas Wank zdecydował się zakończyć przygodę ze skokami. Niemiec przyznaje, że liczył na więcej sukcesów, ale ze swojej kariery i tak zapamięta wiele miłych chwil.

- Nadszedł czas, by zakończyć moj± karierę sportow± (...) Jako skoczek nie osi±gn±łem wszystkiego, co chciałem, ale przeżyłem nadzwyczajne chwile. My¶lę, że to dobry moment, by pokazać zdjęcie ilustruj±ce moje największe sukcesy i wspomnienia. Zawsze będę pamiętać o złotym i srebrnym medalu olimpijskim, srebrnym kr±żku mistrzostw ¶wiata w narciarstwie klasycznym i lotach, wygranej w klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix, podwójnym zwycięstwie na mistrzostwach ¶wiata juniorów oraz o uczuciu podczas lotu - napisał na portalach społeczno¶ciowych.

Wy¶wietl ten post na Instagramie.

Hi everyone, the day has come to end my sporting career. I have completed an apprenticeship in the DSV-Academie next to my active career and will now take the opportunity to strengthen the coaching team around our new national coach and my long-time exercise coach Stefan Horngacher. I was able to have many experiences as a ski jumper – both good and less good. I would now like to pass them on and take on the challenge of supporting our athletes in the best way and giving everything for the team. It was always my goal to succeed and win medals. And that will remain the case, except that I now pursue the wish as a coach. This step was difficult for me because I wanted to participate on the next Olympic Winter Games. Nevertheless, the thought of the cool team, with all the athletes and coaches, came to me that I can get involved there and want to take on the new challenge. I always had my family behind me for many years, the ski federation (@dsv_nordisch), so many great trainers, the Bundeswehr (@spitzensport_bundeswehr ) and sponsors, who also became a kind of family for me and always supported me (@viessmann_sport @fischernordic @fluege.de @kampa_haus ), also when things went stony. I am very thankful for getting the opportunity by the Bundeswehr, to start this career as a couch. I would like to thank everyone for that. But above all you who supported me at the hills cheered and gave mental upswing. I didn't achieve everything that I wanted as a ski jumper, but I experienced some moments that were never taken for granted. I thought this would be the right moment for this picture with my most important successes and memories. I will always think of the Olympic gold and silver, silver at the World Championships and the World Ski Flying Championships, the Summer Grand Prix overall victory, double gold at the Junior World Championships, and the feeling of flying. I will make my last jump on the 27th of July in Hinterzarten next to the SGP (#hiza2019) and I would be happy if you come to cheer on our athletes and when I say goodbye in this way. Sincerly yours Andi

Post udostępniony przez Andreas Wank (@andreaswank_official)



Przy okazji ogłoszenia decyzji o zakończeniu kariery Wank zdradził, czym zajmie się w przyszło¶ci:

- Gdy byłem skoczkiem, odbyłem praktyki w niemieckiej federacji, a teraz wzmocnię sztab szkoleniowy, który zbudował mój wieloletni trener Stefan Horngacher. Jako skoczek narciarski przeżyłem wiele, zarówno dobrego, jak i gorszego. Teraz chciałbym przekazać to do¶wiadczenie i wesprzeć naszych sportowców w najlepszy możliwy sposób. Moim celem zawsze było odnoszenie sukcesów, zdobywanie medali - i tak pozostanie, tylko teraz będę do tego d±żył w roli trenera.

31-latek przyznaje, że podjęcie decyzji nie było dla niego łatwe:

- To trudny krok, ponieważ chciałem wystartować w kolejnych igrzyskach olimpijskich. Mimo wszystko my¶l o fajnej drużynie, z tymi wszystkimi zawodnikami i trenerami, sprawiła, że postanowiłem się w to wł±czyć gotowy na nowe wyzwania.

Swój ostatni skok Wank odda za nieco ponad dwa tygodnie przy okazji zawodów Letniej Grand Prix w Hinterzarten (27 lipca).
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« lipiec 2019 - wszystkie artykuły
Komentarze
zsunaJ
@Polonus
Pierwsze punkty zdobył w sezonie 2006/2007 gdzie był 28 w Oberstdorfie,sezon zakończył na 87 miejscu w klasyfikacji generalnej (ten konkurs gdzie Morassi stał na podium).
(17.07.2019, 16:47)
Polonus
Off topic, ale...
@Redakcja
Co¶ mi się wydaje, że trudno będzie Nykkaenenowi obchodzić dzisiaj urodziny. My¶lę, że wypada go z tej tablicy ¶ci±gn±ć. Albo inaczej j± zatytułować.
(17.07.2019, 07:04)
cedryk
@Pawmak
Freund weteranem?
Jak ten czas leci
(16.07.2019, 22:11)
Fanka
@ Polonus
To był konkurs w Ga-Pa 1.01.2009 r. Kilka tygodni póĽniej Andreas przyjechał na P¦ do Zakopanego i udało mi się porozmawiać z nim na temat tego konkursu :-). Szkoda, że kończy karierę tak pozytywna postać skoków, ale dobrze, że chce pozostać przy tej dyscyplinie.
(12.07.2019, 14:53)
Polonus
Odniósł w życiu parę większych sukcesów niż ten, o którym zaraz napiszę, ale ja go będę pamiętał zawsze jako tego który, będ±c w tamtym momencie równie cienki jak Adam, ograł naszego skoczka w systemie KO pierwszej serii którego¶ z konkursów w Ga-Pa.
Nie pamiętam czy to były jego pierwsze pucharowe punkty czy nie, ale my¶lę, że mógł to być przełomowy moment jego kariery. Kariery takiej sobie, ale w końcu nie każdy skoczek, również niemiecki, stał na podium P¦ i uzbierał ponad półtora tysi±ca pucharowych punktów. O złocie olimpijskim nie wspominajac, choć ono gorszego sortu (bo drużynowe:) )
(12.07.2019, 13:31)
Skijumper 1000
PolishFans Fuchs coraz starszy 21 lat Paschke czy Krausa rozumiem ale Tim?
(12.07.2019, 11:26)
PolishFans
Andreas bardzo pozytywna postać jak na Niemców zawsze u¶miechnięty tak jak Wellinger to smutne że taki dobry zawodnik się poddaje ,tym bardziej że kariery kontynuuj± tacy zawodnicy jak Tim Fuchs czy Pius Paschke którzy też s± juz co raz starsi i jakich¶ wielkich wyników nie osi±gaj±.To jest własnie smutne .Nawet Lukas Wagner na pocz±tku czerwca mimo że jest poza kadrami wyst±pił w Mattenskispringen gzie zaj±ł 2 miejsce za Polakiem Krystianem Gryczukiem kombinatorem norweskim.Wank stał się ofiar± swojego wieku Niemcy maj± młodych perspektywicznych zawodników i o miejsca w P¦ było co raz ciężej .Mimo tego dobrze go zapamiętam .
(12.07.2019, 11:21)
Pawmak
Przecież skoki już s± od jakiego¶ czasu.

Po odej¶ciu Wanka największym weteranem u Niemców staje się Freund.
(12.07.2019, 09:01)
Paweł
No i jeszcze 6 dni do skoków.
(12.07.2019, 08:04)
Paweł
Mówiłem że Niemcy s± słabi ha ha ha.
(12.07.2019, 08:03)
FS30
Szkoda myslałem że będzię miał sezon kariery
(12.07.2019, 07:55)
Fanka
Na jednym z portali społeczno¶ciowych widziałam zdjęcie Andreasa z grup± skoczków z kadry A i my¶lałam, że jest to dobry znak, że wraca on do formy i zawodów najwyższej rangi. Niestety :-(.
Zapamiętam jego sukcesy (pocz±wszy od dwukrotnego M¦J w Zakopanem w 2008 r., aż do złota IO w drużynie w 2014 r.). Ale też sympatyczne odnoszenie się do kibiców (miałam okazję porozmawiać z nim w Zakopanem, co z wielk± przyjemno¶ci± wspominam do tej pory) i bardzo miłe wypowiedzi o Zakopanem.
Wielka szkoda, że kończy karierę, ale mam nadzieję, że nadal będziemy go widywać na skoczni, chociaż w innej roli.
Dzięki za wszystko Andreas, powodzenia w pracy trenerskiej!
(12.07.2019, 06:05)
kibicniedzielny
@marmi
Z tego co pamiętam to nie zakwalifikowali go do żadnej grupy.
(12.07.2019, 00:18)
marmi
Ostatnie 3 lata to rzeczywi¶cie spadek formy, choć jeszcze w Oslo rok temu był 12., punktował też w kolejnych konkursach RA. Mógł więc mieć wci±ż nadzieję na powrót do lepszej dyspozycji.
Z drugiej strony nie wiem do jakiej grupy go tam zakwalifikowali, może wcale nie z Horngacherem i to zaważyło na decyzji?
No cóż, pozostaje życzyć wszystkiego najlepszego w dalszej drodze życia :)
(12.07.2019, 00:05)
marmi
Co ciekawe najwięcej punktów zdobył w sezonie 2016, ale jedyne podia w karierze w P¦ (obydwa w Sapporo...) to sezon 2013 i 2010, nigdy nie udało mu się konkursu wygrać. W mojej tabeli P¦ zajmuje 126. miejsce z dorobkiem 1543 punktów. W pobliżu ze znanych skoczków z ostatniego czasu s± Leyhe i Korniłow. Można więc powiedzieć, że był jednym z lepszych skoczków w historii, choć nie było momentu aby był najlepszy.
(12.07.2019, 00:01)
marmi
To mnie trochę zaskoczyło, chyba nie dawał wcze¶niej sygnałów takiej decyzji... Choć z drugiej strony jak napisano od 3 lat mu nie szło więc pewnie stracił cierpliwo¶ć. Niemniej rok temu w Oslo był 12., w kolejnych konkursach też punktował więc nadzieje na poprawę wci±ż mógł mieć